FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-06-14 18:01  [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości




W najnowszym, dwudziestym numerze Kartonowej Kolekcji dla odmiany (po kilku tematach lotniczych) coś jeżdżącego. Tym razem jest to czołg szybki A-27M Cromwell Mk IV. Jak zapewne nie trudno się domyśleć jest to odświeżona wersja opublikowanego 12 lat temu w MM modelu Cromwella mojego autorstwa. Wówczas był to wóz dowodzenia Cromwell gen. Maczka, tym zaś razem to już klasyczny Cromwell Mk IV z kadłubem typu "F" i uzbrojony w armatę 75 mm. Nowy model przedstawia pojazd (T 188196) będący osobistym wozem płk. Franciszka Skibińskiego, dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej 1 DPanc. z wiosny 1945 r. Charakterystyczną cechą tego konkretnego pojazdu było dodatkowe, dospawane opancerzenie wieży i kadłuba w postaci pasów gąsienic. Model należy do średniotrudnych w budowie (jest bez wnętrza) i stosunkowo pracochłonnych, zresztą jak większość pojazdów gąsienicowych.
Teraz kilka słów o samym modelu i opracowaniu. Skala 1:25, autor Paweł Mistewicz. Objętość to 12 barwnych arkuszy kartonu offsetowego, na których odwzorowano w sumie 1647 części. Model delikatnie waloryzowany graficznie, gąsienice uproszczone w formie pasków. Instrukcja budowy tekstowo rysunkowa typu "krok po kroku". Zawartość numeru:
- elementy modelu (12 arkuszy kartonu offsetowego),
- rys historyczny (1 strona),
- opis budowy (7 stron, w tym 4 z rysunkami montażowymi),
- rysunek zestawieniowy modelu (1 strona).

Numer KK z modelem Cromwella będzie dostępny w salonach Empik, sklepach modelarskich oraz w sprzedaży wysyłkowej bezpośrednio u wydawcy od 5 czerwca. Cena detaliczna zeszytu to 34 zł. Dla potrzebujących przygotowany został zestaw tekturowych elementów wycinanych laserem (szkielety i detale) w cenie 20 zł oraz laserowe gąsienice (w paskach). Te ostatnie specjalnie przygotowane do modelu posiadają zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną strukturę gąsienicy oraz oddzielne ostrogi. Ich konstrukcja umożliwia łatwe ich podzielenie na pojedyńcze ogniwa. Zestaw w cenie 60 zł zawiera komplet gąsienic, zarówno na koła pojazdu, jak i te dodatkowe na wieżę i kadłub. Jak zwykle te i inne informacje można znaleźć na stronie wydawcy.

Poniżej okładka, przykładowy arkusz i zdjęcia modelu roboczego, do budowy którego wykorzystałem laserowe szkielety, detale i gąsienice.
P.S. Model będzie do obejrzenia w najbliższy weekend na IX WSMK we Wrocławiu.


Pozdrawiam,
Paweł Mistewicz

--
http://www.kartonowa.pl

 
04-06-14 18:22  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Czy model bedzie do kupienia na WSMK?

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
04-06-14 18:38  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Tak, na WSMK model będzie nie tylko do obejrzenia, ale również do kupienia.

--
http://www.kartonowa.pl

 
04-06-14 18:43  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Super.

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
04-06-14 19:31  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Fajnie wygląda, brawo Paweł:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-06-14 20:23  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

O tak, w koncu :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-06-14 20:59  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

No to sezon na "cruiser tanki" uważam za rozpoczęty :)

--
http://messer.cba.pl

 
04-06-14 21:05  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Messer, a Ty cos wiesz o innych? ;)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-06-14 21:07  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Wojtuś 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

No nareszcie :D

--


"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG

 
04-06-14 21:17  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> dla odmiany (po kilku tematach lotniczych) coś jeżdżącego

A ja nie ukrywam, że liczyłem na utrzymanie trendu i nowe opracowanie Kate, ew. coś innego z 2WŚ :-) No nic, do następnego numeru.

 
04-06-14 21:41  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Rafael napisał:

> Messer, a Ty cos wiesz o innych? ;)
>

Codziennie, albo prawie codziennie wiem coraz więcej :)

--
http://messer.cba.pl

 
04-06-14 21:54  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Jak dla mnie super :) . Coś mi sie wydaje ,że niedługo doczekamy się Łosia , dlatego nikt go nie wydaje :).

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
04-06-14 22:31  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Cieszy mnie fakt, ze Pawel wraca do swoich niesamowitych opracowan, aby wydac je na nowo. Skoro Cromwell juz jest, to teraz nie dam mu zyc i on od ostatniego Przeciszowa wie, o co chodzi :)

Messer, no to trzymam kciuki :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
04-06-14 22:34  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ja liczyłem też na coś latającego a dokładnie na Me-262 w wydaniu Pana Pawła. Może kiedyś się doczekam :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
04-06-14 22:39  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
tommy-79 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

mam w gablocie sklejone wydanie z MM:)

--
w produkcji: ferrum
w arsenale: to i owo
w planach: Leopard 2A5, TY-23, Bułgar, ST-44,
na rowerze: 24 000km

 
04-06-14 23:15  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

tommy-79 ja miałem z GPM-u ale chciałbym ten konkretny samolot tego wydawnictwa :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
05-06-14 13:09  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Latacze spadać, macie łosiów i innych zwierzaków co niemiara ;) Panie Pawle ja poprosze coś ze śrubą na zadku ;)

a modelik zacny :)

Pozdrawiam
Jacek

Post zmieniony (05-06-14 13:10)

 
05-06-14 14:42  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

hmm..., PzInż130 został wydany nieduże kilka lat temu przez Answer. Z innych maszyn tej grupy, kojarzę tylko jakiegoś "japończyka" z WAKu i chyba coś współczesnego z GPM, więc nie jest to znów takie, nomen omen, bezrybie ;P

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
05-06-14 19:23  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

iras ja nawet nie marzę o Łosiu :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
06-06-14 14:51  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A widzisz widziałem Pana Mistewicza w Olsztynie mogłem zagadać :) teraz już mu nie daruje jeśli go spotkam.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
06-06-14 16:26  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Mam sklejonego Łosia z chyba ostatniego wydania MM 4-5.2004. Uważam,że jest świetny,choć moje wykonanie średnie. Cromwella z 2002r też mam i nie mam zastrzeżeń. Kleił się wspaniale !

 
08-06-14 21:31  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zakupiłem i zapodam zagadkę , czym różni się ten model od WSZYSTKICH innych z kartonowej kolekcji ? Jest to zmiana bardzo istotna w puntu widzenia sklejacza .
Autor oczywiście ...cicho szaaaa bo pewnie od razu wie o co chodzi :)


--

Post zmieniony (08-06-14 21:32)

 
08-06-14 21:35  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Ślady eksploatacji.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
08-06-14 21:47  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Też mi się tak wydaje że chodzi o ślady eksploatacji , rownież nabyłem ten model czeka w kolejce nie stety wepchał sie przed niego Abrams :) ,relacja już niedługo.

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
08-06-14 22:05  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ślady juz były w samolotach.
LuZak czytaj , nie oglądaj :)

--

Post zmieniony (08-06-14 22:06)

 
08-06-14 22:15  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Alski , faktycznie muszę sie wziąć za czytanie bo ortografia kuleje :( . Ale to nie problem telewizji ale tego że zawsze jest coś ciekawego do sklejenia i jakoś na ksiązki mało czasu zostaje.

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
09-06-14 18:37  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Luzak , też tak mam ale czytam po 22 :).
Co do Kartonowej Kolekcji ..temat był już wałkowany i teraz się miło zdziwiłem elementy są do podklejenia kartonem o grubości 1 mm czyli łącznie 1,2 mm a nie jak do tej pory KARTONEM DO ŁĄCZNEJ GRUBOŚCI 1,0 mm. Sam o to kiedyś postulowałem , a co poniektórym brakło 0,2 poszycia :) Pozdrawiam autora .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
09-06-14 18:53  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Wreszcie doczekałem momentu, kiedy będę mógł zastąpić starego Cromwella z MM. Stare opracowanie sklejało się wyśmienicie, dlatego jestem też pewien, że odświeżona wersja z Kartonowej Kolekcji będzie również świetnie spasowana. Pozdrawiam i dziękuję za wydanie tego modelu!

 
09-06-14 21:14  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Alski, niestety muszę Cię zmartwić, ale stary Cromwell z MM-a był właśnie zaprojektowany pod tekturę 1 mm. Czyli Paweł pod tym kątem nie musiał nic zmieniać w projekcie.

--
http://messer.cba.pl

 
09-06-14 22:15  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Buuuuuuuuuu :(

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
09-06-14 22:21  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


To może wyjaśnię o co chodzi z tymi grubościami tektury, bo faktycznie nastąpiła tutaj zmiana. 12 lat temu, kiedy powstawał mój "pierwszy" Cromwell dla MM, nie przejmowałem się takimi drobiazgami jak grubość tektury. Wtedy zresztą wielkości rzędu 0,2 mm nie miały dla większości sklejaczy, w tym dla mnie jakiegokolwiek znaczenia. Model z MM był zaprojektowany z elementami tekturowymi na teoretyczną (czytaj łączną) grubość 1 mm, co oznaczało zastosowanie tektury o grubości około 0,8 mm. Mówię teoretycznie, bo model (jak i wszystkie moje inne projekty) nie powstawał w jakimkolwiek programie 3d; była to zwykła ręczna robota, podczas której stosowałem tolerancję błędu przy trudno rozwijalnych elementach rzędu do 0,5 mm.
Nowy projekt Cromwella starałem się pod tym względem zmodyfikować. Ponieważ tektura 1 mm jest najłatwiej dostępną i powszechnie używaną przez modelarzy, model przekonstruowałem na łączną grubość 1,2 mm elementów podklejanych tekturą (czyli tektura 1 mm + karton 0,2). Wymagało to poszerzenie wpustów oraz skrócenie odpowiednich części o wartość 0,2 mm.
W miarę możliwości przy kolejnych modelach z KK będę przyjmował podobną zasadę, czyli podklejanie elementów tekturą 1 mm do łącznej grubości 1,2 mm. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Do tej pory problemem było stosowanie elementów ciętych laserem, których grubość wynosiła 1 mm, i przy konieczności ich podklejania niepotrzebnie zwiększały całkowitą grubość. W zestawie laserowym do modelu Cromwella (szkielety i detale) problem został wyeliminowany. Zawarte w nim części są cięte na dwóch różnych tekturach: o grubości 1 mm (te wymagające podklejania elementami z wycinanki) oraz 1,2 mm (niepodklejanych). Dodam, że zmiana filozofii używania tektury o określonej grubości ma swoje prozaiczne wytłumaczenie. Powodem był notoryczny brak odpowiedniej tektury o grubości 0,8 mm (do cięcia laserem), w przeciwieństwie do tych 1 i 1,2 mm.

--
http://www.kartonowa.pl

 
09-06-14 22:51  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nowy Cromwell jest już do kupienia w szczecińskim Empiku w "Galaxy" . Cena 34 złocisze, model
bardzo starannie wydany, ładnie wydrukowany. Kolejny wartościowy model ze Stajni Wydawniczej
Pana Pawła Mistewicza !

 
10-06-14 06:40  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A nie mówiłem :))) To nie był przypadek :) . Słusznie Panie Pawle , 0.8 jeszcze nie spotkałem w sklepach w których się zaopatruję.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
04-07-14 10:21  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Ktoś spotkał się może gdzieś w sieci z gąsienicami z pojedynczych ogniw do tego typu czołgu?

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
25-09-15 15:57  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
Czakalaka1988   








No to masz solidne ostrzeżenie.


Rajkub

 
25-09-15 16:10  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Czakalaka, ten link co wkleiłeś to przynajmniej moim zdaniem,nie wiem jak innych, to piractwo.

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
25-09-15 16:21  Odp: [N] Cromwell Mk IV - Kartonowa Kolekcja nr 20
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Po 1 - piractwa tu nie pochwalamy, więc pewnie niedługo ten wątek zniknie, a następnych nie wstawiaj.
Po 2 - naucz się polskiego - co to znaczy "kupywać"?
Po 3 - naucz się skanować ;-)
Sam fakt posiadania urządzenia wszystkoumiejącego nie wystarczy.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024