FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-06-14 17:34  [T] O bulajach raz jeszcze
Navigator 

 

Chciałem podzielić się z Wami moim pomysłem na jeszcze bardziej realistyczne wykonanie bulajów.
1) Podstawowy problem z bulajami to problem z tym, że aby drut dało się wygiąć w niesprężynujące kółeczko powinien być z miedzi, a miedź ma kolor miedzi (sic!). Tymczasem bulaje były mosiężne. Wielu osobom to nie przeszkadza (spór o bulaje miedziane trwa...), ale nie o to chodzi w dążeniu do maksymalnego realizmu.

Wydaje mi się, że rozwiązaniem są kolorowane druty miedziane. Oczywiście w kolorze złotym (bo nikt w kolorze mosiądzu nie produkuje). W Polsce znalazłem takie druty, ale najcieńsze o grubości 0,2 mm czyli trochę za grube. Aby było realniej drut powinien mieć 0,1 - 0,15 mm, tak mi się przynajmniej wydaje. I w końcu znalazłem taki drucik tylko, że w UK. Ale dla zapaleńców to pewnie będzie żaden problem dlatego podaję link: http://www.theessentialfly.com/semperfli-ultrafine-01mm-fly-tying-wire-thin-copper-bright-gold.html

2) Drugi problem z bulajami (moim zdaniem) to problem z tym, że stosowane przez modelarzy druciki nie tworzą "głębi" okna bulaju tzn. nie wpadają do środka, ale są na równi ze ścianami nadbudówek. Np. jeśli karton ma grubość 0,2 mm i zastosowany drucik ma też 0,2 mm to drucik po osadzeniu go w "okienku" będzie w jednej płaszczyźnie z nadbudówką. Tymczasem mosiężne obwódki bulai były trochę w głębi (wewnątrz okna bulaju).

Rozwiązaniem jest podklejenie miejsca gdzie jest bulaj odpowiedniej grubości papierem np. 0,1 w przypadku powyżej wskazanego drucika. Wówczas po osadzeniu drucik jest w środku bulaju na głębokość kartonu czyli 0,2 mm. To naprawdę fajnie wygląda - radzę spróbować :-)

Może się komuś przyda takie rozwiązanie. Ja osobiście wychodzę z założenia, że metoda ta daje świetne efekty, ale jest zbyt pracochłonna.

--

 
06-06-14 10:22  Odp: [T] O bulajach raz jeszcze
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Tu chciałbym ostrzec przed czychającym niebezpieczeństwem podklejania, wklejania bulai w "głębi" burt.
Srogo za to zapłaciłem przy budowie Emilii. Mianowicie nie przewidziałem że wystający bulaj ( w głebi) spotka się z wręgą . Po posmarowaniu klejem wręg , poszycia , przyklejeniu coś "nie stykało" pomimo wcześniejszego przymierzania "na sucho" . Niestety przymierzałem bez wklejonych bulai. Niektóre bulaje nieszczęśliwie opierały sie o wręgi . Zobaczyłem za późno i tak zostało.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
06-06-14 11:07  Odp: [T] O bulajach raz jeszcze
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

I to właśnie wydawało mi się największym zagrożeniem; oparcie o wręgi.
Jak dla mnie z tymi bulajami to trochę za dużo zachodu, a tak czy siak mało to realistycznie wygląda.
Pzdr

 
06-06-14 14:11  Odp: [T] O bulajach raz jeszcze
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dlatego ja zawsze przymierzam burtę z wyciętymi otworami i przez nie zaznaczam wręgi, które wadzą. Dla mnie to o tyle istotne, że do oszklenia używam BCG, który jest przejrzysty.
Wystarczy lekko opdocinać czy tam podszlifować z odpowiednim zapasem i tyle. Gorzej jeśli mamy podposzycie - wtedy trochę lipa.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
06-06-14 14:49  Odp: [T] O bulajach raz jeszcze
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

IJN Łuksz ja o tym nie pomyślałem i mam nauczkę.
PS Juz pamiętam :) ale pisze ku przestrodze, lepiej uczyc sie na czyis błedach.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024