FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
11-09-03 20:08  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Frytek dla mnie zarezerwuj proszę dwa egzemplarze . 1:48 czy 1:50 ? przecie to niewielka różnica .

 
11-09-03 21:24  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Tede 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A ja się trochę czepię. Mam przed sobą dwie książki: "Polskie konstrukcje lotnicze 1893- 1939" A. Glassa z 1977 roku i najnowszą A. Morgaly "Samoloty wojskowe w Polsce 1924 - 1939". W obu rysunki jastrzębia różnią się dość znacznie. Chodzi głównie o proporcje kadłuba i skrzydeł. Z obrazka na "zajawce" wygląda, że model został zaprojektowany w oparciu o trochę zdezaktualizowane rysunki (tzn. zbyt pękaty kadłub).
Nowsza wersja zamieszczona została po raz pierwszy o ile wiem w jednej z publikacji pana B. Cynka wydanej za granicą i od tego czasu jest to wersja najczęściej spotykana. Oparto się w niej na dokładnej analizie kilku znanych zdjęć fragmentów prototypu. Niestety nie ma fotografii całego samolotu i nikt tak naprawdę nie wie jak wyglądał. Mnie osobiście jednak podoba się ta nowsza, smuklejsza wersja, chyba bliższa prawdy.
Niezależnie od tego jestem pewien, ze model będzie sie świetnie sklejał bo nazwisko autora to gwarantuje.

Pozdrawiam Tomek

 
11-09-03 22:25  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tomek pisze :
<<Mnie osobiście jednak podoba się ta nowsza, smuklejsza wersja, chyba bliższa prawdy.>>

Wcale to nie jest takie pewne. Proszę zwrócić uwagę na trendy w konstrukcjach lotniczych lat 30-tych. Najlepszy opływ przy gwiazdowym silniku ( jak wtedy mniemano ) to kadłub pękaty, czyli o średnicy zbliżonej do średnicy pierścienia osłaniającego cylindry oraz inna maniera - płaty o małej rozpiętości ale za to o dużej cięciwie. Przy takich założeniach położenie środka ciężkości nie pozwalało na zbyt długi kadłub. Jako przykłady - amerykański wyścigowiec Bee Gee, bojowy P-47 Thunderboldt czy choćby ruski I-16. Dlatego wydaje mi się że ta ostatnio lansowana smukłość Jastrzębia chyba nie ma jakichś mocnych, historycznych podstaw. Jastrząb w "starym wydaniu" jest bardziej proporcjonalny, bardziej pasujący do epoki.

Pozdrawiam
Leon.

 
11-09-03 23:25  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


A tak na dobranoc robię promocję konradusowców w Porąbce- dla niestartujących - cena ( tylko w sobotę i niedzielę do 9.30) 2 zeta :)

___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
11-09-03 23:42  Re: [nowość Quest] Jastrząb
car 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

najladniejszego jastrzebia wydalo kiedys Modelarstwo w skali 1:33 piekne czasy, stare czasy....
p.s. Frytku czyzby jakas gielda w porąbce w sobote byla?

 
12-09-03 09:16  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Czy nie było tak, że Amerykanie twierdzili, że nasz Jastrząb to praktycznie skopiowany ich P-35 Seversky ? Więc z tą smukłością to bez przesady ...

A na Jastrząbka się piszę. Bardzo mnie cieszy wysyp latadełek w 1:50/1:48.

A różnica ?
9,7 metra rozpiętości skrzydeł Jastrzębia (wg tej strony) w 1:50 to 19,4 cm, a w 1:48 - 20,2 cm. Czyli jest 8 mm różnicy. Pozostawiam każdemu do indywidualnej oceny.

 
12-09-03 12:45  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja na sprawę skali patrzę praktycznie. Jeżeli do budowy Jastrzębia w 1/48 bardziej się przyłożyć, to później bez żadnego obciachu można go postawić obok np. plastikowego Łosia, Lublina R-XII, RWD-8, P-11c czy już ponoć niebawem - Karasia.
Nikogo nie namawiam do porzucania KARTONU ! ... Ale jeżeli ktoś chce stworzyć kolekcję polskiego lotnictwa przedwrześniowego w mniejszej skali niż 1/33 to wydaje mi się że katon w tej samej skali co plastik będą do siebie pasowały.
Mam zamiar to sprawdzić a efekty postaram się pokazać na forum, choć pewnie trochę to potrwa.

Pozdrawiam
Leon

 
12-09-03 12:47  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ja na sprawę skali patrzę praktycznie. Jeżeli do budowy Jastrzębia w 1/48 bardziej się przyłożyć, to później bez żadnego obciachu można go postawić obok np. plastikowego Łosia, Lublina R-XII, RWD-8, P-11c czy już ponoć niebawem - Karasia.
Nikogo nie namawiam do porzucania KARTONU ! ... Ale jeżeli ktoś chce stworzyć kolekcję polskiego lotnictwa przedwrześniowego w mniejszej skali niż 1/33 to wydaje mi się że katon w tej samej skali co plastik będą do siebie pasowały.
Mam zamiar to sprawdzić a efekty postaram się pokazać na forum, choć pewnie trochę to potrwa.

Pozdrawiam
Leon

 
12-09-03 14:21  Re: [nowość Quest] Jastrząb
Tede 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Panie Marku, to chyba wyczerpuje probem sylwetki samolotu. Gdyby mógł Pan jeszcze podac gdzie dokładnie można znaleźc te rysunki to byłoby super. Co do zdjec, to te powszechnie znane zrobiono właśnie podczas wizyty hrabiego Ciano ale spotkałem tylko 3 albo 4 ujęcia. Jeśli jest ich wiecej to byłaby mała sensacja.
W "Samolotach wojskowych w Polsce 1924-1939" jest jeszcze fotografia modelu do badań w tunelu aerodynamicznym, ale niewyraźna.


Pozdrawiam,
Tomek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024