FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-06-13 12:13  [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Powodowany nadzieją osiągnięcia "korzyści materialnych" (nadzieja - fajna sprawa, każdy ją mieć może;-) ) rozgrzebałem, mimo letniego braku czasu, swoją "pierwszą w życiu" rurę, czyli tytułowego Su-22. Wybór średnio przemyślany - spodobała mi się okładka. :-/ Niestety, stało się - kleję.
Instrukcja w modelu kiepska, rysunki jak dla mnie momentami nieczytelne, sporo rzeczy przy "klejeniu na wyobraźnię" niejasnych. Mam nadzieję, że ktoś z Was kleił i pamięta ten model i w potrzebie przyjdzie z pomocą.
Na wstępie dowód prawowitości:


Wystartowałem zgodnie z zaleceniami autora, czyli od stożka wlotu powietrza. Wymyśliłem sobie, że nieco wzbogacę wizualnie ten element i wytnę okienko stacji laserowej czy cokolwiek innego tam "siedzi". Żeby nie spaprać wycinanki zrobiłem kopię i dla próby skleiłem:


Niestety klejenie poprawnego stożka to dla mnie nadal "wiedza tajemna" więc przy "oryginalnej" części w ruch poszedł glut i farba.


Stożek gotowy więc pora zabrać się za kadłub:


Po doświadczeniu z kadłubem Hurrasia (powolutku kończę przy nim prace - jak będzie co pokazać, nie omieszkam się pochwalić) kusić zaczęło mnie przerobienie kadłuba Suczki na jedną wręgę i pasek z zastosowaniem dodatkowo (w dużych segmentach) wzmacniającej podklejki.
Ponieważ przerobić to trzeba umieć postanowiłem się... nauczyć i dla testu skleiłem segmenty 7,8 i 9 wg "nowej receptury":


Ponieważ wygląda na to, że będzie w miarę ok, zabrałem się za sklejenie w całość przerobionego na jedną wręgę nosa Suczki:


Dla upewnienia się, że po skończeniu model będzie stał na trzech kołach zamontowałem w segmencie nr 3 "pakiet antygrawitacyjny":


Po kolejnych 30 minutach stałem się posiadaczem sklejonego nosa Su:


Teraz pora na resztę kadłuba. Tutaj zaczynają się schody z przeróbką na jedną wręgę. Nie bardzo wiem czy uda mi się ten patent na styku segmentu 5 z segmentem 4 i 6. Kabina wymaga obu wręg dla poprawnego osadzenia komory podwozia i wnęki kabiny. Podobnie sytuacja ma się z segmentem 7 - obie wręgi muszą tam zostać, są jednocześnie fragmentami dźwigara skrzydła. Nie umiem "na sucho" przewidzieć wszystkich problemów, jakie mogą powstać przy segmencie kabinowym i sąsiednich więc pewnie nie obędzie się bez jeszcze jednego "klejenia testowego". :-)
To byłoby na tyle. Zapraszam zarówno do pochwał jak i solidnego opr. :-)

--

Post zmieniony (20-12-13 22:34)

 
14-07-13 19:38  Odp: [R] SU-22
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Pora wydobyć z odmętów forum wątek i podgonić budowę.
Na macie wylądowały kolejne trzy segmenty w tym "kabinowy". W teorii wygląda to tak:


W praktyce nieco gorzej już to wszystko wygląda. Poskładałem w całość wnękę podwozia oraz wannę kabiny. Wyszło na to, że krawędzie poszycia będą się łączyć "na styk" z krawędziami wnęki podwozia. Dokleiłem więc w tym miejscu sklejki, jak się okazało - na szczęście.


Przyszłym chętnym na klejenie tego modelu zwracam uwagę na zbyt wąską wnękę komory podwozia. Trzeba tam upchać nieco drobnicy, wszystko trzeba przycinać o ok. 2mm.


Instrukcja nakazuje wklejenie goleni podwozia wg szablonu "V" (ma marginesie ten szablon jak i szablon drutów podwozia głównego to niezła "jazda" - goleni podwozia głównego jeszcze nie rozpracowałem). Całość konstrukcji podwozia, co widać, zdecydowałem się pomalować sklejając wszystko co znajduje komorze - do zmontowania zostanie tylko fragment mocujący koło.


Mając już komplet elementów w komorze podwozia zabrałem się za oklejanie segmentu poszyciem. Coś mi jednak wyraźnie nie szło, więc dla ułatwienia sobie pracy przeciąłem go na dwie części (łączenie będzie niewidoczne po wyposażeniu kabiny) i przykleiłem. Ponieważ obawiałem się, że coś sknocę łączenie segmentu kabinowego z poprzedzającym i kolejnym w stronę ogona wykonałem zgodnie z projektem - tj. na dwie wręgi.


O ile góra poszycia i burty spasowały idealnie o tyle... brakło mi poszycia na dole, przy komorze podwozia. Tyłek uratowały mi wcześniej wstawione sklejki. Wydaje mi się, że gdyby poszerzyć wycięcie wnęki we wręgach o 1mm z każdej strony byłoby idealnie; poszycie zgrałoby się i nie byłoby konieczności docinania z szerokości wszystkich detali we wnęce. Szkoda, że taki mądry nie byłem przed klejeniem i w efekcie mam :-( szpary. Mam nadzieję, że zamaskują je otwarte pokrywy, które będą klejone w miejscu szpary na styk.



Tak wygląda "owoc" minionego weekendu:


A poniżej to, co dotychczas udało mi się skleić


Na dziś to tyle - do następnego. :-)

--

Post zmieniony (15-07-13 22:40)

 
15-08-13 21:28  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Pisanie "pod swoim postem" na poprawny bon ton się nie załapie, ale czas pokazać, że coś w temacie Fitter'a się dzieje, a bez tego "nietaktu" pewnie nikt nie zauważy. ;-) Niewiele i powoli, wakacyjny brak czasu nie pozwala na więcej, ale jednak w przód.
Dłubię przy kilku podzespołach jednocześnie i obecnie udało mi się zacząć składać w całość kadłub. Wymagało to m.in. wykonania wnęk (klapy zrobię później) hamulców aerodynamicznych. Według rysunku montażowego to takie małe, proste "pudełeczka":


Po odnalezieniu odpowiednich części na arkuszach (rozwalone na trzech różnych, tak dla zabawy) okazuje się, że to cholerstwo jest trochę "maławe". Na dodatek okazało się, że najgrubsza igła (1,2mm?) jest troszkę za mała i otwory ulgowe (?) wycięte nieco niedokładnie. Następnym razem na akcji krwoidawstwa poproszę o te igły, których tam używają - te mają konkretniejszą "przepustowość". ;-)


Poskładałem wszystko w całość rezygnując z narysowanych sklejek i kleiłem na styk:

Wyszło jak wyszło. :-\ Pocieszające jest, że wnęki dość dobrze spasowały do wnętrza segmentu.

Poskładałem i przygotowałem do sklejenia wszystkie segmenty kadłuba. Segmenty za kabiną pilota (bez dwóch ostatnich:10 i 11) podkleiłem i powyrzucałem z nich po jednej wrędze:

Z pasowaniem wręg nie było problemu nie licząc dwóch ostatnich (W9a i W10), te były za duże.

Następnym krokiem było sklejenie mniej więcej 1/2 kadłuba. Przednią część kadłuba poskładam później, po wyposażeniu kabiny pilota. Prościej będzie wyposażyć ją w detale mając w ręku pojedynczy segment niż cały kadłub.


Łączenia segmentów nie wyszły tak, jak bym chciał. Do tego (co widać na zdjęciach) drukarnia "zafundowała" niespodzianki kolorystyczne na łączeniach segmentów:


Nie umiałem sobie podarować małego porównania. W zestawieniu z innym samolocikiem w tej samej skali widać, że Fitter to będzie ładny "kawałek" kartonu:


Na dziś to tyle...

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
15-08-13 22:17  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zawsze chciałem zapytać samolotowca jak odnośnie podklejania poszycia segmentu ale jakoś nie było bieżącej okazji. Wklejasz w uformowane już poszycie czy jak?

Tak w ogóle to naoglądałem się Su-22 w wojsku co nie miara.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
15-08-13 22:31  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Samolociarz ze mnie jak z koziej d... klarnet. ;-) Jeśli chodzi o podposzycie to pierwsze (wersja testowa) wkleiłem "na płasko" co było błędem. Kleiłem na budasiu i przy formowaniu podposzycie zaczęło się "marszczyć". Kolejne segmenty podklejałem już po uprzednim uformowaniu - nie było problemu "zmarszczek".

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
16-08-13 07:31  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Porównanie Fitter'a z Ut-1 ciekawe - dwie epoki. Ciekawsze będzie jak Fitter będzie skończony. Trzymam kciuki i podglądam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
17-08-13 12:40  Odp: [R] SU-22
FloggerB   

Patrząc na zdjęcia tego modelu niejednokrotnie zastanawiam się jak jego kształty mają się do oryginału - porównując ze zdjęciami oryginałów (nawet to zdjęcie z okładki), kabina tego modelu wydaje mi się stanowczo za "obszerna" - czy ktoś porównujacy ilości nitów w oryginałach z ilością nitów na modelach może mnie przekonać, że się mylę i oglądam zdjęcia niewłasciwych oryginałów ?

Post zmieniony (17-08-13 12:44)

 
17-08-13 14:53  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Być może kabina jest i za obszerna, ponadto osobiście mam wrażenie, że dziób w modelu jest nieco za długi, ale... co z tego?! Bawiąc się w liczenie ilości nitów, nakładanie planów modelu na zdjęcia, roztrząsanie proporcji wg mnie nigdzie nie dojdziemy. To przecież tylko papierowy model a nie wierna replika. Jak dla mnie liczy się dobra zabawa i radocha z klejenia a nie... proporcje idealne. :-D

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
17-08-13 15:51  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Dopiero teraz wszedłem na Twoją relację: obawiam się, że dociążenie nosa samolotu jedną nakrętką może być mocno niewystarczające...

 
17-08-13 18:48  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Słuszna uwaga! Na szczęście dziób jeszcze w częściach na półce leży więc nim go skleję w całość mam możliwość napchania go "złomem", co z pewnością uczynię. Dziękuję za zwrócenie uwagi. :-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
17-08-13 18:52  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nakrętki są duże, ale mają w stosunku do wymiarów zbyt małą wagę! Sugeruję zakup w sklepie wędkarskim kulek ołowianych - małe, ciężkie i tanie. Jedno opakowanie starczy ci na milion samolotów :-)

 
17-08-13 19:05  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Niestety w tym miesiącu (i pewnie w przyszłym też) mój budżet nie zmieści zakupów modelarskich więc... kopnę się do zakładu wulkanizacji, tam panowie bez problemu dają w prezencie zużyte odważniki zdejmowane z kół samochodowych. :-) Raz jeszcze dzięki za poradę. :-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
25-08-13 12:16  Odp: [R] SU-22
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Dziś mały UP relacji z odcinkiem pt. "kabina".
Ogólnie ciasno tam, wąsko i klaustrofobicznie. Zabierając się do niej miałem plan nic nie zmieniać, ale już po pobieżnym przejrzeniu rysunku montażowego:

widać, że drążek aż "woła" o zainteresowanie.

Jak już zabrałem się za drążek to naszła mnie szaleńcza ochota na "urozmaicenie" całości kabiny. Zacząłem przeglądać zdjęcia z sieci i... ilość wihajstrów, szaltrów, knefli, wskaźników, lampek i diabli wiedzą czego jeszcze jest w kabinie tak wielka, że do zimy bym tego nie zrobił. Więc darowałem sobie. Stanęło na tym, że przerobiłem drążek, dokleiłem z folii imitację czegoś co wygląda jak monitor w lewej górnej części tablicy przyrządów oraz nieco uplastyczniłem to "coś" obok rzeczonego monitora.

Na tym zakończyłem mój ambitny plan wzbogacania wyposażenia kabiny.

Ostatnim, najbardziej rzucającym się w oczy elementem kabiny jest oczywiście zestaw wypoczynkowy dla lotnika znany pod nazwą fotel katapultowany K-36. Ów wynalazek w wersji z wycinanki jednoznacznie kojarzył mi się tylko i wyłącznie z ciosanym z kamienia tronem dla "najwyższej instancji" w jakimś plemieniu pogańskim. Z pomocą przyszedł wujek Google i relacja Struny. Więc żeby nie "wyważać otwartych drzwi" skopiowałem jego rozwiązanie - dosłownie, korzystając z podesłanego pdf'a z przeskalowanym fotelem (dziękuję raz jeszcze).
Szału nie ma, ale i tak jestem względnie zadowolony - jest dużo lepiej niźli użyłbym oryginalnego projektu (na marginesie - fotel składa się z tylu elementów, że dotychczas ulepiony kadłub nie ma ich w takiej ilości).

I obowiązkowy test "na ludka z Lego" - tego mój syn nie odpuścił; jest teraz szansa, że nie będzie później sprawdzał, czy "chłopek się zmieści":


Całość po upchaniu w kabinie wygląda tak:


Niestety, co widać, brakło miejsca na drążek, który jest wciśnięty między tablicę a fotel. Oryginalny projekt przewidywał fotel o mniejszej głębokości - mówi się trudno. Następnym razem przy takich kombinacjach sprawdzę to wcześniej (nauczyłem się ;-) kolejnej rzeczy), teraz nie mam już cierpliwości do przerabiania fotela raz jeszcze.
Na dziś to tyle. Następnym razem mam nadzieję, że będę mógł Wam zaprezentować kompletny kadłub.

--

Post zmieniony (25-08-13 12:37)

 
25-08-13 12:28  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja bym się nie połapał gdybyś nie wspomniał.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
25-08-13 12:42  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Zbycho 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ludek lego jest THE BEST, jakbyś go zostawił w kabinie wzbudzałby pewnie spore zainteresowanie ;)

--

 
01-09-13 17:03  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Dziś udało mi się zrobić zdjęcia tzw. postępów. Kadłub poskładany w całość (dziób zamontuję później). Zasadniczy kłopot jaki się pojawił to... wymiary. Rura w całości ma nieco ponad 50cm. Nie ułatwia to pracy, dlatego zmajstrowałem "pseudookrętową" podstawkę.


Teraz czeka mnie dopasowanie garbu i usterzenie pionowe wraz z wszelkimi bibelotami na nim.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
01-09-13 17:21  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wygląda "smakowicie".

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-10-13 18:38  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Pora brać się ostro do pracy - idzie jesień więc jest szansa na nieco więcej czasu wieczorami. Prace mozolnie ale idą w przód. Moja rura zyskała "garba" i usterzenie pionowe. Zrezygnowałem z użycia wręg profilujących "garb" (wsadzone w środek powodowały, że łącznia poszczególnych elementów "garbu" nie chciały wyjść gładkie) - zamiast nich w środek wkleiłem coś a'la podłużnica, żeby zabezpieczyć całość przed zapadnięciem się.
Wygląda to tak:


Teraz "walczę z ubraniem" statecznika pionowego w należne mu "bibeloty" (przepraszam za kolory na zdjęciu - mój aparat miał dziś widać zły dzień).


Na dziś tyle - niewiele ale... zawsze coś. ;-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
19-10-13 14:14  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Mały up relacji: garb, statecznik pionowy wraz z "duperelami" są już na miejscu. Pogoda robi się deszczowa, więc zakryłem miejsce pracy Pana Pilota, żeby nie narzekała chłopina na wilgoć. Wersja z zamkniętą kabiną - mniej roboty ;-) przy klejeniu i mniej przy sprzątaniu (kurz). Zacząłem też wyposażać kadłub w detale nań naklejone ale doszedłem do wniosku, że te detale dokleję później - teraz pewnie poobrywałbym połowę w trakcie montażu skrzydeł (duża bestia z tego Fittera, wygodna w "manewrowaniu" na macie nie jest).
Niestety ze względu na brak słonka zdjęcia, mówiąc delikatnie, takie sobie udało mi się zrobić. Su zaczyna przypominać Su ;-):



Ogon:


Oraz wymęczona (gotowa wytłoczka) kabina pilota - miałem w planie zamontować zasłonkę do lotów bez widoczności i całe to rurowe ustrojstwo, jakim opasana jest od góry uchylna część osłony; niestety w trakcie montażu osłony diabli wzięli całą menażerię i... nie maiłem już siły ani cierpliwości robić jej od nowa:


Zgodnie (mniej więcej) z instrukcją zabrałem się za prace przy skrzydłach. Krok pierwszy: wnęki podwozia, w założeniu wyglądają tak:


Po sklejeniu i upapraniu farbą przy retuszu wygląda tak:


Na dziś to tyle. Teraz pora na stałą część płatów. Do następnego.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
19-10-13 15:12  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jest bardzo dobrze i pomyśleć, że to 10-cio letni MM. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-10-13 13:24  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Mała aktualizacja.
Zgodnie z instrukcją zabrałem się za sklejenie centropłata. Wymagało to uprzedniego montażu wnęk podwozia oraz goleni podwozia głównego (o ile chce się zastosować patent montażu zaproponowany przez autora). Niestety, karton z wycinanki nie chciał wejść w sensowną kooperację w procesie zwijania więc poszedłem na łatwiznę:


Kiedy golenie znalazły się już na swoim miejscu (nie bez sensacji - jakoś nie mogłem "dogadać" się z rysunkami będącymi szablonem 1:1) i przygotowane poszycie centropłata zostało wstępnie uformowane... ręce mi opadły. Jak bym nie przymierzał nie bardzo miałem pomysł jak tu "w powietrzu" skleić centropłat tak, żeby wyglądało to jak skrzydło. Poniżej poszycie i "szkielet" centropłata:


Tak więc w oczekiwaniu na "przebłysk geniuszu" zabrałem się za sklejenie ruchomych części skrzydeł:


Niestety nie nastąpił żaden przebłysk, co gorsza nic nawet mi nie zaświtało w sprawie trudnego tematu więc... skleiłem usterzenie poziome:


W efekcie zabrakło mi ;-( płaszczyzn nośnych i sterujących do sklejenia (nie licząc centropłata oczywiście) a koncepcji jak nie było tak nie ma.


Tak więc przymierzyłem (na sucho) usterzenie poziome i postawiłem SU na wiotkich jeszcze ale już własnych nogach:


Teraz mógłbym zabrać się za klejenie uzbrojenia czy ogumienia, ale... jak skopię klejenie centropłata to będę sobie mógł te wszystkie bomby, wyrzutnie i rakiety... na choince niebawem powiesić. Tak więc - następna aktualizacja pokaże Su "machającego" radośnie skrzydłami lub Su zezłomowanego. Tak czy inaczej: do zobaczenia. :-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
30-10-13 16:25  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

A dlaczego zezłomowanego? - dobrze idzie, nie trza psuć.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-10-13 20:54  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

No no !!!! Przepysznie wygląda !!
Mam okazję pogratulowac jako pierwszy , finisz już będzie , a że bezie bardzo ladny model to juz widac teraz, gratulacje.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
30-10-13 23:15  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Da się skleić, będzie dobrze.

Podwozie własnej roboty zacne, choć jak widać tutaj niepotrzebne :))
Filmik, choć kiepskiej jakości, to ciekawostka, bo w drugiej części jest nagranie między kontrolą lotu a pilotami. Jak widać nawet przy zgubieniu koła panowie nie byli zbyt wylewni w rozmowach ;)

Sorry za off top.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
31-10-13 08:03  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Nie wiem czy to pytanie już kiedyś nie padło:

Czy ta kabina i cały garb to jest prawidłowo zaprojektowana? Przecie to jest jakieś takie za duuuuże.

 
31-10-13 09:06  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Podobno nie jest - jest chyba za wysoka/wysoki. Ale... to tylko model, nie replika, więc mnie nie przeszkadza. ;-)
HASTUR - jak masz więcej takich offtopów to śmiało, nie krępuj się, wal. :-) Świetny filmik, fajna strona.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
31-10-13 09:37  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Bartko, trzaśnij fotę taką z profilu i w rzucie z góry, tylko postaraj się, żeby obiektyw był ładnie w linii. Nałożę sobie te zdjęcia na rysunek schematyczny i zobaczę jaka jest skala tego błędu.
Będę wdzięczny bo sam się zamierzam za ten model zabrać w swoim czasie.

 
31-10-13 10:19  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

OK - postaram się w weekend to zrobić. Ewentualnie nie wiem czy rozwiązaniem nie byłoby też nałożenie wręgi kadłuba+wręgi garbu na odpowiedni przekrój poprzeczny - o ile masz opracowanie z takimi rzutami.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
16-11-13 09:17  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Kalafior niestety nie jestem w stanie zrobić fotki tak, żeby to było pomocne - za chińskiego bożka nie wychodzi mi zdjęcie idealnie prostopadle :-(
Natomiast może poniższe obrazki rozwieją Twoje wątpliwości, jak widać garb nie tyle wysoki co szeroki jest coś za bardzo...



Przegląd Konstrukcji Lotniczych (na czerwono zaznaczyłem porównywany przekrój):


Rysunek montażowy MM:


--
Pozdrawiam. Bartko28

 
16-11-13 09:44  Odp: [R] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Rzeczywiście wręga W22a jest stanowczo za szeroka ale patrząc na kadłub nie rzuca się to tak na oczy.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-11-13 09:50  Odp: [R] SU-22
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Przy okazji zaległa aktualizacja, dziś na tapecie centropłat i podwozie główne.
Wg instrukcji miało być pięknie:


niestety wyszło jak zawsze :-( czyli szpary na łączeniu kadłub-skrzydło (na 1/4 długości łączenia patrząc od tyłu).


Po zmontowaniu centropłata przyszła kolej na "zmechanizowanie" luków podwozia, w teorii proste:


w praktyce dało mi nieźle popalić, nagimnastykować trzeba było się co nie miara, żeby poskładać w kupę wszystkie siłowniki, popychacze i diabli wiedzą co jeszcze. Miałem ambitnie w planie dorobić przewody hydrauliki na goleniach ale... na razie mam tak dość podwozia, że zostaje "gołe".


Przy okazji pobawiłem się w tokarza-szlifierza i wystrugałem koła podwozia głównego. Żywica to to nie jest, co widać na pierwszy rzut oka (szczególnie felgi dumą mnie nie napawają). Dodatkowo Makro Bolesne wyciąga wszystko na światło dzienne:


Nie omieszkałem też sprawdzić jak będzie prezentował się model "uskrzydlony" (na sucho) - mnie się podoba.


Niemałe rozmiary prócz tego, że "fajnie wyglądają" wcale nie pomagają w budowie - co rusz zawadzam gdzieś statecznikiem pionowym w trakcie pracy (gdybym to przewidział, drobiazgi na statecznik pionowy nakleiłbym pod koniec budowy, nie jak mówi instrukcja na jej początku - teraz jest sporo szans na to, że pourywam połowę z nich). Dla lepszego zobrazowania "rozmiarów problemu" zdjęcie z charakterystycznym ;-) obiektem porównawczym:






[EDIT]
23-11-2013 18:26

Pora na małą aktualizację a nie jest ładnie sam sobie .na posty odpisywać.
Na pierwszy ogień poszło podwozie przednie (koło i reszta goleni, której jeszcze nie było):


przy okazji, tak wygląda "pomysł" na koło z bębnem:


Całość wygląda tak:


Następnie zabrałem się za "ubieranie" centropłata w pylony do podwieszenia uzbrojenia i inne ustrojstwo tam wiszące. Sporo tego...


I wcale nie było łatwo to wszystko na płat przykleić tak, żeby wyszło równo i prosto. Szału nie ma:


Skoro już miałem "gdzie" wieszać zabrałem się za to, żeby było "co" powiesić. Na pierwszy ogień poszły rakiety klasy powietrze-powietrze, czyli R-60. Wersja dla leniwych:


Później na matę poleciały bomby a następnie "bidony" na dodatkowe paliwko. Na koniec zostawiłem sobie wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych powietrze-ziemia. Jak bym nie patrzył na te wyrzutnie, jak bym nie kombinował to... nie wyjdzie mi z nich nic dobrego. Więc jak widać na zdjęciu poniżej, zrezygnowałem z nich. Zamiast tego moja "Lady SU" podczepione będzie miała dwa pociski powietrze-ziemia Ch-25ML (że to akurat te, to już ;-) tak mniej widać):


Teraz czekają mnie klapy podwozia głównego (ostatni bardziej pracochłonny podzespół), trochę drobnicy i... lot próbny.



[EDIT]
13-12-2013 14:10
Powoli widać koniec budowy (czas najwyższy;-) ). Do zrobienia pozostały hamulce aero, kilka drobiazgów na kadłubie, montaż dziobu, podwieszenie uzbrojenia (czeka już z gotowymi wyrzutnikami) i... gotów do oblotu.



[EDIT]
20-12-2013 8:51
Czasu do końca roku niewiele więc pora była najwyższa zabrać się do pracy, żeby przed Nowym Rokiem Suchoja mieć już za sobą. :)

Do sklejenia pozostały w zasadzie drobiazgi oraz klapy hamulców aerodynamicznych. Te ostatnie nie były takim drobiazgiem - ładnych kilka godzin dłubania. W teorii wygląda to tak:

Po wycięciu wygląda to tak (wzmocniłem tekturką 0,5mm część 47a).

Po sklejeniu i upapraniu retuszem wyszło jak wyszło. Przymierzyłem klapy do wnęk i... okazało się, że zamontowanie tych ostatnich w kadłub bez przymiarki klap to był spory błąd - montaż dał mi mocno w kość.


Z dużych "spraw" pozostało wyposażenie dziobu. Ponieważ zwijanie kartonu na ciasno nie jest moim ulubionym zajęciem poszedłem na łatwiznę i zwinąłem sobie rureczki z papieru. Średnicę zachowałem taką jak el. z wycinanki i... mam dwa piękne dyszle do wozu konnego!


Ponieważ odrzutowiec z żerdzią na nosie wygląda dziwnie zwinąłem rurki raz jeszcze.


Uzupełniłem o kilka drobiazgów bazując na zdjęciach w sieci i mam takie "cuś":


Poskładałem wszystko w kupę, uzbroiłem, zatankowałem i... można powiedzieć, że zapraszam na końcową odsłonę:



Na koniec małe porównanie - jak widać gabaryty modelu nie należą do najmniejszych.


Szału nie ma, jak widać.
Co do samego modelu to muszę przyznać, że opracowanie nie stwarzało mi większych problemów. Z małymi wyjątkami wszystko pasowało ładnie i równo. Można się czepiać jedynie instrukcji, która jest zbyt skąpa i napisana tak, że KONIECZNE jest jej dokładne przestudiowanie (łącznie z przestudiowaniem budowy krok po kroku) przed rozpoczęciem zabawy w sklejanie. Inaczej czekają przykre niespodzianki, np.: na końcu instrukcji sklejający dowie się, że na wstępie budowy powinien wykonać goleń podwozia przedniego; skleiłeś kadłub - nie wkleisz go jak należy!
Kolejny (w moim odczuciu) kłopot to zaprojektowany praktycznie bez szkieletu centropłat. Uzupełnienie go o wszelkie pylony, grzebienie itp. przez wiotką i odkształcającą się konstrukcję to nie lada wyzwanie. Denerwująca jest również numeracja części. Np. część 3a wklejamy na końcu budowy (cz.3 to poszycie dziobowego segmentu) - numeracja nie ma kompletnie nic wspólnego z kolejnością klejenia.
Podsumowując - model fajny w budowie, choć jak na moje umiejętności - wymagający.
--

Post zmieniony (20-12-13 08:52)

 
03-01-14 14:14  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Świetny, super wykonanie.
To byłaby taka dobra wycinanka gdyby nie ta kabina...
no bo przecież jak to wygląda
http://images63.fotosik.pl/490/b5e27b2533a97f96.jpg

 
03-01-14 15:01  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Bardzo ładne wykonanie tego modelu. Wycisnąłeś z niego wszystko, a nawet więcej, co można było wycisnąć, a że jego geometria jest taka jaka jest to nie Twoja wina.

Pozdrawiam
Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
03-01-14 15:35  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję ukończenia modelu. Podoba mi się jak go skleiłeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-01-14 17:16  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Namarudził się,nawydziwiał,a piękny model skleił.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
03-01-14 18:41  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo fajny model! Gratulacje!
Niesmak związany ze źle zaprojektowaną kabiną złgodzić może zrobienie jej w wersji "otwartej". Może to "oszukać" wzrok osoby oglądającej model i swąd będzie mniejszy...(?)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-14 19:08  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Bardzo dobre wykonanie. Świetny retusz. Przyjemnie się ogląda Twój model Su-22.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
03-01-14 21:26  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny model a kabina - no cóż, nie Twoja wina.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-01-14 21:59  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Adrian 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
 

Gratuluje , naprawdę porządna robota.

 
04-01-14 12:47  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

witam,śliczności,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
16-05-14 11:30  Odp: [R/G] SU-22 "Fitter K" MM 10-12/2003
Mefiq   

Ja też zacząłem go sklejać.... i mam zamiar zamieścić relację z budowy.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024