FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
11-05-14 12:54  [R/G][Początkujący]Podwodny stawiacz min
lasiu87 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam wszystkich. Miałem nie dodawać tej relacji z kilku powodów. Po pierwsze jest to mój pierwszy kartonowy model. Po drugie został zakupiony tylko po to, żeby zobaczyć czy karton wciągnie mnie tak jak dawno temu plastik. Model nabyłem za całe 4 złocisze w miejscowym antykwariacie i do tyle do tej pory mnie kosztował. Jakieś podstawowe narzędzia posiadałem z czasów plastikowych, resztę potrzebnych rzeczy także znalazłem w domu. Zdaję sobie sprawę, że jak na początek wybrałem strasznie ciężki model, a według niektórych opinii właściwie niesklejalny, dlatego już w tym miejscu proszę o nie krytykowanie mojego wyboru i darowanie sobie wypowiedzi, że mogłem wybrać coś innego, że się zniechęcę tylko i itp. Lubię wyzwania i wiem z doświadczenia, że najlepiej uczę się na własnych błędach. Jakiekolwiek porażki wcale mnie nie zniechęcają, wręcz przeciwnie.
Co do błędów. Już popełniłem ich całą masę i model obecnie jest w fatalnym stanie. Pierwszy błąd popełniłem przy doborze tektury na szkielet. Model z założenia miałem wykonać materiałami, które już posiadam w domu, więc złapałem to co było, tekturę falistą... Tak możecie na mnie krzyczeć... O konsekwencjach swojej decyzji przekonałem się już na etapie wycinana elementów szkieletu. Generalnie to takiej tektury chyba nie da się równo wyciąć. Drugim dużym błędem był pośpiech. Oczywiście brak jakiegokolwiek doświadczenia też dał się we znaki. Zdjęcia najlepiej zobrazują wszystkie błędy.







Na ostatnich zdjęciach widać pierwsze próby retuszu, które podjąłem niestety dopiero przy klejeniu śrub. Wstępnie też wyretuszowałem ster i stopkę, a to, dlatego, że może w przyszłości podejmę się naprawy kadłuba. Jak widać jest tragicznie, ale mimo to nie poddaję się i mam zamiar dokończyć sklejanie Wilczka. Traktują go czysto treningowo i mam zamiar uczyć się na nim techniki. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze wiele kartonu przewinie się przez moje grube paluchy zanim skleję coś ładnego :)

Obecnie zająłem się budową kiosku. Elementy szkieletu nakleiłem na tekturę 1mm, którą już nabyłem z myślą o kolejnych projektach. Póki co tnę tuż nad linią, następnie krawędzie nasączam Kropelką i szlifuję do odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Ręka jeszcze nie pewna, a poradę taką znalazłem gdzieś w relacjach.

Elementy szkieletu po wycięciu jeszcze przed szlifowaniem i przymiarka na sucho:



Szkielet po sklejeniu i wstępnym szlifowaniu. Wymaga jeszcze trochę pracy przed oklejeniem poszyciem:



Post zmieniony (15-05-14 18:39)

 
11-05-14 13:28  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Witam na forum fantyk... Tfuu - Fanów Kartonu :)) Nie będę na Ciebie krzyczał i gadał o modelu,że to czy tamto. Radzisz sobie nieźle i uczysz się na swoich błędach - to dobrze,że ja widzisz. Jak będziesz miał z czymś problem to wal śmiało,ktoś zawsze pomoże,doradzi.
A teraz siadam,zamykam ;;twarz'' i kibicuję :)))

 
11-05-14 18:27  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć nowy Kolego
Jeśli podjąłeś się sklejania modeli z papieru to w przeciwieństwie do zaczynających przed wiekami masz niewyobrażalną możliwość teoretycznego podszkolenia się co serdecznie polecam.
Na forum KONRADUS'a znajdziesz wszystko co bedziesz chciał wiedzieć o sklejaniu kartonu. Poczytaj ukończone relacje i praktykuj na swoim modelu.
Powodzenia i wytrwałości w sklejaniu.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
11-05-14 18:31  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

I bardzo dobrze - tylko trafiłeś na bardzo wymagający model - specyficzna bardzo trudna konstrukcja kadłuba - ale baw sie dobrze

Post zmieniony (11-05-14 18:31)

 
11-05-14 19:59  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam w gronie Kartoniarzy !! Że też akurat wybrałeś taki model na początek !! Nie, nie chodzi o pouczanie
, uwagi i mądrości z mojej strony. Ale powiem Ci, że ten model wymaga nie tylko sporych
umiejętności, ale też trzeba sobie poradzić z różnymi niespodziankami ( ot chociaż z zapadającymi się elementami
podłużnic na pokryciu kadłuba.. ). Zabrałem się za tego Wilka tak z 6-7 lat temu i poległem.
Została mi podstawka, plus doświadczenie , bo wiem teraz jak sobie poradzić z klejeniem.
Nie zgrywają się kolory na poszyciu kadłuba, części w miarę pasują. Ja chciałem zrobić
najpierw model w standardzie, potem już wziąłem się za malowanie. Ciepnąłem wszystko
już po zrobieniu kiosku. Karton tez nie jest zbyt dobry, bo się rozwarstwia i nie trzyma dobrze druk. Jeśli kleisz bez
malowania, to pamiętaj o retuszowaniu krawędzi części kartonowych. Jeśli podobają się Tobie
podwodniaki, to powiem Ci, że ORZEŁ z MM podobno jest lepszy w klejeniu od Wilka.

Powodzenia w klejeniu !

:-)

 
11-05-14 22:58  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Kleiłem ten model - tez na początku "kariery" modelarskiej. Życzę powodzenia w budowie.

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
11-05-14 23:07  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min
kolighyt 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 41


 - 38

To był mój pierwszy okręt i wyszedł, ale w kształcie śrubowym. Pamiętam, że chyba szkielet był sporo za długi. Powodzenia.

--

Post zmieniony (11-05-14 23:19)

 
12-05-14 10:49  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

O rety, ale koszmarek - zupełnie jak mój pierwszy model ;-) Trzymam kciuki - ja poległem na jedynej łodzi podwodnej, którą próbowałem kiedyś skleić.

 
12-05-14 19:46  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
lasiu87 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Kolejną część relacji z poligonu doświadczalnego czas zacząć :)

Szkielet kiosku oszlifowany.



Więc pora zabrać się za retusz. Póki co retuszuję plakatówkami więc kolorek trzeba było sobie domieszać:



Do tej pory szło nawet dobrze. Nadszedł czas na klejenie poszycia i tu pojawiły się problemy. Oczywiście w myśl zasady 5 razy przymierz... przymierzałem i dopasowywałem papierkiem elementy poszycia. W tym właśnie momencie obudziła się niszczycielska siła niecierpliwości i w ruch poszły nożyczki. No i stało się. Przesadziłem z dopasowywaniem w efekcie czego nic do siebie nie pasuje...



Ale cóż nie zniechęcam się i działam dalej. Wiem już co poprawić i na co zwracać uwagę i wiem, że może być tylko lepiej, a Wilk to i tak mój prywatny poligon :)

 
12-05-14 21:25  Odp: [R][Początkujący]Podwodny stawiacz min "Wilk" MM 10-11/97
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pamiętam, że w kiosku nic nie docinałem i jakoś części pasowały, klej dalej . Retuszowanie plakatówkami
ma jedną złą cechę - farba zwilża karton, no i trwała to i nie jest.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024