FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-10-13 14:42  [N] BR86 Kriegslok
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kolejny model z wydawnictwa Answer - całkowicie wycinana laserowo lokomotywa BR86 Kriegslok w skali oczywiście 1: 25.

http://www.answer.pl/new/br86_laser_okl.jpg

Ale mają wielki makiety kolejowe : ) http://www.youtube.com/watch?v=q4YuEBoBCYg

Post zmieniony (27-10-13 18:47)

 
27-10-13 21:45  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Surówka pokazywana na forum w 2010 roku.
http://www.adwproject.opole.pl/galeria/br86/duze/BR86d__13.jpg
Ale w koncu jest.:))

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
27-10-13 21:51  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Czyżby rozpoczęła się era składaków ? Pora umierać !


Pozdrawiam .


Jańcio



HEY HE !

 
27-10-13 22:01  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Jańcio to nowy trend w modelarstwie.Ile czasu zaoszczędzone na wycinaniu-o ile części są dobrze rozmieszczone na arkuszach. Ja pierwszy kolejowy laser Px-a 38 zarzuciłem po miesiącu. 3/4 czasu na budowę poświęcałem na szukanie części po arkuszach.
Mam nadzieję że w tym modelu będzie bardziej klarownie.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
27-10-13 22:24  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Mam pytanie czy to jest jeszcze modelarstwo czy już tylko klocki lego . To ja poproszę o tą ciuchcie już złożoną .Czasu zero i pełny efekt.


Pozdrawiam

Jańcio


HEY HEY !

 
27-10-13 22:28  Odp: [N] BR86 Kriegslok
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Wiecie co niech sprzedają z papieru czerpanego albo odleją od razu w 3D.
Po co kleić jak już gotowy.
Ja tu w modelach dużych współczesnych samolotów ,muszę wszystko docinać dopasowywać ,żeby chociaż pasowało i oka nie drażniło .
A tu gotowe modele w cenie wycinanki.

 
27-10-13 22:38  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Spokojnie. Są modele dla tych, którzy chcą wycinać i dla tych, którzy chcą poskładać. Dopóki jest wybór, jest ok!

Pozdrawiam

--


 
28-10-13 16:06  Odp: [N] BR86 Kriegslok
amz20 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Model w druku cyfrowym jest do bani bo się farba łuszczy , model wydrukowany w offsecie jest drogi i to coraz bardziej .Nadeszła więc era laserów i być może taka będzie właśnie przyszłość modeli kartonowych- przynajmniej tych dużych i rozbudowanych.

 
28-10-13 16:46  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Tylko wycinanie części odpada (jakość za to jest idealna nie trzeba dziergać otworków itp.)
Sklejanie jest identyczne jak w "normalnym" modelu kartonowym i nie ma nic wspólnego z klockami lego.
Moja sugestia co do modeli parowozów ciętych laserem dla niechcących malować -części powinny być cięte w kartonie barwionym w masie to w zasadzie tylko dwa kolory .
Elementy grube np części ostoi powinny być wycięte w kartonie białym 1 mm a maskownice z naniesionymi polami przyklejenia części i śrubami na kartonie 0,2 mm.

 
28-10-13 17:44  Odp: [N] BR86 Kriegslok
madteam19 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

DARECKI IV dobrze prawisz, popieram ;)

--
moja stronka http://www.madteam-modelarstwo.cba.pl zapraszam
pozdrawiam
Patryk vel madteam

 
28-10-13 17:56  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

No nie wiem - mi sie to fajnie kleilo :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
28-10-13 20:27  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeżeli sklejanie modeli, które są całkowicie wycinane laserowo to jest takie składanie kartonowych klocków lego i prościzna - to może warto, aby osoba tak twierdząca skleiła tak wykonany model. Zdaję sobie sprawę, że można w wypadku takich modeli ewentualnie kręcić nosem na cenę, na to czy model ma dobrze wycięte części i czy ma je wszystkie oraz to, czy dany model wycinany laserowo ma odpowiednika w wersji drukowanej normalnie - a tak to tylko można przyklasnąć takiej formie wydawania modeli.

 
28-10-13 21:00  Odp: [N] BR86 Kriegslok
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Raz kleiłem małą kapliczkę wyciętą laserem. Myślę sobie... a pyknę sobie ją po prostu i będzie modelik. Nic bardziej mylnego... Papier na jakim laser wypala pęka na zgięciach przez bruzdę po wypalaniu, więc lepiej go rozcinać - wogóle nie ma tutaj znaczenia i uzasadnienia trasowanie laserem linii zagięć, bo i tak i tak trzeba krawędź retuszować, a lepiej gdy nie jest ona postrzępiona. Każdą część i tak trzeba wyciać z ramki i odcinać te głupie "pypcie" które brzydko wyglądają na widocznych krawędziach. Lepiej więc pociągnąć jedną kreskę skalpelem. Ogólnie przy owej kapliczce narobiłem się tyle samo jakbym ją wycinał ręcznie. Z części wycinanych laserem uznaję małe filigranowe elementy plus ewentualnie szkielet o ile nie jest za mały w stosunku do poszycia - miałem parę takich przypadków i wywalałem gotowe padło i podklejałem normalnie na tekturę jak za starych dobrych czasów.
Podsumowując - dla mnie modele w całości wycięte laserem to kiła, na którą szkoda kasy, z czasem klejenia bym polemizował, bo każdy klei jak się mu podoba - dla mnie ten standart jest po prostu za cienki. A klocki Lego są w podobnej cenie i bardziej cieszą :)

--

Post zmieniony (13-03-14 19:15)

 
28-10-13 21:12  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Chciałem tylko nieśmiało zwrócić uwagę, że tak jak w każdej innej dziedzinie tak i w obróbce laserowej następuje postęp i nie można generalizować bo ktoś kiedyś skleił sobie kapliczkę i nie było lajtowo... co kiła , co standart ? magister może ?

 
28-10-13 21:51  Odp: [N] BR86 Kriegslok
amz20 

Na Forum:
Galerie - 1
 

A czy jest możliwość kupna modelu całkowicie wyciętego ręcznie skalpelem olfa , jaka byłaby różnica w jakości a jaka w cenie i czy w ogóle by była ?
Dla mnie istotną informacją by było jak najlepiej przerobić go na Tkt 3 ?

Post zmieniony (28-10-13 21:57)

 
28-10-13 22:35  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

AMZ poczekaj na TKt 3 w normalnej wersji.Jest w zapowiedziach Answera.

Szebi ostatnio kleiłem na makietę dworzec w skali 1.87.Wypalony laserem w twardej nie piwnej tekturze.Pomalowany fabrycznie po laserze. Na zagięciach ścian były wypalone co do mikrona skosy 45 stopni. Wszystko pasowało co do milimetra.Czas budowy -2 godziny.
Firma NOCH. Laser na pewno nie chiński. Tu chyba leży geneza Twojej męczarni z kapliczką. Rodzaj tektury i jakośc obróbki.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
29-10-13 08:58  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Halogen, Szebi, to jest wątek o modelu i Wasze "wycieczki" osobiste nie będą tu mile widziane. Możecie nazwać to cenzurą, ja zaś dbam o kulturalny poziom dyskusji na tym forum, gdzie wszyscy jesteśmy tylko gośćmi.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-10-13 09:49  Odp: [N] BR86 Kriegslok
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

A tak nawiązując do wątku to są gusta i guściki jedni korzystają z laserów inni nie, to każdego indywidualna decyzja jak robi swoje modele. Nie zmienia to faktu że elementy laserowe są precyzyjnie wycięte o ile są dobrze zaprojektowane a różnie z tym bywało. I nie jesteśmy w stanie zrobić to tak samo wycinając ręcznie, kwestią czasu było kiedy zaczną pojawiać się modele w całości wycięte laserem.

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
30-10-13 06:16  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Szebi, nie spotkałem się jeszcze jak dotąd aby karton łamał się na liniach zagięć, zawsze idealnie się zaginał.
Musiałeś trafić jakiś badziewny model , źle wycięty i na tandetnym kartonie.

 
13-03-14 19:17  Odp: [N] BR86 Kriegslok
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A tak btw wiadomo co z modelem? Nietuzinkowy to parowóz.
Pozdrawiam
szebi

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
15-03-14 15:25  Odp: [N] BR86 Kriegslok
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Może tak ktoś zarzuci jakieś fotki arkuszy czy instrukcji , jakiś krótki opis czy recenzja na pewno by to wiele dało komuś kto zamierza zakupić ten model .

Temat na 3 strony a nic się nie dowiedziałem na temat modelu :((
Rzadko tu zaglądam głównie ze względu na takie przekomarzanie się ,szkoda czasu na czytanie takich głupot co nie mają nic wspólnego z głównym wątkiem :((((
W każdym temacie związanym z Zapowiedzią albo Nowością jest to samo .

Pozdro ......

 
17-03-14 10:35  Odp: [N] BR86 Kriegslok
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Postaram sie wieczorem lub jutro podrzucic jakies zdjecia, bo posiadam ten model.

 
17-03-14 14:56  Odp: [N] BR86 Kriegslok
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To super , od razu jakiś o krótki komentarz modelu bym poprosił .

 
19-03-14 21:50  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Fotki arkuszy:

Jedyny minus to części porozkładane chaotycznie na arkuszach. To już niestety standard u autora.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
20-03-14 09:27  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Kolego Andrzej Px48, ja rozumiem ze jesteś wszechwiedzący i doskonale wiesz że AUTOR nie układa części, więc proszę o niepisanie bzdur w stylu -...To już niestety standard u autora.

 
20-03-14 10:48  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Rozumiem, że lasery powstały na podstawie wektorowego modelu pierwotnego i są w 100 procentach z nim zgodne.

Bo już gdzieś widziałem, że laserowy szkielet jest o pół milimetra za długi, czy za krótki w stosunku do reszty modelu (jakaś lokomotywa, tylko nie pamiętam która). Czy to kwestia kalibracji plotera, czy może jednak lasery w tym przypadku były kreślone "de novo" ale z błędem?

A co do rozłożenia części, to chyba decyduje optymalne wykorzystanie arkusza tekturki, a nie kolejność sklejania – tak mi się wydaje bardziej rozsądnie.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-03-14 11:00  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Masz rację co do rozkładu części na arkuszach(jest to niestety bolączką ale obniża cenę).
Co do różnic w długości szkieletu, zapewne chodzi o szkielet okrętu , tu się zgodzę, też mam takie problemy w modelach testowych gdzie różnica wynika z grubości linii cięcia lasera, na 4-5 kawałkach szkieletu(wzdłużnica lub pokład) można mieć nawet do 2 mm różnicy.
Nie wiem z czego to wynika, ale:
Jeśli model jest projektowany do wycinania ręcznego to wszystko jest ok.
Jeśli zaś wykorzystuje się szkielet narysowany w projekcie do wycięcia ręcznego bezposrednio do cięcia laserem to mogą wystąpić różnice w długości szkieletu(szerokość jest mniej na to narażona, bo różnica jest niewidoczna).
Dla tego modele cięte laserem są projektowane właśnie pod tym kątem, jak również sklejanie testowe pokazuje czy założenia były słuszne czy nie.

Post zmieniony (20-03-14 11:02)

 
20-03-14 11:11  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


BR 86 byłą projektowana pod "laser" sklejana testowo jako "laser".

Co do długości elementów - przy długich elementach ogromną rolę odgrywają warunki w jakich przechowuje się lasery. nigdy nie należy ich na przykład używać od razu po otworzeniu paczki od listonosza.

Można sobie nawet zrobić prosty test, przy chłodnej i wilgotnej nocy zostawić kawałek tektury na dworze. Rano jej wymiar zmieni się ;-)

Aby ten efekt był jak najmniejszy przed cięciem tektura jest u nas sezonowana przez min. 2 tygodnie.

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
20-03-14 12:07  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

@ Darecki. No właśnie ten fenomen zmiany wymiaru miał miejsce w dużym modelu. Ja rozważam własnoręcznie przygotowanie detali do cięcia laserem dla modeli, które sobie klecę w domowym zaciszu (głównie tych drobnych z dziurkami) i zaniesienie ich do agencji reklamy, gdzie mają taki ploter...

Rozumiem, że jako wprawny projektant masz jakieś "tipsy" jeśli chodzi o projektowanie "pod laser" i jak zapytam kiedyś to podzielisz się wiedzą?

@Answer...
Dylatacja związana z warunkami atmosferycznymi też raczej odnosi się do części o większych wymiarach...

No i czemu nie mogę się do Was dodzwonić w kwestii rozwiązania problemu z OKaeLką? :P

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-03-14 12:18  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemamos.

Niestety błędem jest wycinanie laserem elementów po tych samych liniach jak części do wycinania ręcznego. Stąd się biorą błędy, a nie z braku sezonowania. W końcu nikt laserów nie trzyma w wannie. Zazwyczaj modelarze trzymają modele w domu, gdzie jest w miarę optymalna i stała temperatura i wilgotność. No chyba, że ktoś ma kaprys i trzyma wszystko pod wiatą.

Przed cięciem na dowolnym laserze powinno się zrobić dokładny pomiar szerokości szczeliny jaka powstaje po cięciu na konkretnym materiale. Następnie należy narysować linię wokół części w odległości połowy szerokości szczeliny cięcia, oczywiście na zewnątrz. Operacja ta jest np. w Corelu automatyczna i chyba tylko sam Pan Bóg wie, dlaczego przy niektórych laserach projektantom się nie chce tego robić. Lenistwo, olewactwo, niewiedza ... tego nie wiem. Operacja trwa 5 minut, a efekt bezcenny. Tak przygotowany element MA DOKŁADNIE TAKIE SAME WYMIARY jak przewidział to autor modelu. Koniec kropka.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
20-03-14 12:31  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Viking, tak, to dotyczy dużych elementów. Co do OKl dzwoń na 604 250 992, może masz jakiś starszy numer?

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
20-03-14 12:38  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Oj Astra, to są rzeczy oczywiste o których piszesz. Sterownik lasera ma w automacie ustawioną opcję "ochrony linii" i to akurat nie wymaga żadnej interwencji autora. Nie ma też co przesadzać bo grubość cięcia lasera jest bardzo mała i nawet złożenie 3 elementów nie spowodowałoby takiej różnicy.

Poza tym różnice rozmiarowe to przynajmniej w laserach Answer problem marginalny, jeden na kilka tysięcy wyciętych zestawów. Ale zdarza się i dlatego trzeba rozmawiać o przyczynach. Raz na przykład był to po prostu błąd ludzki.

--
-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
20-03-14 13:48  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No to teraz jako "sklejacz-user" :) Mojom skromnom zdaniom - najważniejszy jest wybór "co komu pasi" i nie ma co hierarchizować modelarzy na tych co sklejają z lasera czy na tych co tną sami.
Niektórym np. "nie leżą koła" czy "nie lubią cyrkla tnącego" (mam tu na myśli też siebie) i kupują sobie same kółka, resztę heblują pazurkami... i myślę, że wydawnictwa powinny iść w tę stronę. Wszak skoro cały model jest przygotowany zarówno pod offset jak i pod plot, to można to niewielkim wysiłkiem tak skonfigurować, żeby były różne sety, a zyska na tym tylko atrakcyjność asortymentu.
Zauważam też tendencję, że można kupić zestawy laserów zawierające tylko koła, małe elementy ze szkieletami, albo całe modele laserem cięte i bardzo jestem z niej rad...


@Answer - dzięki za "dogadanie" tematu. Numer miałem dobry, tylko u Was non stop zajmnięta linija :)
--

Post zmieniony (20-03-14 14:07)

 
20-03-14 15:37  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Tak jak napisał Answer:
..BR 86 byłą projektowana pod "laser" sklejana testowo jako "laser"...
W tym wypadku linie są zaprojektowane tylko do cięcia laserem .

 
20-03-14 16:28  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Darecki IV nie piszę bzdur i nie jestem wszechwiedzący. Osobiście znam trzech projektantów którzy od A do Z układają części na arkuszach. Cytuję jednego z nich:
" Układam arkusze od a do z. Znam zasady, jedynie czasem robi się nieduży bałaganik bo trzeba pogrupować części tak, by np. czerwone były na jednym arkuszu - to obniża koszty druku. Ale zasadniczo układam tak, by numeracja szła w górę z kolejnymi stronami, dodatkowo na stronach staram się grupować razem części do podklejenia 0,5 mm lub 1mm - wtedy do podklejenia wycinasz cały fragment strony, a nie po jednej części." to tyle tytułem wyjaśnienia. Więc nie pisz mi tutaj, że autor nigdy nie układa części. Nie chce się autorowi i tyle. A wydawca pakuje jak leci, aby kartek mniej wyszło. Sklejając taki porozrzucany projekt 3/4 czasu poszukuje się części na arkuszach. Dlatego zarzuciłem sklejanie laserowego PX-a.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
20-03-14 19:41  Odp: [N] BR86 Kriegslok
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Części wycinane laserem bardzo rzadko są takie same, jak te w wycinance. 100% zgodności to przesada i nieporozumienie. Zauważyłem, że np. modelarze niemieccy kupują wycinankę, lasery, a potem podklejają je pod elementy z wycinanki. To błąd, przynajmniej w stosunku do większości części.
Projektuję wycinankę, na jej podstawie rysuję "lasery". Jeżeli jest to ostoja parowozu lub koła, szczeliny w wycinance mają np. 1,4mm a lasery albo 1mm albo 1,5 (zależy od przeznaczenia części i przewidywanego postępowania z nią). Ale zmniejszanie idzie zawsze w tym kierunku, by były zachowane zewnętrzne gabaryty podzespołu.
W każdym razie, osobno robię wycinankę, osobno choć na jej podstawie lasery.

 
20-03-14 20:00  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No to teraz proszę o poradę. Bo na ten przykład. Chcę zmodernizować wycinankę dodając to i owo do zaprojektowanej części. Skanuję sobie, wciągam jako podkład do programu wektorowego i obrysowuję gabaryt... skan jest bardzo wysokiej rozdzielczości, pozbyłem się mory wynikającej z rozetki koloru... - bitmapa jest brzytwa w 600 dpi. Obrysowuję część jak? trzymając ścieżkę w środku zeskanowanej linii zewnętrznej części i żądam aby szerokość szczeliny po laserze miała 0,05 punkta drukarskiego? Czy może powinienem dowiedzieć się jakie są ustawienia plotera u konkretnego wykonawcy i dodać tę wartość do wymiaru uzyskanego w środku linii? Ba, czy moja ścieżka ma mieć wymiar 0 mm? czy może lepiej, żeby miała grubość szczeliny po laserze?

I jedna prośba. Nie mówcie mi o Corelu, bo mam dwa kompy i na zadnym łindołsa, o Colrelu nie wspominając. Dysponuję i używam: inkscape na linuksie i Illustratora na makówce.

Heh - sorki Darecki, ale mam zamiar się nieco zemścić na modelu Twojego autorstwa :)

Wybaczcie Oftop, ale na bazie tematu o laserowym modelu to chyba nie grzech pogadać o technice ... w razie czego proszę Moderatora o przeniesienie go.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
20-03-14 21:31  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Z mojego niewielkiego, "dwurazowego" doświadczenia wynika, że linia powinna mieć minimalną grubość (0,0 mm albo "hairline").
Wymiary elementów musiałem zwiększyć sam po wykonaniu próby jakiej szerokości "szparę" wypala laser. Możliwe, że wynikło to z tego, iż ploter ów należał do punktu wykonującego pieczątki i byłem pierwszą osobą która nakłoniła właściciela do użycia go w innym celu.

--
Pozdrawiam
Quba

 
20-03-14 22:28  Odp: [N] BR86 Kriegslok
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Viking: Inkscape z Corelem sie dość gryzą, to że oba obsługują format svg można w sumie wsadzić w bajki - jedynie pdf zapisany w inkscapie prawidłowo się otwiera w corelu. A niestety jak gdzieś dasz do cięcia laserem to bedą tam mieli corela.

 
21-03-14 07:29  Odp: [N] BR86 Kriegslok
ribik   

A ja nadal czekam na zamówiony egzemplarz.

 
21-03-14 08:06  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

@Uboottd - i teraz pytanie dlaczego tak się dzieje, bo SVG (podobnie jak odt, itp) jest jasno zdefiniowanym standardem, i nie ma mowy o jakichś "czarodziejstwach i dowolnościach". Dlatego każdy program graficzny powinien go obsługiwać w dokładnie ten sam sposób. Ja miałem przykre przejścia z Corelem (dawno temu, ale uprzedzenie zostało).

Pliki SVG są poprawnie otwierane zarówno przez Karbon, inkscape i Xara, ba – nawet przez Adobową kobyłę Illustratora. Corel jest jak MSWord - taki sobie, ale popularny i wielu go używa, niestety 95 procent użytkowników Corela nie ma pojęcia o grafice, o programie tym bardziej, a uważają się za nie wiadomo jakich fachowców bo potrafią używać krzywych. (Podobnie przyrost profesjonalnych fotografików miał miejsce, kiedy staniały dobre cyfrówki).

A jak się miewa obsługa plików typu eps w Corelu?

--

Post zmieniony (21-03-14 08:24)

 
21-03-14 11:36  Odp: [N] BR86 Kriegslok
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

.. bo po co (z punktu widzenia corela) mamy ciaprać się z poprawną implementacja standardu konkurencji?

Z .eps też nie było dobrze, tylko nie pamietam w jaki sposób teraz. svg nie zachował skali i cześć obiektów wcięło. Tak jak pisałem, jedynie pdf okazał się przenośny między inkscapem a corelem - walczyłem z tym jak robiłem maski do trawienia, też właśnie nigdzie nie mam łindołsa czy corela, natomiast tam gdzie trawili mają tylko corela.

 
21-03-14 13:29  Odp: [N] BR86 Kriegslok
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

ehh "łindołsa" boże!

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
21-03-14 16:23  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Do autora nic nie mam osobiście,robi zajefajne projekty. Tylko niedokładnie, co męczy przy sklejaniu.
To nie problem ułozyć części na arkuszach,trzeba tylko chcieć to zrobić. I tyle.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
21-03-14 16:48  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Quba - laser wypala linie o szerokości 0,1 mm - przynajmniej ten z ktorego ja kozystam
Wszystkie pliki ktore przygotowuej na laser ustawiam na 0.1 mm i bardzo rzadko sie zdarza aby odbiegala od czesci ktore drukuje na drukarce .
Za pare dni pokaże projekt który całkowicie zrobiłem laserem i nie będzie to nic kolejowego :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
21-03-14 17:18  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Maverick33 - Wygląda na to, że wszystko zależy od typu plotera (pewnie im nowszy tym precyzyjniejszy). Ten z którym się spotkałem wypalał linię 0,2mm.

--
Pozdrawiam
Quba

 
21-03-14 21:58  Odp: [N] BR86 Kriegslok
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Radek, tutaj jakiś modelarz klei ten model:

http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=24&t=5948

zdjęcia kiepskie ale coś tam widać. Przepraszam, że jeszcze nie wrzuciłem zdjęć, ale nie miałem czasu. Andrzej przyszedł na ratunek. Jednak jutro przy świetle dziennym coś tam cyknę i wrzucę.

 
21-03-14 22:08  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

kleiłem ten model 4 lata temu i było to dla mnie całkowicie nowe doświadczenie
i przyznam ze miło wspominam - duzo sie nauczylem przy tym modelu i teraz czesciej siegam po laserki :)











reszta zdjęć :
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=180563&t=180543#reply_180563

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
22-03-14 14:48  Odp: [N] BR86 Kriegslok
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Tak jak pisałem w temacie o Okl27, ten model:


...wycinałem ręcznie i jego budowa zajęła mi 2 tygodnie, następny wytnę laserem i w tydzień będę miał gotowy, przynajmniej odcisków nie będę miał :-)

 
22-03-14 15:19  Odp: [N] BR86 Kriegslok
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Chłopy... jak Wy to robicie? mnie taki model zająłby ze 2-3 miesiące!!!

Ale też na modele mam 2 wieczory w tygodniu...
--

Post zmieniony (22-03-14 15:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024