FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-02-14 09:08  [R/G]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

GALERIA








-------------------------------------------------------------------
RELACJA




Czas na kolejną relację.
Trzeba korzystać póki jeszcze ciepło za oknem nie ciągnie człowieka na zewnątrz. Okres od kwietnia do września z małymi wyjątkami u mnie umiera jeśli chodzi o klejenie. Także jeszcze chwila została, w sam raz na tego rumaka.
Najpierw kupiłem Mustanga z MPM. I już miałem zacząć go kleić kiedy się dowiedziałem, że w WAKu jest to samo opracowanie ale w polskim malowaniu. Długo się nie zastanawiałem. Wydanie MPM mam na sprzedaż lub wymianę jak ktoś chce.
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w opracowaniu fajnie. Jest trochę drobnicy w kabinie i na tym zasadniczo się ona kończy. Kolory ładne, druk bardzo dobrej jakości, papier również ok.
Mustang w wersji zwiadowczo-myśliwskiej, więc z aparatem. I to jakim:




A tu skromny początek prac:

Sporo części trzeba podkleić kartonem.





Post zmieniony (31-05-14 00:13)

 
21-02-14 09:29  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
heljodor 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam
Będę podpatrywał.

--
"lepsze jest wrogiem dobrego"
Pozdrawiam heljodor

 
21-02-14 17:59  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Ados777 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Ja niestety swój model zniszczyłem,bo zapomniałem jednej wręgi wkleić,bo mi się zapodziała.Będę podglądał.

--
Taki sobie modelarz :)

 
21-02-14 20:11  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Poczekam na kadłub , te bebechy i tak zakryjesz, pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
21-02-14 23:33  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
greg   

Fajny rumak.
Początek wielce obiecujący!

 
22-02-14 09:46  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Cześć,

super że zdecydowałeś się na relację z budowy tego samolotu. Niedawno też go kupiłem, właśnie tak samo jak Ty z wyd. WAK ze względu na malowanie i model czeka na swoją kolejkę. Będę bacznie śledził Twoją relację !

Pozdrawiam.

--

 
22-02-14 22:31  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Również kibicuję - u mnie w toku... Mustang z MPM.

--
-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
23-02-14 11:48  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

U mnie już gotowy.


Instrukcja jest dość nieczytelna, więc w razie co mogę podpowiedzieć co i jak powinno być wklejone.

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
24-02-14 09:52  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Miło widzieć tak ciepłe przywitanie tej klasycznej maszyny. Postaram się was nie zawieść.

Ukończyłem zmagania z wnętrzem. Makro ukazało kilka miejsc do poprawek lakierniczych. Całe szczęście, że to w zasadzie koniec drobnicy, nie przepadam za nią za bardzo;)


 
27-02-14 11:27  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dobra Pany. Czas się czegoś nowego nauczyć.
Jakkolwiek to zabrzmi... niech mi ktoś nakreśli technikę wypełnienia takiej szparki cyjanoakrylem tak aby nie zapaskudzić wszystkiego w około :D



Potem rozumiem, że do szlifowania użyć drobnego papieru ściernego nałożonego na jakiś cienki przedmiot, np. na patyczek po lodach, tak aby nie porysować okolic łączenia.

Proszę o jakiś tutorial bo wcześniej tej techniki nie stosowałem. Przede wszystkim, czym tam ten CA zaaplikować?

 
27-02-14 12:01  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Aleś się uparł z tą szparką...
Klej dalej i zapomnij o niej ;-)
Przynajmniej 1/4 tej szparki od dołu ( tam,gdzie najszersza) zasłoni oprofilowanie skrzydło-kadłub. Przy dobrym wykonaniu pozostałej części modelu nikt tej szparki nie zauważy.
Paćkanie tego SG moim zdaniem średni pomysł. Zauważ,że jest to segment z szybką - SG jest wredne i może zmatowić Ci tą szybkę,co gorsza od środka kadłuba...
Jeśli już jednak jesteś zdeterminowany walczyć z tą szparką, to osobiście polecałbym ją wypełnić wikolem ( tylko dobrym,sprawdzonym, po wyschnięciu przezroczystym) nałożonym cienko zastruganą wykałaczką.A na koniec lakier bezbarwny.

Z doświadczenia wiem,że uparta walka z tak drobnymi uchybieniami jest w stanie doprowadzićdo jeszcze gorszych efektów, a w skrajności - do zniszczenia modelu...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-02-14 12:12  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

dokładnie. nikt tego nawet nie zauważy jak dojdzie skrzydło. jak bardzo chcesz to tylko delikatnie końcówką igły zrób tam dokładniejszy retusz żeby nic białego nie było. I sprawa załatwiona.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
27-02-14 12:20  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Tak, wiem, że zasłoni ją oprofilowanie dlatego w tym miejscu chcę zrobić taką próbę.
Wcześniej nigdy żadnych ubytków niczym nie wypełniałem, i chcę tą technikę powoli zacząć w swoich modelach wdrażać.

Tym bardziej jak patrze jakie zbin robi cuda ze swoimi osłonami silników(gdzie praktycznie nie widać miejsc łączeń poszczególnych segmentów) to chciał bym też takie efekty osiągać...

 
27-02-14 12:31  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
kari   

wottek, o ile sam płatowiec (wykonany przez Ciebie) wydaje się w miarę poprawny, o tyle kołpak to jakieś "nieporozumienie". Oczywiście ta uwaga dotyczy raczej autora projektu.

... dla Kalafiora, - proponuję wykonanie kołpaka we własnym zakresie.
----------------------------------------------------------------------

 
28-02-14 13:03  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

MARIUSZ, miałeś rację, rzeźba w kale. Tylko napaskudziłem. Dobrze, że nie będzie tego widać. Sądzę, że żeby w ogóle myśleć o takim wypełnianiu szpar trzeba przed rozpoczęciem prac polakierować arkusze. Inaczej przy szlifowaniu tego kitu można jedynie uszkodzić druk w okolicach naprawy, czy tylko zaszkodzić jeszcze bardziej.
Muszę po prostu zacząć jakiś model przeznaczony na testy i się na nim wyżyć. Mam już nawet kandydata;) Mustangowi daruję życie.

kari, co konkretnie masz na myśli, jego kształt? Moim zdaniem kołpak jest za długi. Zasadniczo zawsze wykonuje je z części dostępnych w wycinance ale potem szlifuje, gładzę, pieszczę i po wszystkim maluje odpowiednim kolorem.

A wracając do prac, wycinaka jak na razie ma u mnie 6+ za spasowanie. Kolejne segmenty kadłuba schodzą się idealnie. Niestety nie obyło się bez katastrofy, farba na paluchu i plama na lewej burcie gotowa. Co się dało usunąłem, ale zdążyło wsiąknąć w papier. Pewnie jakby był polakierowany to mógłbym to usunąć bez śladu. Życie.



Post zmieniony (28-02-14 14:06)

 
28-02-14 14:10  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

"rzeźba w kale"...
No, tego nie znałem... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-02-14 15:46  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
kari   

Kalafior, tak, ... konkretnie chodzi mi właśnie o jego kształt, oczywiście ktoś powie, że to nie jest to samo śmigło (jedno cztero, drugie trójłopatowe), ale kołpaki kształtem się w zasadzie nie różnią. ..., a jak to wygląda w modelu WAK każdy chyba widzi. Gdyby ktoś chciał powiedzieć, że się "nie da" go zaprojektować poprawnie to poniższe foto powinno rozwiać wątpliwości (obie fotki z KONRADUSA).




Post zmieniony (28-02-14 15:47)

 
28-02-14 20:29  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Dobrze idzie, a szczeliną się nie martw, zniknie w tłumie :-)

--

Pozdrawiam! Michał
Łódzka Sjesta Modelarska

Fw-190F, Hien,MiG-21MF, Trident II, Zero, PZL-50A, Saturn V, Jak-1000
671 RTM, USS Sturgeon, 670, ORP "Orzeł" III, 971 B, 971 M, USS North Dakota
Schleswig- Holstein 406mm, Wrocław Ratusz, Inowłódz
Hetzer

"(...) wiesz, jaki jest najbardziej tragiczny moment w życiu mężczyzny? Kiedy towarzysząca mu na plaży kobieta mówi: "Wciągnij brzuch!", a on to właśnie już przed chwilą zrobił."- por. Sławomir Borewicz

 
04-03-14 08:50  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Prace idą do przodu dość mizernie, ze względu na brak chęci. Wiosny już człowiek oczekuje, znudzenie bierze. Wycinanka też jakoś mnie nie porwała o dziwo.

Ulepiłem w każdym razie kadłub do końca. Bez żadnych przeszkód.
Pytanie tylko do znawców, czy dobrze skleiłem ten hmm..."kanał odpowietrzający?, wylotowy?'



Wręgę ostatniego elementu kadłuba, z wnęką kółka tylnego, wzmocniłem pionowym zastrzałem co by mi nie wylatała całość w czasie klejenia. Powinno to być przewidziane w wycinance mojem zdaniem.



Obudowa silnika bez przeszkód, choć zabrakło trochę precyzji. Lekka rzeźba i brudzenie spodu będzie chyba niezbędne.



A całość wygląda następująco


Post zmieniony (04-03-14 08:51)

 
04-03-14 09:35  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ładny kadłubik,moze soę przegrzałś ,ale nie marudzimy działamy,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
10-03-14 10:02  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Aktualizacja postępów.
Powstał ogon ze sterami. Jest fajnie opracowany, oklejka sterów kierunku szczególnie. Właściwie sama wskoczyła na swoje miejsce. Muszę tylko wyszpachlować te zębiska na łączeniu.


Stery na razie zamontowane na sucho. Jeszcze się zastanawiam nad ich położeniem ze względu na ewoluujący plan na dioramę.



A poniżej śmigło i jego najważniejszy element, czyli kołpak.
Jak już zostało powiedziane nieco wcześniej, kołpak wycinankowy jest do luftu, więc poszedł do przebudowy.
A oto jej etapy.

Elementy z wycinanki, jak widać nie pasowały nawet zbytnio średnicą do kadłuba. Zostały po sklejeniu nasączone CA.


Czas na szpachlę i szlifowanie. Po niej jeszcze jedna warstwa CA i znów szlifowanie. I od razu jest lepiej:


Na koniec jeszcze kilka warstewek farby. Miałem poważny problem z dobraniem odcienia szarości. Pozostaje tylko całość zmatowić papierem ściernym.


Przygotowuję teraz resztę drobnicy (koła, owiewka, itp.) Potem skrzydła i można latać:)

 
10-03-14 11:33  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zębiska na owiewce - trzeba było skleić najpierw owiewkę "na boku" poza modelem. Niepotrzebnie autor zalecił przecinanie połówek.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
19-03-14 09:38  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Porównując z tym co Jańcio pokazuje w relacji Karasia to wstyd tu w ogóle cokolwiek wstawiać.

Ale ja też się staram;)

Powstają skrzydła i mam nadzieję, szybko zakończyć tego kajtka i wziąć się za coś ciekawszego.
W dalszym ciągu nie napotkałem na żadne niespodzianki w budowie.




A oto jaki mi małażonka zakupiła w rossmannie czy innej pierdonce prezent. Pilnik do paznokci, cztery gradacje, na gąbeczce, do wręg i szlifowania krawędzi jest naprawdę zacny.

 
31-05-14 00:06  Odp: [R]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam po przerwie.
W ukryciu przed światem dokończyłem budowę chabety. Model nie sprawił większych problemów, zaliczam go do łatwych i dobrze opracowanych. Trochę może za ubogi ale mogę śmiało polecić tym którym nie zależy na perwersyjnych szczegółach.

Osobiście nie jestem specjalnie zadowolony z końcowego efektu. Trochę mnie nużył i jakoś tak brak było mi motywacji. Ale i tak cieszę się, że jest kolejny w kolekcji.
Teraz znowu czas na Polską rurę:)

Galeria tradycyjnie, w pierwszym poście.

Pozdrawiam.



Post zmieniony (31-05-14 00:12)

 
31-05-14 00:35  Odp: [R/G]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Kalafior,nie wiem czego się czepiasz sam siebie - wyszedł elegancko !!! Ja bym go pewnie spaprał :(

 
31-05-14 15:55  Odp: [R/G]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ładny,choć niepotrzebnie go chyba podrapałeś na przedzie razem z rurami wydechowymi,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
31-05-14 23:41  Odp: [R/G]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 


Kalafior, nie piszę o Twojej pracy.
Coś tu jest mocno nie tak: kadłub za kabiną idzie jakoś w górę a przód to jakiś dziwny stożek. Projekt mustangopodobny, jak dla mnie nie do przyjęcia. Sylwetka jest z lasu, dziwne, że nikt przede mną tego nie zauważył na takim zacnym forum. A wystarczy wyguglać "mustang mki" i porównać kształty - ten samolot tak nie wyglądał. No chyba że go pospawali z resztek. Mierne opracowanie.

Myślę, że szkoda Twojego czasu na takie lipy. I szkoda czasu na rzeźbienie kołpaka, skoro wystarczy go ładnie skleić w standardzie.
Kalafior, bardzo się starałeś, wyszło jak wyszło ale to raczej nie Twoja wina, z łatwością znajdziesz lepsze opracowanie. Znacznie lepsze.

 
01-06-14 09:14  Odp: [R/G]Mustang Mk.I - 309 Dywizjon - WAK 1/2013
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Znajdę lepsze, ale trudniejsze. A to było w sam raz na moje umiejętności i zapał do samolotów z napędem śmigłowym. Więc jest mu wybaczone to co napisałeś.

Marku, masz rację. To była moja pierwsza bodajże w życiu próba brudzenia, więc efekt nie powala. Ale bez tego zabiegu wyglądałby jak zabaweczka.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024