FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
08-04-14 21:10  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Niestety DARECKI nie masz racji. To jest kadłub wersji D. Ciężko to zobaczyć na powyższych zdjęciach, ale zapewniam Cię, że tak jest.
Jak zaznaczyłem w pierwszym poście - cyt. "...Model powstanie z Bergerpanther (odpowiednio przerobiony kadłub)...". Kadłub został dostosowany do wersji "D", gdyż zestawy plot były instalowane na tych podwoziach.
Na potwierdzenie dwa zdjęcia:



Pozdrawiam
Mariusz

--

Post zmieniony (08-04-14 21:21)

 
08-04-14 23:20  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
JSJ   

Były instalowane "zestawy"?
Twórczość modelarska niczym nieograniczona wywodzi się w temacie "Flak postawiony na Panterze" z paru zrobionych z daleka zdjęć gdzieś w Czechosłowacji w 45. r. Innych przykładów domniemanej improwizowanej przeróbki tego rodzaju ja nie znam. Ten zaś wspomniany ani nie jest pewną kompilacją (może przedstawiać panterę jako środek transportu dla Flaka), ani nie ma pewności co do wersji kadłuba czołgu (tylko G odpada). Czy to Bergepanther, też nie ma dowodów - może zwykłe podwozie nieco upodobnione do Bp. i spełniające rolę ciągnika. Działko znawcy identyfikują jako Flak 3,7 cm (zwykły, nawet nie Zwilling). Nikt natomiast nie był w stanie przypisać tego czegoś jakiejś jednostce.
Tak więc nawet jednostkowe istnienie czegoś o nazwie "Flakpanther" jest wątpliwe, niejasne pozostają detale uzytego podwozia na odkrytych zdjęciach "zestawu" - był on i pozostał zagadka.
Dziwnie się więc czyta stwierdzenia, że budowano "zestawy", że na konkretnej wesji D pantery, a w końcu - że miało to zastosowanie w 653. Abt.
Oczywiście, wymodelować można wszystko i zupełne SF nie jest niczym złym, tylko nie jest poważna naciągana faktografia, jakoś nie znajdująca potwierdzenia w dostępnych opisach, np. stanu posiadania danego Abteilungu. Może jestem niedoinformowany, ale gdyby tak było, podstawą opracowania i tej nabudowanej "legendy" byłoby raczej jakieś zdjęcie, a nie malowanka, no, choćby wzmianka z miarodajnego źródła.

Post zmieniony (08-04-14 23:23)

 
09-04-14 08:37  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

No dobra, wiadomo ze to prawdopodobnie SF ale, jeśli budujemy model nawet gdy jest to SF to opieramy się na rysunkach i zdjęciach(o ile takie istnieją).
W tym przypadku rysunków jest kilka i na nich można się oprzeć, więc kadłub pantery A,D, jak napisał JSJ -G odpada.
Faktycznie teraz widzę że jest to kadłub D , zmylił mnie brak osłon zbiorników paliwa :-).
Pozostaje sprawa płyty z włazami , jeśli to kadłub Pantery to faktycznie musi być, jeśli Bergepanther to sprawa pozostaje otwarta bo wczesne wersje miały płytę a późniejsze już nie.

 
09-04-14 17:59  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

To nie żadne SF. Ten pojazd był na wyposażeniu tej jednostki. Jestem w posiadaniu książki o tym Dywizjonie:



Poniżej strona, na których znajdują się adnotacje o tym pojeździe:



Oraz schemat wyposażenia tego Dywizjonu w sprzęt:



Fakt, że moim błędem było stwierdzenie o montowaniu zestawów na podwoziach pantery „D”(był tylko jeden egzemplarz i to na podwoziu Bergerpantery). Chyba w błąd wprowadziły mnie zestawy modelarskie dostępne w sprzedaży.
Niestety będę musiał zweryfikować górną płytę i sposób zamontowania działka plot. Bo niestety zdjęć żadnych nie ma:(


C.D.N
Pozdrawiam
Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
09-04-14 18:41  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

mario9 proszę zaspokój moją ciekawość bo trochę mnie to męczy:

W tej jednostce z pośród dziwolągów/hybryd występowały:

-> T34 z wieżą Pzkpw. IV

-> T34 z "wieżą" Flak

-> Pantera z wieżą Pzkpw. IV

-> Pantera z "wieżą" Flak

-> bezwieżowe T34 jako ciągniki artyleryjskie?

Oczywiście moje wypociny są jak najbardziej od strony laika i "niewiernego", traktujące temat w dużym uproszeniu (T34 to "T34" bez względu czy to "85"; "76" itp, a Pantera to "Pantera").

Z innej beczki: pomysłowość niemiecka, w zagospodarowywaniu doraźnym sprzętu bojowego w warunkach polowych, jest naprawdę fascynująca.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.


Chopin, zlituj sie chłopie... z wieżą, z wieżą, Z WIEŻĄ!!! :) Poprawilem... Rafael

 
09-04-14 19:24  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rafael pisałem w notatniku, i pewnie "głupie urządzenie" pomyślało sobie, że: "WIERZĄ" od "WIARA". Potem bezmyślne Ctrl+C i Ctrl+V.
Dziękuję za interwencję ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
09-04-14 20:23  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Jak napisałem wcześniej ww. pojazdy, oprócz T-34 z wieżą panzer IV, wg tej książki występowały w tej jednostce. Na potwierdzenie poniżej zdjęcia:

Tiger P:



Bergerpanther z wieżą panzer IV



T-34 - ciągnik



Flakpanzer T-34



Jedynie brak zdjęć „Flakpantery”, ale jest zdjęcie którego opis sugeruje wykorzystanie podwozia bergerpantery do stworzenia tego pojazdu. Co ciekawe to z tego zdjęcia wynika, oczywiście jak dobrze widzę, że przedział kierowcy i radiotelegrafisty nie był odsłonięty. Z lewej strony widać prawdopodobnie otwarty właz:



C.D.N
Pozdrawiam
Mariusz

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
09-04-14 20:35  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
JSJ   

Mario, dzięki za wyjaśniena i poparcie ich źródłem. Rzecz się trochę "rozkminiła". Swoją drogą, myślałem o tej pozycji, że możesz ją mieć, a jeśli gdzieś coś może być na temat, to tylko tam.
Mam nadzieję, że nie masz mi za złe małej prowokacyjki. Ja po prostu jestem wręcz przeczulony na punkcie dezinformacji, do której właśnie przyczynia się bezkrytycyzm producentów modeli (ile to np. Coelianów już widziałem).
Teraz jestem ciekaw, jaką weryfikację górnej płyty masz w zamiarach. Ja tu na szybko widzę błąd z zakresu pantery, nie ściśle Bp. - chodzi o tylny obrys. Jeśli chodzi o jakieś korekty dotyczące Bergepanther, masz niezły pasztet. Użyta wersja pozostaje niejasna, a temat tego pojazdu w ogóle to był dotąd blamaż dla tych, którzy go poruszali. Znów przychodzi na myśl stosunkowo nowa, markowa rzecz z seri Panzer Tracts. Tyle wiem, że jest - czy trzyma klasę, nie mam pojęcia, ale Broń Boże, jeśli masz potrzebę doinformowania się w sprawie, nie sięgaj po nic innego, jeśli idzie o faktografię. Palcem nie będę pokazywał wydawnictwa, które wręcz trzeba omijać najszerszym możliwym łukiem, aby nie utonąć w morzu bzdur.

PS. Po napisaniu zobaczyłem te dodatkowe zdjecia i wygląda na to, że tak - prawdopodobnie to lub podobne podwozie było wzięte pod Flaka. To się zdaje logiczne, jeśli nawet był wybór między tym a nowszymi, bardziej wyspecjalizowanymi. Gdyby wzięto takie nowsze, to tak, jakby prawdziwych Bergepanther było za dużo. A to jest chyba egzemplarz z pierwotnej serii MAN-a, mający z Bergepanther głównie nazwę, ale podatny na zmiany. Bardzo wczesna Panther D bez wieży, ale z całym "wystrojem" tej części włazowej plus wlot powietrza. To mocno upraszcza sprawę.

Post zmieniony (09-04-14 21:06)

 
10-04-14 08:12  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Zgadza się to na zdjęciu to Bergepanther pierwszych serii, posiada górną płytę, na zdjęciu widać wyraźnie dwa otwarte włazy i osłone wentylatora.

 
10-04-14 16:50  Odp: [R] Flakpanther - kolejna hybryda;)
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

JSJ - Nie mam Tobie za złe, nawet trochę mnie uaktywniłeś;)
Wracając do górnej płyty to chyba jednak nie będzie wielu poprawek:)

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024