FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-02-13 18:54  [R/G] szkuner AMERICA - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Jakiś czas temu pociągnęło mnie znów w stronę morza i zacząłem szukać materiałów na temat szkunera America - tego, który pierwszy wygrał słynne regaty nazywane od tego czasu Pucharem Ameryki.
Na rynku są dostępne dwa opracowania tego jachtu, a właściwie to jedno, gdyż drugie nawet nie leżało koło materiałów dotyczących tego pływadełka.
Pierwsze z nich - merytorycznie obce temu jachtowi - to wydanie Gomix-Fly MOdel nr 151. Niestety nie reprezentuje ono tego jachtu w najmniejszy sposób, no chyba tylko, że ma dwa maszty i pływa. Zaleta jest, że ten w miarę prosty model w skali 1:100 możemy kupić stosunkowo tanio i dodatkowo dostępny jest laserowo cięty szkielet oraz maszty. Niezły materiał dla początkującego szkutnika.
Drugie wydanie, znacznie droższe i rzadziej dostępne to publikacja Schreiber-Bogen zza Odry również w skali 1:100. Niestety pomimo znacznego zbliżenia się do oryginału niszczy efekt kreską niczym rysowany kredkami oraz prostymi rozwiązaniami, które psują efekt końcowy tego pięknego jachtu.
Oba opracowania jako nie spełniające moich i tak skromnych "wymagań" więc odłożyłem na półkę i rozpocząłem szukanie materiałów zarówno w sieci jak i poprzez fora i znajomych. Dzięki ponad półrocznej pracy udało mi się uzyskać nie tylko spory zasób informacji co do konstrukcji jachtów z tego okresu, ale również pozyskałem plany z archiwum zza oceanu. Swoje przemyślenia konsultowałem z dość dużą ilością osób zajmujących się modelarstwem szkutniczym, co niejako jest zrozumiałe, gdyż temat szkutniczy (a w dodatku z żaglami) dla mnie nieznany i musiałem go przegryźć aby jacht nie dostał czasem skrzydeł ;)
Ale do brzegu - poniżej kilka fotek z budowy szkieletu. Oparty na tekturze 1mm z wklejonymi wzmocnieniami w okolicy masztu. Całość w miarę sztywna jak na 31 cm dlatego chyba, iż wręgi położone są zgodnie z liniami teoretycznymi odwzorowującymi faktyczne położenie ich w oryginale.
Zaczynam prace nad podposzyciem.

Poprawki wprowadzane są na bieżąco w trakcie budowy, więc mogą trafić się błędy - jak na pierwszą surówkę przystało. Jak zwykle u mnie surówka będzie w kolorze, co z tego wyniknie zobaczymy w przyszłości :)





--

Post zmieniony (21-01-14 12:34)

 
20-02-13 21:34  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ha ! A ja wczoraj smętnie patrzyłem na Americ'ę z Fly'a...
Cieszę że powstaje. Gorąco kibicuję.

Jest co prawda jeszcze jeden ładniejszy szkuner ale nie będę grymasił ;).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
20-02-13 22:19  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Trzymam kciuki i kibicuję.
Jeśli będzie wydany, to od razu trafi na moją listę "must have".

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
20-02-13 22:28  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Maczałem w tym palce swego czasu i to nie tylko na klawiaturze. :-)
Powodzenia Fitter.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
21-02-13 01:32  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Zagielki, pięknie będzie :D

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
23-02-13 14:13  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

No to jadziem dalej - tym razem pokład i podposzycie, ale wcześniej podkład słowno-muzyczny ;)

Włodzimierz Głowacki w "Dziejach jachtingu światowego" (Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1983) na str. 74 podaje, że Poszycie wykonano z jasnego dębu grubości 76mm, pokład z żółtej sosny grubości 64mm. Całe dno, aż do wysokości 15 cm ponad linie wodną, obite zostało blachą miedzianą, kadłub zaś z zewnątrz pomalowano jednolicie farbą koloru ołowiu, a wewnątrz farbą białą." Dlatego też planując pokład wykonałem go z wykorzystaniem wypełnień jasnym drewnem. Zgodnie z panującą wówczas "modą" kołkowanie desek pokładu na łączeniach jest co piątą (być może przybijane były gęściej, ale wtedy pokład byłby cały w kropeczkach) i zaznaczyłem najważniejsze pola osprzętu pokładowego. Wiem, ze w trakcie klejenia będzie trzeba uzupełniać zaznaczenia, ale to z czasem.
Podpokład wydrukowałem na brązowym kartonie - raz, że był pod ręką a dwa, ze potem przyjdzie ciemne poszycie, wiec w razie szpar nie będzie widać aż tak bardzo białego pod spodem. Na poszczególnych płatach podposzycia orientacyjnie zaznaczyłem przebieg poszycia właściwego - to dla tych co by chcieli oklejać fornirem czy czymś innym. Łączenia zalane superglutem i przeszlifowane. Dodatkowo obustronnie doklejone wzmocnienie stępki na 0,5 mm tekturze.
Tak to wygląda na dzień dzisiejszy:




--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
27-02-13 21:18  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Prace nad poszyciem trwają.
Na początek burty - skoro malowane ołowiem to dałem prawie czarne. Poszczególne segmenty podzielone zgodnie z układem planek. Darowałem sobie jednak wyginanie, gdyż skoro dechy udało się zamocować to i te skrawki papieru też. Dla uwypuklenia kształtu naklejone na dodatkową warstwę kartonu a'la blok techniczny a łączenia przeciągnięte igłą. Rozpocząłem od dziobu i aż do samej rufy szło w miarę dobrze. Powstawały miejscami szparki 0,5mm ale to wina bardziej doginania segmentów - na płasko pasują. Trochę starej szpachli i czarnej farbki załatwiło sprawę. Do ostatniego segmentu na rufie dodałem po kilka milimetrów, które przy przyklejaniu pawęży rufowej dociąłem. System ten zastosowany został m.in. w Alercie Shipyardu i dobrze się sprawdza.
Poniżej linii wodnej blacha miedziana. Najbliższy papierniczy z dużym wyborem kolorowego papieru dał mi i blachę. Kupione 6 arkuszy okazało się aż nazbyt - wystarczą dwa. I tu również łączenie na styk w miejscach podziału blach po wcześniejszym pogrubieniu warstwą kartonu z bloku. Problem okazał się jednakże dużo poważniejszy niż przy plankach - krzywizna kadłuba robi swoje i dopasowywanie drukowanych próbnie w wersji black&white powtarzam po kilka razy. Szparki są - ale to już moja niedokładność i niestety niemożliwość ułożenia idealnie na styk. Efekt gorszy na zdjęciach niż w rzeczywistości. Podejrzewam, że lepszy szkutnik niż ja da sobie radę.
Niestety nie ustrzegłem się podstawowego błędu, którego efekt pokażę następnym razem...





Powoli czas myśleć o drewienkach i sznurkach od tych szmat. na początek pójdzie bukszpryt ze stengą. Niestety rozwiązania zastosowane w różnych modelach są na zasadzie - co model tak ma. Na planach jest tylko podwójny watersztag z systemem bloków i serc natomiast w wygooglanych modelach jak i na niektórych obrazach widać waterbaksztagi a czasami nawet delfiniaki... Niestety nawet w pływającej replice jest inaczej niz w planach, co można zobaczyć poniżej:




Ma ktoś może jeszcze jakieś inne dane na temat rozwiązań stosowanych w szkunerach końca XIX wieku? Albo jeszcze jeden nowatorski pomysł? ;)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
05-03-13 19:44  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

No i można uznać, że powoli należy myśleć o butelce szampana, gdyż kadłub obity deskami i blachą. Drobne szparki wypełnione delikatnie szpachlówką i zamalowane mieszanką akryli Valejo w zbliżonym kolorze. Całość potem przeciągnięta lakierem. Niestety na dwóch segmentach poszycia dennego zawaliłem sprawę, gdyż wziąłem nie ten klej i się z niego pomiędzy "blachą" a tekturą porobiły gruzełki i nie dało się tego rozwałkować :/ Załóżmy, że jacht natrafił na jakieś pniaczki w trakcie rejsu - wszak ocean przepłynął. Kadłubek dostał również ster jak i ornamenty dziobowe oraz orzełka na rufę. Przegląd planów zmusił mnie również do dorobienia na szybko kawałka poszycia na dziobie, co po wklejeniu i wyretuszowaniu nie rzuca się w oczy.
Czas brać się za wyposażenie pokładowe a w międzyczasie rozgryzać takielunek...







--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
10-03-13 19:21  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Tym razem krótko - dorobiłem poręcz burtową.
Na ostatnim zdjęciu widać błąd o którym wspominałem - zwichrowanie pokładu. Mam nadzieję, że nie będzie bardzo widoczne po skończeniu modelu..





--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
15-03-13 20:25  Odp: [R] szkuner AMERICA - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Prace powoli poszły do przodu a i załoganci powoli się zbierają do rejsu.
Już dostałem delikatny opeer od jednego z Kolegów za niebieskie szybki co niechybnie wpłynie na zmianę ich koloru w wersji końcowej. Zmianie uległo również mocowanie stopy bukszprytu, która okazała się za wysoka i została pozbawiona dolnej belki. Widoczny nalot od cyjanoakrylu wyszedł tylko na zdjęciu - po automatycznym dostosowaniu balansu kolorów. Kabestan bez handszpaków bo połamali ;)







--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024