FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
27-10-13 20:06  [R/G],,ADA"
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.
Od kilku już lat interesuję się lotnictwem pierwszej wojny światowej , to właśnie w tym konflikcie lotnictwo zadebiutowało i umocniło swoją pozycję w arsenałach wszystkich armii świata. Z racji tego że przyszły rok będzie setna rocznica jak ten konflikt się rozpoczął postanowiłem że w ciągu najbliższych czterech lat wykonam kilka modeli samolotów z tego okresu. Przy wyborze tematów raczej będę unikał tematów masowych, stąd też może braknąć czasu dla Fokkera DrI. oraz Sopwith Camela. Jako pierwsza będzie relacja z budowy samolotu Albatros B. II . Co prawda maszyna ta została już wyprodukowana rok po zawieszeniu broni i służyła przede wszystkim do lotów rekreacyjnych, jednak to ona odrestaurowana w Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie wiele lat temu wzbudziła u mnie zainteresowanie tematem początków działania samolotów w służbie boga wojny.



Albatros B.IIa odrestaurowany jako Albatros IIa (Li) 1302/17 ,, ADA ” będący eksponatem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to w rzeczywistości Albatros L.30 wyprodukowany w zakładach Albatros Flugzeugwerke GmbH w Berlinie-Johanisthal w serii 31 maszyn jako numer fabryczny 10019. L.30 były wzorowane na Albatrosach B.IIa maszynach szkolno-bojowych Kaizerowskiego lotnictwa. Maszyna na początku otrzymuje cywilne znaki rejestracyjne D-690 a następnie w 1934 roku oznaczenie NG+UR z którymi do lata 1940 roku lata jako maszyna turystyczna min. latają nią wyróżnieni junacy Hitlerjugend.W tym czasie była przydzielona do 23 eskadry szkolnej. Po uziemieniu maszyna zostaje przekazana do Berlińskiego Muzeum Lotnictwa gdzie przebywa do roku 1945. Po ewakuacji zostaje przewieziona na tereny obecnej Rzeczypospolitej i porzucona. Odnaleziona , jest przechowywana w latach 1946-1963 w magazynach Muzeum Techniki NOT. W roku 1963 zostaje przekazana do MLiA w Krakowie skąd w roku 1986 na podstawie umowy z Berlińskim Muzeum Techniki zostaje tam oddana do restauracji. Maszynę odrestaurowano według jedynie niepełnej dokumentacj, restauracjia była powierzchowna. ,,ADĘ” możemy oglądać w Krakowie do dnia dzisiejszego gdzie podobnie jak jej trzynastu kolegów szykuje się do obchodów setnej rocznicy Wielkiej Wojny.

Tyle przydługiej ale jakże ciekawej historii czas na konkrety. ,, ADĘ ”w wersji kartonowej wydało wydawnictwo GPM jako numer 301 kartonowe ABC 14/2001. Model opracował Pan Stanisław Śliwiński, to za co cenię tego autora to bardzo czytelne i dokładne instrukcje sklejania. Minusem u tego projektanta jest szablonowe podejście do niektórych elementów np. fotele oraz zamieszczanie minimum informacji historycznych. Z racji tego że do oryginału z Jaworzna niedaleko większość dokumentacji zdjęciowej wykonałem osobiście, zdjęcie na początku relacji wykonał Ceva któremu za nie raz jeszcze dziękuję. Model będzie sklejony podobnie jak Po-2 tzn. będę dorabiał brakujące detale ale kolorystyka zostaje taka jak proponuje wydawca. Na początek okładka modelu.



Pierwszą rzeczą wykonaną w modelu była podstawka na której będzie montowany kadłub, z racji tego że kleję CR-em zapobiegnie ona zwichrowaniu kadłuba.



Wyciąłem i zaznaczyłem linie podziału na burtach i spodzie kadłuba, w późniejszym etapie pomogą one urealnić bryłę samolotu.



Powoli zacząłem montować wnętrze, z racji tego że dodałem kilka elementów ożebrowania całość pokryłem kolorem Middle stone z palety Gunze serii H.



Dorobiłem jeszcze imitację nitów zarówno w pierwszej kabinie jak i na desce rozdzielczej.



W między czasie powstają drobiazgi, jednak bez nich samolot byłby niekompletny. Część z nich zapewne zostanie dla potomności tylko na zdjęciach z budowy. Na pierwszy ogień poszedł orczyk, tutaj jeszcze przed malowaniem.



Lekko podrasowany zbiornik paliwa.



Na zakończenie tej relacji przygotowanie do złożenia sterownicy, która po zakończeniu i zamocowaniu powinna się prezentować równie okazale jak w oryginale.



Zapomniałem jeszcze nadmienić że korzystam również z jedynej wydanej w Polsce monografii Albatrosa B.II autorstwa Pana Piotra Mrozowskiego a wydanej przez Model Centrum PROGRESS w serii AEROPHOTOGALLERY #1.

Pozdrawiam.

Paweł O.

P.S. Zapraszam wszystkich, którym ten temat jest bliski na sąsiednie forum tam trwa właśnie konkurs Skrzydła Wielkiej Wojny, do udziału w którym zapraszam serdecznie.

--

Post zmieniony (29-07-14 21:29)

 
27-10-13 20:13  Odp: [R] ,, ADA
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Podglądam z zainteresowaniem, kółeczka szprychowe - hmmm.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
27-10-13 22:27  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Good luck, Panie Pawle !

 
28-10-13 21:34  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dziękuję Panie Ryszardzie może się przydać :)

 
28-10-13 22:04  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

I mnie nie może tutaj zabraknąć!
Coś mi się ostatnio porobiło i ten okres lotnictwa jest w centrum mojego zainteresowania.
Oglądam z rozkoszą!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-10-13 22:36  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Coś mi się ostatnio porobiło i ten okres lotnictwa jest w centrum mojego zainteresowania."
I bardzo słusznie. Wszak wspaniałe to maszyny, że nie wspomnę o awiatorach !

 
06-01-14 19:25  Odp: [R],,ADA
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tak to okres bumelowania świąteczno, noworoczno, epifaniowego dobiegł końca i jutro trzeba się będzie z powrotem podpiąć w trybiki kombinatu . Ale przedtem pokażę co mi się udało przy współpracy z ADĄ ukleić. Cały czas siedziałem w kadłubie i najbliższych okolicach. A po kolei to szło tak, na lewej burcie powstała od podstaw skrzynka w której umieszczono w oryginale iskrownik Bosch, dźwignia gazu i dźwignia przepustnicy.



Zamocowałem podrasowany i pomalowany orczyk.



Jak całość sobie spokojnie schła, na wykończenie trafił ,, kierownik ’’ czyli przepiękna samochodowa sterownica. W oryginale koło sterownicy to przede wszystkim piękne drewno tak więc nie bardzo rozumiem dlaczego autor każe owijać szablon białą nitką? Podobnie sprawa przedstawia się z krążkami na które nawinięta jest linka sterowa, zabrakło jednej rolki 4h. Tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku w większości opierałem się na dokumentacji niż częściach wycinanki. A wyszło tak.



Przymiarka w kadłubie, ostatni moment gdy jeszcze coś widać.


Ostatnim elementem który został do wykonania był fotele pilota i pasażera. Tak jak pisałem na początku relacji ten samolot w swoim pierwszym wcieleniu był maszyną turystyczną stąd miejsce pracy jak i wypoczynku wykonane w wyższym standardzie niż w wersji frontowej. Podczas renowacji kadłuba obu fotelom przywrócono dawny blask i stąd też piękna czerwona skóra. Tak więc po zabawie ze sterownicą konsekwentnie trzeba było też zabawić się w tapicera. Przeróbkę zacząłem od nadania właściwego kształtu obu fotelom bo te wycinakowe różnią się znacząco. Potem przy pomocy szpachli Wamod-u nakładanej kilkoma warstwami uzyskałem kształt który zaczął przypominać oryginały. Potem to już szlifowanie naniesienie korekty kolorowym surfacerem a jak już stwierdziłem wystarczy w ruch poszła wełna polerska. Na zakończenie kolor bazowy potem linie szycia i na zakończenie cieniowanie i kosmetyka. Zresztą zobaczcie sami.



Z racji tego że praca z fotelami wymagała przerw w między czasie złożyłem ,,koryto” kadłuba i okleiłem poszyciem zewnętrznym dzięki temu od razu widać że to będzie ADA. Jak już całość była sklejona opancerzyłam jeszcze tył kadłuba kartonem by mieć pewność że jak model będzie brany do rąk to kadłub może się zapaść.



Jak wszystko prawie wyschło to zamocowałem fotele na swoich miejscach. Z satysfakcją stwierdzam że czas poświęcony fotelom nie był czasem straconym.



Do pełni szczęścia zostało tylko zamknięcie kadłuba, tutaj podobnie jak w wypadku foteli szpachla Wamod-u , szlifowanie tylko w tym samolocie obicie burt jest przede wszystkim w środku i we wnętrzu otworów na zewnątrz jest tylko trochę skóry. Na zakończenie kolor bazowy, rozjaśnianie i inne sprawy kosmetyczne dopiero po zakończeniu pracy przy kadłubie.



A całość wygląda tak



Następne w kolejności było usterzenie, tutaj jedyna innowacja to delikatne nagniecenie płótna na rurkach konstrukcji. Myślę że nie trzeba tego opisywać wystarczą same fotografie.



Jak wszystko ładnie wyschło formalnością było powklejanie wszystkiego na swoje miejsca, od siebie tylko dodałem zaczepy do śrub mocujących



Ostatnią czynnością jaką wykonałem dzisiaj była płoza ogonowa, też trochę uplastyczniona. Trochę nie za bardzo podobał mi się kształt tyłu kadłuba więc trzeba było go rozkleić co widać na zdjęciach ale reperację zostawię na później.



To tyle moich bojów z ADĄ trochę tego dużo ale mam nadzieję że nie przynudzam za bardzo :).

No to tymczasem….

Pozdrawiam.

Paweł O.

Post zmieniony (06-01-14 19:42)

 
06-01-14 19:45  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

"Kierownik", foteliki - bajka. Obrzeża skórzane jednak lepiej robi się z papieru.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-01-14 20:14  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Skąd ja to znam - "ostatni moment gdy jeszcze coś widać." !
Pięknie panie Pawle, bardzo pięknie!

 
07-01-14 05:00  Odp: [R],,ADA" czyli jak to z Albatrosem B.IIa było.. /GPM 301/ 1:33
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Konstrukcja plozy ogonowej razem z zastrzalami statecznika wyglaga super. Siedze i patrze.

--
pozdrawiam,
MarcinS

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024