FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
15-11-19 19:19  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ogniwa gąsienic - MAJSTERSZTYK !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
15-11-19 21:09  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
mario9 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

No po prostu rewelacja:)
Czekam na zakończenie prac. Jestem pewny, że będzie co podziwiać:)

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
16-11-19 15:04  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Pięknie to się prezentuje. Czekam na dalsze etapy.

 
16-11-19 18:58  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

dobra, zdjęcia czołgu są a teraz, gdzie są zdjęcia modelu?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
16-11-19 20:51  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Piknie panie piknie. Nic dodać nic ująć chylę czoła za wykonanie pojedynczych ogniw gąsienic. Masz talent należą się słowa uznania.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
16-11-19 20:53  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2


Szacunek za dążenie do maksymalnego odwzorowania oryginału. Samo dążenie to jednak nic gdyby za tym nie stała jakość pracy. Tu mamy komplet.
Gratuluję, podziwiam, czekam na cd.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
16-11-19 23:02  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Wstydu na mieście nie ma (chociaż, jak się tak zastanowić...:)).
A i brudzenie lepsze niż w poprzednim modelu.

Niech Ci będzie - dobrze jest.

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 
17-11-19 11:30  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Realizm level master :-)))
I już się najeździł po błocie, zanim go skończyli.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-11-19 19:09  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

To wszystko nic. Zobaczyć na żywo, to jest odjazd, szczególnie jak cały model prawie ląduje na ziemi, po tym jak trzęsące się łapska StuGa wyciągają go z gablotki :-D

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
18-11-19 20:27  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

"...trzęsące się łapska..." Tak kurde przypuszczałem; mało, że zboczeniec to jeszcze alkoholik! Ja też za kołnierz nie wylewam, ale na głodzie do modelu nie podchodzę. No... ździebko odpowiedzialności... panie kolego. Jest przecie instytucja klinika...

--
serwusik

 
22-11-19 14:01  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po krótkiej euforii, związanej z założeniem gąsienic na koła, jedziemy dalej:-)

Prawie od początku budowy prześladowało mnie jedno zdjęcie oryginału:-)

A dokładnie zaznaczony drobiazg, pozwalający dokręcić osłony reflektorów, unieruchamiając je w pozycji zamkniętej lub otwartej. W sumie było ich 4 sztuki, acz rozmiary nie pozwalały mi optymistycznie patrzeć w przyszłość:-)
Na kanwie szwungu po gąsienicach, nastał najodpowiedniejszy moment do zmierzenia się z tym demonem:-)

Trochę trwało, zanim zdołałem znaleźć odpowiednie proporcje i wydrukować sobie części składowe.

Przykładając skalpel, czułem się jak Guliwer w krainie liliputów, ale jakoś udało się to wydziergać, chociaż niektóre elementy uciekały mi same ze stołu:-)

Potem nastąpiło składanie tego do kupy (a w zasadzie kupki), co okraszone było wieloma nieznanymi ludzkości przekleństwami i szukaniem drobnicy na podłodze, gdy pęseta i papier bawiły się ze mną w grę w pchełki:-)


Po praktycznie całym dniu pracy, udało się w końcu wszystko złożyć, pomalować i przykleić na swoje miejsce. Nie obyło się bez problemów, bo podstawy były za duże i nie chciały wejść pod kopuły. Kilka ruchów skalpelem rozwiązało problem, chociaż na wcisk:-)
Same kopuły zostały wzbogacone o nitowane opaski, które zauważyłem na zdjęciach oryginału. Pewnie nie trzymają dokładnie skali, ale są to uproszczenia do przełknięcia:-)



Kończąc temat gąsienic, wykonałem zapasowe ogniwa, które były przymocowane do boków kadłuba czołgu. Oprócz spięcia ogniw, musiałem dorobić śruby mocujące. Na razie w stanie surowym, nabiorą nieco kolorytu po finalnym okurzaniu modelu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-11-19 14:08  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Grześ, brak mi określenia na ten rodzaj szaleństwa :D

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
22-11-19 14:15  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 21
Galerie - 26


 - 46

Teraz to pojechałeś :)

--
http://messer.cba.pl

 
22-11-19 15:44  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Myślę, że medycyna jeszcze nie ma nazwy na tę jednostkę chorobową :-D

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
22-11-19 15:48  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Przesadzacie koledzy:-)
Teraz zauważyłem, że przy lewej osłonie jest bubel - podstawa nakrętki nie do końca mi wlazła pod nią i coś wystaje:-) Najśmieszniejsze, że gołym okiem to jest nie do uchwycenia:-)
Ogólnie jestem zadowolony, że mam to już za sobą, chociaż z jakością wykonania można by dyskutować:-)

Z cięższych elementów pozostały tylko osłony wlotów powietrza i kopułka dowódcy na wieży:-)

Właśnie - wieża...:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-11-19 15:50  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Grzechu, czy ja dobrze widzę? Pod śrubami na pancerzu są podkładki??? Luudzieee!! Pataatrzciee!!! Pojebanieeec!!!! :DDD Tak jak Lemmy nosił gitary za Jimi'm Hendrixem, tak ja mógł bym z dumą za Tobą skalpele nosić. Nic, tylko ukłony Mistrzu!!! Rozbiłeś bank tym modelem!!

--
GG 6801515

 
22-11-19 15:59  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bardzo podoba mi się Twoje podejście do modelarstwa. Takie właśnie powinno być - by model był maksymalnie wierny oryginałowi, co właśnie czynisz.
Tak trzymać !
Powodzenia życzę.

 
22-11-19 17:29  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

,,A poza tym nic na działach się nie dzieje ''

<https://www.youtube.com/watch?v=z6-EGeS_mEk>

--

 
22-11-19 18:21  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Niesamowite...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-11-19 18:34  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

cały czas nas oszukujesz! pokazujesz jakieś fotki oryginału a gdzie w końcu model?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
22-11-19 19:14  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Uwolnij wszystkie zniewolone krasnale!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-12-19 11:52  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Zabrałem się w końcu za duży element, a mianowicie wieżę.


Wycięty szkielet leżał w pudełku już dłuższy czas i w końcu przyszła na niego pora:-)
Złożenie - żaden problem, pokropienie SG tu i ówdzie, żeby wszystko trzymało się kupy.
I tutaj właśnie zaczęły się schody...

Przeglądając masę zdjęć egzemplarza muzealnego, rysunków, monografii doszedłem do wniosku, że wieża jest nieco spaprana.
W efekcie tych pseudo-detektywistycznych wynurzeń wyszło mi, że wieża jest za niska o 1,5 mm i za szeroka o kolejne 2,5 mm:-)

Najpierw jednak zrobiłem tuleję, pozwalającą na ruch jarzma (i działa) w płaszczyźnie pionowej.

To, co widzicie na zdjęciu, nie przetrwało długo. Po namyśle i problemach z umiejscowieniem jej na miejscu, zmieniłem koncepcję i wykonałem inny mechanizm podnoszenia i opuszczania działa, składający się z patyczka i naklejonego na niego przy pomocy SG wzmocnionego paskami tektury prostokąta. Jak dla mnie o wiele trwalszy efekt, który zobaczycie na kolejnych zdjęciach.

Tak, jak wspominałem szkielet wieży musiałem nieco zmodyfikować.

Od góry i od dołu dokleiłem dodatkowe warstwy kartonu, a boki dociąłem i wszystko oszlifowałem papierem ściernym. Z wycinanki wykorzystałem w oryginale tylko górną płytę, dopasowując do niej zmieniony szkielet - poszedłem po prostu na kompromis, bo nie starczyłoby mi zapasu koloru na całą wieżę.
Boki okleiłem powiększonymi nieco częściami z wycinanki i przeszlifowałem. Nie miało to znaczenia w kontekście nałożenia na nie dodatkowego opancerzenia, na który właśnie potrzebowałem solidnego zapasu koloru z innej wycinanki:-)
Tylna oklejka i przednie elementy docinane na wymiar po zmianach wprowadzonych w szkielecie.
Na 2 i 4 zdjęciu dobrze widać zmodyfikowany mechanizm podnoszenia działa - porusza się z oporem i o to chodziło:-)
Dodać należy, że czołg T-50 w wersji produkcyjnej miał 2 karabiny maszynowe, a nie jeden jak przewiduje to wycinanka.

Prawdziwa zabawa zaczęła się przy pancerzu dodatkowym na bokach wieży.

Miałem w zasadzie tylko jedno podejście jeśli chodzi o zapas koloru, więc trochę trwało, zanim doszedłem do finalnego kształtu. Trzeba było w nich jeszcze wyciąć pewne otwory i podzielić na dwie części. Jakoś poszło:-)


Zanim umiejscowiłem dodatkowy pancerz, przy pomocy wikolu wykonałem pseudo-spawy na kantach wieży:-) Pod światło ujdą w tłoku:-)

Wprawne modelarskie oko dostrzeże zapewne nieco inny odcień koloru zielonego na wieży. Niestety, po kilku latach leżakowania kadłub zrobił się ładnie oliwkowy, natomiast części 2D zamknięte okładką pozostały w nieco innym ubarwieniu:-) Wyrównam to podczas finalnego brudzenia modelu:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-12-19 15:27  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Podglądam Grzesiu od samego początku, nie udzielałem się...ale w końcu muszę :)
Super robota, jestem pełen podziwu. Napracowałeś się nieprzeciętnie przy tym szkrabie, ale ile jeszcze przed Tobą ;)

Pozdrowionka !

 
06-12-19 12:35  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Walka o milimetrowe różnice których nawet forumowi malkontenci by nie zauważyli. Nie odpuszczasz. Po tym modelu kończ karierę. Lepszego już nie zrobisz ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
06-12-19 23:23  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Podoba mi sie

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
07-12-19 01:01  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie daj się namówić na modelarską emeryturę! Widać perfekcjonistę w każdym calu.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
17-12-19 10:49  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wyposażanie wieży trwa w najlepsze, chociaż nie jest to praca usłana różami:-)


Najbardziej zadowolony jestem z wywietrznika (otwory!) i peryskopu, które wykonałem od podstaw, korzystając z dostępnych zdjęć i rysunków. Zdjęcia nie oddają ich wielkości, ale spokojnie kwalifikują się do drobnicy:-)
Włazy wykonane z tektury piwnej i oklejone odchudzonymi kawałkami zapasu koloru. Minimalnie za grube i wyszły jakieś takie "ciastowate":-) Ale za to przestrzenne - w opracowaniu były to płaskie kawałki niepodklejonego kartonu. Widoczne otwory przygotowane są pod montaż uchwytów. Osłona jarzma to była niezła rzeźba. W ostatecznym rozrachunku nieco zniknie w tłumie, gdy dojdzie jarzmo z działem. Z przodu górnej płyty dodałem "dynks", który zauważyłem na zdjęciach oryginału.
Mogę pochwalić się jeszcze babolem w postaci zaślepki na tylnym włazie - miała znajdować się na osi wzdłużnej wieży, a nie na środku włazu, który jest przesunięty w prawo. Klej niestety chwycił mocno i nie chciałem tego odrywać z obawy przed uszkodzeniami.

Zostało do zrobienia kilka uchwytów, uzbrojenie i wieżyczka dowódcy, która wymaga dość poważnych przeróbek.


A jarzmo leży przygotowane i czeka na lufę i karabiny maszynowe:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-12-19 13:04  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna praca w standardzie! Retusz dobrany znakomicie.
Duże powiększenie na zdjęciach wyolbrzymia drobne szczegóły, ale jestem pewien, że na żywo efekt jest piorunujący!
Szczere gratulacje!
W sumie już niewiele zostało do końca...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
17-12-19 14:57  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Standard jak się patrzy :-)
Masz Chłopie zdrowie i cierpliwość... te nity stożkowe też ręcznie dziergane ? Przynajmniej na takie wyglądają ;-)

 
17-12-19 15:58  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Model bajecznie wykonany.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
18-12-19 10:34  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tomek - to są śruby stożkowe, a raczej nieudolna próba ich imitacji by StuG:-) Na kadłubie jest ich już trochę.
Składają się z 2 elementów - sześciokąta i przyklejonego u góry stożka, który wykonuję dobijakiem do gwoździ - za kilka złotych można takie kupić w sklepie o średnicach 0,8/1,6/2,4/3,2. Są one ździebko za małe lub też sześciokąty za duże, ale widoczne jest to praktycznie tylko w dużym powiększeniu:-)
Oczywiście jest to ręczna robota:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-12-19 12:51  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Nieudolna próba powiadasz ???
Ty jesteś Dzikus w te klocki i tyle... ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa :-)
Ja już bym dawno 9-kę odpalił :-D

Powodzenia na końcówce budowy :-)

 
03-01-20 09:56  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Kolejne detale wieży.

Najważniejszy z nich - uzbrojenie:-)







Nie było lekko:-)
Lufa działa robiona od podstaw. Dużo było machania linijką i obliczania, ileż to poszczególne człony lufy mają mieć milimetrów:-) Dodatkowo zwijanie tulejek mniejszych i większych, pogrubianie, wstawianie dystansów - 3 dni roboty:-) Na koniec okazało się, że otwór w jarzmie jest nieco za duży i musiałem wstawić dodatkową tuleję papierową wewnątrz.
Zrezygnowałem z ruchomej lufy - komplikowało to tylko budowę, a i tak - na kanwie wcześniejszych doświadczeń - do niczego nie jest potrzebne. Bajer w zasadzie dla mnie bezużyteczny. Człowiek uczy się całe życie:-) W każdym razie jarzmo umocowałem na stałe.
Karabiny maszynowe takie sobie. Skomplikowałem sobie sprawę przyklejaniem ich do niewidocznej części wewnątrz wieży. Ciężko było idealnie ustawić je w jednej linii, dlatego są trochę rozlazłe. Wkurza mnie to, ale powtórne przyklejenie byłoby już niemożliwe. Ale kto powiedział, że karabiny cały czas trzymały linię?:> Przynajmniej tak się pocieszam:-)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





Doszły zawiasy tylnego włazu i uchwyt nad nim. Zawiasy koszmarne, chociaż z dalszej odległości ujdą:-)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





Na stropie wieży umieściłem trzy okrągłe uchwyty. W opracowaniu są to nieprawidłowe odwrócone litery U.
Uchwyty otrzymały również włazy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Cały czas głowię się nad wieżyczką dowódcy, której wykonanie zakończy budowę wieży.

Póki co polakierowałem wstępnie całość lakierem błyszczącym, bo papier zaczynał się buntować po wielokrotnych braniu go w modelarskie łapska:-)

Przepraszam za zdjęcia - robione trochę na szybko:-)
--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-01-20 11:41  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Pięknie to wygląda. Podobają mi się szczególnie takie smaczki jak przetłoczenia przy zatyczkach otworów z boku wieży. Od karabinów się odczep bo są ok, natomiast, czy ostatni (najwęższy) fragment lufy delikutaśnie nie opada?

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
03-01-20 12:00  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Lufa jest OK.. chyba:-)
Podejrzewam, że to efekt fałszywej perspektywy na zdjęciu:-)
Akurat końcówka jest na obrzeżu fotografii, stąd być może problem:-)
Sprawdzałem jeszcze raz jej położenie i z boku wygląda prosto.
Dzięki za czujność:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-01-20 15:14  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie jestem znawcą, ale czy pokrywa włazu kierowcy tak równo „licowała” z przednim pancerzem i czy szczelina była tam tak wąska? Pytam, bo przy reszcie to miejsce wygląda jakoś tak... zabawkowo... ;-) Albo jak drzwi w jakimś folcwagenie... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-20 17:50  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

To co widać, to nie jest właściwie właz mechanika-kierowcy, a jego dodatkowe opancerzenie.


Buduję wersję dodatkowo opancerzoną płytami pancernymi grubości 15 mm na przodzie kadłuba i po bokach wieży.
Na zdjęciu widać, że szpary są bardzo niewielkie, a pasowanie jest prawie idealne.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-01-20 17:55  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Koronkowa robota, pięknie się na to patrzy!

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
03-01-20 23:11  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O, teraz wszystko jasne!
Super robota !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-01-20 12:20  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wiedziałem, że coś mi nie pasuje! Co on taki goły, w sensie że bez numeru taktycznego, godła dywizji, oznaczeń własnych załogi itd? Będzie oznakowany czy zostaje taki sterylny?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-01-20 12:29  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Niestety, ale to jest cały czas właz kierowcy z przykręconą do niego płytą pancerną plus płyta pancerna wokół włazu.
Tak wygląda czołg bez dodatkowego pancerza https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/The_easy_tank_T-50_%284603755485%29.jpg

 
04-01-20 12:32  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Co za wyrywne ludzie:-)
Oznakowanie oczywiście będzie. Planuję namalować fińskie swastyki na bokach wieży i kadłuba jak w oryginale.
Finowie zdobyli jeden egzemplarz T-50, który do dzisiaj stoi w muzeum w Paroli - ze zdjęć tego obiektu korzystam.



Był on kilkukrotnie przemalowywany, a i oznakowanie na przodzie kadłuba się zmieniało.
Ten konkretny czołg to jeden z dwóch zachowanych do naszych czasów - drugi stoi w muzeum broni pancernej w Kubince, ale bez dodatkowego opancerzenia.


Halogen - masz oczywiście rację, że jest to opancerzony właz. Użyłem skrótu myślowego, skupiając się na tym, co widać. Egzemplarz, który pokazałeś to właśnie ten drugi zachowany T-50:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-01-20 09:19  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zgadza się - mnie się też zdarzają skróty myślowe i potem trzeba tłumaczyć co i jak- nie ma sprawy.
Jeżeli chodzi o te fińskie muzeum to mam stareńką "Technikę Wojskową", gdzie jest artykuł o nim i sporo zdjęć eksponatów z takimi właśnie koślawymi "swastykami" zwanymi po fińsku hakaristi.
Oooooo http://www.kartonowki.pl/forum/temat/1952,muzeum-w-parola-finladia

 
06-01-20 12:09  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pozdrawiam mistrza modeli kartonowych,Model będzie po ukończeniu godny własnej gabloty i ekspozycji w muzeum Paroli.

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
06-01-20 13:23  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Dziargaj, dziargaj dalej ;-) Przynajmniej jest na co popatrzeć.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-01-20 12:20  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

W naszym klimacie zawsze znajdzie się ktoś, kto z nieskrywaną satysfakcją ogląda przydługie seriale, które dawno temu straciły swój impet, a i pomysły scenarzystów zostały już wyczerpane:-) Miło mi, że jeszcze jesteście i... wytrzymajcie jeszcze trochę:-)


Dumając nad sposobem wykonania wieżyczki dowódcy czołgu, zrobiłem element, który był charakterystyczny dla eksploatowanego przez Finów egzemplarza:





Dodatkowa skrzynka na narzędzia i 1001 drobiazgów:-)
Nie jest ujęta na żadnym rysunku, więc wymiary zdobyłem analizując zdjęcia - niestety wszystkie zrobione pod większym lub mniejszym kątem. Liczyłem się więc z ostatecznymi niezgodnościami wymiarowymi.
Ale to, co mi wyszło, lekko mnie zaniepokoiło.
Jak ostatni kretyn od razu przykleiłem gotową skrzynkę do kadłuba. Patrze, patrzę... jakaś strasznie długa i wystaje trochę za bardzo nad płytę silnikową... ki diabeł?
Po przeglądnięciu jeszcze raz wszystkich zdjęć, na których widać przyłożone taśmy miernicze okazało się, że kadłub modelu na odcinku mniej więcej od pierwszego koła podtrzymującego do końca kadłuba jest za krótki o jakieś 5 mm. Dlatego też skrzynka wydaje się za długa. Tak jak pisałem wcześniej, wieża też powinna być dłuższa, co potwierdziło tylko moje ustalenia.
Pochyłe boki górnej części kadłuba są chyba też pod nieco większym kątem niż 40 stopni - a taki powinien być. Dlatego kant skrzynki wystaje nieco nad płytę silnika.

Nabazgrałem tutaj mały esej, a pewnie i tak wszyscy machną ręką i popukają się w czoło - "StuGu znowu marudzi a tego i tak nikt nie zauważy":-)
I będą mieli rację.
Mnie już ta skrzynka nie przeszkadza:-) W dodatku była to fińska samoróbka, więc równie dobrze mogli tam przyspawać cokolwiek :-)



------------------------------

Przyszła w końcu kolej na wieżyczkę dowódcy.


Tak wygląda w oryginale. Kształty iście niekartonowe:-)

Tutaj również pierwszym problemem były wymiary.
Znałem tylko średnicę podstawy, jaką wskazywało białe pole na płycie wieży.
A ponieważ nie znalazłem żadnych informacji o reszcie, musiałem się nieźle napocić, by proporcje się zgadzały. Rysunki nic nie dają, bo na każdym jest co innego, a pod drugie są to wizje ich autorów, które mało mają wspólnego z rzeczywistością. Zdjęcia wszystko pod kątem, trudna sprawa :-)







W końcu doszedłem do jako takiego konsensusu.
Obłości, a przede wszystkim te upierdliwe osłony wizjerów prawie mnie dobiły - straszna drobnica a zawiasy to moja pięta achillesowa.
Pod tym, co widać, znajduje się biała surówka (chyba 4 wersja) i jedna warstwa kolorowego kartonu, który jednak przy formowaniu na mokro uległ pomarszczeniu. W dodatku okazało się, że średnica dolna zmniejszyła się po różnych zabiegach adaptacyjnych i zdecydowałem się na jeszcze jedną warstwę.
Poszycie boczne to jeden kawałek sklejony w stożek ścięty, a potem mozolnie kształtowany i nakładany da wcześniejszą wersję. Trochę przymierzania było, a całość zajęła mi chyba tydzień pracy, przekleństw i wyrwanych włosów z nosa:-)
Zawsze mogło być lepiej, ale i tak jestem zadowolony, że mam to już za sobą:-)



Na koniec widok z dość ciekawej perspektywy. Wybaczcie nieestetyczną podstawkę, ale nie chciało mi się zdejmować modelu do kilku zdjęć:-)


A hakaristi już mam narysowaną:-)
Najpierw jednak muszę uporać się z osłonami wlotów powietrza. Też będzie rzeźba:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
21-01-20 14:14  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Mnie się podoba...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-01-20 22:25  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Może to wina oświetlenia, ale na ostatniej foci jakoś ten zielony na tej wieżyczce dowódcy taki jakiś ...bardziej zielony niż gdzie indziej:). Ale to pewnie złudzenie, bo na innych fociach wygląda ok.
Natomiast na tej ostatniej foci układ jezdny wygląda zaj... .

A jak oni tą skrzynkę otwierali?:)

 
23-01-20 00:26  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Jest "egelancko" 👌

A ja myślałem, że tylko u mnie zawiasy to istna zmora... a tu proszę ... nie jestem sam ;-)
Eseje pisz dalej i wstawiaj zdjęcia 👍

 
23-01-20 13:37  Odp: [Relacja] Radziecki czołg lekki T-50 - MKF 10-11/2003
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mariaszek - oświetlenie to jedno, ale pisałem wcześniej, że różnice koloru występują - oj, nie czyta się moich wypocin, nie czyta:-) Kompozycja jeszcze bardziej uwypukliła te różnice. Mam nadzieję, że zniweluję to finalnym brudzeniem:-)

Skrzynkę otwierali, acz mój pośpiech spowodował, że nie zauważyłem jednego małego szczegółu tej wyrafinowanej konstrukcji:



Poprawić tego nie ma za bardzo jak, bo trzeba by zrobić otwór w bocznej ścianie, a jest ona usztywniona kartonem. Obawiam się, że próba wydziobania jakiejś dziurki na zamontowanej skrzynce skończy się jakąś katastrofą:-) Ale jeszcze pomyślę - bo ta wajcha dobrze wygląda:-)

No i nie pomalowałem na czarno środku, będzie majtkową bielą biło po oczach:P

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024