FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
09-10-13 08:57  [R/G] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

TU-160 - największa maszyna bojowa świata. Największy wydany model kartonowy.


Zaczynam zmagania z tym kolosem bo czymś konkretnym trzeba się zająć przez zimę. Mam pewne obawy o warsztat, konkretnie o rozmiar stołu ale w razie czego przeniosę się z lepieniem do pracy. Ilość wręg jaka jest do wycięcia nakłania mnie do zakupu gotowych z GPM-u, choć cena nie zachęca. 20 stron A3 do podklejenia i wycięcia tłumaczy jednak wszystko.

Pierwsze pytanie: Czy starczy zimy na niego? :D

Drugie: Czy jak kupię wręgi w GPM to przy takich wymiarach szkieletu nie warto rozważyć nasączenia czymś kartonu aby go znacząco usztywnić?

Więc zaczynam. Czas start.


Post zmieniony (08-04-15 15:06)

 
09-10-13 10:21  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Świetny temat. :)
Chyba bardziej niż wzmacnianie wręg będzie ci potrzebne podklejanie poszycia.
Planujesz coś takiego ?

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-10-13 10:28  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
09-10-13 10:32  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To są już podklejone pod spód paski. W modelu przewidziane jest klejenie na zakładkę. Ja robię na styk, z podklejeniem paskiem. O to ci chodzi?

Piotter, bardziej się boję zwichrowania szkieletu. Przy tym rozmiarze jeden stopień odchylenia od kąta prostego to centymetr różnicy gdzie indziej...

Post zmieniony (09-10-13 10:34)

 
09-10-13 10:59  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

jeśli w modelu jest szkielet to proponuję sklejenie go na desce montażowej. Nie ma szans wtedy na odchylenia. Ponadto zastanowiłbym się jednak nad podklejeniem poszycia brystolem. Nie wiem jak miękki jest karton ale przy tej wielkości modelu zwykłe poszycie może nie wystarczyć

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
09-10-13 12:19  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Super! I ja z chęcią pooglądam. Powodzenia!!

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
09-10-13 13:05  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Miałem go zaczynać - ale bez podklejania całości brystolem nie zdecydowałem się bo muszę zrobić mieszanką butaprenu ,która nie wyjdzie na białym modelu .

Nawet jak uda się skleić ładnie bez podklejania - to za kilka miesięcy go nie poznasz - popaczy sie . A cellonowanie czy inne lakierowanie całego białego modelu to katastrofa humanitarna - będzie paskudnie to wyglądać . On ma być biały
Ten botox co od pewnego czasu produkują jest tragiczny w obróbce .
Na razie próbuję mieszać Dorexa z Dragonem - bo mieszanki z Patexem przy takiej dużej powierzchni do podklejania a szybko schną i nie daja czasu na uformowanie
Bez podklejania brystolem całości poszycia - dla mnie sprawa beznadziejna - nawet jak uda się zlepić, po kilku miesiącach tak dużej powierzchni poszycie zacznie się wichrować - bo to cały czas pracuje .
Przednie segmenty kadłuba - to jeszcze nie jest tak istotne - ale od ostatniego segmentu przodu kadłuba który będzie przechodził w centropłat ,aż do końca jest to konieczność - ze względu na wnęki i duże gondole silników .
Życzę powodzenia

Przy podklejaniu - obowiązkowo musisz sprawdzić na dużych scinkach jak taki klej się zachowuje i czy nie przesiąka , lub nie przebarwia kartonu na tej powierzchni ,która bedzie widoczna

I budowę zacznij koniecznie od szkieletu -bo przód i tył zawsze dobudujesz- tu problem jest z całym środkiem i montażem skrzydeł

Post zmieniony (09-10-13 13:40)

 
09-10-13 13:49  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ja używam butaprenu firmy GUSTPOL, jest rzadki i mija dość długa chwila zanim traci wilgotność. Przy podklejaniu wręg ma się spokojnie minutę-dwie na ewentualne korekty, to samo by było z podklejaniem poszycia. Przez cienką kartkę potrafi przesiąknąć ale przez brystol jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło. W dodatku ten klej daje się doskonale usuwać jeśli gdzieś wylazł ze spoiny czy po prostu pobrudziliśmy powierzchnię. Sam dla siebie jest rozpuszczalnikiem więc wystarczy zabrudzone miejsce potraktować porcją świeżego i usunąć całość palcem czy kawałkiem zaokrąglonego druta, trąc o zabrudzoną powierzchnię aż powstanie grudka kleju łatwa do oderwania. Dragon jest przy nim cienki jak d**a węża. Poza tym cuchnie niemiłosiernie, ten nie jest tak drażniący, zapach jest znacznie mniej intensywny. Osobiście gorąco polecam.


Co do sztywności poszycia to jeszcze zastanawiam się nad upychaniem pod nie jakiegoś wypełniacza aby podpierał od spodu - papier toaletowy, wata etc. Dojdzie do oklejania to będę myślał nad sposobem.

Łatwo nie będzie, domyślam się, ale mam całą zimę aby wygrać tą bitwę.

Post zmieniony (09-10-13 13:55)

 
09-10-13 14:26  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Też skóliwuję butapren jak ubabrze się ale na białym to gdzieś ,po pół roku wybarwi się miejsce pobrudzenia - nawet jak się botox skóla zażółcenie -ekspozycja na światło dzienne - biały tak ma - kleiłem columbię i wiele rakiet - to wiem coś na ten temat
Wypychanie się tylko częściowo sprawdzi ,ze względu na kształty -przekroje kadłuba.
Można - ale na pracę poszycia przy tych rozmiarach modelu to za wiele niestety nie pomoże
To jest kupa papieru - podklejanie + wypychanie to jest dobra koncepcja .

 
09-10-13 15:14  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Podklejanie i wypychanie to jest słuszna koncepcja. :)
Też uważam że powinieneś zacząć od centropłatu - to strategiczny element.
Sklejony przód itp można potraktować na tym etapie tylko jako test ogólnej "sklejalności" i odłożyć cały moduł do wklejenia na później.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-10-13 15:35  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

ZbiG, nic nie daje jeśli się tegoż materiału nie utrwali. Papier i wata ugną się pod naciskiem, oczywiście. Ale gdyby przed naklejeniem poszycia utwardzić srajtaśmę np. lakierem do włosów w sprayu to już by spełniało swoją rolę.

Wiem, że szkielet jest kluczowy ale muszę poczekać na lasery(właśnie zamówiłem) Zresztą od czegoś trzeba zacząć, więc na razie atak na przód.

 
09-10-13 16:08  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Ja takie powyżej 60 cm rozpiętości i długości - obowiązkowo podklejam. Wypychanie możes stosować jako dodatek ale podklejanie to podstawa.
Obejrzyj galerię Sunderlanda i sie nic nie pozapadało ,a kadłub jest okrutnie trudny

- bo inaczej efekt będzie proporcjonalnie odwrotny do włożonego wysiłku .

ZBIG to samo wie i to samo robi - bo inaczej szkoda roboty i szkoda się uczyć na swoich błędach - jak oczywistością jest stosowanie rozwiązani dających najlepsze efekty - kleić i nie cudować niepotrzebnie .

Chodzi tylko o to ,żeby powstał najlepiej jak się tylko da skleić .

A te rady to tylko dla pomocy a nie jakiegoś wymądrzania się i bicia piany.

Wujek dobra rada.
PS
Wstaw mi foty tego klajstru i gdzie te środki odurzające - dopalacze kupujesz - Ja stosuje swoje mieszanki botoxowe - bo mam już do nich zaufanie Ale nie zaszkodzi wiedzieć

Post zmieniony (09-10-13 16:13)

 
09-10-13 16:47  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jakby co to tu można sobie polukać jak autor relacji " wszystko podkleja i wzmacnia " http://www.kartonbau.de/forum/gemeinsamer-baubericht-hobby-model-87-tu-160-blackjack-1-33-3-von-4-fertig-finished-construction-reports-aviation/board3-aviation/board8-construction-reports-aviation/t6977-f161/

 
09-10-13 18:30  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, wtrącę swoje 3 centy. Otóż kadłub musi być podklejony brystolem na 100 procent. Podklejenie spowoduje usztywnienie powierzchni i nie będą się zapadać. Swego czasu kleiłem Tu 22M z Modelika, to spory model i właśnie w tym modelu wzmocnienie datkowym podklejeniem dało efekty. Ja wiem że to żmudne, ale inaczej Twoja praca pójdzie na marne. Pozrawiam i zycze wytrwałości

Post zmieniony (09-10-13 18:31)

 
09-10-13 20:09  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Można też wypełnić szkielet pianką - taką do kwiatków lub ze starej lodówki. Wtedy na pewno nic się nie zwichruje i nie zapadnie.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
09-10-13 20:13  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Marcinek - w tym modelu to nie zadziała - za dużo wnęk , i mechanizacja skrzydeł - to za dużo niepotrzebnie ryzykownych działań ubocznych

 
09-10-13 21:30  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

169 x 164 x 39 cm. Toż to istny Diplodocus! Powodzenia.

 
09-10-13 22:39  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Każda cenna uwaga się przyda i wcale nie zamierzam uparcie trwać przy swoim. Zrobię tak żeby było dobrze, czyli tak jak podpowiada "starszyzna" + odrobina własnej inwencji :)

EDIT:
Czubek sklejony, jako zapowiedź pomyślnych prac przez cały okres budowy.
Linie podziału blach, pomimo moich największych starań, trochę się nie zgrywają. Jest to wina wycinanki. Mig-15 jako porównanie rozmiarów.



Halogen, dziękuję za tego linka, to ogromne ułatwienie. Instrukcja zawarta w wycinance i rysunki są bardzo skromne.

Post zmieniony (10-10-13 10:51)

 
10-10-13 18:25  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

To się cieszę, że się przyda - szlak przetarty -min niet : ) Gdzieś widziałem zdjęcie tego modelu opartego o regał ... no jest wielki, zresztą widać to powyżej.
Będę czekał na każdą aktualizację relacji jak kiedyś na Małego Modelarza : )
http://www.hobbymodel.com.pl/img1/7.jpg : )))))
I jeszcze takie tam małe luknięcie do dużego " luku bagażowego" : ) http://www.youtube.com/watch?v=AVd-gUNvu4A

Post zmieniony (10-10-13 18:48)

 
10-10-13 21:19  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam.
Bardzo ciekawy temat, będę tu często zaglądać.
Ciekawe jakby wyglądał w parzę z B-52 :-)

--

Pozdrawiam! Michał
Łódzka Sjesta Modelarska

Fw-190F, Hien,MiG-21MF, Trident II, Zero, PZL-50A, Saturn V, Jak-1000
671 RTM, USS Sturgeon, 670, ORP "Orzeł" III, 971 B, 971 M, USS North Dakota
Schleswig- Holstein 406mm, Wrocław Ratusz, Inowłódz
Hetzer

"(...) wiesz, jaki jest najbardziej tragiczny moment w życiu mężczyzny? Kiedy towarzysząca mu na plaży kobieta mówi: "Wciągnij brzuch!", a on to właśnie już przed chwilą zrobił."- por. Sławomir Borewicz

 
14-10-13 08:05  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Jako, że nadal czekam na wręgi, wziąłem się za inne rzeczy.
Wczoraj ulepiłem podwozie nosowe. Będzie dziś czyszczone i malowane.


Małe nie jest:D



Teraz gorsza rzecz - papier. Jestem przerażony. Jeszcze nie miałem w rękach takiego szajsu.
Jest gruby, łamliwy i rozwarstwia się. Czyli trzy najgorsze cechy zawarte w jednym. To po części tłumaczy jakość wykonania goleni. Nawet zwinięcia wałeczka stanowi problem. Nie daj boże upaprać coś klejem i skleić z palcem - podarte w cholerę. Ciężko ciężko.

Co z tym zrobić?
Zaimpregnować czymś papier? Nigdy tego nie robiłem bo nie miałem potrzeby. Pierwszy raz się spotykam z taką lipą. Potrzebuję pomocy.

 
14-10-13 09:39  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Na Twoim miejscu elementy zwijane wykonalbym od nowa, wykorzystujac karton o podobnym kolorze, barwiony w masie, jesli masz do takowego dostep. Co do impregnacji, to musza sie wypowiedziec wieksi fachowcy. Z moich doswiadczen z fiksatywa wynika, ze ona potrafi nieco zmiekczac karton, ale nigdy nie testowalem jej na takim, jaki Ty masz...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
14-10-13 10:43  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Ze strony:
http://www.modeltad.cba.pl/poradnik/lakierowanie2/lakierowanie.html

"Innym dobrym sposobem na uratowanie starego kartonu jest pomalowanie go mieszanką kleju „Pattex Klej do drewna” (opakowanie pokazałem w relacji z budowy Hurricane'a) z wodą. Stosuje się proporcje dobrane orientacyjnie (ja używam 2-3 części wody na jedną część kleju), tak, aby uzyskać płynne mleko. Arkusze należy pokrywać przed wycięciem części, obustronnie, czynność można powtórzyć."

"Jednym z ciekawszych sposobów jest pomalowanie takiego papieru wspomnianym już lakierem wodnym i to obustronnie. Właściwości tego środka polegają nie tylko na nadaniu papierowi efektownej lekko błyszczącej powierzchni, ale też na tym, że papier staje się znacznie bardziej wytrzymały, zyskuje na giętkości i nie łamie się łatwo. Lakierowanie obustronne wynika z konieczności nasycenia papieru – przestaje wtedy być higroskopijny i model może wytrzymać przechowywanie nawet w trudnych warunkach. Ciekawe jest, że na powierzchni papieru powstaje swoista „skóra”, która chroni także przed zabrudzeniami od rąk. "

Czy to może pomóc?

Post zmieniony (14-10-13 10:45)

 
14-10-13 11:38  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zrób próbę z rozwodnionym BCG.

 
14-10-13 21:50  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Bishoprd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Czesc.
Robilem "impregnacje" rozwodnionym BCG.
Niestety nie daje to zadnych efektow.
Papier jak byl "kiepski" tak kiepski pozostaje.
Proba byla przeprowadzona na wycinance ktorej
fragment zostal zalany kwasem z akumulatora.
Na fragmencie zalanym nie wzmocnilo to papieru wogole.
Na fragmentach oryginalnych storzylo tylko nic nieznaczaca
warstewke, troszeczke tylko zabespieczajaca przed kurzem.
Model skleilem ale pozostawia wiele do zyczenia...
Jesli chcesz moge dodac zdjecia.
Pozdrawiam
Robert

 
15-10-13 07:04  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zbigu - krawędzie natarcia skrzydeł, nasączonych wczesniej porządnie Caponem, bezpośrednio przed formowaniem przeciągałem po niezadrukowanej stronie pędzelkiem zmoczonym rozpuszczalnikiem nitro. Nic się nie załamywało.
BCG moim zdaniem nie nadaje się do niczego.

--

 
15-10-13 09:57  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Jednomyślności widzę nie ma.
Na mój prosty rozum:
Papier jest łamliwy i rozwarstwia się w przypadku gdy jest on za suchy. Włókna pękają i rozsypują się na proszek bo są wysuszone na kruchy wiór. Można temu zapobiec zmiękczając je, nasączając trwałym impregnatem. Ta sama zasada działa w przypadku wszystkich materiałów włóknistych. Weźmy na przykład stary numer z naolejoną tkaniną, można ją szarpać, ciągnąć, rozciągać, wyżynać i wytrzyma. Sucha podrze się momentalnie. Jestem pewien, że w papiernictwie jest stosowany jakiś środek impregnujący który wsiąkając we włókna utrzymuje oleistą konsystencję i wilgotność dzięki czemu włókna celulozowe są elastyczne. Chociaż zapewne taki papier ma inny kolor(ciemniejszy) i ogólnie jest z nim lipa przy drukowaniu. Lakiery, czy to nitro czy wodne, po wyschnięciu twardnieją razem z papierem. To musiałby być jakiś lakier który po zastygnieciu jest nadal elastyczny, jak silikon. Wysłałem maile w kilka miejsc i do drukarni, zobaczymy co odpowiedzą.

Dotarły wręgi i niedługo biorę się za szkielet.
A w międzyczasie jeszcze pobawię się we wnętrzu.

 
15-10-13 11:36  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

1 poradzę
paskudny retusz - poćwicz i kup sobie farbki plakatowe - kolor musi być zbliżony maksymalnie - po wyschnięciu do koloru farby drukarskiej

2 trafił tobie się zły egzemplarz ale - kserujesz golenie na gładkim papierze z bloku rysunkowego - różnicy w kolorze w tym przypadku nie ma bo co białe to będzie białe a jak szare to kserujesz na kolorze lub na barwionym w masie papierze

nie impregnuj arkuszy poszycia żadnym środkiem to się zemści - bardzo duże powierzchnie wystarczy ,jedna duża deformacja i kaszna
Ja od ponad 20 lat stosuje wyłącznie podklejanie
Części przed przyklejeniem muszą byuć precyzyjnie spasowane , dokładnie uformowane ,żęby same trzymały kształt a nie na siłę za pomocą kleju

Post zmieniony (15-10-13 11:50)

 
15-10-13 11:51  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Retusz? Jeszcze nic nie retuszowałem. Na fotelu błyszczy się ewentualnie SG. Na goleni tłok amortyzatora pomazałem na próbę srebrnym markerem, zalałem SG i będę szlifował.

Przy goleniach głównych wykorzystam twoją radę z kserowaniem części.

 
15-10-13 12:27  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

krawędzie fotela tragicznie wyszły - jak użyłeś super glue to teraz to plakatówkami zamaluj pod kolor , bo szkoda ,żeby tak zostało
Wygląda to naprawdę żle, a naprawa zajmie max 5 minut malowania

Post zmieniony (15-10-13 12:36)

 
15-10-13 16:54  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Izmod   

Jakby trza było mam monografie tego ogroma wydaną przez Przegląd Konstrukcji Lotniczych. Mogę pożyczyć czy przeskanować.

 
15-10-13 19:30  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
darek71 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wprawdzie mój model został odłożony na półkę z powodów zmiennej sytuacji socjalno- bytowej ale obejrzyj sobie dotychczasową relację może Ci coś pomoże w klejeniu:
http://www.kartonowki.pl/index.php?mA=theMenu&wM=3&forA=theArticle&forI=694

--
PZDR!!

 
15-10-13 19:48  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

darek71 Przeglądałem twoją relację już kiedyś.



Były dwa wydania, czy jak? Czy w twoim papier też był taki lichy?

modellot1, poprawiłem. Lepiej tego nie zrobię, na tym kończą się moje umiejętności w konfrontacji z tym papierem.



Izmod, dziękuję ale nie zamierzam odbiegać od zamierzeń projektanta. Ten model to ciężka orka i bez ulepszeń...

Post zmieniony (15-10-13 21:40)

 
15-10-13 22:39  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

jest dużo lepiej - zwracaj uwagę na takie szczegóły, a odbiór modeli będzie lepszy .

 
16-10-13 20:56  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Bombowiec strategiczny, miejsce posiedzeń najwyższej komisji musi być. Zrzut bomb atomowych i biologicznych, wszystko wbrew konwencjom genewskim. Wszechstronna maszyna :D
Chyba dorobię kartkę" Za sikanie na deskę obcinamy pół pindola"




A propos. Z czego składa się wychodek na Syberii?
Z dwóch kijów. Jednym się podpierasz, drugim odganiasz wilki.

 
16-10-13 22:03  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
yak   

A wersja sali posiedzeń z kółeczkiem będzie? :-)

 
18-10-13 10:28  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Kabina pilotów, a raczej przytulne M2 gotowe. Siermiężne i gniotca nie łamiotca. Pan Grabowski, autor opracowania, musiał coś chyba dziabnąć dla kurażu bo to co tam się w środku dzieje to jest arcydzieło godne Picassa. Niektóre szafki z osprzętem to kompletna fantastyka. Potem osłabł i już mu się nie chciało szczegółów dopracowywać. Liche to wnętrze. Dobrze, że niewiele będzie widać przez szyby więc nawet nie próbowałem tego poprawiać. Mam nadzieję, że autor miał tylko chwilowy kryzys i cała reszta modelu będzie duuuuuużo precyzyjniejsza.



Następne rzeczy to osprzęt, na razie nie biorę się za szkielet. Skompletuje golenie podwozia głównego, koła, rakiety itp. czyli rzeczy które mieszczą mi się na biurku. A potem zmieniam lokalizację na duży pokój i stół obiadowy. Już była ostra wymiana zdań na ten temat, więc dyplomatycznie odsuwam to w czasie :D

Post zmieniony (18-10-13 10:33)

 
18-10-13 18:50  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wystarczy popatrzeć do relacji z niemieckiego forum - te wszystkie pudełeczka o różnych kształtach - ścianki z kilkumilimetrowymi szczelinami ,które można zamienić na poprawne na przykład wykonując je z barwionego kartonu i na spasowana ściankę dopiero nakleić ściankę skróconą z modelu. Takie błędy wynikają nie z tego, że model jest kreślony ręcznie, ale z tego, że się nie sprawdza pasowania części - nie chcę mi się : ) albo projektant nie potrafił przenieść dokładnie tego co narysował z kalki na karton - takom mam teorię : )
Generalnie część i chwała dla projektanta za zaprojektowanie w skali 1 : 33 takiego zwierzaka. Teraz możemy liczyć co najwyżej na jakiegoś pasażera w 1 : 50 : )

 
18-10-13 21:36  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Wsparcie się przyda bo już mi ręce opadają.
Zresztą co tu pisać, wystarczy spojrzeć.

Na razie oczywiście na sucho.


Komentarz chyba jest zbędny. Spasowanie naprawdę liche. Jakby to była skala 1:100 to takie niedokładności by znikły, a przy tych rozmiarach... Mam wrażenie, że ten model był właśnie przeskalowywany w ostatniej chwili, tylko autor zapomniał o tym małym fakcie, że gdy przy 1:100 niedokładność to pół milimetra to przy 1:33 urośnie ona do ponad 1,5 mm.

 
18-10-13 21:42  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ostra wymiana zdań, no przestań nikt przecież paragrafem 22, czy jakoś tak nikogo nie straszył : ) Zawsze jest tak, że jak ktoś wygłosi jakieś pogląd to pojawia się grupa odpowiednich wspierających się z tych, czy innych względów osób, która będzie ten pogląd negować vide dyskusja o rejestracji Żubra, czy ta o szkieletach modeli.
Szkielet w tym modelu jest mocno niedoszacowany z różnych powodów, być może również z powodu ograniczonej jednak objętości - kosztów, jednak przy odpowiednim wzmocnieniu daje radę.
Kalafior spróbuj postępować tak - zamierzasz sklejać jakąś część, czy podzespół - odszukaj jak to się sklejało modelarzom w podlinkowanej przeze mnie relacji - będziesz miał jak na talerzu co trzeba zmienić. Model chyba jest w takich kolorach, że można poprawiać bez problemu części - np. tnij po liniach podziału blach i wpasowuj swoje części - tak to widzę.

Post zmieniony (18-10-13 21:59)

 
18-10-13 21:52  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Cała para z dyplomacji idzie w gwizdek kiedy masz świadomość, że adwersarz z racji wykonywanego zawodu zna co najmniej 20 sposobów na to aby cię po cichu wykończyć ;)

Ale spokojnie, nie zamierzam się poddawać.

 
18-10-13 22:12  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Napisałeś że wsparcie się przyda - no to ode mnie na pewno je masz. Działaj. Ja bym się na coś takiego nie porwał :-)

 
18-10-13 22:28  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kalafior jakbyś przypadkiem jednak zmienił zdanie co do tego, że nie dodajesz od siebie dodatkowych części to ja mam jeszcze jeden link z plastikowego, gdzie można co nieco podpatrzeć np. mechanizację płata, podrasować goleń : ), a może ktoś się zadeklaruje, że wykona kalkomanie z napisami - wiesz różnie to może jeszcze być : )
http://www.flankers-site.co.uk/modl_tu-160-trump.html

 
21-10-13 14:58  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

w tak dużym modelu decydujące o powodzeniu całego lepienia jest idealne trafienie środkowym segmentem kadłuba w odpowiednie miejsce i błąd się nie będzie sumował tylko podzieli się to na ogon i przód - dzięki czemu uniknie się wklejania klinów.
Praktyka przede wszystkim ,ale i łut szczęścia.

To jest wszystko co ma ponad metr - i zostało wydane - a ja się za to zabrałem nie ma szczelin - bo na sucho startowy segment pasuję aż do skutku i rysuję linię startową - oklejania.Do tego jednak potrzebna jest duża cierpliwość , praktyka i wczucie się w wizje autora opracowania.
Mam zdjęcia tego jedynego tu 160 co jest sklejony moim zdaniem na 90 % bo nie ma natłoczonych lini podziału i zrobionych ruchomych sterów a tak , jest i tak bardzo dobry
Widziałem ,sam zrobię i jestem przekonany ,że musi się udać bo tamten model ni ma żadnych ,szczelin ,wklejek i żadnej innej kaszany .
Ja i tak bym zrobił te segmenty co ty masz po oklejeniu szkieletu - ale przede wszystkim - skleił wannę i dopiero nawciskał do tego faszer - czyli bebechy na pilotów.

Walcz dalej!!!!

Post zmieniony (21-10-13 15:00)

 
22-10-13 07:50  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Walcze!
Albo ja, albo Tupolew. Ale ja jestem zawzięty, więc mnie nie pokona.

Na podstawie zdjęć postaram się przedstawić jak przebiegało klejenie nosa i kabiny. A przebiegało bardzo opornie.

Wzmocniłem cały segment kabiny dodatkowym ożebrowaniem i podkleiłem poszycie. Bez tego nie wyobrażam sobie jak projektant mógł w ogóle przypuszczać, że da się to skleić nie gnąc i nie zniekształcając poszycia.

Przymierzyłem na sucho z dachem. Wyglądało obiecująco ale już przeczuwałem cięcia.


Po doklejeniu nosa, okazało się , że ostatni jego segment jest zbyt szeroki w obwodzie. Odstające poszycie widac na poprzednim zdjęciu. Więc zaczęła się chirurgia. Nacięciem z jednej strony udało m się to zniwelować i przy okazji wyrównałem choć trochę niedokładność malowania (żółto-niebieskie)


Zacząłem pasować dach i owiewkę. O ile dach względnie pasował to owiewka znów okazała się być wzięta z kosmosu. Liczne cięcia, sztukowania, tryliard przymiarek i jakoś się udało. Ale wszystko jest niestety wymęczone. łamliwy papier tego nie ułatwia. Zajęło mi to cały wieczór. A propos dachu, zwróćcie uwagę jak jest wysunięty do tyłu i jak nierówno są namalowane linie do których będzie doklejane rozejście się centropłata. Sodoma i Gomora. Pewnie jest w tym część mojej niedokładności ale uwierzcie, że nie tylko.




I jak widać na poniższych ostatnich zdjęciach, dach jest rozjechany . Na razie w ogóle go nie przyklejam. Wręga którą widać, jest również na sucho wsadzona. Poprawka i klejenie jak będzie gotowy kadłub. Wtedy będę myślał nad najlepszym rozwiązaniem. Choć myślę, że nie będzie tragedii.


W razie czego przerobimy na pociąg :)

No cóż, ten model jest trudny i wymagający. Ale na pewno mu się nie dam. Nie po to zacząłem żeby nie skończyć. Niestety z dotychczasowych prac wychodzi wniosek aby całość na koniec maznąć farbą podkładową, oszlifować nierówności i pomalować aerografem.
Aby nie stracić linii podziału blach mam jeden pomysł. Całość skserowałem. Wszystkie części poszycie wydrukuje na kalce technicznej. Będę z niej wycinał wszystkie otwory rewizyjne podziały blach itp. i naklejał na poszycie, ponownie nadam poszyciu realny wygląd, poza tym je dodatkowo usztywnie. I wtedy jak wczesniej napisałem, farba, szlif i do malowania.
P.S. Rozważam zmianę malowania na to srebrne które nosił prototyp. Bo to wygląda jak samolot pasażerski.

Post zmieniony (22-10-13 11:56)

 
22-10-13 09:26  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobrze idzie, ale łamigłówka jest ! Kibicuję - powodzenia.

 
22-10-13 16:41  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Masz na myśli taki wygląd Tu-160 http://www.defence-point.gr/news/wp-content/uploads/2013/07/Tu-160-Blackjack.jpg ?

 
22-10-13 17:05  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Tak,tylko mniej łaciaty.

 
22-10-13 19:02  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Kalafior dopiero zasiadłem , jakoś pominąłem relację . Po kilku Twoich wpisach doszedłem do jednego wniosku - z gówna bicza nie ukręcisz , chcesz miec piekny model , będziesz miał .... jak pomalujesz.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
23-10-13 09:22  Odp: [R] Tu-160 Blackjack HOBBY MODEL 2/2005
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Podwozie główne czas zacząć. Zgodnie z zaleceniami kolegi modellot1 te części wydrukowałem dodatkowo na lepszym papierze i w razie czego będę je podmieniał.




Wszystkie arkusze wydrukowałem na papierze xero oraz na kalce technicznej. Decyzja zapadła, będę oklejał całe poszycie "płytami" i otworami rewizyjnymi a potem model idzie do malowania. Czy się to wam będzie podobać czy nie, zmiana będzie znacząca. Tupolew otrzyma jedyny słuszny alu na całej powierzchni, z czarnymi akcentami i oczywiście gwiazdą.
Coś w ten deseń:
http://www.glideslope.nl/gallery/wrecks/Winterberg2.jpg
Dyskusję dopuszczam ale raczej zdania nie zmienię ;)
Wykorzystuję pomysł kolegi Mario9.
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=245089&t=245089&filtr=0&page=9

Post zmieniony (23-10-13 09:29)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024