FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-09-13 11:25  [N] WEKTOR Rumpler C.I
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam wszystkich
Mam zaszczyt przedstawić 4 numer wydawnictwa WEKTOR http://www.wektor-modele.pl/
Jest to niemiecki samolot w Polskim malowaniu
model posiada elementy wydrukowane srebrnym kolorem
możliwość wykonania skrzydeł z żeberkami albo łatwiejszej z dźwigarami
Opracowanie modelu : Stanisław Śliwiński
skala 1:33
Model zawiera :
- 4 strony A4 kolorowe z częściami
- 2 strony A4 czarno-białe z częściami
- 7 stron A4 z rysunkami i opisem
ilość części 272
ilość szablonów 26
ilość rysunków 42
cena 25zł

okładka

zdjęcia surówki
.
.
. .

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
20-09-13 11:43  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
kari   

... no i się wydało :-)
-------------------------------

 
20-09-13 12:00  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Hm i które kupić teraz wydanie? To zielone co ma być w answerze, czy to?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
20-09-13 22:33  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Ten jest piękny -ale zielony wierniej odda prawdziwe kolory .
Miałem sam go robić a opracowałem juz kiedys LVG CVI ze szkoły obserwatorów lotniczych w Toruniu. I na to cudo czekam .Propozycja dla autora druciaka - plany były w modelarzu - zresztą mam je gdzieś a schemat malowania to nie problem.

 
21-09-13 21:52  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

MAM NABYŁEM DZISIAJ W PRZECISZOWIE, tylko qrde zapomniałem autografu od autora. Zdjęcia i plansze barwną dla tego egzemplarza można znaleść w książce ,, Polski samolot i barwa 1918-1939 autorstwa Pana Tadeusza Królikiewicza.
Mam nadzieję że autor ma jeszcze wiele Windstock-ów i naprzykład Hansa - Brandenburg w wersji B lub C. Malowania mogą być na przykład Austro-Węgierskie.

 
23-09-13 11:25  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

modellot1 napisał : "ale zielony wierniej odda prawdziwe kolory"
Oba oddają wiernie kolory:
- ANSWER : Rumpler C-I 4607/16 "10" - był zielony (14.11.1918 r. Szkoła Lotnicza Mokotów potem CWL do 28.V.1919 r. kasacja)
- WEKTOR : Rumpler C-I 2691/17 "33" -był beżowy ( 14.XI - 11.XII.1918 r. rozbity).
Wielce ciekaw jestem detalizacji w obu wydawnictwach.

 
23-09-13 13:51  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Poszperalem i wygląda, że modele z wydawnictwa ANSWER i WEKTOR nie będą się różniły (jak sądzę) prócz oznaczeń i kamuflażu. Ten sam projektant cena ta sama.

 
26-09-13 13:29  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zamówiłem Rumplera z wyd. Answer - zobaczymy co 'siedzi" w środku. Kilka uwag (gwoli ścisłości historycznej) :
- w tytule jest "Samolot myśliwski Rumpler C.I". Samolot ten nigdy w założeniach konstrukcyjnych nie był przeznaczony do roli myśliwca. Był to samolot rozpoznawczy, współpracy z wojskami lądowymi, lekki bombowiec a głównie wykorzystywany jako szkolno-treningowy. . Model nosi oznaczenie C 4607/17 "10" i przedstawia samolot zdobyty w listopadzie 1918 r. Użytkowany był przez krótki okres w szkole Lotniczej Mokotów i jako taki nie powinien mieć uzbrojenia - km-u Parabellum na obrotnicy w kokpicie obserwatora. potwierdzają to zdjęcia archiwalne. Kilka egz. brało udział w działaniach wojennych 1919-1920 i wyposażone były w km obs. ale nosiły inne oznaczenia.
Rumpler z Wektora.
W tytule "Samolot wielozadaniowy" - OK.
Uwagi:
- model nosi oznaczenie C 2591/11 "33". Niestety w dostępnych mi źródłach nie znalazłem w wykazach takiej numeracji. Jeżeli ma to być "33" to : 2695/16. (takie oznaczenie podają - T.Królikiewicz "Polski samolot i barwa 1918-1939" i W.Sankowski "LzSz" Nr. 24.). M.Morgała w "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" w ogóle nie wykazuje Rumplera o oznaczeniu 2591/11 "33". Jest natomiast Rumpler 2691/17 "33" zdobyty tak jak "10" tego samego dnia i podobnie wykorzystany w szkole lotniczej. Taką samą numerację podaje T.J.Kowalski w "Godło i barwa w lotnictwie polskim 1918-1939".
Wszystko jednak (zdjęcia) wskazuje, że samolot winien nosić oznaczenie C 2695/16 "33" - i jako taki być także bez uzbrojenia.
Kamuflaż - samoloty niemieckie wczesnej produkcji pozostawiano w kolorach naturalnych mat. użytych do budowy (sklejka/płótno/blacha). Dyskusyjne jest czy beżowy kamuflaż nie powinien mieć szary odcień. Podobna sprawa dotyczy blach pokrycia silnika. W większości jednak je malowano.
Te drobne uwagi, łatwe do skorygowania, finalnie nie rzutują na celowość budowy Rumplera z ciekawymi "warszawskimi" znakami przynależności państwowej.

 
26-09-13 16:40  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

I z tego co wiem numer seryjny samolotów podaje rok produkcji, czyli przykładowo 2691/17 wskazuje na rok 1917. Tak więc nie może być 2591/11. Mówiło by to o tym że samolot był produkowany 1911.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
26-09-13 16:56  Odp: [N] WEKTOR Rumpler C.I
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Bizon - tak, to jest rok produkcji.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024