FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-08-13 09:50  [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Zbycho 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na forum.
Po około 15 latach przerwy postanowiłem powrócić do fachu :)
Na koncie miałem z kilkanaście, a może i więcej modeli, wszystko oczywiście MM, w śród nich były z tego co w tej chwili mi się przypomniało: Halny, T72, Mińsk, Krasin, podwodniak Dzik, Dido, Penelope kilka samolotów i jeszcze kilka innych modeli których za bardzo nie pamiętam, ale miałem tego sporo.
Pierwszym modelem jaki skleiłem był Potez XXV A2, którego też chciałbym wykonać ponownie, swoją drogą urokliwy samolot, a jako ostatnie przed 15 letnim rozstaniem z modelarstwem skleiłem Richelieu od zdaje się Halińskiego i F15 GPM.
Żaden mój model niestety nie przetrwał próby czasu.

Co postanowiłem wykonać na początek, ano Szerszenia. Czemu akurat ten model?
To był pierwszy model kartonowy jaki zobaczyłem w życiu. To było w podstawówce, miałem około 11 lat. Kumpel zaczął sklejać, no i chciał się pochwalić co wybudował.
Pamiętam jeszcze farba kolorowa była krzywo naniesiona na czarny kontur części poszycia więc po wycięciu wyglądało to jakby było niedodrukowane do końca, w małym modelarzu tak bywało czasem jeśli pamiętacie, ale i tak model wrażenie zrobił na mnie piorunujące.
Z drugiej strony chciałem wykonać coś niedużego, co w niedługim czasie będzie cieszyło oko.
Tak wracając do mojego modelu, cóż od początku jest ostro pod górkę, nic w nim nie pasuje, ale w sumie to norma w starszych MM - o tyle dobrze, że dysponuję skanami.
Jak widać na zdjęciach skany poddałem retuszowi w Photoshopie, usunąłem przebarwienia i plamy, a sam druk podciągnąłem kolorystycznie, tony, kontrast, kolory i takie tam, no i pozbyłem wyglądu "starego papieru" MM, nadruk na białym delikatnie satynowanym 200gramowym papierze, do złudzenia przypomina papier, na którym obecnie drukuje się modele, także wydruki wyglądają prawie jak te z nowo wydawanych wycinanek. Myślałem na początku o malowaniu, ale chciałem mieć model jak najbardziej zbliżony do oryginału także postanowiłem skomplikować sobie sprawę i wykombinowałem takie rozwiązanie.
Wręgi wyciąłem o 1 mm węższe, wypełniłem model pianką florystyczną i okleiłem poszyciem wydrukowanym na 1 mm tekturze piwnej no i to jest moje podposzycie. Przy wręgach było sporo szlifowania i łatania, ale udało mi się uzyskać zadowalająco prosty kadłub.
Na zdjęciach widać właśnie wręgi oklejone moim podposzyciem, teraz będzie szpachlowanie, szlifowanie, a na koniec oklejenie poszyciem właściwym.
Z boku widać całkowicie nie pasujące części, każdy element sobie, szczególnie zdaje się linia wodna czyli biały dolny pasek - i wszystko jasne ;)
Postanowiłem więc oddzielić pokład od burt, (w oryginale są one w elementach poszycia od początku nadbudówki do rufy połączone) i połączyć części pokładu i burt w jedną całość, wstępne przymiarki próbnego wydruku pokładu i burt wskazują, że zabieg się udał, wszystko jest proste i powinno pasować do siebie.
Teraz zamierzam wydrukować na czysto i ostatecznie przypasować, także za kilka dni powinny być zdjęcia gotowego kadłuba.
To by było tyle na dziś
Pozdrawiam, miłego czytania i oglądania :)



--

Post zmieniony (25-08-13 09:56)

 
25-08-13 13:40  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Witam w klubie :). No to juz wsiąkniesz.
Trochę będzie tego szlifowania . Przykrość Cie spotka jak dotrzesz z papierem do butaprenu który chyba widzę ( nieszlifowalny ).

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
25-08-13 14:53  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam na forum - powodzenia !
Pozdrawiam

 
25-08-13 21:52  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Witam!
Jestem bardzo ciekaw tej relacji i efektu końcowego. Szerszeń był moim pierwszym modelem jaki skleiłem, było to 6 lat temu. Wyglądał mało okazale, ale byłem z niego bardzo dumny. Szerszeń dokończył żywota 2 lata temu, został rozstrzelany wiatrówką.

--

Pozdrawiam! Michał
Łódzka Sjesta Modelarska

Fw-190F, Hien,MiG-21MF, Trident II, Zero, PZL-50A, Saturn V, Jak-1000
671 RTM, USS Sturgeon, 670, ORP "Orzeł" III, 971 B, 971 M, USS North Dakota
Schleswig- Holstein 406mm, Wrocław Ratusz, Inowłódz
Hetzer

"(...) wiesz, jaki jest najbardziej tragiczny moment w życiu mężczyzny? Kiedy towarzysząca mu na plaży kobieta mówi: "Wciągnij brzuch!", a on to właśnie już przed chwilą zrobił."- por. Sławomir Borewicz

 
25-08-13 22:02  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ja okleiłbym go kartonem barwionym w całości pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
26-08-13 10:04  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

1. Jakim klejem przyklejałeś piankę?
2. Jakiej szpachlówki użyjesz do tej pianki?

 
26-08-13 10:35  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Grzegorz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam i gratuluje slusznej decyzji. Tego sie nigdy nie zapomina. Powodzenia w pracy nad modelem bede chetnie tutaj zagladal i podziwial co tworzysz.

 
26-08-13 22:31  Odp: [Relacja] MM 2/85 kuter torpedowy Szerszeń
Zbycho 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Alski - wsiąkłem na dobre

Cóż, tego się nigdy nie zapomina, to prawda.
Na to forum pierwszy raz zajrzałem już jakiś rok temu, ale tak od miesiąca mniej więcej bardziej intensywnie czytam sobie i oglądam to co tutaj wyprawiacie no i muszę przyznać, że to co robicie powala dosłownie.
Z drugiej strony technika, materiały, wszystko widzę mocno poszło do przodu, za moich czasów kto słyszał o laserowym wycinaniu wręg, czy gotowych lufach dedykowanych do konkretnego modelu.

Akra:
piankę przykleiłem wikolem, bardzo ładnie trzyma
szpachlówkę mam do drewna, taką jakąś pierwszą lepszą kupiłem w OBI i chyba jest okay

Majkel - ale żeby do Szerszenia z wiatrówki, chociaż swojego czasu z kumplami eksperymentowaliśmy pamiętam z samolotami, saletra z cukrem pudrem, jeśli ktoś się tym bawił, wie jakie to dobre paliwo napędowe hehe

A co do mojego modelu, prace idą bardzo wolno, w sumie nie zaszły wiele dalej od ostatnich zdjęć, brak czasu
z drugiej strony poszycie niestety przy dokładniejszym przypasowaniu wymaga jednak kilku poprawek w photoshopie, zajmie mi to troszkę więcej czasu niż myślałem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024