FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-07-13 13:04  [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Nie wiem jak do tego doszło, ale model Pietropawłowska, który właśnie kleję drastycznie zmienił kolor. Arkusze były przed sklejeniem caponowane. Burty mają w tym modelu kolor ciemno szary. Tak się złożyło, że przez ostatni czas model stał na słońcu, ale nigdy takich "powikłań" nie zaznałem. Szary kolor stał się turkusowo-zielony.
Czy może ktoś w Was spotkał się z czymś takim? A może ktoś ma pomysł jak z tego wybrnąć? (malowanie na obecnym etapie odpada). Czy to może być kwestia słabej jakości farby użytej do druku, wytrącenia się jakiegoś związku z caponu, czy może to zbieg wszystkich okoliczności na raz?

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
13-07-13 15:13  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To wynik działania promieni UV zawartych w świetle słonecznym na pigmenty zawarte w farbie drukarskiej, ale nie tylko, w każdej innej też. Generalnie wszystko co zawiera jakkolwiek barwnik jest podatne na działanie promieni słonecznych i utratę koloru lub jego zmianę. Proces nieodwracalny.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
13-07-13 16:14  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
gutes 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

Capon jest bardzo agresywny. Używam go od lat 70' tych i nigdy nie byłem z niego zadowolony do końca. Po latach bardzo żółknie i prawdopodobnie reaguje z częścią składników znajdujących się w farbie drukarskiej. Be-4 z MM sklejony i pomalowany nitrocellonem (to to samo co Capon), zmienił barwę natychmiast w czasie malowania z ciemnozielonego na ciemnobrązowy. Przy innych modelach chyba nie miałem kłopotów ze zmianą kolorów.

 
13-07-13 16:18  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cellon to nie to samo co Capon.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-07-13 16:51  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Wygląda na to, że model będzie musiał odejść... Szkoda, kilka miesięcy pracy w plecy, ale nauczka na przyszłość. Zdziwiłem się tylko, że ten proces nastąpił w ciągu tych kilku słonecznych dni. Stare MM-y płowieją latami, i to nie lakierowane. Lakierowane nitro faktycznie potrafią żółknąć. Ale żeby takie coś...

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
13-07-13 17:20  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wystarczy, że ekspozycja była bardzo mocna i ten proces, w sprzyjających warunkach, może zajść nawet w kilka godzin. A tu jeszcze mogły się nałożyć katalizatory w postaci lakierów. To bardzo rozległe zagadnienie.
Ten proces w polarografii spędza sen z powiek grafikom i montażystom: wytłumacz klientowi, że jego reklama zmieniła kolor od słońca i deszczu, i jest to proces "normalny" którego reklamacja nie obejmuje?!

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
13-07-13 19:16  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Beriewa z MM jak polakierowałem nitrocelonem to przefarbował sie
i Stare np MM tylko można lakierować jak się ma zrobioną próbkę na tym samym papierze i kawalku ewentualnej rezerwy koloru
I należy się trzymać jednej zasady, nie lakierować modeli białych lub bardzo jasnych bo się brzydko starzeją

Post zmieniony (13-07-13 19:18)

 
18-07-13 16:35  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
Kozorator 

Na Forum:
Galerie - 6


 - 3

Mam dla ciebie rozwiązanie - poprostu skombinuj sobie 2 taki model i w najgorszych miejscach naklej te częsci jeszcze raz np burty - może nie będzie to szczyt techniki ale uratuje model chyba ze zabrnąłeś juz z konstrukcją bardzo daleko wtedy moze byc problem
ewentualnie kontynuuj sklejanie zielonego pozostałe częsci możesz przemalować na kompie będzie taki ciut morski bo poprostu szkoda Twojej pracy.

Sam teraz kleję okręt i specjalnie kleję go w połowie pod kolor jakby cienych glonów czy po prostu ciemno zielony morski i mi się bardzo podoba ;p
wrzuć jakaś fotę obczaimy moze nie jest tak źle.

Post zmieniony (18-07-13 16:45)

 
18-07-13 16:52  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Nie, takie rozwiązania nie wchodzą w grę. Zzieleniała dokładnie połowa modelu - ta burta, która była wystawiona na ekspozycje słońca. Burty kadłuba, połowa nadbudówki (linia działania słońca idzie jakby dokładnie przez środek), połowy kominów. Wykonanie tych części od nowa to jakby zaczynać ten model od początku. Kontynuować budowy nie będę więc. Nie satysfakcjonuje mnie model, na który mogę patrzeć tylko z jednej strony, bo druga wygląda jak zabawka rodem z chin;)

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
18-07-13 17:59  Odp: [Technika] Zzieleniał mi model - jakie przyczyny?
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Pomaluj.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024