FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-07-13 19:48  [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2



Mam pytanie do znawców tematu , kadłub zapiankowany , oszpachlowany ,wyszlifowany i tu jest problem . Nie moge doprowadzić do idealnej gładzi , bo jak nakładam na te widoczne ziurki lub rysy szpachel szpachelką to jest jej za dużo , próbowałem juz palcem . Generalnie jestem juz chyba po 5-6 nakładaniu , szlifowaniu i ciągle mu coś brakuje. Samochodziarze jakoś sobie radzą , tylko pytanie jak ? Jaka technikę przyjąć ? Mniej utwardzacza , inna technika nakładania ? Jeśli ktoś wie o co mi chodzi poproszę o poradę.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
03-07-13 20:24  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ja do niwelowania takich dupereli daję mniej utwardzacza i stosuję szpachelki z miękkiej blaszki. Mam też zasadę, że lepiej dać dwie cieńkie warstwy szpachlówki niż jedną grubą i się męczyć ze szlifowaniem. Potem szlifowanie z papierem na klocku drewna.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-07-13 20:26  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Na fotkach w sumie mało widać o jakie dziury dokładnie chodzi. W szpachli generalnie pojawiają się pęcherzyki powietrza. U Ciebie to chyba nawet smugi wyszły.
Jeśli masz spory nadkład szpachli w stosunku do kształtu kadłuba to pomaluj podkładem i wtedy szpachluj dziury. Zetrzyj aż pozbędziesz się całkowicie podkładu.
Samochodziarze z gładką powierzchnią radzą sobie tak, że na sam koniec kładą podkład i go szlifują po to aby stwierdzić czy jeszcze jakieś dziury są (pozostanie w nich podkład).Ogólnie to szlifują na mokro. Poprawki punktowe szlifuj papierem na średnio twardej gąbce. I używaj w tym celu szpachli wykończeniowej.

Jeśli dziury są małe to nawet kilkoma warstwami podkładu można je zatkać. Tylko to szlifowanie.... masakra.

Powodzenia.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
03-07-13 21:54  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Dziury za dużo powiedziane, na 2 zdjęciu widać , coś jak wżery, odpryski.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
03-07-13 22:17  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mnie się wydaje, że jednak sporo szpachli jest ponad stan i za każdym razem dokładasz coraz więcej. Trzeba dostać się powolutku i ostrożnie bez pośpiechu blisko wręg. Położyłbym cieniutko szpachli kończącej i przetarł. Potem polecieć parę razy podkładem, można nakładać chyba co półgodziny, lekko przetrzeć papierkiem 2000 na koniec i tyle.

Nie zniechęcaj się.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
03-07-13 22:38  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Lennart 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Witam!
Miałem ten sam problem przy Dido, rozwiązałem go w ten sposób, że wraz ze zmniejszeniem ilości nakładanej szpachli (po każdorazowym szlifowaniu), używałem także coraz drobniejszego papieru. Potem po nałożeniu podkładu znowu używałem papieru 2000, czy może odrobinkę grubszego. Właśnie podkład (Humbroll matt) doskonale uzupełniał drobne ryski, więc problem zniknął :) Polecam relacje TomaszaD na niebieskim forum, on opanował metodę piankowania i szlifowania do perfekcji ( są w poradniku na tamtym forum). Pozdrawiam i życzę powodzenia z Sołdkiem :) Gorąco kibicuję!

Edyt:
-PS Używałem szpachli samochodowej firmy Novol, polecam:) Przy każdym rozrabianiu szpachli trzeba uważać, aby okruchy z poprzednich razów nie przedostały się do nowej szpachli, bo wtedy powstają owe bruzdy- ja używałem pociętych pudełek po margarynie jako jednorazowych tacek do rozrabiania, tak aby ominąć ten problem po przykrych doświadczeniach.

Post zmieniony (03-07-13 23:09)

 
04-07-13 05:51  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Żywica poliestrowa z dodatkiem pigmentu w kontrastowym kolorze. Utwardzacz oczywiście przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy. 3 warstwy na początek, czwarta z dodatkiem odrobiny wosku. Następnie przecieranie pacą o gabarytach "obejmujących" bryłę kadłuba w jak największym stopniu w celu uniknięcia pofalowań, nierówności etc. Gradacja papieru w górę wskazana :-) 1200 na koniec, na mokro w zupełności wystarczy do uzyskania "lustra. Nie przeskakuj zbyt szybko z grubościami papieru, płótna - narobisz rysek, które ciężko potem wyprowadzić. Ewentualne, pojawiające się nierówności rzecz jasna uzupełnij szpachlą, której należy dać poleżeć przed samym szlifem.

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
04-07-13 10:27  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie próbowałem, ale może szpachlówka w sprayu?

--


 
04-07-13 13:23  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Patrząc na te zdjęcia masz po prostu spory nadmiar szpachli.
Ja zacząłbym od szlifowania papierem 150-200.
Jak już doprowadzisz powierzchnię do stanu, gdzie nie widać nakładanych warstw szpachli, przetrzyj całość szmatką i pryśnij podkładem - ja osobiście preferuję czerwony w spray-u. Potem znów szlif 200-300 aż do zmatowienia całej powierzchni. Dopiero po tym szlifie będziesz tak naprawdę widział, co jest do poprawki. Dopiero wtedy nakładasz punktowo szpachlę w dołki. Jak zostaną tylko drobne ryski znowu pętla - podkład, szlif 400, polerka 600 do 1200.

I to już w zupełności wystarczy do malowania.

--

Post zmieniony (04-07-13 13:25)

 
04-07-13 14:01  Odp: [Technika] Szpachlowanie - ostatni szlif ?
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Pytanie malujacego laika; czy ta farba podkładowa o której piszecie (w spraju lub nie) to jakas specjalna farba czy czo ??
pzdr

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024