FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
09-06-13 19:57  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

marek1 - to jest bom sterżagla (bezana). Wytyki są przedłużeniami (dodatkowymi) rej w celu stawiania dodatkowych żagli np. na kliprach herbacianych

 
09-06-13 19:59  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
Panda   

Tak były inne, np Indie czy Francuska Afryka Zachodnia, dużo ich było... Tylko Polska jakoś kolonii żadnej nie miała...

edycja:

I dlatego, że Beniowski został królem Madagaskaru możemy uznawać ten teren za kolonię... to się trochę kłóci z definicją kolonii, ale co tam...

edycja.

To, że Liga Morska chciała, to nie znaczy że miała... nie mieszajmy faktów z życzeniami.

edycja:

Liga MiK nie była nawet organizacją rządową. Żadne wiążące deklaracje chyba nie padły.

W Europie kontynentalnej w średniowieczu obowiązywała zasada, że lennik lennika nie jest lennikiem seniora. O ile mi wiadomo, takie realia utrzymały się i w czasach wczesnonowożytnych. Jeśli Kurlandia coś sobie zdobywała, mogła to robić na własną rękę i sama czerpać z tego korzyści. Lennikiem był też zakon krzyżacki po 1466 r, co nie przeszkadzało mu działać na niekorzyść swojego seniora, czyli króla polskiego. Z relacjami lennymi nie jest tak prosto, jakby się mogło wydawać. Nie znam szczegółów umowy lennej Kettlerów z Koroną, ale coś mi świta, że nie były tak ściśle określone, żeby z samego faktu istnienia stosunku lennego wnioskować o przynależności ich (Ketterów) zdobyczy do Korony.
Moim zdaniem mówienie o koloniach Polski w jakimkolwiek okresie jest sporym nadużyciem i można je traktować jako ciekawostkę jedynie.

Post zmieniony (09-06-13 22:19)

 
09-06-13 21:48  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Czy to jest wytyk nad tym kwiatkiem?,pozdrawiam Marek

--

Post zmieniony (09-06-13 21:49)

 
09-06-13 22:23  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Marek - nie wiem jaka jest poprawna nazwa. Wiem tylko, że wytyki to dodatkowe reje służące do rozpinania extra żagli (wytykowych tzw. lizeli) przy słabych wiatrach na dużych żaglowcach. Doskonale widać wytyk i lizele na tym obrazie żaglowca.
Pozdrawiam



Wiem, ze jeszcze są wytyki szalupowe - wychylane pod katem prostym do burt z pertami i na ich noku jest drabinka sznurowana opuszczana do powierzchni wody.

Post zmieniony (09-06-13 22:39)

 
10-06-13 01:01  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Taki wystający z tyłu żaglowca patyk nazywa się po polsku wystrzał.

A Łucja Małgorzata piękna. :)
Będzie gdzieś wydana/rozpowszechniona ?

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
10-06-13 01:06  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne , projekt własny
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A ja mam pytanie : kiedy ten model będzie wydany i dlaczego nie w skali 1/50 ??

 
10-06-13 07:56  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

A ja dorzucę trochę dziegciu do tej beczki miodu - przed ewentualnym wydaniem prosiłbym o dopracowanie tych "sznurków od tych szmat" czyli takielunku ruchomego. Jakoś nie bardzo mi gra ich ilos i przebieg oraz mocowania.
Chyba, ze model kierowany jest do dzieciaków - to ok, uproszczenia są akceptowalne, a dla starych wystarczy rysunek pokazujący ich przebieg.
Bo poza powyższym bardzo sympatyczne pływadełko :)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
10-06-13 08:31  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Poszperałem w mojej biblioteczce. Łucja jest opisana jako "trzymasztowy lugier bretoński o 100 tonach pojemności".
W rzeczywistości Łucja mogła prezentować się tak samo bądź podobnie. :-)
A może przy olinowaniu te zdjęcia będą pomocne.





--

Post zmieniony (10-06-13 08:32)

 
10-06-13 08:52  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Zgrabny stateczek :)

 
10-06-13 09:42  Odp: [G] Łucja Małgorzata, czyli polskie plany kolonialne ;) 1:96, projekt własny
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

To już teraz wiadomo dlaczego bukszpryt i wystrzał nie były konstrukcyjnie mocowane w osi symetrii. Zdjęcia wyjaśniają - były podnoszone.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024