FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  -> 
08-06-13 09:40  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Thnx za odpowiedź ;) Arka sobie zapodam- z sentymentu.

 
08-06-13 11:00  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Drodzy Koledzy, z góry uprzedzając marudzenie :-) wobec mojego Ark Royala:

- Jak napisałem w MM, model opracowałem na podstawie planów tak samo wielkich, jak niedokładnych: jeden ogromny arkusz, za to tylko z kilkoma szalenie uproszczonymi rzutami (z których wycisnąłem co się da) + wręgi. I tak do cudów zaliczam, że zdobyłem ten plan od jednego z angielskich modelarzy. Z samej rzeczy zatem model nie mógł być szczegółowy.

- W roku 1990 zdjęć Arka było tyle, co kot napłakał, a i te które miałem, pokazywały w zasadzie jedynie znaną i tak ogólną sylwetkę.

- Samoloty są bardzo uproszczone, ale w 1990 roku to był kartoniarski standard. Należy pamiętać, że wszystko było kreślone ręcznie (teraz pewnie moje linie zostaną zastąpione kreską komputerową). Napełniony tuszem rapidograf nie mógł kreślić tak cieniutkich linii, jak obecnie, stąd nie można było np. rozrysować podwozia składającego się z 18 elementów :-)

- O zielonym pokładzie wyczytałem w jednej z angielskich książek o tym okręcie. Pewnie odcień był inny, ale o tym dowiem się w swoim czasie z forum :-)

- Model jak to model z 1990: nie dla kartoniarskich mistrzów którzy będą narzekać (słusznie!) na słabą detalizację, a także wyliczą, że środkowa linia na pokładzie startowym powinna być grubsza o 0,2 mm :-)
Jest on za to doskonały dla początkujących: niewielkim stosunkowo nakładem pracy, staną się posiadaczami dużego modelu bardzo atrakcyjnego okrętu.

- Moim zdaniem model nie powinien ukazać się jako „normalny” numer MM, ale jako reprint wysyłany na specjalne zamówienie – tak jak to jest np. z „flotą desantową” pana Samka. Ale decyzja zapadła.

- Nie chce mi się wierzyć, żeby w 2013 nie były dostępne dobre plany Arka. Jaki jest zatem powód niemocy obecnie działających projektantów modeli? Bardzo jestem tego ciekaw.

I raz jeszcze przypomnienie wobec głosów krytycznych, które się na Konradusie z pewnością pojawią: MODEL NIE ZOSTAŁ OPRACOWANY W 2013, ALE 23 LATA WCZEŚNIEJ, W ZUPEŁNIE INNYCH REALIACH INFORMACYJNYCH I TECHNOLOGICZNYCH.

 
08-06-13 11:34  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bartko 28 - niestety musze się z Toba zgodzić w 100%. Dziciaki nie potrafią trzymać nożyczek. Niedługo też nie będą potrafiły trzymać w ręku długopisu bo dziś wszystko napisać, czy narysować mozna przy pomocy komputera i niestety w tym kierunku świat zmierza. Ale żeby nie być krytycznym tylko w stosunku do innych dodam, że sam studiowałem kierunek techniczny (budownictwo dróg i mostów) więc rysunku technicznego miałem po prostu za trzęsienie. Ale dziś, gdyby ktoś kazał mi zrobić rysunek odręcznie to niestety nie potrafiłbym. Pracuję przy komputerze w zupełnie innej dziedzinie. Praktycznie odzwyczajam się nawet od pisania. Takie czasy...

Co do Ark Royal-a to jest to tak rzadki temat że nawet ten uproszczony projekt znajdzie chętnych. Oby tylko wszystko było dobrze spasowane. Kiedyś miałem ten zeszyt o którym mowa, nigdy modelu nie zrobiłem.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
08-06-13 13:51  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
rysiu62   

Kolego Bartko 28 ,na tym forum model krytykujesz i proponujesz wysłać do pieca / rzeczona inkwizycja/ natomiast na innym forum model wychwalasz i pragniesz zakupić . Wychodzi na to że dokonujesz oceny modelu wyłącznie na podstawie czyjejś opini. Rozumiem (a może się mylę) , że kupisz model aby mieć zapas materiału opałowego na zimę , jest to trochę drogie. Możliwe natomiast iż jest dwóch Bartko28 i dlatego pojawiły się te dwie sprzeczne opinie.

 
08-06-13 14:22  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Rysiu62 pędzę z wyjaśnieniem.
W poście, do którego się odniosłeś miałem zamiar wyrazić ironię i nieco poszydzić sobie z argumentu, jakoby sposób rozrysowania krzyży na kadłubie miał kłaść się cieniem na modelu jako takim.
Cytuję:
Krzyże na kadłubie... czarne są, więc feee. ;-)
A poważniej, zwróć uwagę na proporcje ramion - kompletna dyskwalifikacja modelu; cały nakład do pieca albo do papierni! :-D :-D :-D


Owe "rozrechotane uśmiechy" na końcu miały to wyraźnie zaakcentować.
Opinię swoją odnośnie modelu (cytowaną przez Ciebie) podtrzymuję - mnie się po prostu podoba i jak tylko luźne środki płatnicze posiądę z pewnością nabędę. :-) Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości co do "dwóch osobowości" Bartko28. Ot taki to urok internetu - "buźki" nie zawsze zastąpią komunikację niewerbalną.

--

Post zmieniony (08-06-13 14:25)

 
08-06-13 14:35  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
rysiu62   

Wiesz ja może jestem troczę ''starszej '' daty to niby skąd mam wiedzieć co to są te ''bużki'' i jak one wyglądają i co znaczy to -D -D -D. Serdecznie pozdrawiam.

 
08-06-13 14:40  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Jak widać komunikacja internetowa czasem złudną bywa. Na szczęście zawsze wszystko można spokojnie wyjaśnić. Tu mała ściąga z owych buziek.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
08-06-13 16:23  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Przybyłem, zobaczyłem, zakupiłem...Przejrzałem zapodam pierwsze wrażenia.
1. Szata graficzna - całkiem przyzwoita. Co prawda zestaw kolorów jakby sklonowany z innych modeli ale oki widać taki zestaw barw być powinien ( nie jestem specjalistą od luftwaffe więc się nie wypowiem). Wydruk bardzo przyzwoity, brak jakichkolwiek przesunięć kolorów. I dla mnie nowość niektóre elementy posiadają druk dwustronny ( w tych MM które posiadam tego nie ma) . Widać jakiś postęp w wydawnictwie nastąpił i dobrze.

2. Rysunki montażowe - czytelne, pozbawione wodotrysków w postaci zrzutów z renderingu i w sumie dobrze bo przynajmniej dla człowieka obytego z rysunkiem technicznym zrozumiałe.

3. Cena modelu 28 zł - uważam że bardzo przystępna i na kieszeń chyba każdego modelarza.

4. Zawartość - 12 stron wydrukowanych na kartonie + 3 strony na zwykłym papierze z wręgami etc. +opis +rysunki w sumie dość "gruby" model. Ilość części dość spora ale nie zauważyłem "mikroskopijnych" detali co może świadczyć o tym że sklejanie będzie możliwe dla przeciętnych modelarzy. (Hardkorowcy zawsze mogą podorabiać wskazówki zegarów z włosów ;) )

5. Trudności które zauważyłem (przynajmniej z mojego punktu widzenia) - jest sporo wręg ( np. W4, W3, W2 ) , które wymagają wycięcia p postaci "cienkiej obwódki" i tutaj widzę problem dla mniej wprawnych sklejaczy ( w tym również liczę swoją skromną osobę)

6. Budowa - na razie bez szczegółów bo model póki co w 2D ale jak dla mnie zaprojektowany przyjemnie bo segmenty kadłuba klejone na 2 wręgi a nie na jedną .Nie widzę "mikroskopijnych" detali więc może będę w stanie skleić w całości bez uproszczeń. Czy i ewentualnie jakie miny zostawił projektant to się okaże w praniu.

Na razie model trafił do poczekalni.

pozdrawiam

Jakub

--

 
08-06-13 17:13  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Grandi   

Jakub, druk dwustronny części to nie nowośc w MM. Wielokrotnie wcześniej też mieliśmy z nim do czynienia, tyle że zwykle w przypadku okrętów ;)

To, że współcześnie nie ma czegoś takiego jak praca-technika jest jak dla mnie wynikiem bynajmniej nie postępu naukowo-technologicznego i tzw. "ułatwiania" sobie wszystkiego, ale celowo złej polityki kolejnych polskich rządów (aspekt polityczny, nie do ominięcia ;) ), które zdegradowały nasz system edukacji nastawiony dzisiaj na produkcję magistrów kierunków wszelkiej maści. Trudno się tu nie doszukiwać aluzji- młode społeczeństwo wykształcone na kierunkach "śmieciowych", opuszczające pośpiesznie i masowo kraj z braku perspektyw ;) Po co oni to robią?

Co do modelu nie widziałem jeszcze, ale okładkę ma fajną więc jak cena spadnie do tych dumpingowych to się trzeba będzie skusić na zakup ;) Ze 110 mi nie wyszło, może tu pójdzie lepiej.

Post zmieniony (08-06-13 17:14)

 
08-06-13 17:41  Odp: [N] Mały modelarz - Dornier Do 17 Z-1
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

A komu z tą sto dziesiątką :-D wyszło należycie? Hihihi. CO do "pracy-techniki" to z rozrzewnieniem wspominam naukę obierania owoców i warzyw, szydełkowanie, robótki na drutach :-) i w klasach starszych już bardziej "męskie" klimaty: obróbka drewna, metalu, podstawy elektrotechniki. Z ciekawostek: do dziś w rodzinnym domu w użyciu jest drewniana łopatka do smażenia mięs. Własnoręcznie ją wystrugałem w czasie zajęć w szkole z 20 lat (!) temu.

--

Post zmieniony (08-06-13 17:42)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024