FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-04-13 09:33  [R/G] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Reaktywacja.
Opracowanie Arkadiusz Morozowski skala 1:50 Modele Kartonowego Fana12/2003


--

Post zmieniony (13-10-13 19:55)

 
09-04-13 09:58  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Model ( własciwie tylko wręgi ) sklejany po raz 2 .Tym razem postaram sie uniknąć popełnionych wcześniej błędów .

Pomimo ogólnie dobrego wrażenia przy spoglądaniu z perspektywy na sklejone wregi , po użyciu linijki obnażone zostały błędy montazu.

Brak równoległości miedzy pokładami.

Wyoblony kil.
Tym razem wręgi zostały podklejone na kartonie piwnym 1mm w celu latwiejszego wycinania bez koślawienia wręg ( wnioski z relacji ZbiG )

Pokład podklejony na kartonie modelarskim szarym 1mm ( większa sztywność )


--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
09-04-13 10:21  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Masz we mnie wiernego kibica, powodzenia i pozdrawiam.

 
09-04-13 15:24  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2


Raz to przerabialem , nie chce drugi raz . Ta wzdłużnica ma zasadnicze znaczenie przy budowie.
Jak radzilibyście ją wzmocnić, czym by "rzucając" o ścianę zachowała oś podłużna i poprzeczną bez odchyłek od liniowej ? Wymiary widać ,dodam że nitro, kaponu nie mam i przez parę najbliższych dni nie marzę o wyjściu z domu. Pozdr.
PS ZbiG , Ty nie motorówkę tylko Sołdka z natury rób :))) albo któreś z pasażerskich co przy Raduni stoją :)
Zauważyłem ciekawe zachowanie tektury piwnej , cięcie czystej przy lekkim dociskanou skalpela do 2 pociągniecia , z przyklejoną kartką klejem polimerowym 5 pociągnięć , wiecej postrzępień ,mocniejsze cięcia.
--

Post zmieniony (09-04-13 15:37)

 
09-04-13 15:56  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,ostatnio kleję wszystko na BCG ale trzeba uważać gnie się ,najlepiej przekleić z drugiej strony drugą kartką 80 g,wzmocni też całość jak sklejka,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
09-04-13 16:21  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

BCG - dużo o tym czytałem ..ale na wręgi nie stosowalem ,nie masz problemu z wydłuzaniem , zmianą wymiarów przy czasami duzych powierzchniach?

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
09-04-13 16:29  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Można wykonać próbę na kartonie z podziałką liniową, zbadać wydłużenie, zrobić korektę ,albo prosty budapren,na polimer kleję tylko styrodur, piankę kwiatowa na BCG z dodatkiem wikolu,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
10-04-13 11:39  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Powoli do przodu .
Karton piwny sprawdza sie doskonale. Znacząca różnica pomiędzy cięciem szarego a piwnego. Wręgi punktowo lapane cyjanopanem, docelowo Pattex wood ( pedzelkiem na spoiny )

Tu jest najwiecej problemów , wąski element, nie ma jak wzmocnić , krawędzie przejechałem cyjanopanem ale i tam ma tendencje do wyoblania w górę , nie wiem gdzie bład , wręgi wchodza jak w masło bez naprężeń, podłóżnica cieta delikatnie. Jak postawie swobodnie na stole środek odchyla sie niecaly milimetr, wolałbym żeby wcale. Dodatkowo te delikatne wyoblenia 2 mm na długości 13 cm ...ciężko ....


Tu bez uwag ( moich )

Częśc rufowa załapana jedynie cyjanopanem w trzech punktach , więc wręgi będ na swoich miejscach. W osi jest ok , na krawędziach trzeba poustawiać.
Pozdrawiam.
PS Bodejrze 4 wręgi nie zostały wydrukowane na cienkim papierze tylko kartonowym.
To nie za bardzo mi sie podoba bo w tych przypadkach nalezy podkleic element tekturą 0,9 mm . Chyba rzadko taka jest spotykana :((( .

--

Post zmieniony (10-04-13 11:48)

 
10-04-13 12:32  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A wiesz ,ze nawet nie mierzyłem ? Tzn zrobilem to przed chwilą jest jak w mord 1 mm . Ale to na co Ty zwróciłeś uwagę w relacji mnie umknęło . Pokład przykleiłem nawet nie sprawdzając w którą stronę są włókna . Wydaje mi się że podłużnica poprzecznie.
Tylko czy to ma duże znaczenie ?
--

Post zmieniony (10-04-13 12:33)

 
11-04-13 19:43  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2



Kropelka w trzech punktach i nie ma prawa się wyboczyć.


I wreszcie zazieleniło sie od pokładu.

--

Post zmieniony (11-04-13 20:31)

 
11-04-13 20:33  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Odrobine posprzątalem, nastepne ujcia postaram się w czystości dokonać.
Przerwa w wycinankach , lekarze i żona zabraniają.

--

Post zmieniony (12-04-13 17:51)

 
12-04-13 19:47  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Hejka. Zasiadłem w ostatnim rzędzie, bo jestem dalekowidzem. ;)
A teraz trochę technicznych spraw.
Wygięcie wzdłużnicy w dół może być spowodowane dwoma prostymi (i często niezamierzonymi ) błędami.
Pierwszy, to wycięcie delikatnie za wąskich szczelin na wręgi (często projektanci nie uwzględniają grubości papieru, na którym są wydrukowane wręgi). Wkładając wręgę, delikatnie rozpychasz górę wzdłużnicy, a to powoduje jej wygięcie w dół. Warto wycinać szczeliny troszeczkę szersze. A po sklejeniu zalać je klejem.
Drugi błąd występuje zwykle, gdy mamy do czynienia z bardzo niską wzdłużnicą, taką jak w Twoim przypadku. Najprawdopodobniej wyciąłeś pierwsze wzdłużnicę, a następnie wyciąłeś szczeliny pod wręgi. W tym przypadku, cienkie ostrze mimo wszystko rozpycha troszeczkę górną część wzdłużnicy i, niezauważalnie, odgina ją w dół, co jest potem trudne do skorygowania, bo naruszona jest struktura tekturki. Dodatkowo efekt jest większy na bardziej miękkich tekturkach, takich jak piwna. Powinieneś wyciąć szczeliny pierwsze, a następnie odciąć część od arkusza.
Jeżeli używasz klejów na bazie wodnej, smaruj klejem tekturkę, a nie część na cienkim papierze. Tekturka, jako grubsza, jest mniej podatna na odkształcenia pod wpływem wody. Następnie naklej część na tekturkę, ale bez poprawek, musi być "za pierwszym razem. Nawet, jak naciągnie troszkę wody z kleju i się pomarszczy delikatnie, po wyschnięciu powinna się ładnie naszpanować. Jak po wycięciu nie będzie gdzieś klej trzymać, zawsze można podkleić.

PS. Możesz być trochę zaskoczony tym, że się odezwałem. Tak dla wyjaśnienia. Piętnuję złe uczynki, a nie osoby.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
12-04-13 21:30  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Wooow !! Piękne , techniczne szkolenie . Dzięki !!!! Ten tekst powinien sie znaleźć jakimś elementarzu modelarskim . Twój tekst pozwolę sobie dodac do :
KONDRATUS [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=210868&t=210868&filtr=0&page=5
Wielu rozpoczynającym i ponawiającym sie przyda.
Popelnilem 2 błąd ,zostawilem trochę karonu ale widac za malo ,bo rzeczywiście wzdł€żnica jest cieniuuuutkkaaaa . 1 i 3 błedu udalo mi sie uniknąć bo już sklejam drugi raz.
Wbrew pozorom model jest wymagający ,czego nie widać na 1 rzut oka . Wąska wzłużnica , wygięcie podpokładu , szkielet nadbudòwki w którym trzeba wycinać szczeliny 0.5 mm. Tzn wymagający dla mnie.

--

Post zmieniony (12-04-13 21:59)

 
14-04-13 08:24  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Prośba do forumowiczów , temat był podnoszony w 2004 r ale bez skutku , może coś się zmieniło . Czy ktoś z Was ma dostęp do jakichkolwiek zdjęć wnętrza nadbudówki ? Ew jakiś plan wnętrza ,jesli ktoś mógłby pomóc proszę o zamieszczenie w tym wątku lub wysyłkę alski63@gmail.com. Dodam ,że nie mam w posiadaniu Modelarza 5/99 a tam był plan S-12 i wnętrze. Zamierzam oszklić nadbudówkę , przydałoby się czymś ja zapełnić . Do tej pory dotarłem jedynie do zdjęć z zewnątrz. Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (14-04-13 11:48)

 
17-04-13 11:22  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

No i stało się to czego sie obawiałem. Nie wyszło tak jak chciałem.Dodatkowo na dziobie zabrakło poszycia. Skorzystam z rezerwy koloru. Pomimo starań żeby "ruszowanie" wykonać jak najdokladniej ,celu nie udalo się osiągnąć. No ale cóż to pierwszy stateczek po 30 latach więc może następny .




Wszystkich proszę o uwagi , podpowiedzi wskazówki.



Nadbudówka , zdjęcia w powiekszeniu pokazują wszystko ,nawet mankamenty , ale bez szkla powiększającego wygląda to nieźle i z tego jestem zadowolony. Tym bardziej że to pokrętło u góry po prawej ma średnicę 1 mm, a hak bosaka to ostrze haczyka na uklejki.

--

Post zmieniony (17-04-13 11:32)

 
17-04-13 12:14  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zdjęcie dna jest zrobione pod światło. Na takim zdjęciu wszelkie pofalowanie pokrycia widać niezwykle wyraźnie. Pod-poszycie by się przydało lub dodatkowo podklejony karton. Next time.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
17-04-13 12:37  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

W sumie nie chodzi o to żeby na zdjeciach wyszlo ladnie ( od czego fotoshop :) ) tylko żeby zrobic jak najlepiej . Ale widac ,że moje ręce nie sa zbyt delikatne i chyba troche powciskalem poszycie
2. Mimo niewielkich wymiarów odciskaja sie wręgi .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
17-04-13 13:21  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na zdjęciu od dziobu (oklejki się nie zeszły) widać, że cały kadłub jest lekko skoszony na bok. Może wręgi nie były dokładnie wklejane pod katem 90 stopni w każdej płaszczyżnie ?
Nie "okrętowiec" ze mnie ale ja sklejałbym burty od dziobu tak by były łądnie i równo złączone ze sobą (pierwszy "rzut" oka na model idzie na dziobnicę) i zostawiłbym nieco zapasu (potem ewent. retusz) na końcu oklejki (rufa). Wg mnie idzie dobrze, zrobisz podstawki (nikt mu pod ogon nie będzie zaglądał) a burty... trochę się odkształciły od uderzeń o keję i jest OK!

 
17-04-13 14:29  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Oj się uśmiałem Ryszard ( uderzenia o keję ) :)))).
Sklejałem jak w wycinance kazali , ale widać nie należy zawsze brać za dobrą monetę tego co napisane. Faktycznie , na koniec zostały do wklejenia najtrudniejsze elementy ( dziób ) i tu sie okazało że tu i ówdzie brakuje i to w najgorszych miejscach. Co do skoszenia na bok , przed chwila jeszcze sprawdziłem. To tylko złudzenie przez takie ujecie , nie ma nawet półmilimetrowej odchyłki , idealnie kąty proste ( wręgi były przyklejone do linijki stalowej ) . No ale jak widać czegoś tu zabrakło . W instrukcji było napisane żeby zaczynać od rufy w strone dziobu . Poproszę okrętowców i nie tylko o swoje doświadczenia w tej mierze . Troszku mam nadzieje jeszcze statków , okrętow przede mną więc lepiej szybciej sie nauczyć niz później.
A czy to bład projektanta ? Za cienki jestem by tak się wypowiedzieć.
--

Post zmieniony (17-04-13 14:30)

 
17-04-13 15:05  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie ma co się trzymać sztywno instrukcji.
Burty dużych jednostek pływających (nie takich tam "karaluchów") nawet nie wiesz jak mogą być powgniatane i pofalowane z widocznymi w miarę upływu lat eksploatacji wręgami. Pokład też robi się z lekka falisty i we wgłębieniach (nim nie zostaną spłukane słodką wodą) lśnią po odparowaniu łachy soli. To tak nawiasem.
Pozdrawiam

 
07-05-13 09:15  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Wróciłem do pracy więc posanowiłem uzupełnić relację .

Postanowiłem całkowicie przeszklić sterówkę , wg kartonówki jest możliwość przeszklenia ale...
Jak widać na zdjęciu ( konstrukcja sterówki wchodzi w połowie drzwi ). Konstrukcję przyciąłem , na nowo wykonałem tak by po otwarciu drzwi nie wpaść brzuchem na jej krawędź :).
Wzmocniłem kartonem konstrukcję ścianek kabiny , musiałem dobrać kolor i dodrukować podłogę sterówki.
Efekt widać na poniższym zdjęciu ( dodatkowo widoczna jast szafa elektryczna wykonana samodzielnie ) :


Na dostępnych zdjęciach motorówki nie widać dokładnie wyposażenia a zdjęć z muzeum jeszcze nie dostałem więc kombinuje jak mogę , pulpit jak poniżej .
Elementy - opracowanie zapożyczone z innych modeli lub własne.


Na poniższych zdjęciach widać efekt przebudowy konstrukcji , wklejony pulpit sterówki , szafa.
Nie jest to jeszcze całe wyposażenie . Na pewno dojdzie jakaś skrzynia widoczna na zdjęciu + fotel obok koła sterowego.



--

Post zmieniony (07-05-13 09:17)

 
08-05-13 08:33  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Utopiony w drobiazgach , na kartonach zostały części wymagające użycia lupy , skalpela i końcówki cyrkla do przytrzymywania.
Trochę mnie to męczy i raz po raz zastanawia mnie sensowność takiej szczegółowości niejednokrotnie poruszanej na tym forum. Z biegiem czasu to co zachwycało np wierne odtworzenie szczegółów zaczyna być męczące . Jaki bowiem ma sens naklejanina kółko o średnicy 2 m kółka o średnicy 1 mm o później na to jeszcze innego elementu . Zabiegi bradzo pracochłonne a w efekcie niewidoczne.
Podobnie wycięcie trójkącika o bokach 2mm a na końcu zwinięcie w stożek( niedokładny przykład ale chodzi o ideę ) .
Reasumując to co ładnie wygląda na rysunkach montażowych wykonanych komputerowo nie zawsze ma sens.
Nie zmienia to faktu ,że nadal uważam model za udany.
Poniżej kolejne odsłony.







Niektóre elementy wymagaja jeszcze retuszu.

--

Post zmieniony (08-05-13 08:36)

 
08-05-13 22:55  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=27166&start=10 czy tutaj kolega zaglądał?

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
09-05-13 09:21  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Nie tutaj nie , byłem tu :
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=508&t=45483&p=57868&hilit=Szkwa%C5%82#p57868
Ale ma wrażenie ,że model na podanej przez Ciebie stronie nie jest wykonany w skali 1:50 ( pomijając fakt ,że to nie karton :) ), wnioskuję to po detalizacji ( choćby po wykonaniu gniazd elektrycznych siłowych ). Tak czy owak model ma swój urok ale.. powinien byc wykonany w skali 1:25 .

Dzisiaj dostałem zdjęcia sterówki z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej.
Niestety nie da się ich już do końca wykorzystać ,musiałbym wypruć całą nadbudówkę by odtworzyć dokładnie wnętrze , przerobić całkowicie konstrukcję pulpitu . To co się da bez prucia uzupełnię , poprawię . To co nie , trudno.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
09-05-13 15:07  !
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Widać po Twoich relacjach ile pracy wkładasz w budowę, powiem więcej - serca. To dociekanie szczegółów konstrukcji, szukanie żródeł itp. itd. Tak trzymać ! Idzie dobrze ! Oby tak dalej ! Czy warto aż tak dbać o szczegóły? Warto, model to odwzorowanie obiektu rzeczywistego a chyba (tak sądzę) zależy Tobie (mnie, nam) by finalnie model był jak najwierniejszą kopią oryginału.
Pozdrawiam

 
10-05-13 17:17  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Kolego Alski: masz rację model jest w skali 1:25, zdalnie sterowany (RC), napęd elektryczny. W ubiegłym roku przebudowałem jego kadłub na PCV, a obecnie to samo robię z nadbudówką. Wprawdzie początkowo zacząłeś mocno "katować" swój modelik, ale myślę że popracujesz nad nim. Życzę powodzenia. Zmień podejście do detalizacji, cierpliwości.

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
10-05-13 22:44  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Spec model - mógłbyś rozszerzyć myśl o katowaniu i sposobie podejścia do detalizacji ? Mimo wszelkich uwag zachowam zimną krew :)
Cały czas dłubie w sterówce stąd braki w postępie relecji.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
10-05-13 23:08  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Hej
Podchodź do modelu spokojnie. Klejenie ma sprawić Tobie przyjemność.
Detale staraj się wykonać wszystkie i bardzo dokładnie. Radość podwójna, i dla Ciebie, i dla oglądających Twoją relację. Życzę powodzenia - PiotrB

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
11-05-13 09:57  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Moja filozofia wykonywania detali. Nie wykonuję szczegółów z którymi mam problem z powodu ich małych rozmiarów. Wolę element uprościć niż przesadnie detalizować ze szkodą dla estetyki wykonania. A że jednak lubię szczegółowe modele to z tego właśnie powodu robię okręty w setce. W innej skali bym zdecydowanie poległ.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
11-05-13 10:11  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ja dopiero muszę znaleźć swoje miejsce , to dopiero 2 model po długiej przerwie. Musze popróbować i detali i upraszczania .Tylko roześmialem się stary ,że nie wykonujesz szczegółów ,z którymi masz problem ( patrząc na Twoje realcje ) , jestem ciekawy co to takiego musi byc ( wymiar) że sie tego nie podejmujesz , bo jakoś nie zauważyłem upraszczania w Twoim wykonaniu :).
Ogólnie moje rzemiosło jest w fazie niemolęctwa , tylko nie wiadomo czy z tego wyrosnę czy nie . Staram się robić detale ale jak na razie nie wychodzi to jakościowo za bardzo udanie , co widac gdy włączy sie lampe błyskowa :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
13-05-13 08:26  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Tak jak pisałem , dostałem zdjęcia wnętrza sterówki . To niestety wymusza kolejne zmiany .

To co sie dało zdemontowałem, szafa elektryczna nie poddała się dewastacji , musi pozostać .Tak solidnie przyklejona że musiałbym rozwalić ściankę. Teraz nastąpi obicie ścian sterówki płytą drewnianopodobną ( tzn karton w kolorze płyty ) . i dorobienie paru elementów.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
13-05-13 08:55  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"wolę sklejanie , to uczy pokory - Alski"
Bardzo dobrze, że zmieniasz wyposażenie wewnętrzne wg zdjęć.Będzie na pewno dobrze. Ja zbieram "dokumentację" do moich "druciaków" przez dłuższy czas a jak zacznę model i tak nie sposób uniknąć poprawek w miarę jak pozyskuję nowe zdjęcia ze szczegółami.
Pozdrawiam

 
13-05-13 10:29  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Dzięki Ryszard za dobre słowa. W sumie mogłem poczekać na zdjęcia ale już powoli traciłem nadzieję ,że je otrzymam i zacząłem dłubać w środku. Stąd dewastacja. Ale idzie do przodu W najbliższym czasie postaram się wrzucić jakieś zdjęcia real Szkwału . Tak w skrócie to pulpit nie poziomy tylko pod kątem, oczywiście tablica przyrządów to była moja inwencja ( sufit ) więc do poprawki . No i to co mnie zdziwiło najbardziej -koszmarek w postaci okleiny drewnopodobnej na ścianach mocowany listewkami . Typowy wytwór epoki lat 70-tych.
Z tym ,że model powinien być w skali 1:25 . Co z tego że narysowałem zegar okretowy , tablicę przyrządów jak po wydruku witać tylko zarysy ( zegar powinien mieć 0.5 mm średnicy ) wskazówki są cyferki są a jak przykleiłem to ich nie widać :))

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
13-05-13 13:50  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Z takimi drobnymi szczegółami które w odpowiedniej skali są ledwo widoczne, zaznaczone (nie mówiąc o wręcz niemożnośći wykonania ) często mają do czynienia waloryzatorzy, że tak powiem.
W tym temacie stosuje zasady:
- najmniejsze elementy niewykonalne (dla mnie) pomijam
- niektóre (ale nie wszystkie) zaznaczam
- inne wykonuję chociaż nie trzymają skali (np. faktura płótna, szprychy kół rowerowych, linki naciągów, tablice zegarów itp.)
Nieraz myślałem by zrobić nie w 1/33 a 1/15 - detali więcej ale problem w/w by pozostał - tak myśląc to dojdziemy do 1/1 gdzie wszystko już musi być takie jakie jest. Oczywiście to żart - chociaż co niektórzy takowe repliki/makiety robią.

 
13-05-13 16:37  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieję, że sobie poradzisz z tą sterówką. W swoim też byłbym zrobił wnętrze ale brak fotek i te małe elemenciki - hmmm.
Powodzenia

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
13-05-13 17:33  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Spec - nic straconego fotki juz mam :). Szału nie będzie z tą sterówka wszak będzie można do niej zajrzeć tylko przez drzwi ( MUSZĘ zrobić otwierane - żeby robota miała sens ) i przez okna . Dodam ,że dodatkowo walczę z oświetleniem sterówki , była tam jedna lampa na suficie. Lampe w skali juz mam :) . Teraz pozostała kwestia doprowadzenia zasilania i źródła napięcia, tak żeby gdzieś to ukryć.
Ryszard w przypadku tej wycinanki 1:33 , 1:25 byłoby idealne zakładając wykonanie tego co jest na kartonie bez dodatkowej waloryzacji . Zniknąłby problem wykonania "niewykonalnych" ( dla mnie ) elementów i myślę że model na tym by zyskał . Pomijając jakośc wykonania wystarczy spojrzeć na model speca.
To przykładowe widoki realu :



--

Post zmieniony (13-05-13 17:44)

 
13-05-13 18:12  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Powiedz mi, czy wysokość podłogi w sterówce jest taka sama jak wysokość tej tylnej części nadbudowy, czy jest może trochę niżej?
Dzięki za wgląd na fotki ;-)

--

Post zmieniony (13-05-13 18:13)

 
13-05-13 19:09  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

To samo pytanie zadałem sobie po otrzymaniu zdjęć . Po analizie zdjęć i wysokości założyłem że jest na równo.Jeszcze nie mam na nie odpowiedzi , wysłałem @ z tym pytaniem.
Jeśli ktoś jest zainteresowany kompletem zdjęć , dajcie znać , bo nie wiem czy warto umieszczać je tutaj o ile nie jest to związane z relacja . Pewnie jeszcze część sie pojawi.

--

Post zmieniony (13-05-13 19:18)

 
13-05-13 23:26  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

jest relacja, są zdjęcia.

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
14-05-13 20:16  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Prace na zasilaniem trwają , w tzw międzyczasie awaria , źródlo światła uległo uszkodzeniu, była zalana klejem w suficie więc sufit do wymiany wrrrrrrrrrrrrrr. Trwaja prace nad zmianą umieszczenia źrodła zasilania , wnętrze masztu okazało sie za małe.


A chodzi o lampę której fragment widać u góry zdjęcia 3 z kolei.

Post zmieniony (14-05-13 20:43)

 
15-05-13 13:55  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zła wiadomość. Zejście do sterówki jest po 2 stopniach w dół.
Dobra wiadomość - będa zdjęcia .
Zła wiadomość - sterówki już nie przerobię bo to oznaczałoby dewastację całości, za późno
, może ktoś inny się podejmie , materiały udostępnię.
Dopiero teraz zakumałem patrząc na bok sterówki ,że cos jest nie halo z wysokościa pokładu , z boku jest jakies drzwiczki , pośrodku otworu wypadałby pokład sterówki ........echhhhhhhh

Post zmieniony (15-05-13 13:59)

 
16-05-13 16:04  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zasilanie i oświetlenie przygotowane . Sterówka w trakcie . Widać rownież fragmenty relingów .
W sterówce stoi skrzynia na duperele , i tak miałem ją zrobić , okazalo sie że jest moją deską ratunku.


Na tym zdjęciu wyjasnia sie dlaczego .


--

Post zmieniony (16-05-13 16:06)

 
27-05-13 19:46  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Prace na Szkwałem prawie zakończone , jeszcze tu i ówdzie poprawki , trzeba dołożyć wycieraczki . W sumie ostatni czas to codzienne mozolne sklejanie, małych praktycznie nie powodujących dużych zmian elementów które na koniec powodują samozadowolenie.
Wyposażenie sterówki wykonano ( o 2 elementach zapomniałem ale już trudno ) .
Oświetlenie działa wyśmienicie . Niestety efekt widoczny jest wzrokowo nie na zdjęciach , no chyba że nauczę się robić zdjęcia przy nikłym oświetleniu ( popróbuję ).
Próbka działania oświetlenia zamieszczona na ostatnim zdjęciu. To samo ze sterówką zaglądając do środka widać je ładnie , przy zdjęciach nie za bardzo.
Generalnie nie jest to coś z czym można by sie pochwalić modelarzom ale rodzinie , znajomym i owszem. No i najważniejsze , mnie motoróweczka przypadła do gustu.
w galerii końcowej skusze się na końcową ocenę modelu.















--

Post zmieniony (28-06-13 10:00)

 
27-05-13 20:25  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

I piękna jest! Z tymi wszystkimi "duperelko-drobiazgami", których tak z początku nie chciałeś robić. Gratuluję!
PS - proponuję hosting WSTAW.ORG, (bez reklam) i zdj. szybko się otwierają.

Post zmieniony (27-05-13 20:26)

 
27-05-13 23:07  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Alski - jesteś zadowolony? - BRAWO. Modelik jest fajniutki, gratuluję Tobie jego ukończenia. Faktycznie, brakuje parę drobiazgów. Liczę, że je dorobisz i będzie jeszcze ładniejszy. Mnie osobiście jest OK ;-) Ja mam swój w 1:25 i jeszcze przerabiam już w piątek zawody w Ełku, a później MP i dalej.
Model jest wspaniały. Za tak malutką wycinankę (mam ją) nigdy się nie wezmę.

--
Pozdrawiam - SpecModel

 
28-05-13 07:59  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Jestem , nie da sie ukryć. To właściwie 1 model wykonany z takimi drobiazgami , 1 reling druciany , 1 oświetlenie i 1 lekko waloryzowany ( wnętrze) .
Spec model - Jestem bardzo ciekawy co poprawiasz w swoim modelu. I mam do Ciebie pytanie bo na etapie wykonywania śrub zauważyłem coś czego nie byłem w stanie ustalić :
czy śruby obracają się w przeciwnych kierunkach , obroty patrząc od strony rufy w prawo , czy w lewo , obydwie do środka czy na zewnątrz ? Twój pływa więc pewnie wiesz :) Jeśli potrzebujesz zdjęcia sterówki podeśle na @ bo mnie wkurzają te fotosiki i tym podobne.
Zastanawiam się jeszcze nad pryśnięciem lakierem w sprayu - proszę o poradę w tej kwestii
czy zrobić to na koniec?. Karton nie był impregnowany. Mam nadzieję ,że to nic nie popsuje( oprócz szybek które oczywiście zasłonię ) .
--

Post zmieniony (28-05-13 08:18)

 
28-05-13 08:53  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Alski fajnie wygląda z zapaloną lampką wewnątrz. Gratuluję ukończenia pracy, która po zaprezentowaniu wywołuje bardzo pozytywne emocje :D

Co bierzesz dalej na warsztat?

--

Post zmieniony (28-05-13 08:54)

 
28-05-13 10:15  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Coś z MM dla odpoczęcia oczu albo skala 1:25 :)
MM 12/1987 Polski ścigacz artyleryjski S-2 ORP Wilczur lub Lilla Weneda
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=131&i=9&t=9
lub przeskalowana na 1:50 Lilla Weneda z
http://www.digitalnavy.com/LillaWeneda/
.... coś relaksującego :)
--

Post zmieniony (28-05-13 10:17)

 
28-05-13 10:28  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odpoczynek dla oczu bo skala większa? Raczej nie - chyba, że bez waloryzacji - im większy tym więcej "drobiazgów". Co wg Ciebie rozumiesz pod pojęciem "modelu relaksujacego" ?
Proponuję "cywila" Lilla Weneda. Materiałów sporo a stateczek piękny.
Pozdrawiam

 
28-05-13 11:50  Odp: [R] Motorówka Straży Granicznej S-12 Szkwał
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Relaksujący tzn bez waloryzacji a co za tym idzie drobiazgów . I tak już musiałem sobie kupić okulary do "czytania" czyli do modeli . Obliczone na odległość 30 cm czyli jakąś dioptrie mocniejsze. :)
Obydwa powyższe spełniaja ten warunek .
Juz mam wydrukowana Lilię , nie ma drobnicy , statek robi wrażenie sam z siebie wystarczy czysto skleić i będzie pięknie zdobił półeczkę.
Wilczur ma już wycięte wręgi , z racji rocznika detalizacji tam nie ma, akurat w tym przypadku chciałem sie pobawić farbą.

--

Post zmieniony (28-05-13 11:52)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024