FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
23-04-13 13:02  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
kari   

... no ceva, ...swoją (mam nadzieję) obiektywną oceną sprowadziłeś co poniektórych na ziemię, także model, o którym głośno było zanim trafił do druku.
... chyba, tu cyt.: "... przesunięcia kolorów składowych druku rzędu 0,5 mm" to najbardziej bolesna skucha; chyba raczej drukarni niż autora. Z resztą "kroków do tyłu" tego kartonowego cudu XXI w. średnio wykwalifikowany modelarz radę sobie dać powinien.
----------------------------------------------------------------------------------------

 
23-04-13 14:00  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Egzemplarze, ktore ogladalem (lodzki Empik w Manufakturze) przesuniec nie mialy. Za to w moim odczuciu kolor khaki jest ciutke za ciemny, bo gina szczegoly...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
23-04-13 19:53  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 5
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Kari, nie mam żadnego celu w tym żeby sprowadzać do parteru.

Przesunięcia koloru są głównie na arkuszu "papierowym", te przesunięcia koloru na skrzydłach to chyba wynikają z usunięcia linii obrysowych. Linie obrysowe są usunięte nie na każdym elemencie poszycia jak wcześniej zauważyłem np. są na stateczniku poziomym, a na sterze wysokości już nie.
Przeglądam model dalej i muszę sprostować jeden z moich zarzutów dotyczących projektu. Skrzydła nie są mocowane na styk do centropłata. To tylko szkielet skrzydła jest tak dziwnie podzielony. Czy potrzebnie?
Dopatrzyłem się też braku możliwości wykonania przeszklonej tablicy przyrządów. Szkoda też że z tyłu tablicy nie ma imitacji puszek zegarów tak jak w modelu ze Stegny.
Może niepotrzebnie ale pogrzebałem w monografii P.11 i trochę braków projektu wpadło w oczy.
Dziwnie wysoko w kabinie osadzone są kaemy. Wśród elementów wnętrza kabiny brakuje m.in. iskrownika rozruchowego którego wielkość nie jest taka mała a i dobrze widoczny jest. Na jednym ze zdjęć tego egzemplarza samolotu widać na zastrzale fotokarabin którego brak w modelu.
Żeby model był jeszcze lepszy to trzeba będzie przeszczepić parę elementów z tego "niedoskonałego" P.11c z KA. We wnętrzu kabiny "podłogę" ze skrzynkami amunicyjnymi i imitację gaźnika widoczną spod okapotowania silnika.
Ja chwilowo zapał do sklejania mam ostudzony takim "drobiazgiem" jak czarna wręga za fotelem pilota. Nie chce mi się dorabiać tego dość widocznego za nią fragmentu wnętrza kadłuba.

ps. A pasów pilota to nie było w tym samolocie?

--

Post zmieniony (23-04-13 20:17)

 
23-04-13 20:48  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
kari   

ceva, to może już daj spokój z tymi "mankamentami" bo za chwilę okaże się, że lepiej opracowane są "jedenastki" (wersje "c") z AH, Fly'a, a nawet z MM z 2003r. ;-)
... oczywiście żartuję :-). ... ale przyznasz, że jak na superdzieło i kartonowe cudo w jednym to trochę tych uchybień za dużo?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
23-04-13 20:52  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

ceva napisał:
A pasów pilota to nie było w tym samolocie?

Pasy to ja prawie zawsze robię sam, jedynie w An-2 wziąłem wycinankowe, bo były dobre.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-04-13 21:05  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
caped 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 2

Ostoja, a ilu modelarzy nie robi samemu tylko używa tych z wycinanki? I czy to jest wyjaśnienie kwestii brakujących pasów?

--
pozdrawiam!

 
23-04-13 21:09  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wtrącę swoje trzy grosze do rozmowy, ale tylko trzy ;-)

Grosz 1:
Nie widziałem jeszcze wydrukowanego modelu, ale miałem wgląd w materiał przeddrukarski i "kiepawe" wydruki z plujki. Mnie grafika satysfakcjonuje w 100% "HAL" to nie jest ale mi się podoba.

Grosz 2:
ceva ja wiem, że Ciebie jest ciężko usatysfakcjonować, ale też biorę poprawkę na ligę, którą reprezentujesz i masz pełne prawo, brzydko rzecz nazywając, wybrzydzać i przebierać. Twoje uwagi mogą być cenne i pomocne na przyszłość, aleee... ;-) musisz się jednak zemną zgodzić, że w tym przypadku jesteś w mniejszości a ten model jest pozycjonowany pomiędzy "Kartonową Kolekcją" a "Kartonowym Arsenałem". Ty bez trudu i modelarze na twoim poziomie wycisną z tego modelu dużo więcej niż przeciętni zjadacze chleba psujący "małe MODELARZE". Dla nich ten model będzie właśnie , być może, pierwszym krokiem do "HALi", a dla Ciebie bazą do małego arcydzieła.

Grosz 3:
Drodzy Panowie. Drogie Panie. To tylko i aż model kartonowy samolotu, który nigdy wcześniej nie był opracowany w tej wersji, a byli tacy co twierdzili, że się tego nie da zrobić bez ingerencji w bryłę. Jak widać da się.
Dla mnie wersja "a" i "b" są najładniejsze z całej rodziny i moje ciche marzenie się spełniło.
A "szum medialny" w koło modelu?
Czasami zastanawiam się czy przez modelarstwo można by doprowadzić do konfliktów geopolitycznych? Obserwując to co się dzieje na forach głownie kartonowych (na inne raczej nie zaglądam) to odnoszę wrażenie, że dla co poniektórych "zawartość kartonu w kartonie" determinuje do spraw "życia lub śmierci" ;-)
To był mój żart, zabawa, krotochwila, wygłup (uwielbiam to słowo ;-) ), inna forma prezentacji modelu, który skleiłem. Widać zostałem źle zrozumiany i odebrany. Obiecuje solenną poprawę i być może nie będzie to przedostatni raz...

Proszę Państwa: trochę więcej dystansu do siebie, tego co robimy i więcej pogody ducha, bo życie jest za krótkie by drzeć koty o tak błahe sprawy i duperele ;-)

Mi ta P.11 bardzo się podoba. Swój model już skleiłem przedpremierowo (podwójna satysfakcja ;-) ), i na pewno skleję jeszcze raz w wersji "gazetowej" fullcolor.

PS: W sumie to wyszło trzy i pół grosza ;-)

PS II: Wydawnictwo nie płaci mi za reklamę czy marketing. Model do testu przyjąłem dobrowolnie, po tym jak dowiedziałem się kto jest autorem ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
24-04-13 08:17  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Chopin, uważam, że dyskusja na temat opracowania modelu jest zasadna i wcale nie wykracza poza jakąś „normalność”. Tak naprawdę jest to dyskusja nt „jak wyglądał ten samolot”, a przecież o to chodzi, aby zachować pamięć o historii naszej myśli technicznej.
Ceva, jeśli chodzi o linie obrysów, to generalnie stosuję zasadę: tam gdzie była linia podziału poszycia, tam jest linia; tam gdzie podział wynika z „technologii” modelu albo tam, gdzie kończy się część - obrysu nie ma (chodzi o to, aby nie było więcej linii niż w oryginale). Nie oznacza to, że gdzieś tej zasady nie złamałem …
Położenie karabinów: wg opublikowanych rysunków (nie piszę o oryginalnych materiałach źródłowych, tylko o rysunkach wykonanych współcześnie), rzeczywiście karabiny są osadzone nieco niżej niż w modelu. Niestety jest wtedy pewien problem – pociski wystrzelone z karabinów trafiają w cylindry silnika (oczywiście wiem, że karabiny były montowane pod kątem lekko do góry i wiem pod jakim kątem:-), ale to nie zmienia postaci rzeczy). Jeśli chodzi o położenie karabinów, to model ma trzy „błędy”: (1) wnęki na lufy są nieznacznie (ok. 0,4 mm) za krótkie – nie chciałem wycinać kawałka wręgi – co może być przyjęte przez niektórych z oburzeniem :-); (2) oś lufy jest nieznacznie przesunięta do środka względem oryginału (ok. 0,3 mm), co powoduje (3) błąd – wnęki są trochę za głębokie. Jeszcze jedna uwag dot. odstępstwa od powszechnie znanych rysunków: przekroje kadłuba za kabiną są bardziej „pękate” (co potrafię udowodnić, ponieważ analiza fotografii połówki kadłuba jest prosta z uwago na łatwość wyznaczenia punktów zbieżności wszystkich trzech głównych kierunków); nieznacznie inny jest również rzut boczny tylnej części kadłuba.
Jeśli chodzi o wyposażenie kabiny, to brakuje w nim bardzo wielu elementów. Decyzja o wyborze tych, z których rezygnujemy zawsze jest arbitralna.
Podłoga, której nie było: rzeczywiście podłoga jest zmyślona. Jest to podstawa do montowania tych elementów, które były w oryginale. Takie rozwiązanie, jak widzę, bardzo się nie podoba. Wyszedłem z założenia, że nie będzie się to „rzucać w oczy”, a ułatwi wykonanie (i tak już trochę przekombinowanej) kabiny.
Czarna wręga za fotelem: nie zdawałem sobie sprawy z tego, że wywoła ona takie oburzenie (tym bardziej, że prawie cała jest zasłonięta fotelem). Przy następnym modelu zastosuję przynajmniej wersję alternatywną. Podobnie jest z namalowanym zbiornikiem paliwa.
Pasy: rysuję je tylko na wyraźne życzenie wydawcy. Jakoś nie pasują mi pasy z kartonu… Zapewne należało przynajmniej narysować ich wygląd, aby ktoś, kto chce mógł je wykonać.
Może dorysuję części alternatywne, aby wydawca mógł zamieścić je na swoje stronie.
Ceva, dziękuję za uwagi. NA PEWNO uwzględnię je przy kolejnym modelu, który zaprojektuję na podstawie kompletnej dokumentacji (myślę tutaj o P 24).

--
--
http://www.modele-kartonowe.com

 
24-04-13 10:55  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Uzupełnienie: jest przynajmniej jeden rysunek współcześnie narysowany z poprawnym umieszczeniem km-ów. Jest to rysunek z dwuczęściowej monografii przywołanej w opisie modelu. (Za to narysowano zbyt krótką lufę).

--
--
http://www.modele-kartonowe.com

 
24-04-13 18:50  Odp: [N] PZL P 11a - WAK 3/2013
rysiu62   

Zabawka jak najbardziej ładna , aczkolwiek po co było pisać o wiernej replice itd.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024