FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-01-13 08:28  [Nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


To nie tyle nowość co nowe wydanie modelu z 1999 roku (mojego autorstwa). Całość została przerysowana komputerowo, niektóre rzeczy poprawiono: np. pierwsze wydanie miało niewłaściwy kolor spardeka (deskowany zamiast jednolicie brązowy). Pokład główny wydrukowano teraz z tekstury. Model po przerysowaniu testowo skleiłem dokonując drobnych korekt. Zeszyt A4 zawiera 8 arkuszy z częściami do wycinania. Cena detaliczna modelu wynosi 35,00 zł. brutto. Do modelu dostępny jest zestaw wręg i detali wycinanych laserowo w cenie detalicznej 18,00 zł.
Model i zestaw laserowocięty są już dostępne w sprzedaży wysyłkowej w naszym sklepie internetowym, tam też można obejrzeć arkusze z częściami, rysunki montażowe, zdjęcia modelu (sklejonego z I wydania) i zdjęcie zestawu wycinanego laserem.
UWAGA: zamówienia będą realizowane (wysyłane) od 1 lutego.



--
JOL

 
24-01-13 08:43  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Kurcze zaczyna się ... ;) ale dobrze dla każdego coś miłego. Szkoda tylko wielka, że z literką "H" ...może dobrym pomysłem byłoby rozszerzyć nieco zawartość modelu o kilka dodatkowych części i umożliwić wykonanie modelu jako komendant Piłsudski....tym bardziej że model był przerysowany komputerowo. No ale podobno nie można mieć wszystkiego.
Niemniej jednak pozycja warta uwagi. Sam model będzie się pewnie sklejał bezproblemowo.Kleiłem stare wydanie i większych problemów nie miałem. Ze względu na budowę samego okrętu jak i ilość detali z czystym sumieniem mogę polecić nawet mniej wprawnym modelarzom, którzy chcieli by w swojej kolekcji mieć dość "duży"(w sensie gabarytów) okręt a i skala ułatwia wykonanie drobnicy.

--

 
24-01-13 11:09  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

ZbiG
w opisie JOLa jest napisane o zmianie koloru pokładu.
Zresztą obejrzyj zdjęcia na poniższym linku. Jest tam również skan pokładu ze zmienionym kolorem pokładu:
http://modelik.pl/product_info.php?products_id=1374

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
24-01-13 16:00  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Popieram pomysł wznowienia tego modelu. Niestety pierwsze wydanie posiadało znacznie większe błędy niż niewłaściwe kolory, a mianowicie:

- zły kształt rufy (pisałem o tym w innych postach); prawidłowy wyglądał tak:


- brak wyoblenia pokładów;

- kanciaste zakończenie burty na przejściu między pokładem dziobowym, a głównym;

- brak konstrukcji ("belek") pod nawisami pokłdów.

To tylko to, co wyłapałem, może być tego więcej, bo wszystkiego nie analizowałem. Wiem, że model oparto na planach p. M. Miarki, ale to już stareńkie opracowanie i chyba należałoby przekopać archiwa na nowo.

Tu jeszcze cały przekrój wzdłużny, jako tło zaproszenia ;-)


--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
24-01-13 17:01  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Waldek K ...jak to mówią : "skoro piszesz pewnie wiesz...."...ale na podstawie czego wysuwasz swoje uwagi? I broń Boże nie jest to jakaś obraźliwa uwaga. Jeśli dysponujesz jakimiś nie znanymi planami (tym bardziej że chodzi o okręt z dość zamierzchłej przeszłości) to może byłoby sensowne żeby napisać do autora projektu? Myślę że każdy projektant będzie zachwycony jeśli jego wiedza o projektowanym okręcie się pogłębi?Zawsze można wydać ""erratę" jeśli nie przez wydawnictwo to choćby przez takie forum jak nasze. W tym miejscu chciałbym stanąć po stronie projektantów (choć czasem sam mam wiele uwag do projektów). Może w tym miejscu małe słowo wyjaśnienia: w chwili obecnej buduję model trałowca typu 206f (wydany jeden jedyny raz w MM 6/1979 - opracowane przez - Pan Krzysztof Wolbek . W moich "badaniach" dotyczących owego okrętu dotarłem do planów modelarskich zamieszczonych w Modelarzu nr. 11/1984 , i tak się zastanawiam czy model powstał na podstawie planów czy plany na podstawie modelu... bo...analizując zdjęcia (wykonane przez służących na owych okrętach marynarzy służby zasadniczej ) do których dotarłem prowadząc swoje "pseudo badania" ani model ani plany mają się nijak do rzeczywistości.Owszem Bryła kadłuba, rozmieszczenie nadbudówek i owszem w miarę poprawne ale...jeśli chodzi o detale...to już ...czysta iluzja. I żeby nie było że wieszam psy na autorach.... Ja po latach bez mała 50-ciu mam problem z dotarciem do dokumentacji stoczniowej ( jestem na tropie) rozumie że w czasach projektowania jeszcze były to rzeczy tajne przez poufne (przed przeczytaniem spalić) ...
Wracając jednak do tematu posta kolegi Waldek K ... projektant modelu kanonierki stanął pewnie przed dylematem: zaprojektować model na podstawie posiadanych planów ?(pewnie wiele czasu spędził na poszukiwaniu dokumentacji jak znam życie i kilku projektantów okrętów)....albo zaprojektować model na podstawie tego co udało mu się zebrać z niemałym jak sądzę trudem...Panie i Panowie... mówię o okręcie z lat 20-tych.... była wojna... jedna , druga...dotarcie do planów stoczniowych graniczy niemal z cudem...(o ile owe plany w ogóle się zachowały...)Biorąc pod uwagę że jest to model okrętu, który Polska odziedziczyła po "zaborcach" i dokumentacja albo się nie zachowała albo dostęp do niej jest jak napisałem graniczący z cudem a ilość zdjęć dostępnych w internecie jest taka jaka jest to uważam że należy się wielki szacunek dla autora za podjęcie tematu.

 
24-01-13 19:21  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

ZbiG .. napisałem swoje zanim Twojego posta przeczytałem... chyba pisaliśmy w tym samym czasie i wyszło jak wyszło.Jak napisałem w pierwszym poście żałuję że skoro autor przeprojektował model nie pokusił się o wariant pt. Komendant Piłsudzki... ale cóż..Obejrzałem natomiast zdjęcia pokładów wskazane przez plewus i....mam mieszane uczucia...albo obraz na ekranie komputera tak zmienia kolory albo.... moim zdaniem większa kicha niż była....w starym opracowaniu można było dechy nieco urealnić przecierając lekko jakimś szarym kolorem a w tym brązowym kolorze....hmmm... może komuś się uda upodobnić do oryginalnych dech...powodzenia...

 
24-01-13 23:17  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Jakub, swoje wnioski wysnułem na podstawie rysunków, które zamieściłem i zdjęć z różnych ogólnie dostępnych publikacji. Powyższe rysunki były na sieci i przedstawiają one właśnie TE okręty, choć oczywiście z początku służby. Widać wyraźnie inny kształt podwodnej części kadłuba, inaczej umocowany ster i obło pokładu dziobowego. Więcej rysunków nie mam, ale myślę, że w różnych archiwach jeszcze by się co nieco znalazło.

Gdyby JOL przygotowując nowe wydanie zapytał tu na forum o materiały do tych okrętów, na pewno bym mu je podesłał. A tak, będzie do trzeciego wydania jak znalazł ;-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
25-01-13 18:30  Odp: [nowość: MODELIK 24/12] ORP GEN. HALLER
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/79129:1/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024