FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-12-12 16:51  [R/G] EP09-010 by ANGRAF
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam

Model wykonałem 3 lata temu wracając do modelarstwa po 25 letniej przerwie (może i więcej?). W trakcie budowy na bieżąco uzupełniałem materiały i narzędzia jako że bardzo zmieniła się technologia i jak dostępność wszelkiego rodzaju materiałów i narzędzi.
Ogromną pomocą i kopalnią wiedzy było to forum (nie te czasy że kleiło się "Crystal-cementem", "Hermolem" czy "Butaprenem" a rozmieszany talk z lakierem "NITRO" zastępował szpachlówkę zaś ułamana żyletka nożyk OLFA).
Zanim przejdę do rzeczy małe wyjaśnienie. W trakcie budowy robiłem zdjęcia czym się dało (aparat, telefon), niestety w ferworze walki nie zadbałem o należyte tło (jednolite), dlatego są jakie są. Szanowni koledzy zechcą mi wybaczyć to niedopatrzenie, ale robione są 3 lata temu więc nic nie da się z tym już zrobić.
Wybrałem kilkanaście reprezentatywnych zdjęć, gdyż relacja na tym forum już była (szanownego kolegi Maverick'a - WIELKIE DZIĘKI) którą w trakcie budowy się posiłkowałem. Ale do rzeczy.
Model budowałem zgodnie z opisem (nie miałem elementów laserowych)zaczynając od ostoi.


którą po wyposażeniu w elementy podwozia i czołownicy pomalowałem czarną farbą akrylową i okleiłem paskami z wycinanki, zaś te zabezpieczyłem akrylowym lakierem bezbarwnym.


Potem przyszedł czas na wózki, silniki trakcyjne z przekładniami



i elementy układu hamulcowego





Po zmontowaniu wszystkiego w całość otrzymałem dwa wózki (bardzo mi się wtedy podobały).



dzięki którym skompletowałem podwozie lokomotywy które po opakowaniu w folię czekało na zabudowę pudła.





W trakcie budowy pudła okazało się że kolory na pudle mają się nijak do rzeczywistości a i odcienie się różnią, więc zapadła decyzja o malowaniu.




W celu sprawdzenia doboru kolorów pierwsze pomalowałem drzwi wejściowe.



Sama budowa pudła była w sumie przyjemna.





W końcu połączyłem obie kabiny z częścią środkową i otrzymałem pudło bez dachu.
Oczywiście nie omieszkałem sprawdzić pasowania z podwoziem - widok ten dodał mi motywacji do dalszych zmagań z materią.



Teraz przyszła kolej na dach wraz z wyposażeniem,



a po jego zakończeniu na drobne elementy zewnętrzne, poręcze, stopnie, lusterka, wycieraczki itp.
Gotowy model uzupełniłem o torowisko wykonane w/g pomysłu kolegi Astra (WIELKIE DZIĘKI) i otrzymałem coś takiego:







Model ten sprawił mi wiele satysfakcji podczas budowy i jest miłą pamiątką jako że wielokrotnie miałem przyjemność prowadzić oryginałem pociągi po CMK. Oczywiście wygląd modelu nie oddaje już rzeczywistości, jako że oryginał przeszedł modernizację i różni się od stanu pierwotnego zarówno wyposażeniem jak i wyglądem zewnętrznym.
Mnie jednak podoba się taki jaki przed laty wyjechał z PaFaWag-u.
Mam nadzieję że ten skrócony raport z budowy na powitanie, na forum które przeglądam od lat, spotka się ze zrozumieniem i przychylnym przyjęciem Szanownych Kolegów.

--

Post zmieniony (11-11-18 14:12)

 
04-12-12 17:09  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
belfast 

 

Gratuluje modelu :)
Bardzo ładnie się prezentuje:)
Ja jestem na finiszu z moja EPką ale do takie wyglądu sporo jej brakuje :p
Pozdrawiam :)

--
Nikt nie mówił, że będzie łatwo.. a jeżeli tak mówił to go zabij bo kłamał!!:)

 
04-12-12 17:21  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
klint   

Witam.
Piękny model, można tylko pogratulować cierpliwości i umiejętności w klejeniu.
Pozdrawiam.

 
05-12-12 09:02  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajna lokomotywa :-) Tylko tłuczeń na torowisku wydaje się za duży.
No i miło mi powitać kolejnego "kolejarza" na forum! Co następne?

--


 
05-12-12 09:27  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Cóż tłuczeń jest jak najbardziej oryginalny, tłuczony młotkiem na szynie, a przyznać muszę że było to nie lada wyzwanie. Następnym razem tłuczeń będzie pochodził ze sklepu zoologicznego :)
Co następne? myślę że jakaś niewielka galeria, a potem coś aktualnego.
PS. dziękuję za miłe komentarze

--

Post zmieniony (05-12-12 09:33)

 
05-12-12 13:46  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hehe, to mamy podobne doświadczenia, ja też przeskalowywałem oryginalny tłuczeń, a odłamki gęsto śmigały wokół. Po całej robocie, kiedy tłuczeń i tak okazał się za duży, powiedziałem sobie, że trzeba poszukać innego sposobu :-)

--


 
05-12-12 16:13  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
amz20 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Fajny model wymodziłeś . A tłucznia nie wolno tłuc bo można oślepnąć :-) tłuczeń należy zgniatać w dużym imadle .
Pozdrawiam kolejarzy

--

 
05-12-12 17:08  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Od tego są okulary ochronne. Zreszta metody na imadło też to dotyczy. Też swoje utłukłem, ale ja robiłem w worku a potem w zakrytym moździerzu więc syfu miałem mniej sądzac po opisie... ;) No i przesiewałem przez sito, więc nawet wielkościowo wyszedł ok.

 
09-12-12 19:33  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam ponownie.
Miała być mini galeria ale zdjęć jest naprawdę mało więc podepnę je do tego wątku. A chodzi o maleństwo w skali H0 - spróbowałem co mi z tego wyjdzie i teraz wiem że wolę większe bardziej zdetalizowane modele. Bohaterką tego postu jest EP08-006 wydawnictwa Zetka.



Modelik ten wbrew pozorom okazał się bardzo pracochłonny, z racji gabarytów, ale chciałem mieć "ósemkę" bo nią także wielokrotnie pomykałem "ceemką" (sentyment). Do doskonałości jej wiele brakuje ale zrobiłem co mogłem na miarę swoich umiejętności. Zwłaszcza kształtowanie pudła z jednego kawałka kartonu było ciekawym doświadczeniem.
Nasączanie BCG kształtowanie i suszenie na kopycie suszarką i znowu aż do uzyskania akceptowalnego kształtu.





--

Post zmieniony (11-11-18 14:32)

 
09-12-12 21:26  Odp: [R/G] EP09-010 by ANGRAF
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajnie wygląda to porównanie :-)

--


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024