FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-11-12 17:41  [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24


Poniżej przedstawiam to co mi się udało skleić z najnowszej wycinanki Małego Modelarza.
Muszę przyznać, że jak tylko ukazała się zapowiedź tego modelu trochę się na niego napaliłem, poza tym lubię zaczynać modele i budować szkielety (ostatnio z tym zaczynaniem ostro przesadzam..). Jak za dawnych czasów wyglądałem go w kioskach. A gdy go tylko w empiku dostałem, poszedł pod nóż.
Przy pracy nie posiłkowałem się żadnymi materiałami, czy to zdjęciami, czy modelami wykonanymi przez innych kolegów. Nie sięgnąłem nawet do Titanica z Fly Model (nie chciało mi się go wyciągać ze sterty). I to był niestety błąd. Na samym końcu budowy wydostałem tego Fly-a, a gdybym to zrobił na starcie, oszczędziło by mi to kilku kłopotów i błędów w moim wykonaniu.
Miałem te same problemy i wątpliwości co budowniczy w tej, znanej już pewnie, relacji . Z niektórymi poradziłem sobie, z innych pozostały babole. Można by o tym sporo mówić. W każdym razie, jak będą jakieś pytania służę pomocą. Mam nadzieję że komuś powiedzie się lepiej przy tym modelu, o ile ktoś się na to wydanie zdecyduje. Po współczesnym opracowaniu spodziewałem się lepszej sklejalności.
Galeria jakby połowiczna bo model jeszcze nie gotowy, ale nr ukończony :)

kilka rzutów ogólnych:



prawa burta:



lewa burta:



dno:



kilka zbliżeń:





i kilka ciekawostek - do rozwiązania na przyszłość - pokład 7 i 6:



oraz małe porównanie gabarytów:



--
Pozdrawiam
Marek :D

 
16-11-12 17:53  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

No i da się . Tak jak pisałem poprzednio w klejeniu modeli liczy się klejenie modeli a nie pisanie o nie sklejalności modelu.

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 
16-11-12 18:05  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wg mnie wygląda bardzo ładnie.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-11-12 19:59  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Wykonanie nawet niezłe, tylko dziwią te paski ponaklejane na łączeniach poszycia dna w niektórych miejscach.
A jeszcze wracając do jakości projektu- dziób wygląda jakoś jakby od japońskiego krążownika... No i brakuje charakterystycznej, środkowej kluzy... Ja rozumiem UPROSZCZENIA, no ale...
No cóż, to wydanie będzie imponować rozmiarami i tematem i ew. jakością wykonania przez modelarza....

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
16-11-12 20:11  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Model da się skleić, ale gdybym nie stracił czujności w kilku miejscach mógłbym wykonać go lepiej. Dotyczy to w szczególności dolnego poszycia poniżej linii wodnej na rufie gdzie zabrakło mi kilku milimetrów do właściwego połączenia elementów oraz łączenia burt w części rufowej gdzie również zabrakło mi materiału. W tych miejscach wstawiałem paski "zapasu koloru" pozyskanego z zakładek poszycia oraz z wałów śrub napędowych. Gdyby wymienić wszystkie moje babole oraz te które wymusił projekt powstała by spora lista...

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
16-11-12 20:14  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
gen84 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Cieszę się, że wreszcie znalazła się osoba, która podjęła się tego modelu bez zbędnego wieszania psów na wydawnictwie oraz na samym autorze projektu :D Może sam projekt (mam tu na myśli glównie opracowanie graficzne) nie jest wysokich lotów, ale wydaje mi się, że nie do końca w MM o to chodzi :D tak czy owak model wykonany bardzo ładnie i jak się okazuje nie jest znowu taki niemożliwy do wykonania :D teraz czekamy na kolejną część Tytanica no i na dalszą relację/galerię :D

 
17-11-12 11:44  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
-BARTEK-   

Bardzo fajny kadłub :)
Porównanie wielkości robi niesamowite wrażenie.
To mi się podoba, zamiast pitolenia ktoś przyszedł i pokazał gotowca :)

Gratki :)

--
-------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Bartek.

 
17-11-12 18:49  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Moje wykonanie nie jest pozbawione wad. Same zdjęcia pokazują tylko to, co mnie się udało skleić, ze wszystkimi jego błędami. Model wymaga wielu przeróbek i żeby go zrobić należy poświęcić mu dużo uwagi.
Rafał prowadzisz bardzo dobrą relację. I nie robisz tego "kiepsko". Pomoże wszystkim, którzy zdecydują się na Titanica z Małego Modelarza. Miałem dokładnie takie same problemy jak i Ty. Kiedy przeczytałem, że nie tylko ja mam takie kłopoty ze sklejaniem Titanica, wręcz mi "ulżyło". Myślałem że coś z moimi zdolnościami jest nie teges.
Początkowo miałem opisać wszystkie mankamenty, które napotkałem przy budowie w jednym poście, na początku galerii. Nie wiem czy miałby ktoś ochotę na czytanie wszystkich "przygód" jakie dostarczył model przy budowie na raz, ale postaram się opisać je bardziej szczegółowo.
Problem z pokładami rozwiązałem następująco. Dziobowy pokład cz.3 i wnękę na kotwicę ułożyłem tak jak na zdjęciu które załączyłeś. W pokładzie studniowym cz.1 przedłużyłem wycięcie na wzdłużnicę i przesunąłem do przodu tak, żeby ścianki znalazły się na krawędzi pokładu dziobowego (cz.3). Do tego musiałem również przyciąć wzmocnienia rufy HL i HP w miejscu gdzie ścianka poszła do przodu. Być może przez te zabiegi powstała szpara na rufie.




--
Pozdrawiam
Marek :D

 
17-11-12 19:31  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

A zapomniałem jeszcze o pokładzie rufowym. Tam postąpiłem podobnie jak na dziobie. Pokład rufowy cz.4 ustawiłem na końcu wzdłużnicy. Wzdłużnicę od strony ścianki przyciąłem, pokład studniowy cz.2 przesunąłem do tyłu.



--
Pozdrawiam
Marek :D

 
17-11-12 20:19  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, trudności widzę są , ale model kleisz, czekam na ciąg dalszy,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
18-11-12 08:57  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Wspomnę jeszcze o dziobie. Jak zauważył Korsarz, nie powinien być ostry jak na krążowniku, a można by rzec "tępy" lub zaokrąglony. Poniżej fotki wyjaśniające czego mu brakuje.



Początkowo miałem zrobić zaokrąglony, ponieważ element dziobowy denny był zakończony "tępo", ale poszedłem na łatwiznę i zrobiłem ostry.
Szkielet na rufie również powinien być zwężony.



Niestety Fly-owską wycinankę wydostałem po fakciem

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
18-11-12 14:52  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Jak wygląda sklejalność poszczególnych elementów widać na fotkach.
Merytoryka niestety też nie jest najwyższych lotów. Projekt kadłuba zawiera masę błędów. Najpoważniejszą niezgodność przedstawiono na obrazku
<>

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
20-11-12 01:40  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Na poniższej fotce przedstawiono ten sam błąd opracowania co poprzednio. Tym razem pokazano go na fotce rzeczywistej jednostki, a nie na sklejonym modelu.

<>

W Małym Modelarzu znajduje sie adnotacja, że projekt powstał w oparciu o książkę P. Davies-Garnera: "RMS Titanic - Modelmaker's Manual". W książce Peter narysował rozmieszczenie śrub okrętowych prawidłowo. Skąd więc tak wielka różnica w rozmieszczeniu śrub w projekcie modelu kartonowego z MM? Autor tego projektu doskonale wie na podstawie jakich materiałów powielił ten błąd (i nie tylko ten). My też wiemy :-)))

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
20-11-12 23:24  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Co do naszej dokumentacji - Zwykłe plany stoczniowe statku RMS TITANIC, kilku ekspertów siedzących w temacie po uszy, kilkanaście książek na temat Titanica i pozostałych siostrzanych jednostek, kilkaset szkiców, rysunków poglądowych, wykresów oraz ponad 8000 zdjęć z czego połowa pochodzi z prywatnych shiploverskich kolekcji nigdy nie pokazanych w internecie. Jak sam widzisz żadna rewelacja. Normalna rzecz przy projektowaniu modeli kartonowych. Pozostałe nasze projekty jak chociażby: Oceania, Dar Pomorza, Wilhelm Gustloff, czy statek ratowniczy SAR 3000 również powstają w oparciu o dokumentację stoczniową.

Pozdrawiam
SZKUTNIK

Post zmieniony (20-11-12 23:54)

 
22-11-12 21:25  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
kuba_ns   

Kolego czym usztywniałeś wręgi ??

 
23-11-12 21:55  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Instrukcja zaleca podklejenie elementów wzdłużnicy, wodnic, oraz wręg na karton 1,5 mm. Ja się zasugerowałem szerokością wzajemnych wycięć w miejscach łączenia i podkleiłem na 2 mm (w moim przypadku nie miałem jednolitej 2mm więc podklejałem kartonem różnej grubości aż do uzyskania 2 mm). Elementy usztywniające rufę i dziób instrukcja podaje 1,5 mm - lepiej zrobić to na 1 mm. Pokład 1 mm. Dodatkowo między niektórymi wręgami w części podwodnej wkleiłem podłużne wzmocnienie na krawędziach między wręgami. Pozwoliło mi to na w miarę wygodne dopasowywanie poszczególnych poszyć, które "wiszą" w powietrzu.

Zbudowany przeze mnie model nie jest w żadnym przypadku rewelacją - nie może służyć jako przykład prawidłowej budowy tego modelu. Dobrze że osoby kompetentne wskazały na nieprawidłowości. Wstawiona przeze mnie galeria wynikła nie z racji żeby "zabłyszczeć", lecz z racji mojej satysfakcji z zakończonego etapu. Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane, może pomogą w prawidłowej budowie modelu z tego wydania Małego Modelarza.

Na ładnego Titanica
trzeba będzie poczekać od Szkutnika
:)
Tak mi się zrymowało...

W każdym razie kadłub już tak zostanie, nie będę przerabiał, zobaczymy co zaserwuje nam druga część...

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
23-11-12 22:06  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
kuba_ns   

interesuje mnie temat obróbki tektury jak docinać elementy łukowate ja osobiście używam sklejki 1 mm docinam z rezerwą i szlifuje ale jest to nie dość że pracochłonne to i drogie masz na to jakiś sposób i jakiego kleju używasz ??

Post zmieniony (23-11-12 22:08)

 
24-11-12 00:32  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Nie jestem w tym odkrywcą. Wystarczy tylko tektura o zalecanej grubości i do wycięcia tylko noże OLFA. Ja korzystam z klik do większych elementów i z klik do drobniejszych. Podklejam najpierw butaprenem ,a jeżeli nie mam jednolitej tektury i muszę to jeszcze pogubić to, klej introligatorski lub nawet wikol, i znowu butapren aż do uzyskania odpowiedniej grubości, ale wtedy czas na użycie podklejonych wręg się wydłuża.. Trzeba poczekać kiedy ładnie wyschną i wtedy szkielet można składać w całość. (Szybciej i lepiej nabyć tekturę odpowiedniej grubości).Nigdy nie kombinowałem ze sklejką i tym podobnymi twardymi materiałami (w końcu nie będę na niego siadał:). Do inwestycji w odpowiednie narzędzia nauczyło mnie to forum jak i kilka innych. Jest to wydatek, który się opłaca. Fakt, trzeba się nauczyć tym posługiwać ale efekty są bardzo zadowalające. Trochę wprawy i nożem łuki można pokonywać bez problemu. Całej grubości tektury na raz nie da się przecią, więc trzeba to robić, raz za razem, po linii, aż do przecięcia.

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
28-11-12 09:21  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 


Marek The - ładnie pracujesz z kartonem. Pisz o tym nadal śmiało i nadal pokazuj zdjęcia.
Powodzenia przy tym i innych projektach.

Pozdrawiam

 
07-12-12 10:24  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Grzegorz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Gratuluje pięknie zrobione, również posiadam ten egzemplarz ale jeszcze nie zasiadam, czekam na komplet czyli II cześć. Z laski swojej możesz powiedzieć ile centymetrów ma model będę zobowiązany i jeszcze raz pozdrawiam i szacunek za wykonanie tak pieknego modelu z niecierpliwością czekam na cześć dalsza

 
07-12-12 17:34  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

a wiadomo kiedy ma wyjść 2 część?

 
07-12-12 17:40  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Gratuluję wytrwałości przy klejeniu tego potężnego modelu.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
07-12-12 17:51  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Piotrek, gdzieś czytałem, że druga część ma pojawić się połową grudnia, bieżącego :-D roku.

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
08-12-12 07:56  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
darek71 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Od kolegi który prowadzi salon prasowy dowiedziałem się że 2cz ma ukazać się w grudniu. Znając życie wypuszczą ją przed świętami.

--
PZDR!!

 
04-01-13 09:54  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Właśnie nabyłem cz.II wycinanki i przeglądam pobieżnie.
Autor malowidła tym razem się bardziej postarał - Titanic nie puścił dyma z czwartego komina - jak w cz.I
Co do projektu - zawiera dość sporą ilość błędów mniejszych i większych (np. brak kół ratunkowych, źle rozrysowany top czwartego komina). Najbardziej zdziwił mnie jednak brak relingów na statku (skala 1:200). Oprócz "mostka kapitańskiego", relingi według projektanta modelu (brak rysunków i szablonów do samodzielnego wykonania) na Titanicu nie istniały.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
04-01-13 10:50  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
elvis 

Na Forum:
Galerie - 2


 - 1

Szkutnik, w opisie wspomniał autor, że można zrobić reling na tych czy innych elementach o wysokości 5 mm i rozciągnąć żyłkę.
Moim skromnym zdaniem jak na Mały Modelarz to może być. Mam tylko nadzieję, że poza merytorycznymi błędami nie będzie błędów w pasowaniu poszczególnych elementów.
Ilość części wyszła mi 1900, cz. I i cz. II razem.
Pozdrawiam elvis

 
05-01-13 11:07  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Mnie najbardziej martwi to, że autor modelu opracował też plany, które są dodawane obecnie do Modelarza. I skoro model ma błędy, to plany zapewne też. Biada temu, kto będzie robił z tych planów np. model RC.

 
05-01-13 13:35  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

ahoj!
PiterATS: Myślę, że nie będzie tak źle jak podejrzewasz. Na razie mamy tylko pierwszy arkusz. Linie teoretyczne kadłuba narysowane w skali 1:400 - przynajmniej tak napisano. W moim egzemplarzu "Modelarza" rysunki nie trzymają skali, ale mieszczą się w całości na jednym arkuszu - więc nie problem samemu sobie rysunek przeskalować. Wręgi teoretyczne (od1do24 oraz połówkowe (1i1/2, 2i1/2,23i1/2 oraz 24i1/2) rozmieszczone identycznie jak w książce Petera, na którą powołuje się autor ;-). Szkoda, że czarny kolor górnej części kadłuba spowodował, że nie widać na planach blach poszycia. Przydał by się rysunek rozmieszczenia blach poszycia dennej części kadłuba. W książce Peter Davies- Garner'a nie ma takiego rysunku, więc nie dziwi mnie brak takiego rysunku w planach w Modelarzu.

WIELKI PLUS DLA AUTORA - boczne śruby okrętowe umieścił na planie prawidłowo jak należy (tak samo jak w książce Petera). Skąd zatem ten błąd w projekcie modelu kartonowego ;-))).

No i nie za bardzo wiem, o który dokładnie kolor żółty i czerwony z palety CMYK chodzi autorowi abym prawidłowo pomalował kominy i część podwodną kadłuba.

I tak na marginesie - WYSOKOŚĆ - 53,34 m. Wymiar podany w Wikipedii (wielokrotnie powtarzany na wielu innych stronach www) nie jest wysokością maksymalną. Jest to wysokość liczona od stępki do topu komina. Żeby przypadkiem ktoś po zbudowaniu modelu nie zdziwił się, że maszty nie mieszczą się w gablocie.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
11-01-13 23:57  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marcin M   

Witajcie. Mam do szanownych forumowiczów takie pytania związane z tym modelem:
1, jakimi farbami pomalować kadłub( czerwony, czarny, biały) ?
2.Połysk, mat?
Autorowi gratuluje cierpliwości i umiejętności.moje dokonania są mizerne, dlatego pytam o kolory ( najlepiej nr humbrolowskie)

PS. Czekam na wznowienie relacji, Ciekaw jestem czy to ja jestem aż tak miernym modelarzem czy....Ta relacja na pewno rozwieje moje wątpliwości.
Pozdrawiam Marcin

--

 
20-01-13 22:10  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24


Dawno się w temacie nie odzywałem, ale w trakcie dalszej budowy trafiłem na problem o którym warto wiedzieć wcześniej.
Pokład spacerowy (79a,b,c,d) i pokład łodziowy (91a,b,c) są różnej szerokości. Jako że oba pokłady powinny być równej szerokości (tak mi się przynajmniej wydaje), pokład spacerowy należy poszerzyć do szerokości pokładu łodziowego. Najlepiej elementy pokładu spacerowego wycinać z naddatkiem po min 5mm z każdej strony. Następnie, po przygotowaniu pokładu łodziowego, dociąć pokład spacerowy do szerokości pokładu łodziowego. Szczególnie dotyczy to części 79a. W dalszej części pokładu, w kierunku rufy, ten margines się zmniejsza do 1mm z każdej strony. Ja niestety części mam już wycięte i będę musiał jakoś dosztukować brakującą szerokość. Albo zeskanować i zrobić od nowa...






No i oczywiście pozostają "ciekawostki" pozostawione z części pierwszej wycinanki
Ścianek na pokładzie 7, z lewej i prawej burty, w wycinance nie znalazłem - trzeba je dorobić.




Ścianki na pokładzie 6 zaprojektowane przez autora układają się wg tego co jest narysowane na pokładzie.
Nie wiem jak to wyglądało w rzeczywistości ale sklejając to tak jak zaprojektował autor pozostawi nam sporo dziur. Straciłem mnóstwo czasu na szukanie w necie jakichś informacji jak to powinno wyglądać, ale nic konkretnego nie znalazłem. Co i jak tu powinno być, to tylko chyba Szkutnik mógłby pomóc. W Titanic-ku z FLY jest tak samo. Chyba na pokładzie cz.6 dorobię pokład i ścianki...



Zaintrygowało mnie pytanie Grzegorza o długość modelu. W sumie z ciekawości zmierzyłem go miarką (bo to nie problem podzielić długość podaną w danych technicznych przez skalę - 268,99/200 ). Trochę się zdziwiłem porównując wyniki: 134,495 cm do moich 138,2 cm. Różnica 3,705 cm. Wygląda na to że model jest za długi (138,2 x 200 = 276,4 m, w realu Titanic musiałby być dłuższy o 7,41 m). Przy pasowaniu pokładów, burt i poszycia dennego pomyślałem że warto byłoby skrócić szkielet - jak widać słusznie.




Z tego wydania można wysnuć jedną myśl: małe części mały problem - duże części duży problem... a ja zwykły sklejacz jestem...


Marcin M ekspertem w malowaniu nie jestem ale myślę że farby, które wybrałeś (czerwony, czarny, biały) będą bardzo dobre i wystarczające do pomalowania kadłuba. W doborze i numerkach może ta strona Ci pomoże. W sumie warto przejrzeć relacje modelarzy, którzy malują swoje modele. Znalazłem coś takiego . Wygląda na połysk lub półmat - w tej branży jestem "lajkonikiem".


Na forum nie udzielam się często, ale przeglądam systematycznie i odwiedzam większość wątków. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odwiedziny:).

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
21-01-13 22:58  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marcin M   

Hej.Dzięki za info. Tak patrze na Twoją walkę i zastanawiam się czy brnąc dalej z tą MM wycinanka ;( . Gratuluje efektów dotychczasowej pracy, jest czysto i dajesz radę z tym co serwuje nam projektant tego pięknego statku.
Deskowanie pokładu daje możliwości korekty tego o czym piszesz tylko już za późno...pozdro

 
22-01-13 08:36  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Marcin, walcz dalej, nie poddawaj się:) Każdy model ukończony lepiej wygląda niż się na to zanosi w trakcie jego budowy. Ja teraz mam wyjazd, więc sobie trochę odpocznę od Titanica, ale priorytet mam taki, że go zrobię w pierwszej kolejności.

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
22-01-13 16:09  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Obiecalem, ze wiecej nie bede zabieral glosu w sprawie projektu modelu statku RMS TITANIC z Malego Modelarza. Jak zauwazyl kolego Jakub (slusznie z reszta) moje wypowiedzi z wiadomych wzgledow moga byc nie obiektywne.
Z drugiej strony naleze do grupu Titanicowcow i jesli tylko moge, staram sie pomoc osobom, ktore buduja model Titanica.

Mark The : Nie mam bladego pojecia co autor opracowania tej wycinanki mial na mysli tak projektujac model. W rzeczywistosci wygladalo to tak jak na zalaczonych obrazkach. Mam nadzieje ze material przyda sie podczas sklejania modelu.
Trzymam kciuki za dalsza budowe statku RMS Titanic z Malego Modelarza.

Marcin M - Nie poddawaj sie.

<><>

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
22-01-13 16:54  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Rafał   

Szkutnik
Masz więcej takich rewelacyjnych obrazków?
Cud miód - rozwiązanie wszelkich problemów z klejeniem modelu.
Mógłbyś dorzucić kolejne poziomy pokładów?

 
26-01-13 13:14  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Dzisiaj przez kilka godzin mam dostęp do netu więc podrzucę to co podesłał mi Szkutnik. Rysunek wielce pomocny.
Z tego wynika że z lewej burty wypada zrobić "szare" szybki tak jak na reszcie poszycia burt, tym bardziej że nie robię przeszklonych bulajów.



--
Pozdrawiam
Marek :D

 
10-02-13 00:24  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Fajne to, to że jakoś dajesz radę sobie z tym bublem, ale mam uwagę... Te części, chyba nr 65, te "kołki" z takimi "ząbkami" na bokach- to chyba są rolkowe prowadnice do lin. Jak chcesz to moge sprawdzić moje materiały, to chyba powinno wszystko być niższe, cos na zasadzie krążków bardziej, a nie kołków. Ale dobra, podglądam relację z szacunku za walkę z tym "dziełem"... Pozdro.

 
10-02-13 03:52  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Pełen szacunek i podziw za upór w klejeniu modelu. Proponowałbym podesłać link do projektanta, toć woła o pomstę do nieba wydanie czegoś takiegie w MM.
Masakra, takie model może zniechęcić do modelarstwa !!
Pzdr

 
16-02-13 20:50  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marcin M   

Marku jak Ci idzie walka z pokładami? Weź coś nooo człowieku ulep - to mnie dopinguje do walki z tym " dziełem" :)
A teraz coś i ja więcej napisze w temacie jakości tego opracowania. Otóż jest bardzo niskie, czasami opadają ręce. Nie jestem wielkim modelarzem ale wykonałem ich naprawdę sporo. I powiadam krążownik Aurora z MM , pamiętający czasy demokracji ludowej przy Titku to niestety wzór jakości. Uważam,że wydając 70 zł modelarz ( klient!!!) zasługuje na więcej. Przepraszam za to wynurzenie głębokie:)
pozdro

 
16-02-13 21:10  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

O tej Aurorze wspominasz http://www.konradus.com/forum/read.php?f=121&i=2&t=2 w odniesieniu do tego modelu Titanica ?

 
17-02-13 13:40  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marcin M   

Tak Halogen to ta Aurora, niestety model nie przetrwał próby czasu i skończył w czeluściach pieca jako zdekompletowany, rewolucyjny wrak. I mimo wszystko dobrze mu tak! Tam jest miejsce takiej pamiątce po tym parszywym dla świata dniu. Ale może już nie zaśmiecajmy chłopakowi relacji tymi naszymi ble ble ble? pozdro

 
17-02-13 21:43  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Chlopaki - bardzo fajnie czyta sie ten watek. Widac ze sie sporo dzieje. Nie wiedzialem ze mamy w Polsce tylu ekspertow od Titanica. Bardzo mnie ten fakt cieszy ;-).
Czekam na dalszy ciag relacji z BUDOWY MODELU.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
19-02-13 13:03  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Siemanko.

Zamieszczam fotki w imieniu SZKUTNIKA, na nich wszystko widać czarno na białym:







--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
25-02-13 22:58  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Rafał   

Czy ktoś już rozgryzł temat sposobu połączenia pokładów 79 do pokładów niższych?

 
27-02-13 11:58  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
dragon 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Szykuje się nam replica Titanica made china:
http://wiadomosci.onet.pl/fotoreportaze/Swiat/powstanie-titanic-ii,5431504,0,fotoreportaz-maly.html
Post zmieniony (27-02-13 11:59)

Post zmieniony (27-02-13 12:00)

 
16-04-13 21:48  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Rafał   

Co tu taka cisza. Czyżby skończyły się siły do pokazywania dokonań w modelu. Oprócz mnie i mojego kolegi z innego forum nikt już więcej nic nie pokazuje. Szkoda.

 
17-04-13 00:07  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No, nawet rocznicy nikt nie wspomniał...

 
17-04-13 22:06  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

W modelu skończyły mi się wszystkie części... papierowe :). już ponad 3 tygodnie go wykańczam. Chciałem zdążyć z galerią ukończonego na 14 kwietnia, niestety plany się pozmieniały i jak już wiedziałem że się nie wyrobię, to się nie spinałem. Mimo wszystko mam nadzieję że na koniec tygodnia będę mógł przedstawić galerię końcową Titanica część 2.

--

Edit 21-04-2013

Niestety zapowiadanej galerii w ten weekend nie będzie. Nie wygospodarowałem tyle czasu ile miałem w planach. W każdym razie zdjęcia z końca budowy niebawem.

Post zmieniony (21-04-13 19:36)

 
17-10-13 22:45  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Rafał   

Dodałem kolejne elementy do relacji ale podaje adres strony bo mi się nie chce przepisywać tych ton tekstu i kilkudziesięciu zdjęć.
http://www.modelarstwokartonowe.cba.pl/

--

 
18-10-13 10:52  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nieźle, czytania na dwa dni!! ;)

 
16-01-15 15:06  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Lu   

Jestem starym i doswiadczonym modelarzem. Podzielam opinię wielu forumowiczów , że dobry modelarz sklei
każdy model. 99 % sklejonych przeze mnie modeli są z wydawnictwa MM. Modele z lat 60-ych i 70-tych nie miały
tak wiele błędów jak modele z późniejszych a szczególnie z lat 80 -tych.
W latach 80 -tych powstawały konkurencyjne wydawnictwa modelarzy . MM dla owych wydawnictw był poważnym konkurentem, ale
z każdym konkurentem można sobie poradzić.
MM zaczął wydawać modelarze z wielkimi błędami. Poradziłem sobie z nimi, ale nazwałem je wydaniami SABOTAŻOWYMI.

Zanim zabrałem się za Titanica ,przewertowałem wszystkie uwagi na temat wydania 10-11-12/2010 RMS TITANIC.
Po sklejeniu wręg , czyli szkiletu kadłuba OPADŁY MI RĘCE. Każda wręga w dolnej części poszycia kadłuba ma inne wymiary.

Vansen napisał: "...fajnie to, to że jakos dajesz sobie radę z tym bublem."
Natomiast Dokker: "..toć woła o pomstę do nieba za wydanie czegos takiego.."

Zastanawiam się kto zrobi te błędy? - pan Lech Sałapa, czy ktoś w drukarni?
To był ostatni model MM jaki zakupiłem. Dosć długo byłem wierny temu wydawnictwu ale takie BUBLE naprawdę zniechęcają,
mnie , doświadczonego modelarza.
CZY TAKIE WYDANIE ZACHĘCI MŁODEGO, POCZĄTKUJĄCEGO MODELARZA DO KLEJENIA MODELI MAŁEGO MODELARZA?














































































































































































































vansen napisał:

> Nieźle, czytania na dwa dni!! ;)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024