FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-10-12 09:57  [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
bagli   

Witam,

Pojawił się nowy model JSC. Dwa statki handlowe Mieszko I i Hel, skala 1:400.




Zapraszam na www.jsc.pl

--

 
10-10-12 11:19  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kupię i skleję, przynajmniej Mieszka, którego przemianuję na Zygmunta Augusta. W 1989 zrobiłem na nim 3-miesięczny rejs okrężny do Afryki Zachodniej. A modelowi dobuduję na rufie basen, który na Auguście był :-)

 
10-10-12 12:41  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
kari   

Fajnie, że coś nowego wydali. Temat ciekawy. Jednak ja liczę raczej na opracowania ciekawych okrętów wojennych (a jest co opracowywać i wydawać :-).
--------------------------------------------------------------------------------------------

 
10-10-12 13:32  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Akra, kiedy znajdziesz na to wszystko czas ?? Ciuchcia czeka .... a masz jeszcze zakusy na MONy...

 
10-10-12 13:51  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Akra, mam pytanie: czy basen na m/s "Zygmunt August" - była to konstrukcja stoczniowa czy też może zbudowany własnym sumptem przez załogę?
Na burcie zapewne pojawi się napis Polafrica.

Post zmieniony (10-10-12 13:51)

 
10-10-12 14:03  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kurcze no fajne......... moze JSC pojdzie tez tropem nieslawnego "Manifestu" i beda kolejne "czarne kadluby"?
Np. chocby taka jedna z naszych slynnych 30-tek ze Szczecina .......... to byly piekne "gruzo-wozy". Dziobnica rozchylona jak na "Big Five" no i te strzeliste dwie rurki na rufie ..... czyli np. typ B-517
;-D

Pozdro

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-10-12 15:24  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

kari: Wojenniaków jest i tak od licha i ciut ciut, a frachtowców tyle, co kot napłakał.

THEO: Och, modelik Augusta jest taki prościutki...

Ryszard: Poprawka, byłem w rejsie wiosną 1991, a dopiero we wrześniu tego roku powstała Euroafrica. Zygmunt August podczas mojego na nim pobytu nie miał nic na burcie (później namalowano "EUROAFRICA"). Basen zrobiono kiedyś własnymi siłami, napełniano go w tropiku wodą zaburtową. Znajdę odpowiednią fotkę i ją tu pokażę.

 
10-10-12 16:04  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Tropiki, baseny. A obiegowa opinia głosi że życie marynarza ponoć ciężkie jest ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
10-10-12 16:34  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Z napisem EUROAFRICA ciekawiej będzie wyglądał. Te typy drobnicowców nie są mi znane. W tamtych rejonach byłem na m/s "Rybnik". Czekam więc /po zakupie/ na relację z budowy. Sądząc po zamieszczonych fotkach jest duże pole do popisu jeśli idzie o waloryzację.
Pozdrawiam
PS - JANISZ napisał "... dziobnica rozchylana /na 30 -to tyś./jak na "Big Five".
Oj, to chyba pomyłka, nie słyszałem by o takim tonażu /i w ogóle masowce/ miały otwierane dziobnice.
PS - swego czasu Orlik wydał m/s "Ziemię Szczecińską"

Post zmieniony (10-10-12 16:42)

 
10-10-12 17:09  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszardzie a czy napisalem ze dziobnica byla otwierana - ??? no nie.... to nie ro-ro czy jakis ro-pax.
Chodzi mi o rozchylenie dziobnicy patrzac z bokowca czyli profilu czyli sylwetki......

Nasze 33-ki mialy wlasnie tak pieknie rozychlona dziobnice..... jak popatrzysz z boku.

Big Five
http://images.ioh.pl/okrety/T12_clip_image002.jpg

i nasza 33-ka

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=746282
http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=559891

lekko podobne co nie?

W porownaniu np. do dziobnic masowcow z serii "Solidarnosci" - nowe ( jak na tamte czasy ;-) dunskie panamaxy........to tamte z 33-byly byly przecudnej wprost urody....

Stary - no bo jes........... jes ciezkie i juz...... ;-))))) ha ha ha

Akra- znaczy sie bosiu bral pepozke i lal wache do basenu...... ;-)

Na 33-kach byly calkiem fajny basen pomiedzy fajurami nie wspominajac o saunie czy sali gimnastycznej gdzie mozna bylo pograc w siate lub kosza ( jeden kosz ale wystarczy) ale ze my nie lubielismy tych sportow to siatka byla montowana na dole boiska i gralismy do upadlego w siatkonoge......

pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-10-12 17:21  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, oczywiście masz rację napisałeś rozchylona a nie rozchylana /uchylna/. Mój błąd.
Wybacz ale nie kojarzę terminu "rozchylenie dziobnicy" - widoczne w rzucie bocznym. Co rozumiesz pod tym określeniem? Wznios pokładu dziobówki?

 
10-10-12 17:39  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

wg. np. onet wiem :
"Dziobnica, stewa przednia. Belka stanowiąca przedłużenie stępki, łącząca obie burty statku i tworząca zakończenie jego dzioba."

Na typie "Solidarnosc" jest prosta jak patyk w rzucie bocznym a na 33-kach jest ladnie wygieta ( to chyba lepsze okreslenie ;-)

no jasniej juz sie chyba nie da....... popatrz na zdjecia i rysunki.....

Wznios pokladu dziobowki to zupelnie co innego. ;-)

pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
10-10-12 17:51  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Wygięcie stewy - wszystko jasne ale nie "rozchylona". "Zaliczyłem" kilkadziesiąt statków różnych typów ale o "rozchyleniu" nie słyszałem. Mniejsza z tym... życzę powodzenia w budowie modelu - "handlowce i pasażery" wśród wojenniaków to rzekłbym rodzynki.
Pozdrawiam

 
10-10-12 21:01  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ryszard: Od 35 lat pracuję w Eksploatacji Linii Afryki Zachodniej (od 1976 w PLO Szczecin, od 1991 w Euroafrica) i doskonale pamiętam "Rybnika"! Były u nas jeszcze siostrzane "Jelenia Góra" i "Kołobrzeg". Piękne trzytysięczniki :-)))))))

Post zmieniony (10-10-12 21:01)

 
10-10-12 21:37  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Akra, tak "Rybnik" i inne "bułgary". Czy piękne? Okręty podwodne ciągle zalewane wodą, okrutna wilgotność a nocą /bo rozwalony hi-press/ temp. prawie 30 stopni w komnatach. "Chełmoński", "Grottger" to były okręty - spokój cisza słońce i Pacyfik, ej łza się w oku na wspomnienie kręci... no, dobra koniec bo to już nie na temat wątku.
Serdecznie pozdrawiam.

 
11-10-12 03:40  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A to nam sie zebrało na wspomnienia z dalekich i bliskich rejsów.... i czasów odległych...
A ja tak sięgam pamięcią jak najdalej jeszcze mogę, i sobie tak myslę i tak Was " Marzycieli " pytam: a na podstawie jakich to planów miałyby zostac opracowane modele choćby naszych, szczecińskich masowców ?? Nie ma nic wydanego...M/s Ziemia Szczecińska w postaci dobrych planów była bodajże w 29 numerze PM. Pamiętam jeszcze ze starych Modelarzy plany parowca S/s Szczecin, były małe drobnicowe "kaloszki"...
A z kolei M/S "HEL " kojarzy mi się z pierwszymi numerami Modelarza, które kupiłem za kieszonkowe, piękny, klasyczny drobnicowiec.
Janisz , wspominasz swoje rejsy na masowcach PŻM, ja z kolei przez prawie 10 lat miałem przyjemność pracy na nich, przy nadzorze załadunku i wyładunku różnej maści masówki i nie tylko, w naszym szczecińskim porcie, na Basenie Górniczym.
Mam takie przewrotne pytanie: a co powiedzielibyście na model pięknego jakby nie było statku M/S Władysław Gomółka ??? Pamiętam doskonale, jak przypłynął w pierwszym rejsie z ładunkiem na nabrzeze Katowickie. Nówka-sztuka, niemalże prosto ze stoczni..
To już był statek z końca serii masowców PŻM, trzydziestodwutysieczników z Warskiego (tak po prawdzie to miał niecałe 34 tys.DWT). Pamiętam i inne statki z tej serii, czeską Bratysławę wożącą cukier z Kuby ( ta chyba miała te słynne dwie piszczały, czyli kominy),
i ten pokład prawie 200 metrowej długości po którym nieraz się człowiek złaził koszmarnie...
No to tyle na dzisiaj.....

 
11-10-12 05:17  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Aleście się chłopaki rozpisali (rozmarzyli)......, Ja na razie nic nie napisze w tym temacie, bo jestem jeszcze w pracy (na lewym trawersie mam właśnie Acapulco). Ale jeszcze tydzień i do domciu.

Stary: potwierdzam to co napisał Janisz - życie marynarza jest bardzo ciężkie.

THEO: A na podstawie jakich planów można opracować model kartonowy statku...... na podstawie dokumentacji stoczniowej. Prawda, zbyt wiele planów jednostek cywilnych oficjalnie (do ogólnego użytku) nie wydano. Ale jak to mówią dla chcącego nic trudnego :). Dokumentacja to pryszcz - wystarczy dobrze się rozejrzeć ;-). Znacznie gorzej ze znalezieniem wolnego czasu na projektowanie modelu :-(.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
11-10-12 08:46  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam,

Jeszcze raz najmocniej przepraszam za uzycie niewlasciwego slowa mogacego wprowadzic w blad co niektorych forumowiczow.

Szczerze to ja tamtych czasow jakos nie wspominam najmilej...... to bylo takie moje zyciowe frycowe ktore musialem zaplacic zeby zdobyc "doswiadczenie" bo przeciez nie fortune.... ;-(
Pierwszym gruzowozem byla "dunska kopalnia" - wiadomo.......patyki, amerykanki plus drewno na pokaldzie do zasztauowania itp wszystko z lapy a nie na windach jak w PLO. Nikt tych statkow nie lubial i generalnie matrosi starali sie od nich trzymac z daleka. W tamtym okresie mialy po 26 lat.
Drugim wlasnie 33-ka ze srodkowej chyba serii czyli "Uniwersytet Slaski" B-517 ktory powinien sie nazywac kopalnia odkrywkowa rdzy, tak byl zapuszczony.....a potem adieu polski armatorze.....

W Pazimie w polowie lat 90-tych istniala komorka do spraw kontaktow,reklam itp. Mozna tam bylo pojsc i dostac jakies foldery np. zawierajace planiki statkow bedacych owczesnie w eksploatacji.

Z fajnych moich rejsow to moge wymienic np. ten z poczatku roku 2004 - u nas zima na Indyjskim pelnia lata przelot z Korei do Nigerii na nowiutkim suezmaxie - 155 tys ton ropowiec "Nordic Brasilia" 274 metry ....... to byly wczasy ;-D.
Zdazylem skleic w walorce dwa niszczyciele a bylem tam tylko 2,5 miecha ;-) baja.
Bylo wszystko i zabawa i lekka praca i piekne widoki tylko paszy parzygnat nie potrafil zrobic jak nalezy ;-(......... sacreble.

Szkutnik- no powiedzmy tak: zycie marynarza moze nie jest super bardzo ciezkie ale jest dosyc niebezpieczne.

pozdrawiam z Mozambiku ;-)

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 09:13  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

A o co chodzi z "niesławnością" Manifestu?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
11-10-12 09:36  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Drogi Szkutniku !!!
Mam spore obawy o to, czy potencjalny autor modelu masowca z serii trzydziestodwutysięczników będzie w stanie uzyskać to, o czym Ty myślisz.. Po stoczniowym biurze projektowym nie ma praktycznie śladu. A o tym, czy coś się z planów zachowało to nie wiem doprawdy. Słyszałem, że się nie uchowało..
Może się mylę Szkutniku, ale do opracowania dobrego modelu statku w skali 1/200 wystarczą plany na poziomie planów M/S Ziemia Szczecińska z numeru 29 PM, dobrych jakościowo fotek statków PŻM można znaleźć bez liku w necie.
No i pewnie innej jakości i szczegółowości plany wystarczą do opracowania modelu w skali 1/400 na poziomie JSC , a zupełnie inne są potrzebne do pracy nad modelem w skali 1/200, bardzo szczegółowym, z pełnym kadłubem, z kompletnym odwzorowaniem ładowni.
Stopy wody pod kilem !!!

 
11-10-12 09:42  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Wtrącę jeszcze swoje "trzy grosze" w temacie pracy nie marynarza, ale na morzu. Była ciężka fizycznie /np. na m/s "Dembowskim" ręcznie podnoszone deski lukowe ładowni a zakrywane brezentem/, nieciekawe warunki bytowania /wspólne kabiny i brak klimatyzacji, kłopoty prowiantowe - pamiętam na 'Dembowskim kwik żywych świń trzymanych na rufie a ja młokos musiałem je otaczać troskliwą opieką/, Kanał Suezki zamknięty - więc taki okrężny rejs na D.Wschód mógł potrwać 6-8 m-cy /rozłąka z rodziną/, nie było lączności satelitarnej, video, CD i całej elektroniki itp. itd. Wszyskto to równoważone było możliwością zobaczenia świata /postoje w portach liczono na dni a nie jak teraz na godziny/ nie ukrywam, że i rozrywki "portowe" były wielce ciekawe no i nie bez przyczyny nie była to Marynarka Handlowa lecz handlująca.
Wracając do tematu planów polskich statków handlowych w dawnych nr. Morza zamieszczane były planiki PMH.
Jeżeli któryś z Forumowiczów byłby zainteresowany jakimś konkretnym statkiem PLO-wskim i ewent. planami mogę obadać co i jak, bo żródło /tzn. dawne PLO/ mam pod nosem/. Raz już popełniłem takową kwerendę dla Muzeum w Żyrardowe /m.s "Żyrardów z serii "Dzieci Polskie"/.
Serdecznie pozdrawiam

 
11-10-12 11:07  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Korsarzu - w 95 roku jak zaczynalem pracowac w PZMie to mialem okazje spotkac kilka osob znajace "Manifest" od podszewki wrecz. Moj kapitan byl chyba mlodym 3 oficerem w jednym z pierwszych rejsow na ML. 2-gi oficer byl na nim po sprzedarzy do Greka i kiedys jak sie zgadali to jeden drugiemu opowiadal jak ten statek wygladal po 18 letniej eksploatacji, co dzialalo a co zostalo zapuszczone. Staremu sie lezka w oku kreicla ;-) bo to byl chyba jego pierwszy statek za offa.
Oczywiscie nie brakowalo slynnych opowiesci o skladajacych sie skrzydlach na probach morskich itp.
Drugi tego statku nie lubial, mial wypadek na manewrach a kapitan i armator grecki generalnie obeszli sie z nim niezbyt elegancko po wszystkim zostawiajac go w Rotterdamie w szpitalu bez odpowiedniego zabezpieczenia - finansowego itp.
Rowniez jakis czas pozniej spotkalem innego matrosa ktory opowiadal historie swojego kolegi ktory za 3-go byl na ML potem jeszcze raz jakis rejs po kolejnym awansie i kiedy w koncu go sprzedali do Greka to tamten ucieszony dostal urlop i mozliwosc poplyniecia na zagraniczny statek z czego skorzystal - w latach 80-tych byly rozne dziwne obostrzenia itp. no i sie gosc troche zdziwil jak przyjechal na keje i zobaczyl znajome nadbudowki pod inna nazwa ale dalej to byl ten sam niedorobiony ML....
Co ciekawe chlopaki mi opowiadali ze kolejne statki z tej serii o nazwach politechnik byly o wiele bardziej dopracowane i udane w uzyciu ale dosyc szybko zostaly opylone za granice - ot takie marynarskie opowiesci....

Ryszard - tak to prawda bylo inaczej ale swiat sie zmienia i idzie do przodu.
Takie spojrzenie z innej storny. Wtedy w PZMie spotkalem 3 mecha ktory mi otworzyl oczy wspominajac lata 70/80. Mowil i co z tego jak wtedy zarabial garsc dolarow i wszedl do sklepu w jakims zachodnim kraju gdzie polki uginaly sie od dobr wszelakich i nie stac go bylo w zasadzie na nic ..... "zaplakal" i wyszedl........

Juz w latach 90-tych bylo lepiej choc tez np. musialem sie prosic starego o jakies durnowate zaliczki a teraz to juz jest high life.
Chce sobie kupic nowego Jane's na ten przyklad , klikam pare minut w klawiature, karta i za kilka dni mam w domu. Jakas inna ksiazka/model/plany prosze bardzo....
Komunikacja - kurcze , codziennie moge dzwonic ile tylko chce do domu. W latach 90-tych dostawalem listy z co najmniej dwu miesiecznym opoznieniem.

Owszem te pobyty w portach to bylo cos fajnego pod warunkiem ze byla kaska i czas..... ale jak sobie przypomne rejsy po pol roku to szczerze nie dziekuje. Wole odwalic swoje 28 dni i do domu na tyle samo.... a jak chce pozwiedzac to sam sobie wybieram miejsce a nie armator......

Jak dla mnie nie ma nawet co porownywac....... a dziewczyny dalej sa tak samo urodziwe wtedy jak i obecnie ;-) w tym temacie niewiele sie zmienilo .......... na szczescie ;-)

Pozdrawiam serdecznie

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 11:08  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Korsarz: "Niesławność" MANIFESTU (Lipcowego). Być może chodzi o potężne wibracje, które groziły urwaniem się wysuniętych mocno na boki wąskich skrzydeł mostka. W rezultacie musiano już w trakcie eksploatacji dorobić pod tymi skrzydłami specjalne podpory. No, ale samych wibracji wewnatrz nadbudówki to nie usuwało.
Podobne wibracje miał Hel (bliźniak nazywal sie bodajże Wejherowo), ekspresowiec na Japonię. Przy pełnej szybkości 25 w. ponoć urywało się wszystko, co tylko mogło, w związku z tym nieczęsto pozwalano sobie na pełny gaz... przynajmniej tak słyszałem od jednego marynarza.

 
11-10-12 11:15  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Akra - dokladnie o to chodzilo.
Ale na "polibudach" min. obnizono nadbudowke o jeden poziom i to wystarczylo aby poprawic wszystkim samopoczucie.

Co ciekawe na 33-kach chyba ladownia nr. 4 byla przewidziana jako dodatkowy/awaryny zbiornik balastowy. Mozna bylo ja napelnic jak statek jechal pod balastem i z reguly zalogi mialy basen.
Raz mi sie zdarzylo w przelocie z Barcelony do Sfaxu przezyc cos takiego i cholernik dostal takich wibracji ze w srodku wszystko latalo.... w srodku czlowieka tez.

Pierwszy dzien - hi hi ha ha , drugi dzien podobnie ale trzeciego dnia mielismy dosyc..... kawy nie mozna bylo sobie nalac wiecej niz pol kubka bo sie wychlupala...... stwd kleli jak mogli no bo jak tu zupe nalac na talerz.... a spanie to juz w ogole byla mordega...... no wez zasnij jak czujesz jak ci mozg sie o obudowe obija....... obled jakis.
Na szczescie na 4 dzien zawinelismy do Tunezji.......... wiecej juz takich pomyslow stary z chiefem nie mieli.

Statki maja rozne dziwne triki.....

Pozdro

--

Post zmieniony (11-10-12 11:19)

 
11-10-12 11:34  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

A oto zdjęcie basenu na Zygmuncie Auguście (bliźniaku Mieszka I) - to ta niebieska konstrukcja za masztem:


Jak teraz patrzę, to chyba musiano go zrobić na stoczni, bo woda nalewana była stałą rurą przy pomocy pompy. Dostawała się do basenu w bardzo efektowny sposób, tworząc coś w rodzaju jacuzzi :-) Oto ja w prawym dolnym rogu:


Gdy znalazłem te zdjęcia okazało się, że rejs odbył się na przełomie 92/93 roku. Mimo, że wtedy Euroafrica już istniała, na kominie był jeszcze znak PLO, a burty nie mialy żadnego napisu. Trochę wtedy portów zobaczyłem: Brema, Hamburg, Antwerpia, Las Palmas (2 razy), Banjul, Lagos, Tema, Douala, Kribi, Takoradi i Delfzijl. Nie ma co sie zatem dziwić, że kupię model JSC i przerobię go na Zygmunta Augusta. Z BASENEM :-)

Aha, a bliźniaki HELU to były JASTARNIA i WŁADYSŁAWOWO.

Post zmieniony (11-10-12 11:47)

 
11-10-12 11:37  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

E nie no szacun....... basen prawie jak na QM2 ;-)))

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 11:41  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Końcówki bomów pomalowane były na czarno, bo w pozycji pionowej lubiły ściekać po nich w tropiku smary z bloków. A tak nic nie było widać :-)

 
11-10-12 13:09  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

JANISZ napisał: "... ale świat się zmienia i idzie do przodu". Tak, oczywiście to prawda i b.dobrze. Zapewne nikt już nie życzy sobie powrotu do tego okresu. Dlaczego wraca się do tamtych lat z sentymentem, bo po prostu byliśmy młodsi. Warto wspomnieć o "drobnych" różnicach między PLO a PŻM /siedzący w temacie wiedzą o co chodziło/.
Basen jak widać - firmowy tzn. stoczniowy.
PS - a ja spotykałem "ploszczaki" ze znakiem armatorskim na kominie i napisem POLAFRICA. Tzw. serwis /dział PLO/ - linia Zach.Wybrzeża Afryki miała te napisy malowane /jeśli się nie mylę była to spółka z którymś z armatorów byłej NRD/. Po przekształceniach na Euro-Africa napisów już nie było.
Pozdrawiam

 
11-10-12 13:43  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ryszard: UNIAFRICA (nie POLAFRICA) to był wspólny serwis do Afryki Zachodniej trzech armatorów: Polskie Linie Oceaniczne, oddział w Szczecinie + Deutsche Seerederei Rostock + Estonskie Parachodstwo Tallinn. Oto plowski "Jan Żiżka" z odpowiednim napisem na burcie:



Napisy burtowe na statkach Euroafryki pokazały się stosunkowo niedawno i znajdują się tylko na statkach Linii Afryki Zachodniej. Oto dwa przykłady:

,

--

 
11-10-12 13:55  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Panowie przy okazji o offtopu jaki nam sie tu zrobił. Widzę że macie doświadczenia i wiedzę o jakich większość uczestników forum może jedynie poczytać. Może by tak panowie pozakładali galerie z fotami w dziale okręty :) przyznam że chętnie poczytam i popatrzę :)

Co do modelu, to mam nadziej ze JSC pójdzie tym tropem bo jednostek cywilnych ... no cóż poza właśnie jsc można by policzyć na palcach

Pozdrawiam
Jacek

 
11-10-12 15:04  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

AKRA - masz rację! POLAFRICA, UNIAFRICA, EUROAFRICA - pomieszało mi się, tym bardziej, że nigdy na takowej linii /trasie/ i na jej jednostkach nie byłem. Ale o tym, że jeszcze były wspólne w tym serwisie statki z Tallina /tzn. z byłego ZSRR/ nie wiedziałem. Oddział PLO w Szczecinie to był chyba na Hryniewieckiego - włąśnie ze Szczecina ruszałem na m/s "Rybnik" na Afrykę Zach.

 
11-10-12 15:45  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard swietnie to ujales. Rozumiem to doskonale dlaczego Wy wspominacie statki z okresu kiedy dla mnie byly juz raczej starymi wynalazkami w bardziej niz srednim wieku. Stad ja zapewne za dziescia lat bede wspominal z rozrzewnieniem min. "Nordic Brasilia" , "Tarnvinda" czy "Intrepida" lub "Geofjorda" a napewno z lezka w oku cos tak wspanialego i niepowtarzalnego jak "Deep Blue" ....... ech.

Co do roznic to chyba najlepszy obraz maja ci ktorzy plywali w obu firmach. Ja ledwie liznalem plywania pod bialo-czerwona na gruzo-wozach i postanowilem sprobowac szczescia pod bardziej kolorowymi banderami ;-)))) co mi chyba wyszlo na lepsze.

Jkorjat polecam strone:
<www.shipspotting.com>

wpisujesz do przegladarki nazwe polskiego statku i czesto fajne zdjecia mozna znalezc....

Pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 15:48  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ryszard: siedzę w shippingu już 35 lat to wiem :-) W Szczecinie na Hryniewieckiego była dyrekcja + linie europejskie. Linia Afryki Zachodniej była na Wojska Polskiego i stamtąd dowodzono m.in. Rybnikiem. Przez parę ładnych lat statki tego typu chodziły na tzw. Linii Marokańsko-Kanaryjskiej (z ładunkami do Las Palmas/Santa Cruz + Casablanca). Z powrotem najczęściej trawa morska i korek z Lizbony. Ale chodziły też i do innych afrykańskich portów.

A oto ładujący w Szczecinie na Afrykę Rybnik. Jeszcze bez napisu UNIAFRICA.



--

 
11-10-12 16:18  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

JANISZ, AKRA - tak, Hryniewieckiego - Linie Europejskie /byłem na m/s "Liwiec" i "Dziwnej Żonie" tzn. m/s "Dziwożona"/. Mnie stuknęło prawie 40 latek na różnych łajbach, głównie PLO/ ale były też "norwegi", tankiery greckie - na Greku byłem raz 18 m-cy non-stop + pożary ale to inna historia/ oraz na różnych "wynalazkach" - off-shory i platformy. A na tej Afryce Zach. działo się, oj działo / co niektórzy dostali wyroki sądowe po 3 i 5 lat/. Pamiętam, że żartowaliśmy z "Piżmaków" /tj. peżetemowców/ i nazw ich statków: jak była "Kopalnia Grzybów" to i mogła być "Hodowla Pomidorów" oni zaś tłumaczyli PLO jako Palestinian Liberation Organization. Drzewiej bywało!
Pozdrowienia dla starej gwardii i tych z nowych "wynalazków".

 
11-10-12 17:31  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard...... ja sie nie zalapalem do tamtych czasow bo j.w. wspomnialem dosyc szybko udalem sie szukac szczescia pod roznokolorowymi banderami i wynalazkami..... od tych najdziwniejszych az po prawie promy kosmiczne..... ;-)

Moj pierwszy statek morski ;-) nazywal sie "Kopalnia Szczyglowice" ........ no wezcie mi znajdzcie obcokrajowca ktory to wymowi ?? ;-( ....... maskra na calego....
W ogole nasze polskie nazwy byly dla nich dziwne w wymowie.
Radio mi kiedys opowiadal jak stali na redzie w Brazylii i ktos wolal przez radio : oczki toczki ... oczki toczki ...... dopiero po dluzszej chwili zalapali ze to chodzilo o nich o
"Obroncow Poczty" .... obecnie powyrzucano polskie litery i chyba nazwy sa prostsze dla obcych za to juz jakos mniej swojskie dla nas.

Ja raczej naleze jeszcze do modern guard ;-).
Choc mialem okazje poplywac z naprawde roznymi matrosami od "pizmakow" ( fajne tego nie znalem) po "ploszczakow" razem z rybakami i goscmi po marwoju no a ostatnio jak juz sie trafi jakis rodak to z new generation - DP life style i takie tam nowinki....
I naprawde moge napisac ze nie ma co generalizowac bo spotkalem i super fachowcow po marwoju z duza kultura osobista znajacych sie na rzeczy jak i ostatnie lajzy po WSM-kach ktorzy sie na najnizszych pozycjach nie powinni nawet znajdowac..... ot zycie.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 18:40  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Użyłeś trafnego określenia - pływa. Tak, teraz się pływa na "statkach szpitalach". Puste messy, korytarze z trupiobladym światłem neonówek, ludzie po pracy pozamykani w kabinach, postoje liczone na godziny, keje od centrum oddalone nieraz o ileś tam kilometrów na wszystko brak czasu, załoga - mieszanina wszystkich ras i wyznań i ... najważniejsza "kasa" , nie ma znaczenia gdzie i jak, bo i tak podmiana samolotem. "Stary" to już nie pierwszy po Bogu lecz szofer wożący ładunek związany terminami. Coraz większe uprzedmiotowanie. Przyszło nowe...
Dawniej żyło się na statkach. Wspólne kabinowe "nocne Polaków rozmowy", wypady na ląd, w messach gwarno, kolejki na schodach do radiego, nie było żadnych tajemnic a gdy po paru miechach mijało się główki wejściowe do portu, serce biło szybciej a dzieciaki piszczały z radosci i skakały na keji. "To se nevrati" jak mawiają nasi sąsiedzi.
Kolejny etap rozwoju żeglugi to zapewne bezzałogowce - jedynie na wejścia i wyjścia będzie obsada.

 
11-10-12 20:28  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Życie na statkach zabiły laptopy z setkami nagranych filmów. Drzewiej po kolacji zbierała się załoga w świetlicy. Jedni grupowo oglądali filmy z kaset, a inni rżnęli w karty. A teraz? Każdy po wachcie idzie do siebie i siada przed ekranikiem, oglądając w samotności niezliczone filmy :-(((((((((((((((

 
11-10-12 21:09  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oj Panowie troche mocno to wszystko uogólniacie i demonizujecie modern.
Nie tak dawno jeszcze pływałem na shuttle tankerach czyli mozna powiedzieć rodzaj topu w tankerach i zależało głównie od załogi i atmosfery jak było na statku. Mieliśmy i laptopy ale jak przyszły MŚ w kopanej w Niemczech to odpowiednio wcześniej zamówiliśmy stół z piłkarzykami a potem rozgrywaliśmy własne mistrzostwa. Razem oglądaliśmy mecze i razem czasem piwko lub rudą wychylilismy.....razem obstawialiśmy wyniki itp.
Bliźniak operuje na Brazylii - musze opisywać....?? ;-D
Postoje 30 godzinne ale raz nam się trafił postój 3 dniowy i wiecie co - ci wszyscy co non stop narzekali na krótkie postoje na 3-ci dzień przychodzili jak zombie do cargo roomu z pytaniem - to kiedy jedziemy bo już nie wyrabiamy...... ;-)

Co do laptopów to niestety ale często życie na statku zabijają po prostu sami ludzie a nie kompy gdzie dosyć często zbiera się kilku debili i robią własne folwarki nie mówiąc o innych rzeczach. Nie bez powodu się mówi że Polak Polakowi za granicą wilkiem.....
znam to z autopsji i od kiedy mi się zdarzało być samemu wśród obcych nacji to były to moje najlepsze rejsy. Bez zawiści, kopania dołków i różnych innych przywar. Owszem bywało i wesoło i smutno czasem ale zawsze lepiej.
A z naszymi to niestety bywa dosyć średnio....

Moje dzieci dalej piszczą z radości po 28 dniach, ale mam okazje widzieć jak dorastają, żadne nie uciekało z krzykiem: mamo co to za pan itp.... a po długich rejsach mogłoby być różnie.

Ja bym się jednak nie zamienił na tamto pływanie.......

pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
11-10-12 22:04  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Raz byłem na statku z matrosem, którego po powrocie do domu pogryzł własny pies. Biedaczek nie poznał swojego Pana po 14 miesiącach rozłąki.
THEO - Co do jednostki masowca z serii trzydziestodwutysięczników - nie sprawdzałem jaka jest obecnie sytuacja z dokumentacją tego statku. Generalnie około 90 % jednostek cywilnych jakie pływało i pływa pod polska banderą idzie odtworzyć i to spokojnie w skali 1:100. Wszystko zależy od posiadanych kontaktów i budżetu jakim się dysponuje. Kopie dużego formatu, prezenty, dojazdy itp - troszkę to kosztuje. Pewnie, że do wykonania jednostki w skali 1:200 wystarczą plany PM - Większość wydawnictw kartonowych opiera swoje projekty o PM. Szkoda tylko, że w większości przypadków projekty te opierane są tylko o nie, jak by nie było dostępu do lepszej, pełniejszej dokumentacji :(((. Wiadomo oszczędności. Z drugiej strony patrząc - jest to całkiem niezły materiał wyjściowy dla modelarzy budujących modele zwaloryzowane. Ja osobiście najchętniej skleił bym sobie model w 1:200 jednego z naszych statków przeworzących płynną siarkę("Siarkopol", "Tarnobrzeg" itd). Z ankiety wyszło nam jednak, że modelarze kartonowi najchętniej z transportowców skleili by sobie liberciaka albo jednostkę typu Victory. Jeszcze jakby doba była dłuższa............

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
11-10-12 23:01  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Szkutniku !! Przecież model "Liberciaka" juz od ładnych paru lat mamy !!
A jesli już poruszyłes temat "siarkowców" to podsunę taki temat : M/S Penelope !
Statek budowany w dwóch stoczniach. Na kadłubie seryjnego masowca ze stoczni Warskiego, potem wykończony w Gdańsku. Jeśli masz chody w Szczecinie , to i pewnie plany stoczniowe znajdziesz ! No i model w skali 1/200. :-) :-)

 
12-10-12 06:58  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

THEO - no dokladnie to ujales : "juz od ładnych paru lat mamy " moze wiec czas na cos nowego?
Po za tym liberciakow bylo tyle ze z pewnoscia znalazlby sie jakis ciekawy egzemplarz ;-)

Ja z checia bym nabyl kilka masowcow czy drobnicy albo semikontenerowcow. Fajnie ze JSC dziala w tym kierunku a i takim "Zawratem" czy "Sokolica" bym nie pogardzil ;-)

pozdrawiam

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
12-10-12 09:00  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
THEO - Jak już wspomniałeś, a Janisz potwierdził - "Liberciak" dostepny na rynku ma już swoje lata. Przydałoby się nowe opracowanie modelu z uwzględnieniem dzisiejszych standardów - otwierane ładownie, ładunek pokładowy itp. "Liberciaki" występowały w wielu odmianach - na pewno coś ciekawego można by z tego wybrać.
Co do "siarkowców" - plany stoczniowe "Penelope" jak i starszych jednostek tego typu - "Tarnobrzeg", "Siarkopol" są dostępne dla niektórych shiploversów ;-). Na model w 1:200 w zupełności wystarczą, a jak ktoś ma dużo miejsca w chałupie to i na model w skali 1:100. Na razie musimy jednak zakończyć to co zaczęliśmy.

Janisz: nie strasz tym Zawratem bo się jeszcze skuszę. Pamiętam go jak pływał w Athenian Tankers....... ale już pod inną nazwą ;-).

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
12-10-12 10:36  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam.
SZKUTNIK a znasz może jego nazwę u Atheniana?
Pozdrawiam

 
12-10-12 11:31  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Szanowni Koledzy, Wilki Morskie, sami chyba zauważyliście, że wątek już czterema stronami wpisów odbiegł od tematu.
To o czym mówicie jest naprawdę fascynujące, sam w latach 60-tych z plaży w Karwi podziwiałem przepływające w oddali statki, próbowałem je identyfikować na podstawie zgromadzonych widokówek, w porcie w Gdyni dziwiłem się skąd tam statek o nazwie Vitkowice pod czechosłowacka banderą , pozowałem do zdjęć przy ORP "Burza" ale proponuję albo w odpowiednich działach otworzyć nowe wątki "Pod Różą Wiatrów", albo założyć wątek - koncert życzeń marynistycznych. Piszę to trochę wbrew sobie, ale niestety takie są reguły na Forum.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
12-10-12 11:45  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

I Ty Brutusie przeciwko nam ????

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
12-10-12 11:47  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Nieeeeeeeeeeeeeee

Tylko to naprawdę trudno juz podciagnąć pod zapowiedź wydania modelu ;->

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
12-10-12 11:48  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

"Zawrat" raczej nigdy nie plywal u Atheniana.
Jeszcze do poznych lat 90-tych plywal w PZM-ie a potem chyba byla plaza w Alangu - ale moge sie mylic....

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
12-10-12 12:04  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pozwoliłem sobie załozyć nowy wątek zgodnie z zaleceniem moderatora : "Róża Wiatrów" - dyskusje o statkach handlowych.

 
12-10-12 14:44  Odp: [Nowość] JSC 406 Mieszko I i Hel
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Dzięki ;-)

wątek jest tutaj : http://www.konradus.com/forum/read.php?f=12&i=16965&t=16965&filtr=0&page=1
--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024