FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-08-12 11:19  [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, kończąc model samolotu I-16 postanowiłem w międzyczasie podłubać przy Fokkerze e.V. Model opracowany jest przez Pana Pawła Mistewicza. W sprzedaży ukazał się niedawno i za namową brata postanowiłem go kupić.



Myślałem, żeby wykonać dwa modele. Jeden w malowaniu polskim, a drugi w niemieckim. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pierwsze kroki skierowałem w kierunku wykonania kratownicy. Jest ona robiona z prętów stalowych o średnicy 0,6 mm i łączona przy pomocy lutowania.

To co udało mi się do tej pory zrobić:



Postaram się w miarę często aktualizować ten wątek.
Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
30-08-12 17:43  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, nie spodziewałem się takiego zainteresowania. Ostoja dobrze myśli;) kwas solny to jest to co pomaga. Ja lutuję trochę inaczej: miejsce lutowania zwilżam rozcieńczonym kwasem solnym (jakaś kropelka) i dalej normalnie, lutownica i niewielka ilość cyny. ja100: te pasty to podobno dobra sprawa...
A tak wygląda to po kolejnym lutowanku:


Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
01-09-12 16:50  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, ZbiG: KARTON będzie w swoim czasie;) wydrukowana kratownica jakoś mnie nie przekonała;)

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
04-09-12 16:07  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, postanowiłem podłubać coś przy papierze, żeby nie było, że to nie KARTON :P wziąłem się za robienie karabinów.

Narzędzie do wybijania prostokątnych otworów:


A tu efekt:


I tu jeszcze coś takiego:


Za jakość zdjęć z góry przepraszam...
Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
04-09-12 16:37  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki, wybijak zrobiony z trzech zlutowanych ze sobą pręcików stalowych o średnicy 0.5 mm , które następnie wlutowane są w rurkę mosiężną. Przykładam to ustrojstwo do papieru i uderzam raz i zdecydowanie kombinerkami.

Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
14-09-12 12:57  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, prace posunęły się trochę na przód. Postanowiłem zmienić malowanie samolotu na samolot o nr 185/18, na którym Stec uzyskał zestrzelenie ukraińskiego Nieuporta.

A wygląda to tak:

Efekt prześwitywania płótna:

A tu pierwsza przymiarka:


Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
18-09-12 18:26  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam ponownie, prace idą do przodu, ale powoli. Poniżej zdjęcia obszytej lozengą tylnej części kabiny.



Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
18-09-12 22:53  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Hej,

Ramm: tak jak pisałem wcześniej zmieniłem malowanie samolotu na samolot o nr 185/18, czyli burty są drukowane na nowo. Do wydruku użyłem papieru o gramaturze 160 g/m^2 firmy optiimage (jakiś tańszy był). Wydruk ten jest wykonany z obu stron, po stronie wewnętrznej lozenga została rozjaśniona (stąd ta bladość, a biała "S" została przyciemniona) co imituje prześwitywanie płótna nawet jak nie jest ustawione pod światło. Widać to dobrze na zdjęciach, na których burta leży płasko na białej kartce. Grubość kartonu pozwoliła także na odpowiednie prześwitywanie części przy dużym natężeniu światła.

Ryszard: dzięki za pomoc, wiedziałem o tym, ale myślałem, że lozenga 5 kolorowa dotyczyła powierzchni górnej i dolnej usterzenia poziomego. Oczywiście mam zamiar to uwzględnić. Trzeba będzie poszperać za tym jeszcze.

Uprzedzając kolejne pytania, napiszę jak wykonałem obszycie tylnej części kabiny. Sznurki wykonane są z żyłki wędkarskiej o średnicy 0,12 mm, otwory w lozendze wykonane igłą lekarską 0,4 mm. Po "zasznurowaniu" przestrzeni między kratownicą, maznąłem żyłkę odpowiednim humbrolem.

Pozdrawiam!

--

Post zmieniony (18-09-12 23:51)

 
21-09-12 11:14  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, poniżej przedstawiam sznurowanie płótna na spodzie samolotu.




Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
21-09-12 12:33  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, jest to oczywiście strona zewnętrzna płótna. Dziurki były wycinane igłą lekarską 0.4 mm, od strony wewnętrznej co pozwoliło na uzyskanie wypukłej krawędzi otworu, którą następnie maznąłem srebrną farbą. Co ma imitować metalowe oczka. Linka wykonana z sześciu skręconych ze sobą włókien. Wyciągnięte one zostały ze sznurka do prania (zdjęcie niżej). Linka ta została napięta między dwoma gwoździami i pomalowana popielatym humbrolem. Co skleiło włókienka ze sobą.

Linka:


A tak to wygląda w rzeczywistości:


Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
21-09-12 14:22  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Ryszard: te kółeczka są malowane na srebrno, końcem wykałaczki nanosiłem malutką kropelkę humbrola na powstałą wypukłość po wycinaniu otworów.

Dzięki Koledzy! i przepraszam za tak rzadkie i mało obfite uaktualnianie wątku, ale czasu mało- szukanie pracy itp.

Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
24-10-12 11:19  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, wklejam kolejne zdjęcia. Skleiłem burty ze spodem kadłuba. Zrobiłem także wzmocnienia otworów w tylnej części kadłuba i tu jest dylemat. Efekt mnie nie zadowala. Wyszło to zbyt wypukłe i każde wzmocnienie wygląda inaczej (brak powtarzalności). Zakładając, że płótno i skóra miały po 1 mm grubości, w skali 1:33 nie powinno to tak się uwypuklać. Tak więc zamierzam robić to na nowo jako wydruk, a później ewentualnie maznąć brązową farbą imitując skórę (uzyskam w ten sposób delikatną wypukłość). Poprawię także sznurowanie, zrobię przesunięcie lozengi (tak jak na zdjęciu oryginału przedstawionego wyżej).



Łączenie burta-spód:


Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
21-02-13 23:17  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, po długiej przerwie czas na powrót ;) kombinowałem dalej ze sznurowaniem "płótna", ale poległem i tak jakoś chęci do klejenia uciekły. A tak na poważnie to brak czasu doskwiera. W międzyczasie zająłem się też sklejaniem parowozu wąskotorwego. Pewnie niedługo trafi on do nowej relacji. Wracając do Fokkera-wrzucam kolejne zdjęcia i to co udało się w ostatnich dniach zrobić:



I takie wypociny w GIMPIE;P


Pozdrawiam!

--

Post zmieniony (21-02-13 23:19)

 
22-02-13 22:38  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Sposób wykonania karabinu jest podany wyżej. Otwory w chłodnicy km wybijane specjalnie zrobionym do tego celu wybijakiem... Ale ja z efektów nie jestem zadowolony, już jest zrobiony kolejny wybijak (z jednego pręta stalowego odpowiednio ukształtowanego na końcu). Myślę, że niebawem wrzucę jakieś próby z robienia chłodnic. Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
23-02-13 12:37  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, jak mówiłem tak robię. Wstawiam zdjęcia nowego, lepszego wybijaka i efekt uzyskany po wybijaniu.




Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
24-02-13 22:06  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam, po weekendowej walce z materią zwaną KM, po różnych próbach i wielu zmianach kolejności sklejania poszczególnych elementów wyszło coś takiego:



Myślę, że to jest wszystko co można wycisnąć z tej metody.
Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
24-02-13 22:59  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki, ta tajemnicza podkładka to druga strona maty do cięcia ;)

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
07-08-16 20:08  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam po bardzo długiej przerwie. Po trochu coś dłubię przy modelu. Chcę aby był jak najlepiej wykonany (w miarę moich umiejętności i możliwości). Brak czasu na hobby też doskwiera. W międzyczasie udało mi się skompletować sprzęt do fototrawienia.
Niżej zdjęcia tego co udało się zrobić.
Komplet sprzączek do pasów wykonanych metodą fototrawioną z tzw. nowego srebra (mosiądz wysokoniklowy)- blacha 0,1 mm, po wytrawieniu sprzączki lakierowane tak aby uniknąć pokrycia sprzączek przez tlenki (a co za tym idzie zmiany barwy na żółtą ):

Fotel- papier mocno nasączony lakierem akrylowym, dzięki temu mogłem wywinąć krawędzie fotela, poduszka wykonana z masy dwuskładnikowej:

Wcześniej pisałem o zmianie sznurowania spodu kadłuba, bo to co zrobiłem nie podobało mi się. Nowe sznurowanie wykonałem w bardzo pracochłonny sposób. Użyłem do tego igieł do strzykawki 0,45 mm. Igły te ciąłem dremelem na kawałki ok. 1 mm, podczas cięcia polerowałem także ten koniec który będzie widoczny. Tak ucięte tulejki wklejałem w otwory wcześniej wykonane w poszyciu kadłuba. Tu szukam odpowiedniej nitki, ta co jest na zdjęciu jest czarna, przydałaby się jakaś biała lub szara:

Niżej kolejny zalety fototrawienia. Blacha za silnikiem oraz blachy pod kadłubem. Polerowane. Pokryte lakierem.

Cylinder silnika, po zrobieniu (wytoczeniu za pomocą dremela) modelu cylindra, zrobiłem formę przy pomocy której odlałem resztę cylindrów do silnika:

Głowica cylindra:


Przy robieniu tego modelu dużo frajdy mam w poszukiwaniu różnych optymalnych rozwiązań na wykonanie poszczególnych części, może niektóre komuś się przydadzą. Ja sam dużo "ściągam" od kolegów. Mam też świadomość, że mało jest papieru w tym co teraz pokazałem, ale każdy w jakiś sposób waloryzuje swoje modele. Ja staram się robić to za pomocą osobiście wykonanych dodatków.
Pozdrawiam serdecznie.
P.s. teraz kombinuje z kołami szprychowymi (szukam pomysłu), a w przyszłości mam zamiar wykonać karabiny przy pomocy fototrawienia.

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
14-08-16 21:44  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Witam.
Powoli, ale do przodu.
Pasy zamocowane do fotela:

Przymiarka do kadłuba:

Pozdrawiam!

P.s. mam jeszcze 2 kpl sprzączek (nie trawiłem więcej) do ewentualnego "podzielenia się"- zamiany na coś. Jak ktoś chętny to zapraszam na maila.

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
15-08-16 21:23  Odp: [RELACJA] Fokker e.V z Kartonowej Kolekcji
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Dzięki.
Ryszard twoje modele są genialne, zrobione ze smakiem. Z przyjemnością się ogląda twoje relacje.
Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024