FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-06-12 13:37  Pomocy z CA
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Koledzy przykleiłem sobie matę OLFA rozlanym CA rzadkim do laminowanego blatu stołu. Jak lub czym ją odkleić. Wiem, że są jakieś odklejacze, wiem ,że mata na straty, ale stół jeszcze by się przydał.
Czy istnieje najlepiej domowy sposób na odklejenie tejże od blatu,
Proszę poradźcie coś.
SZAD

 
29-06-12 13:40  Odp: Pomocy z CA
skom25   

Myślę że najmniej inwazyjną metodą będzie spróbowanie zalania całości wodą, po pewnym czasie CA powinno chociaż trochę odpuścić.

 
29-06-12 14:10  Odp: Pomocy z CA
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Zaschnięty CA powinien zmięknąć/osłabnąć pod wpływem acetonu.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
29-06-12 14:25  Odp: Pomocy z CA
Radzio65 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

"Debonder" świetnie rozpuszcza CA i raczej niczego przy okazji nie niszczy. Tylko nie jest tani ..., ale może się nie raz jeszcze przydać (z autopsji...)

 
29-06-12 15:15  Odp: Pomocy z CA
skom25   

Ale aceton może zniszczyć laminat. Pytanie jak bardzo mata jest przyklejona bo może się okazać że żaden płyn nie dostanie się w miejsce styku.

 
04-07-12 18:43  Odp: Pomocy z CA
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Panowie
Sprawa rozwiązana. Przy pomocy młotka i przecinaka.
Niestety porada moczenia wodą nic nie dała. Po zbudowaniu barykady ze szmaty i moczeniu gąbką efektów nie było żadnych.
Pomocny okazał się zmywacz do paznokci, który zmiękczył trochę CA, ale całą robotę wykonały podane powyżej narzędzia.
Powierzchnia sklejenia była na tyle duża /ok.10cm kw/, że niestety matę musiałem wywalić, a laminat na stole wyskrobać szpachlą po rozcieńczeniu zmywaczem.
Dzięki wszystkim za porady mniej lub bardziej udane, a szczególnie za dobre chęci.

SZAD

 
04-07-12 19:53  Odp: Pomocy z CA
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Nie ma to jak "messel". :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
04-07-12 23:29  Odp: Pomocy z CA
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Trzeba poznać zasadę działania. Z tego co pamiętam CA utwardza sie wilgocią z otoczenia więc czy woda to dobry pomysł ? (( Tak jak pisał kolega "Debonder" i mata mogła być odzyskana. Aceton to to samo co zmywacz do paznokci raczej bardzo inwazyjny rozpuszczalnik i nie poradzi sobie z klejem CA, ale zniszczy laminat i inne rzeczy. Też nie jestem pewien czy nie naruszy maty bo rozpuszcza tworzywa sztuczne To tak na przyszłość.

 
05-07-12 09:27  Odp: Pomocy z CA
skom25   

Pomysł z wodą polega na tym że woda wnika pod klej (tak mi się wydaje) i da się to odczepić ale dotyczy to raczej dwóch dość płaskich powierzchni.

 
05-07-12 11:25  Odp: Pomocy z CA
Radzio65 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

"Debondera" używam przy modelach plastikowych. Dokładnie o co chodzi. Jeśli mam małą szczelinę do zaszpachlowania (np. łączenie połówek kadłuba czy łączenie skrzydło-kadłub), podkreślam małą tzn. naprawdę wąską, zapuszczam tam CA, czekam aż wyschnie, a następnie watką kosmetyczną na patyczku (taką do czyszczenia uszu) zmywam nadmiar CA, wyrównując powierzchnię. Polistyren uszkodzony nie jest, śladów po zmywaniu brak, a do tego nie trzeba męczyć się ze szlifowaniem tak jak w przypadku każdej innej szpachli. Biurka też jeszcze nie uszkodziłem (kapło, a jakże), a sosna lakierowana ...

Pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024