FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-06-12 14:17  [P] Lampa do modelowania w nocy
Marcin72   

Witajcie,
Mam prośbę o doradzenie jaką lampę kupić aby sobie bez przeszkód modelować w nocy.
Na pewno macie wypróbowane rodzaje i "moce" takich źródeł światła.
Proszę o info i dziękuję.
pozdrawiam
Marcin

--

 
14-06-12 14:52  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

W nocy drogi kolego to się śpi a nie klei bo potem w dzień człowiek chodzi niewyspany ;-)
A na poważnie to ja mam dwie lampy a w nich dwie żarówki energooszczędne.
Każda o mocy 88W i jednakowej barwie światła.
Dwie po to żeby cienia było jak najmniej w miejscu pracy.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
14-06-12 15:16  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Najważniejsze żeby snop światła padał poniżej oczu. Powierzchnia na którą pada snop światła nie odbijałał go, gdyż będzie nas to raziło w oczy.

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 
14-06-12 19:00  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
darekb 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 5

Ja używam od dawna tej lampy: http://swiatswiatla.pl/product_info.php/info/p2009_Tede-lampka-biurkowa-2w1-srebrna.html Jest to niemiecki produkt, ma bardzo długie ramiona i co ciekawe i ważne, ma do wyboru dwa rodzaje mocowań. 1 - ciężka podstawa na blat stołu i 2 - dokręcana stopka na brzeg stołu. Warta swojej ceny i moich oczu ;)

--
Pozdrawiam, darekb
https://darek.net

 
14-06-12 19:17  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

A ja, w przeciwieństwie do Starego, używam tradycyjnych żarówek. Nie migają, w ich świetle kolory są takie same jak w świetle słonecznym, a ciepło? No cóż, na dalekiej północy każde źródło ciepła jest na wagę złota. ;)

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
14-06-12 19:49  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Cześć,

Ja od lat używam podobnej konstrukcji, tyle że o połowę tańszej, rodem z Ikei:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60370183/?query=TERTIAL+Lampa+biurkowa
Jest o tyle fajniejsza od powyżej proponowanej, że elementy ramion są w całości metalowe.

Obecnie, jako że przeprowadziłem się i wreszcie mogłem skonstruować coś od początku do końca pod siebie, używam dwóch takich lampek, oczywiście z żarówkami energooszczędnymi. Dzięki temu mam teraz pseudo lampę bezcieniową. Sprawdza się świetnie ;)
Zresztą, całość prezentuje się tak:
http://i341.photobucket.com/albums/o380/Sprudin/ddm001Large.jpg

Pozdrawiam!!

--

Post zmieniony (14-06-12 19:51)

 
14-06-12 20:01  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A ja dodam od siebie,że oprócz oświetlenia stołu montażowego,powinno się zastosować oświetlenie ogólne stonowane. Tego typu oświetlenie nie męczy oczu (nie ma wtedy dużego kontrastu).

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
14-06-12 20:06  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
darekb 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 5

I tu Sprudin Cię zaskoczę: ramiona też są metalowe!

--
Pozdrawiam, darekb
https://darek.net

 
14-06-12 20:16  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Dodam tylko by zastosować żarówkę o barwie światła 2700 K. A lampkę mam taka jak pokazał Sprudin ale tyko jedną bo mam mniejsze biurko ;-)

--

Post zmieniony (14-06-12 20:18)

 
14-06-12 20:21  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Emes 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Michał - czyżby aż tak spodobało Ci się moje biurko, że zrobiłeś sobie "lustrzane odbicie"? ;-)

--
ŁSM

 
14-06-12 20:50  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

@darekb: a widzisz, to dobrze, miałem na myśli te czarne elementy, do których przymocowane są ramiona. Na zdjęciu są czarne, więc założyłem że są plastikowe ;)

@Emes: nie pamiętam Twojego układu, poza samymi lampami, ale tutaj udało mi się wreszcie oddzielić biurko komputerowe od modelarskiego, co daje mnóstwo swobody w rozrabianiu z papierem :)

--

Post zmieniony (14-06-12 20:56)

 
14-06-12 21:12  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Navigator 

 

Sprudin: mam tę lampę - te czarne elementy są plastykowe, ale to akurat niczemu nie przeszkadza, a ważne, że lampa ma podstawkę i nie trzeba jej przykręcać na stałe do stołu. Lampa nie jest rewelacyjna, ale mi osobiście służy już jakiś czas i wystarcza.

Krystian: a dlaczego sugerujesz żarówkę 2700 K? To barwa ciepła - żółta - taka jak normalna żarówka.
Osobiście stosuję 5400 K czyli światło dziennie (zimne - niebieskie). Mam wtedy w pokoju południe w samą północ :-)Dodatkowo Ra > 90 czyli odwzorowanie kolorów powyżej 90%. W sumie w pełni świadomie zdecydowałem się na tę "żaróweczkę" http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/funsports-swietlowka-30w5400k-powerlux-.html
Oczywiście jeśli komuś zależy na nocnym bardzo dokładnym odwzorowaniu kolorów to zostaje tylko świetlówka z Ra>98. Taką robi Phlips jak dobrze pamiętam.

 
14-06-12 21:30  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Podpiszę się pod ZbiGiem i Darkiem, tylko że ja mam taką lampę właśnie na giętym ramieniu, ale nie z kloszem obłym, lecz podłuznym i z jarzeniówkami. Podłużność klosza jest naprawdę dużym atutem.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
14-06-12 21:32  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Współczynnik Ra podawany przez Navigatora znam pod oznaczeniem CRI -wspólczynnik oddawania barw (Colour Rendering Index).

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
15-06-12 07:35  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Marcin72   

Dziękuję Wszystkim za pomoc, teraz dosyć jasno to widzę.
Marcin

 
15-06-12 08:02  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
maly 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeśli mogę coś doradzić polecam ci taką lampę sam posiadam jestem bardzo zadowolony, co prawda na fotce jest pokazane że stoi na podstawce ale jest w zestawie opcja przymocowania do blatu

http://www.e-adma.pl/p/3/62/lampka-biurkowa-atena-p-energooszczedna-11w-lampki.html

Post zmieniony (15-06-12 08:03)

 
15-06-12 09:24  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
krzysiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

http://www.rgm.com.pl/vtlamp6-lampa-z-lamanym-ramieniem.html#
--

Post zmieniony (15-06-12 09:28)

 
15-06-12 09:47  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Błąd...
Żarówki (czy też świetlówki) świecące na 2700 K to wcale nie jest dobre rozwiązanie.

To NIE JEST barwa światła naturalnego (poprawniej - temperatura barwowa).

Jeśli chcecie mieć światło naturalne, szukajcie źródła o temperaturze barwowej 5500 - 6000 K.. Czasami bywają w marketach , ale na zasadzie przypadku, lepsze wyniki da przeszukanie specjalistycznych sklepów (np. w Poznaniu znam tylko dwa miejsca, gdzie mają), albo spróbujcie w dziale fotograficznym na tzw. "znanym portalu aukcyjnym".
A jak ktoś nie wierzy - proszę sobie zrobić fotkę białej kartki przy źródle 2700 K i przy świetle naturalnym.

I jeszcze jedno - jakieś pół roku temu wymieniłem sobie obie "żarówki" w moich lampach na energooszczędne (oczywiście 2700K, bo innych nie ma). Byłem rutynowo u okulisty i dostałem "z..ebkę". Za co? Tu się podeprę cytatem: "Problemem jest działanie światła niebieskiego na fotoreceptory w nabłonku barwnikowym siatkówki. Przy odpowiednio długotrwałym działaniu może ono wywołać zmiany w plamce żółtej, pogłębiając w ten sposób zmiany degeneracyjne plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Szczególnie narażone są osoby z uszkodzeniami soczewki lub siatkówki".
I to właśnie u mnie zaczęło wyłazić, sam zresztą podejrzewałem, że coś się w moich patrzałkach psuje, bo strasznie bolały mnie oczy po wieczornych siedzeniach przy stole.

Dodatkowo sposób świecenia świetlówek (czyli ciągłe wyładowania) powoduje, że oko odbiera takie światło jako nieustanne migotanie. Ponoć zwłaszcza te tanie ( made in peerce) są największym źródłem zagrożenia, bo handlowcy w d... mają normy, liczy się marża. Wyp... więc dotychczasowe świetlówki energooszczędne, wsadziłem takie ze znanej firmy i przede wszystkim SŁABSZE. Bo ta duża jasność, wynikająca ze sporej skuteczności, też jest zabójcza dla wzroku.
I jakoś (chyba) teraz jest lepiej...

A jeszcze gorzej byłoby, gdybym miał tam wsadzone tzw. LED-y. - okulista twierdzi, że do długiego używania to one powinny być zakazane prawnie. Oczywiście normy i nakazy unijne mówią co innego, bo one dbają o ekologię i środowisko. Do codziennej pracy używam tych 2700K (świetlówek, nie LED-ów), bo są tańsze, no i pamiętam, że przekłamują kolory w stronę cieplejszych niż są w rzeczywistości, ale do fotografii używam zestawu lampek ze źródłami 5500K właśnie.

Wiem, że wątek jest o LAMPACH, czyli konstrukcjach do mocowania źródeł światła, ale to co tam wkręcimy też jest ważne.

A lampy mam typu kreślarskiego, dodatkowo szukałem takich z wyłącznikiem na kloszu - nienawidzę szukać pstrykacza na kablu wiszącym gdzieś za krawędzią stołu.

Post zmieniony (15-06-12 09:50)

 
15-06-12 09:48  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
mario1970   

O tu się odezwę . Bo ja co prawda plastikowy jestem , ale problem ten sam.

Zarówka energooszczędna ma jedną jeszcze zaletę . Mały pobór mocy pozwala wkrecić w normalną oprawkę gdzie jest max 60 W żarówkę energooszczędną o mocy 130 - 150 W . Ja z takim lampami pracuję Dla mnie 80 - 85 wat to za mało . Wzrok mam dobry i nie zamierzam go stracić.

Z barwą światła widzę większy problem. Bolesne doświadczenia nauczyły mnie , że powazniejsze malowania ( maluję aero i pędzlem ) robię w ciągu dnia bo kilkakrotnie przejechałem się , że kolory , ktore widziałem wieczorem okazały się inne niż w dzień . Przy retuszu i malowaniu modeli kartonowych to może byc najwiekszy problem. I oprzy malowaniu miałbym jeszcze zapalone główne światł w pokoju.

Jest jescze jedna kwestia i nie wiem , czy niektórzy to zauwazyli . Żarówki dające tzw światlo dzienne , albo zbliżone do dziennego powoadują , że jak dłużej przy nich pracujesz w nocy to generalnie jest problem potem z zaśnięciem. Zakłócasz równowagę pomiędzy nocą , a dniem Pojawia się stan,że jestes zmęczony robotą modelarską , a spać się niestety nie chce.

P.S. Sprudinku , czy ty o mnie jeszcze pamiętasz ?

--



 
15-06-12 09:52  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Ja używam lupy z lampą. Kołowa świetlówka dookoła szkła lupy, dzięki temu nie ma cienia od rąk. http://www.kosmed.nazwa.pl/images/806DC.jpg

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
15-06-12 10:06  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
vanhasen 

Na Forum:
Galerie - 3
 

To ja ze swojej strony dorzucę osobom szukającym ciekawej lampki jeszcze jeden model.

http://decor-nail.pl/index.php?products=product&prod_id=53

Od jakiegoś czasu z takiej korzystam (a żonie nie przyznałem się że to lampka do salonów kosmetycznych ;) )

--

Post zmieniony (15-06-12 10:07)

 
15-06-12 10:37  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Navigator 

 

Myślę, że dla zamknięcia (a może otwarcia) tematu doboru oświetlenia można polecić tę stronę: http://www.zdroweoswietlenie.pl/index2.php?go=pokaz_galeria&ptyp=calosc

--

 
15-06-12 12:54  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Marcin72   

Znalazłem w sklepie świetlówkę energooszczędną Philipsa 23W 6500 K za 21 pln czy taka będzie ok ? Docelowo wyposażę się w dwie szt. ale na razie wykorzystam "kreślarkę" którą już posiadam, myślę że zamiana 60 W żarówki na tą znacznie podniesie komfort nocnych posiedzeń przy kuchennym blacie ;-)
Marcin

 
15-06-12 15:22  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

ad Marcin72:

Rozróżnij, proszę, dwie rzeczy:

1. Oświetlenie do montażowych prac modelarskich (czyli cięcie, szlifowanie, klejenie itd.) oraz
2. Oświetlenie do malowania albo fotografowania.

O ile do tych pierwszych prac rodzaj oświetlenia nie jest w zasadzie krytyczny, to te żarówki, o których piszesz są przede wszystkim niezbędne w drugim zakresie. Oczywiście możesz przy nich pracować stale, także klejąc czy wykonując inne niemodelarskie czynności. Ale nie koncentruj się na źródle światła. Wydaje mi się, że istotniejsze od doboru typu źródła światła jest posiadanie takiego systemu oświetlenia, który równomiernie i w miarę bez cieni dozuje nam fotony na obszar, na którym pracujemy. Myślę sobie, że dwie lampy, świecące jedna - z lewej, druga - z prawej, powinny już dać zadowalający efekt. Raczej warto wykombinować sobie sposób oświetlenia miejsca pracy tak, żeby było można obrabiać elementy widząc je bez zniekształcających percepcję cieni niż koncentrować się na poszukiwaniu odpowiedniej barwy oświetlenia. Zresztą mając już dobrany system (czyli zakup i ustawienie lamp) możemy przejść do fazy dobierania żarówek czy świetlówek.

Aha - tzw. żarówki energooszczędne, to w rzeczywistości miniaturowe świetlówki, wyposażone w gwint do wkręcenia ich do oprawek (E27 - czyli tzw. duży gwint albo rzadziej gwint E14, czyli tzw. mały). Poza tym gwintem nie mają wiele wspólnego z normalną żarówką, która światło daje przez żarzenie się drucika. Oraz przyjemne ciepełko w zimne dni...

Taki przemądrzały jestem, bo jeden z moich klientów to firma z branży oświetleniowej i wciąż coś tam dla nich projektuję, więc jestem w miarę na bieżąco z terminologią...

--

 
15-06-12 22:25  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Z tego co wyczytałem z http://www.zdroweoswietlenie.pl to biurko powinno być oświetlone barwa 5000-6500 K (i natężenia 1000 Lx). Do tego dołożył bym oświetlenie górne o barwie 4000 K. A w przerwie sklejania i w odpoczynku to popularne 2700K.
Co o tym myślicie?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
15-06-12 22:55  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No to i ja dorzucę swoje trzy grosze:

- w przeciwieństwie do wszystkich używam lampy LED:

http://megastore.pl/107904,Reality-Lampka-biurkowa-Flavi-LED-12x02W-R52071187.html

zalet jest wiele:

- oszczędność prądu
- brak migania
- światło zimne (czyli zbliżone do dziennego)

Muszę przyznać, że ja sklejam tylko późnymi wieczorami i w nocy, jak do tej pory jestem zadowolony z mojego świetlika - nigdy nie mam objawów zmęczenia oczu. Można ją nabyć np w Praktikerze za ok 70 zł - wszystko zależy od wielkości warsztatu (biurka). Mój warsztat ogranicza się do przestrzeni A3 - więc światła jest aż nadto.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-06-12 23:37  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No i proszę - każdemu według jego potrzeb. Najważniejsze, żebyś był zadowolony, zresztą jak to widać w Twoich relacjach, także fotografie wychodzą Ci w tonacji chyba niezbyt odbiegającej od realu.

W międzyczasie, oglądając jazdę Szwedów z piekła do nieba i z powrotem, machnąłem kilka fotografii.
Z jednej z moich latarni wyjąłem standardową świetlówkę i wkręciłem tam taką, która świeci światłem 6400K. Lampa z prawej świeci wciąż światłem o temperaturze 2700K.
Na stole położyłem białą kartkę, a na środku ustawiłem solidną przegrodę.



Następnie sfotografowałem model - raz w świetle 6400K:



a teraz w świetle zwykłej świetlówki (2700K):

.

Wszystko na tych samych ustawieniach aparatu.
Wnioski proszę sobie samemu wyciągnąć, zapamiętać i zastosować w praktyce.

--

 
16-06-12 09:43  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Sprawdziłem a siebie. Mam żarówki 2700K ale akurat przy fotografowaniu to nie problem.
Regulacją balansu bieli można to i owo z powodzeniem skorygować.
Tym niemniej prawdą oczywistą jest że najlepiej mieć światło zblizone jak najbardziej do naturalnego.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
16-06-12 10:47  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

I jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Nie fotografować na tzw. "głupa"!

Wystarczy przestawić chociażby właśnie ustawienia balansu bieli w aparacie na światło żarowe

(bo chociaż to jest świetlówka, to barwa jej świecenia przypomina z grubsza zwykłą żarówkę). Można też pójść krok dalej i odrobinę "zakręcić" fotografię w jakimś programie - z darmowych polecam GIMP-a albo PhotoScape. Tutaj ostatnie foto z mojego poprzedniego postu po "tuningu":



Wniosek nr 2: jeśli nawet zrobiłeś fotkę zażółconą - nie panikuj, też może być dobrze...

Czyli

- Jarek pokazał, że pojedyncza LED-ówka nie jest zła i do pracy i do fotografowania

- pojedyncza świetlówka kompaktowa też nie jest od razu do wyrzucenia, pracować przy niej można spokojnie, problemy z fotografowaniem też da się obejść.


Gorzej, gdy malujemy lub retuszujemy - tutaj pozostaje albo światło w ciągu dnia albo użycie specjalnych źródeł lub kombinowanie doboru farby na zasadzie "trafi-nie trafi", a potem wpisywanie w relacji, że w realu nie wygląda to tak źle...

--

 
16-06-12 11:45  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Chłopaki,

Nie zapominajcie jeszcze o jednej sprawie. Wszyscy tak się rozwodzą nad odwzorowaniem barw, temperaturą światła i tak dalej, a należy pamiętać również o naszych czysto fizjologicznych ograniczeniach postrzegania barw. Można się nie zgodzić, ale biologia mówi swoje. Ogromna większość facetów nie widzi wszystkich barw, przy czym nie oznacza to od razu, że taśta nam się zieleń z czerwienią, to raczej identyfikacja określonych odcieni czyli samo clou retuszu przysparza nam wielekroć więcej problemów. Z tego samego powodu kobiety (przeważnie;)) mają tak słabiutką orientację w przestrzeni czy wyobraźnię przestrzenną.
Dlatego też, dobre światło do pracy daje sporo, ale może nie rozwiązać wszystkich problemów, więc nie rzucać się tak od razu w diabli wiedzą jak drogie inwestycje.

Pozdrawiam

PS: Mario, a i owszem, pamiętam, zresztą ostatnio "przypomniałeś się" przy okazji innego tematu, a Ty?;)

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
16-06-12 18:16  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Koleżanki i Koledzy!
Jeżeli macie możliwość, budujcie modele przy Swietle dziennym, bo to oświetlenie jest przyjazne dla Naszych oczu.Oczywiście nie przy bezpośrednim świetle słonecznym, ale wykorzystując oświetlenie typu ,,światło nieba''. Na razie żadne oświetlenie sztuczne nie zastąpi dziennego. Jeżeli musicie kleić modele w nocy, to zadbajcie o odpowiednie oświetlenie, róbcie przerwy i nie siedżcie długo przy takim oświetleniu. Dbajcie o Swoje oczy, one muszą Nam służyć do końca życia, i myślę że chcielibyście jeszczę niejeden model w Swoim życiu skleić.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
19-02-20 17:51  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Luk87    

/Witam

Czy ktoś z zainteresowanych używa lampy VELLEMAN VTLAMP6, i czy może się na jej temat wypowiedzieć jeśli chodzi o jakość oświetlenia, czy jest jakiś większy problem z późniejszą wymianą świetlówek itp ?

 
22-02-20 10:08  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Przedwczoraj kupiłem lampę Velleman VTLAMP6, a wczoraj użyłem jej po raz pierwszy.
Pierwsze wrażenia są bardzo dobre - duża szerokość lampy pozwala na dobre i równomierne oświetlenie stanowiska, a temperatura światła - 6400K - powoduje bardzo dobrą widoczność szczegółów jak i kolorów.
Ponieważ zastosowano 3 świetlówki 14W lampa bardzo subtelnie "buczy", ale praktycznie niewyczuwalnie. Duże, łamane ramię pozwala dowolnie ustawić lampę nad stanowiskiem pracy.
Nie jest to tani sprzęt. Mnie udało się dorwać ostatnią sztukę za 225 zł we Wrocławiu. Trochę trzeba poszukać, bo w większości sklepów internetowych jej nie ma na magazynie, a ceny zaczynają rosnąć. Przykładowo - w sklepie modelarskim AGTOM była ta lampa niedawno po 245 zł z przesyłką, teraz już nie jest dostępna (zapewne czekają na dostawę), ale cena podskoczyła do 270 zł.
Generalnie bardzo dobry sprzęt i z tego co czytałem i słyszałem, lampa zbiera praktycznie same pozytywne recenzje.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-02-20 12:39  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Potwierdzam zalety opisane przez StuG-a . Używam dokładnie takiej samej lampy od kilku lat i bardzo sobie chwalę .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024