FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-05-12 20:39  [Pytanie] Wysychanie farb
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ludziska, nie mogę sobie poradzić z pewnym problemem. Co kupię sobie farbkę pactra, użyję jej raz, może dwa i następnym razem te kartonowe wieczko wewnątrz zakrętki przykleja się do słoiczka. Jak dobrze zaschnie to nie da się go oderwać bez rozwarstwienia, ale to samo w sobie nie jest problemem. Problem zaczyna się, kiedy po jakimś czasie (pół roku, może rok) chcę ponownie skorzystać z tej farbki. Okazuję się że dekielek był nieszczelny, rozpuszczalnik wyparował i farbka wyschła na wiór. Czy znacie jakiś prosty a skuteczny sposób na walkę z tą przypadłością?

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

 
21-05-12 20:48  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
Qwark   

No jasne że jest na to metoda. Ja co jakiś czas, czyli jak sobie przypomnę, dolewam dwie-trzy krople wody i mieszam farbę. Co do wieczka, to po każdym nabraniu farby wycieram brzeg słoiczka.

 
21-05-12 20:50  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Wiem, że to głupia może rada, ale ja po prostu zrezygnowałem z używania farb Pactry z tego powodu na rzecz Agamy - tutaj słoiczek i zakrętka są z tworzywa i nie ma problemów z odkręcaniem ani nieszczelnościami.

--
http://messer.cba.pl

 
21-05-12 20:54  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Jak się za bardzo zniszczy ta kartonowa wkładka wymieniam ją na kartonową 1mm dodatkowo przyklejam od jednej strony samoprzylepną folię w kolorze białym i przykręcam folią do szkła.
Inną sprawą jest wysychanie farbki tak jak to opisałeś. Spowodowane to jest tym że za bardzo dokręcasz wieczko do szkła co powoduje że gwint na aluminiowej zakrętce się niszczy. Jak jest zniszczony to za bardzo nie trzyma i przedostaje się powietrze. Miałem to samo. Jak temu zaradzić - ja dokręcam z wyczuciem i dodatkowo nie mieszam farbki poprzez trząchaniem słoiczkiem, tylko otwieram słoiczek a następnie zrobiłem mieszdełko z drutu (w formie śruby dwułopatowej). Kilka chwil mieszania kręcąc w palcach i farbka jest wymieszana. Po skończeniu malowania zakręcam wieczko z wyczuciem i farbki trzymają na razie 3 lata. Ważne jest aby krawędź słoiczka nie była ubabrana farbką która po zakręceniu przyklei się do kartonika itd.

 
21-05-12 21:17  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Ja, tak jak Qwark zmieniłem firmę. Używam REVELL'a, seria AQUA COLOR, i CITADEL, tu głównie wash'e. Mam też inne, jak TAMIYA, HUMBROL itd.

--

Post zmieniony (22-05-12 00:58)

 
21-05-12 21:22  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Przeszedlem na Tamiye, dokladnie z tego samego powodu...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
22-05-12 08:57  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Wszystkie farby warto trzymać dnem do góry - wtedy same się uszczelniają.

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
22-05-12 11:36  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Właśnie to chciałem napisać )) Dno do góry i nie ma problemu z farbami mam jeszcze humbrole które pamiętają moje pierwsze modele rekordowo chyba mam jedną farbę 1983 roku ))) Fakt są to olejne farby, ale myślę że z innymi jest podobnie zawsze wieczko do dołu i po problemie ))

 
22-05-12 11:40  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
mario1970   

Z tą pactrą to chyba nie do końca taki problem jak piszesz.

1. Sam mam w użytku około 20 opakowań Pactry i przy normalnym zakreceniu ( z papierową nakładką i bez ) nigdy nie zdarza się tak, że farba ta wysycha na wiór. Że robi się gęsta to i owszem , ale nie na wiór po pół , albo roku. Dla mnie albo kupujesz stare farby , albo długo pozostają otwarte. Normalnie to się nie dzieje.

2. Wbrew temu co pisze i się podaje woda nie jest najlepszym rozcieńczalnikiem do farb akrylowych , pomimo tego, że sprzedawcy tak mówią

Dla zainteresowanych dwa wątki z plastikowego forum na temat rozcieńczania farb

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=6031

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&p=267826#p267826

i od tego trzeba zacząć dyskusję na temat farb i rozcieńczania.

Farby pactra rozcieńczane rozcieńczalnikiem gunze zachowują się zupełnie inaczej niz rozcieńczane wodą.

3. Do czego konkretnie te farby ?

- do aerografu ,
- do pędzla.

To są dwa światy

Ja w plastiki aerografem maluję Tamiyą rozcieńczoną rozcieńczalnikiem Gunze
do pędzla farby Vallejo ( tu akurat moźna do pedzla je wodą rozcieńczać )

2. Kiedyś o tym pisałem , chyba nawet kilkakrotnie, napiszę jeszcze raz . Nie rozumiem fascynacji Pactrami. Farby faktycznie tanie i to jest tylko ich atut. Mało trwałe , bardzo mało wydajne ( mało płacisz mało dostajesz, dużo z opakowania się marnuje ).Naprawdę jest na rynku sporo farb lepszej jakości. Tanie nie oznacza dobre.

--



 
22-05-12 14:31  Odp: [Pytanie] Wysychanie farb
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Dzięki wszystkim za wyczerpującą odpowiedź, właśnie na takie rady liczyłem. Coś się popróbuje i zobaczymy co z tego wyjdzie. Mario, ja wcale się nie upieram na farbach pactry, ale to jedyne dostępne w najbliższym sklepie modelarskim. A zazwyczaj potrzeba chwili eliminuje zakup na odległość.

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024