FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-05-12 16:25  [Pytanie] dwie wręgi
Mateusz156 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 0

Witam ! Mam zamiar skleić B-17 z MM a ten samolot wiąże się z klejeniem na jedną wręgę co jest moja słabą strona gdyż nigdy tego nie robiłem , w związku z tym prosiłbym kolegów o możliwie szczegółowe wytłumaczenie tej techniki . Wiem , że są tam paski łączące i czy to polega na tym , że sklejam dwa segmenty na pasek a potem na to złączenie wsuwam wręgę ?
Z góry dzięki za pomoc!
Serdecznie Pozdrawiam Mateusz!

 
10-05-12 18:07  Odp: [Pytanie] dwie wręgi
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kiedyś,gdy kleiłem samoloty z mm-a to te "na jedną wręgę" robiłem właśnie mniej więcej tak, jak to opisujesz. Dokładnie to po sklejeniu jednego segmentu, już z paskiem łączącym, dopasowywało się wręgę, szlifując ją w miarę potrzeb, oczywiście zachowując jej kształt. Wręgę wklejałem w ten jeden segment, dopiero potem dochodził segment następny. Przeważnie robiłem od najmniejszych segmentów (dziób, ogon) idąc do środka. Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (10-05-12 18:17)

 
10-05-12 18:18  Odp: [Pytanie] dwie wręgi
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pewnie są różne sposoby. Ja robię tak:
1) Wycinam segment i formuję go według kształtu wręgi.
2) Naklejam na segment w odpowiednim miejscu sklejkę (pasek z "ząbkami" łączący segmenty).
3) Segment sklejam (powstaje rurka, cylinder czy tym podobne).
4) Teraz przychodzi czas na wręgę. Od strony szerszego prześwitu segmentu wsuwam wręgę tak, by usadowiła się dokładnie na sklejce, ale żeby nie wysunęła się na "ząbki" (poza obrys segmentu). Jeden segment jest już gotowy.
5) Tak samo sklejam kolejny, sąsiadujący segment. Gdy mam już dwa sąsiednie segmenty, łącze je ze sobą tak, by sklejka jednego zaszła pod poszycie drugiego segmentu. Sprawdzam na sucho, czy pasuje. Następnie zarówno sklejkę jak i doklejany segment smaruję klejem i dociskam do siebie. Często przy tej operacji z połączenia wychodzi nadmiar kleju, który bezzwłocznie usuwam.
6) Odstawiam aż wyschnie, a w międzyczasie przygotowuję kolejny segmencik i tak dalej.

Mała uwaga: Z moich doświadczeń wynika, że tego typu połączenie segmentów jest słabsze niż połączenie dwu-wręgowe, więc trzeba dołożyć starań, by wykonać je dobrze i solidnie. Szczególnie istotne jest, by smarować klejem obie klejone powierzchnie. Tylko wtedy osiągniemy pełną wytrzymałość.

Nie wiem, czy mój opis jest klarowny. Techniki modelarskie jest ciężko opisać. Najłatwiej pokazać... :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024