FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
24-01-12 16:01  [R/G]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam ponownie.

Długo biłem się z sobą zanim zdecydowałem się na założenie tego wątku, bo nie uważam żeby moje pastwienie się nad kartonem coś wniosła w temat zwany "modelarstwo". No ale w końcu stwierdziłem że relacja i ewentualny doping zmotywują mnie do wytężenia prac nad modelem i wreszcie go wydam, bo zapowiadam to już od pierwszego numeru "Świata z kartonu".

O latarni pisać wiele nie będę, bo i źródła są skromne a i często ze sobą sprzeczne, a zainteresowani tematem znajdą informacje na wikipedii. Ważne że była gigantyczna (większa niż jakakolwiek współczesna latarnia) i została ustanowiona 7 cudem świata (spychając z listy mury obronne Babilonu.

Model planuję wydać w skali 1:200 w której osiągnie całkiem spore rozmiary - podstawa 48x47 cm, a wysokość ok 60 cm.

W tej chwili kończę sklejać mury okalające latarnię, oraz kompleksy świątynne, które jak się powszechnie uważa mieściły się w ich wnętrzu. Jako że obiekt nie zachował się do naszych czasów nie wiadomo jak naprawdę wyglądał, prawdopodobnie, na przestrzeni wieków ulegał licznym remontom i modyfikacją. Wersja którą przyjąłem ukazuje latarnię w jednej z możliwych do przyjęcia wersji jej wyglądu w I wieku naszej ery, kiedy to została poddana gruntownemu remontowi przez rzymian (którzy nawiasem mówiąc kilka lat wcześniej o mało jej nie zburzyli karząc w ten sposób mieszkańców Aleksandrii za poparcie atycesarskiego buntu).

Prezentowany model jest modelem "technicznym" i brak mu (zarówno ze względu mojego talentu jak i podejścia do tematu) walorów pełnowartościowego modelu. Brak retuszów, ale chciałem widzieć wyraźnie jak części ze sobą pasują. Tekstura trawy na dziedzińcu (i kilka innych) na pewno zostanie jeszcze zmieniona. Całość nie jest jeszcze naklejona na podstawę, stąd szpary i falowania.
Mam nadzieję że wkrótce będę mógł zaprezentować kolejne etapy budowy i zebrać kilka ciekawych , mam nadzieję konstruktywnych uwag z waszej strony.


WIDOK OGÓLNY:
KILKA SZCZEGÓŁÓW:

Mam nadzieję że się spodoba (nie wykonanie, na to nie liczę - temat) i że czas spędzony nad kreśleniem tego modelu nie był czasem zmarnowanym. Zapraszam do oceny i komentarzy.

--

Post zmieniony (06-05-12 09:02)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-01-12 20:15  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Mariaszek Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 11
Galerie - 4
 

Temat na pewno oryginalny. Modeli starożytnych budowli chyba za wiele nie ma (choć nie ukrywam, że osobiście gustuję raczej w modelach budowli z wieków średnich, czyli poddaję się fali:)). Podoba mi się tekstura murów, a że tekstura trawy do wymiany to już sam napisałeś. Mam wątpliwość co do blanek na wieżach - tzn, mury zwieńczone są takim przestrzennymi blankami, a blanki na wieżach są (jeśli dobrze widzę) przepraszam za wyrażenie - plaskate. Podobne uproszczenia trochę zniechęcają do czeskich modeli budowli, gdzie albo schody to zjeżdżalnie, albo całe mury są cienkie jak blacha na pancerz rycerza z epoki w tej samej skali. U Ciebie schody na szczęście są schodami:). Może iść za ciosem i zrobić przestrzenne blanki nie tylko na murach, ale również na wieżach?
Model zapowiada się na pewno efektowny - moja córa już się nim zainteresowała:)
A że zapytam przewrotnie - przewidujesz jakąś serię? Np. kolosa z Rodos też będziesz robić?:)

Post zmieniony (24-01-12 20:15)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-01-12 20:21  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Tomasz Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Oprócz lewego murka na zdjęciu nr 10 wszystko jest i wygląda ok. Fajna relacja.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-01-12 20:56  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mariaszku, co w przyszłości to życie pokaże. Wydać bym chciał, ale kolos to trochę za trudny chyba dla mnie temat, bardziej wymaga chyba grafika/rzeźbiarza ale nie mówię nie. A co do blanek - to była pierwsza wersja. Model opracowany ma być w ten sposób że blanki mogą pozostać czarne (niewycięte) co znacznie uprości sklejanie, ale obniży wartość artystyczną ;-), te na wieżach będą wymienione na takie jak na murach (między innymi dlatego jeszcze nie ma ich nad bramą główną).


Tomaszu, chyba sobie za przeproszeniem .... robisz jeśli poważnie znalazłeś tylko ten błąd ;-). Ja ich nawet na tych zdjęciach widzę setki, ale jak już wspominałem nie uważam się za wirtuoza, robię to co robię i staram się być lepszy. Do poprawności daleka droga przede mną.

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-02-12 18:41  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mimo iż wolny czas i pewne zdarzenia rodzinne nie sprzyjają sklejaniu, prace powoli posuwają się naprzód. Pod nuż poszły kolumny, przy których dłubanina jak żywo przypomina składanie ogniw do dżdżownicy czołgowej.

Najpierw ciaśniutko rulonik itd itd...


... dopiero po połowie można nacieszyć oko:

Choć prawdziwa uczta szykuje się dopiero po wpasowaniu w model. Oczywiście w tej wersji kucharz przesolił zupę, ale można sobie wyobrazić jak świetnie danie by smakowało gdyby serwował je mistrz patelni a nie byle jaki kuchta :-)Aha, tak przy okazji. Murawa została zmieniona! Mam nadzieję że zmiana jest na korzyść opracowania, w realu w każdym razie poprawa efektu jest znaczna.

--

Post zmieniony (26-03-12 21:54)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-02-12 10:42  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Masz jakiś rysunek pokazujący końcowy wygląd latarni?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-02-12 19:37  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Arka, sorki przegapiłem Twój post. Coś tam mam, ale aktualizuję i zmieniam więc wolał bym się jeszcze nie ujawniać. Poczekaj na zdjęcia - mam nadzieję już niedługo.


Dzisiaj króciutko o balkach. Wprawdzie chciałem im nadać nieco bardziej "babiloński" wygląd, ale węższe i dłuższe stały by się całkowicie nie do wykonania. Wewnętrzne licowania blanek, to żmudna i niewdzięczna dłubanina, ale skoro można popełnić setki ogniw w gąskach, przez to też można przebrnąć.

Elementy wewnętrzne umieszczamy na "taśmie" w ten mniej więcej sposób:kolej na mur:

można go wykkonać w wersji dla początkujących (i leniuchów ewentualnie):

...ale taka wersja nie daje pełnej satysfakcji. Po wycięciu czarnych pól i wklejeniu wcześniej przygotowanej "tasiemki" uzyskujemy dość dobry efekt 3D. ie jest to proste i myślę że mnie osobiście nieco przerasta prawidłowe wykonanie, ale prawdziwi modelarze mogę w ten sposób uzyskać całkiem fajny efekt.


A tak wygląda plac budowy w tej chwili:

--

Post zmieniony (26-03-12 21:56)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-12 09:57  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Wieże została poprawiona zarówno zgodnie z waszymi sugestiami, jak i wcześniejszym zamiarem. Pomijając jakość wykonania wygląda fajnie. Jeszcze tylko artyleria i wieża trafia na makietę. Zostanie do zrobienia druga, tym razem mam zamiar wykonać ją w wersji nieco uproszczonej, żeby zobaczyć ile w ten sposób traci się na "efekcie końcowym".W przeroście ambicji zakładam, że dziś skończę ogrodzenie. Pewnie, jak to zwykle bywa, na planach się skończy, ale zobaczymy...

--

Post zmieniony (26-03-12 21:56)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-12 14:37  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Czas na lekką militaryzację obiektu. Niniejsze wykonanie katapulty jasno obrazuje, dlaczego do retuszu krawędzi nie należy stosować mazaków, no cóż miałem chwilę słabości, wykorzystałem to co było pod ręką no i spie.... znaczy zepsułem. Ale niechaj młode pokolenie potraktuje to jako lekcję instruktażową: nie należy...."Boleję nad jakością zdjęć, ale puki nie znajdzie się szlachetny sponsor pragnący ponad wszystko uszczęśliwić mnie obiektywem z funkcją makro do mojego EOS-a, będę was torturował nie tylko kiepskim wykonaniem, ale również wątpliwej jakości materiałami dokumentującymi. ;-)

--

Post zmieniony (26-03-12 21:57)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-12 15:26  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Budowla wygląda świetnie, szkoda, że ja takich modeli nie kleję (brak miejsca na przechowywanie) ale z chęcią podglądam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-12 19:38  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
dominik294 Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 12
 

Kolego Taron ,czy ta katapulta nie jest sklejona odwrotnie? Dłuższe nogi z tyłu ? Zobacz ten czarno biały rysunek : http://www.ikamien.pl/artykuly/1344/?page=0&sort=DESC&showall=1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-12 21:01  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Dominiku, obie wersje są jak najbardziej prawidłowe. Chodzi o rozkład sił w momencie uderzenia ramienia w poduszkę. Przedłużenie podstawy z przodu niweluje w znacznej mierze efekt podskoku ("kopnięcia" - stąd rzymska nazwa tej maszyny onager czyli osioł, który znany jest z mało przyjemnego kopania). Część tylna podstawy potrzebna jest tylko do zamocowania naciągu, nie ma wpływu na siłę czy zasięg katapulty.

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-12 22:06  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Dominiku, biję się w pierś. Przejrzałem wszystko jeszcze raz i rzeczywiście wkradł się błąd, tyle że nie źle wkleiłem, a spaprałem przy projektowaniu, najczęściej ta pionowa belka była na środku i tak też miałem ją zamiar umieścić, ale coś mi nie wyszło, później o tym zapomniałem, dopiero teraz gdy wróciłem do wycinanki, celem popełnienia ostatniego kompletu katapult i zwróciłem uwagę na lokalizację wyżej wspomnianej belki... no cóż zrobiło mi się nieco głupio. Rzeczywiście masz rację, za bardzo skróciłem część tylną podpory.

--

Post zmieniony (25-02-12 22:06)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-04-12 14:38  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Aby pospólstwo nie twierdziło że lud zaniedbawszy relacji zaniechałem zdjęcie owo zamieszczam, co poziom prac obecnych wszem pokazuje.--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-04-12 15:52  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

A już myślałem, że latarnia została zburzona i zagubiła się w mroku dziejów. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-12 23:30  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ej no... się porobiło, burza taka a jeszcze modelu nikt nie widział, zupełnie braci nie rozumiem.

No ale do rzeczy! Sostratos sypnął kasą i budowa znowu nieco ruszyła. Tym razem dozorcy śmigali na tyle skutecznie batami, że na szczycie wierzy stanął Posejdon. Niniejszym (mimo braku małej kosmetyki w postaci kilku kusz i katapult) konstrukcję uważam za wykonaną. A oto efekt (widzów prosi się o uwzględnienie braku zdolności manualnych osoby paćkającej - słowem cud że to jako tako do siebie pasuje).

A zatem:i nieco szczegółów:A więc jeśli skrybowie staną na wysokości zadania i dokończą instrukcję to niebawem latarnia trafi do sprzedaży, czego sobie i Wam życzę! To tyle na dziś ;-)

--

Post zmieniony (06-05-12 09:39)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-05-12 09:04  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wygląda imponująco, GRATULACJE !!!

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-05-12 20:44  Odp: [R/G]Wielka Latarna z Faros
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 12
Galerie - 5


 - 14

Witam,gratulacje,podoba mi się, pozdrawiam marek

--


W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN HieiOstatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek