FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
19-04-12 10:28  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Mam mały problem z nadbudówką.

Skleiłem ją już i wstępnie pomalowałem.
Nie wiem jak powinna wyglądać podłoga na najwyższej kondygnacji tej nadbudówki.

W wycinance podłoga wygląda tak


Tu jest jej miejsce na nadbudówce


Zastanawiam się, czy to żółte na szarej podłodze to jest jakiś drewniany trap, podest... Wtedy można by go zrobić z pociętej w "deski" okleiny.
A może to jakaś metalowa kratownica... Ale wtedy co to ma być to żółte...?
Mogę zostawić wygląd tej podłogi dokładnie jak w projekcie, malując jedynie szare elementy żeby pasowały do całości szarych części modelu.
Mogę też zostawić szarą podłogę bez tego żółtego - nazwijmy to uproszczeniem ;)

Podpowiedzcie co zrobić.

 
19-04-12 11:43  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
mondo   

Hmm,to żółte:) to pewnikiem zwykły greting..

 
19-04-12 11:50  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Myślałem o tym, alle oprócz kratownicy na środku są jeszcze małe trójkątne po bokach.
Czy powinienem wykonać greting "drewniany" w kształcie trapezu, z pominięciem tych metalowych oddzielających środkową część od trójkątnych boków?
Czy może z uwagi na skalę i ogólnie uproszczony projekt mogłoby zostać tak
- tak jest w projekcie.

 
19-04-12 12:43  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Tymczasem skończyłem malowanie poszycia dna. Jak na pierwszy raz, to nawet nieźle wyszło.
Wcześniej w burtach wywierciłem bulaje.



Teraz podstawka, a potem malowanie burt i pokładu.

 
19-04-12 16:19  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kadłub wychodzi extra. Co do gretingu, to jak nie chcesz sklejac z cieniutkich paseczków (dla mnie koszmar :)) to weź może pokoloruj ten papierowy żeby trochę bardziej przypominał prawdziwy (wzorów w necie znajdziesz pełno), a efekt będzie napewno lepszy.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
19-04-12 17:30  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Borowy, dzięki za radę!
Chyba tak właśnie zrobię.

 
19-04-12 18:44  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Np i schrzaniłem to podmalowywanie...
Zrobiłem jednak z cienkich paseczków.
A tak to wyszło

 
19-04-12 21:21  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Tak nie do końca kumam tą budowę. Zapowiadało się na budowę starego MM (chciałem napisać starego, dobrego, ale również sklejałem drzewiej ten model i jakoś dobrze go akurat nie wspominam). Spodziewałem się, w każdym razie, że zobaczymy fajnie złożoną wycinankę w style „retro”, podobnie jak pokazał to ostatnio MAREK swoim świetnym „Rodneyem”, albo jak wykonuje Gromek swoją „Penelope”.

Malowanie niestety wg mnie zabierze urok „minionych” modeli i spowoduje, jeśli dalej będziemy opierać się na tej wycinance, powstanie pomalowanych pudełek, zbudowanych w dodatku z jakiegoś lichego kartonu.

No ale to moje marudzenie ogólne, a konkretnie mam takie uwagi:

1. Jeśli bulaje, czy też otwory w kadłubie, które mają je tworzyć, można jeszcze zaszpachlować, równo wymierzyć na nowo ich położenie i jeszcze raz wywiercić to byłoby chyba lepiej.

2. Skoro model jest i tak malowany, nie widzę specjalnie potrzeby klejania relingów otaczających pomosty nadbudówki dwoma warstwami kartonu. To by miało sens, gdybyś nie chciał malować tego relingu – tak, aby z jednej i drugiej strony relingu nie było niezadrukowanej powierzchni. Nadbudówka subtelnością nie grzeszy, jak jeszcze ma dołożone takie pancerne osłony pomostów, to wszystko jest jakieś ciężkie.

3. Nie wiem, czemu akurat greting wzbudził Twoje wątpliwości, a podstawowy kształt bryły nadbudówki już nie. Tu wracamy do punktu wyjścia - jak chcesz robić model wg wycinanki MM – to proponuję robić wg wycinanki, bo poprawianie w tym modelu jednego elementu, a pozostawienie innych, jakoś chyba będzie … niekonsekwentne. I model będzie trochę może dobry, a trochę nie, ale całość? Przyznam, że jakoś słabo to widzę.

4. Jeśli jednak walczysz dalej, to jeśli chodzi o greting proponuję wykorzystać blok milimetrowy: kartkę z bloku milimetrowego naklejamy na kartonik grubości przez Ciebie już wybranej, wycinamy cienkie milimetrowe paseczki, potem część z tych paseczków kroimy na milimetrowe kwadraciki, a część zostawiamy jako paseczki. Potem kwadraciki naklejamy na owe paseczki – oczywiście co jedną krateczkę. Dzięki temu otrzymasz paski z ząbkami. Na koniec prościzna – pozostałe milimetrowej szerokość paseczki naklejasz między ząbki i otrzymujesz gładką powierzchnię gretingu. Zastosowanie bloku milimetrowego ma tą zaletę, że nic nie musisz nawet mierzyć, ani rysować – prowadzą Cię kratki. Wycinasz dowolne kształty gretingu i jest element jak ta lala. Malujesz na kolor dowolnego brązu, a jeśli pokryjesz na koniec to delikatnie bejcą, to dostaniesz nawet lekką imitację drewna. Trochę roboty jest, ale przy tak małym gretingu i zaangażowaniu, które pokazujesz, nie powinno to być problemem.

Pozdrawiam
Mariusz

Post zmieniony (19-04-12 21:22)

 
19-04-12 22:23  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Mariaszek, ja też nie do końca kumam czego Ty nie kumasz...
Wycinanka jest stara, źle zachowana (może przechowywana w jakichś trudnych warunkach), żółta i rozpada się w rękach. Jakiego standardu spodziewasz się po czymś takim. Pisałem o tym wcześniej i wymienialiśmy już z forumowiczami poglądy na ten temat.

Ad1. Jeśli ma być bliżej standardu, to tak właśnie bulaje narysował autor - niesymetrycznie i tak rozmieszczone na burcie jak wywierciłem. A jeśli mam poprawiać według planów oryginalnej jednostki, czy według zdjęć, to oddalę się od projektu z MM.

Ad2. Podobnie - jeśli projekt przewidywał grube ścianki relingów nadbudówki, to tak zrobiłem i model wykonany z oryginalnego papieru sprzed 30 lat miałby właśnie taką grubość. Pancerne, ale zgodne z projektem autora tego wydania MM.

Ad3. Greting wzbudził moje wątpliwości, bo do tej pory nie wiedziałem nawet co to takiego "greting". Nie widziałem nigdy czegoś takiego, po okrętach spaceruję rzadko i po prostu zapytałem o te żółte coś na balkonie.
Poprawiam w modelu to, co uważam za stosowne, ew. to, co podpowiedzą koledzy modelarze z większym stażem. Według wielu dyskusji prowadzonych na tym forum, waloryzacja, czy drobne poprawki projektu nie powodują, że nie jest on w gruncie rzeczy robiony według projektu.
Zbyt wczesna ocena całości, kolego, skoro widać tylko surowy kadłub i raz pomalowaną niekompletną nadbudówkę.

Ad4. Greting już zrobiony. Bliższy jest temu nieudanemu z projektu, tylko kolorek ma ładniejszy.
Ale dzięki za instrukcję. Na pewno skorzystam z niej następnym razem. Poza tym robienie tak precyzyjnego i ładnego gretingu w tym projekcie (skromnym w szczegóły), przy moich ubogich umiejętnościach byłoby niestosowne.

Podsumowując, uważam, że to nadal model z MM, który powstaje z użyciem nowszych materiałów i farby niejako wbrew mojej woli. Chciałbym oczywiście skleić go tak jak lubię, czyli w standardzie, ale nie mogę, bo to spruchniała makulatura, której nadanie właściwych kształtów jest niemożliwe (przynajmniej z moim warsztatem niemożliwe).
Poza tym wiele świetnych modeli na tym forum prezentowane jest w wersji malowanej

 
20-04-12 00:07  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,linia , oś symetrii bulai mocno zachwiana,góra, dół ,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024