FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-03-12 12:56  [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Nietzwietz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam.
Dziś mija dokładnie 100 lat od czasu położenia stępki pod Fuso z tej okazji chciałem rozpocząć relację z moich prac nad tym modelem. Planowana data wrzucenia galerii mojego Fuso 08.11.2015 roku, czyli w 100 lecie oddania do służby. Może się uda...

Może na początku się przedstawię. Nazywam się Łukasz i jestem Gdańszczaninem.
Modelarstwem zajmuję się od jakichś 20 lat. Mój pierwszy model to Bismarck z 1/600 z Airfix’a z lat 92-93 ubiegłego wieku. Niedługo potem powstał pierwszy model z papieru Sheffield 1/400 z JSC. Był to pierwszy ich model w starym wydaniu (ciekawe czy ktoś go jeszcze pamięta?). Od tego czasu buduję modele okrętów (z bardzo nielicznymi wyjątkami) głównie 1/400 papier i 1/700 plastik.

Jest to co prawda moja druga relacja. (pierwsza na innym forum zajmującym się papermodels :) ), ale pierwsza praktycznie tylko została zaczęta, choć model istnieje i planuje do niego wrócić, więc proszę o wyrozumiałość co do sposobu prowadzenia relacji (a także brak wyrozumiałości co do modelu).

Może temat ten staje się już nieco nudny, ale też chciałbym skleić drugi, co do piękności pancernik Cesarskiej Marynarki Wojennej. Myślę, że wydawnictwo AH, wydało do tej pory najlepsze opracowanie tej pięknej jednostki, więc wybór był prosty: FUSO

Fuso dostałem od mojej dziewczyny w 2009 roku na urodziny. Co prawda była ze mną kilka razy w sklepach modelarskich, ale i tak zaskoczenie było spore.

Model Fuso pana Halińskiego jest powszechnie znany. Do tego dokupiłem lufy i blachy od Hala. Ze starych zapasów zamierzam wykorzystać fototrawione działka 25mm z GPM, łańcuchy, i wszystko co się da. Możliwie wszystko będę chciał opisywać.
Z literatury, udało mi się zdobyć Anatomię, Profile morskie, i jakąś japońską książkę o Fusakach i Hyugakach. Dodatkowo będę się podpierał starymi detalizacjami japońskich okrętów wydanymi przez Tamiyę (vol 1 i 2). Najwięcej jednak, jeśli autorzy pozwolą, zaczerpnę z relacji Szebiego i Spychacza.

Zapewne nie uda mi się osiągnąć poziomu w/w autorów, ale postaram się to trochę nadrobić detalizacją. Plan jest taki aby żadna kreska na modelu nie pozostała bez ingerencji. Wszystko będę się starał uwypuklić lub wklęślić.

Model rozpocząłem w 2010 roku. Po podstawowym sklejeniu pierwszego poziomu nadbudówki dziobowej i złożeniu kadłuba poszedł na półkę.

Ponownie prace ruszyły os 1 lutego tego roku, mam nadzieję, że tym razem na dobre.

Na początek obecny stan kadłuba. Wykonany z wycinanych laserowo elementów, rozpocząłem go wypełniać balsą. Było to w 2010 roku. Niestety ranty nie zostały zaimpregnowane SG i teraz mam mały dylemat co dalej...


Na razie rozpatruję dwie drogi. Albo kontynuować zaczętą drogę, albo wyrwać balsę, zaimpregnować i żeberkować od nowa. Kadłub ruszę dopiero po przeprowadzce w kwietniu więc mam czas.

Na razie powstaje powolutku nadbudówka dziobowa. Niestety też została zaczęta rok temu, a teraz jest kontynuacja.
Wcześniej szkliłem bulaje clearfix-em, ale nie byłem zadowolony z efektu. Teraz podklejam pociętymi dyskietkami 3,5cala. Włazy są fototrawione, okapy nad włazami i bulajami wykonałem z drucika 0,2. Od siebie dodałem jakieś podpory pod stanowiskami 127 mm działek jakiś wywietrznik i kilka detali. Teraz powstaje drugi poziom. Ożebrowanie na stanowiskach 127 chce zrobić zarówno pionowe jak i poziome.
Oto obecny stan prac:



Nadbudówka jest na stałe przytwierdzona do resztek panela podłogowego-pomysł zaczerpnięty z jednej z relacji Bismarcka-pomysł kapitalny.

I na koniec moja ściana płaczu z doborem kolorów do retuszu:


Ostatecznie zdecydowałem się na 126 humbrola-dzięki szebi :-)

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (11-03-12 12:56)

 
11-03-12 13:05  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No relacji Fuso nie sposób pominąć.. mam nadzieję że spełnisz swe zamierzenia. Rzeczywiscie model Fuso wydaje sie być jednym z najciekawszych modeli okrętów na rynku i chyba najtrudnieszym.
Pzdr

 
12-03-12 21:27  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP



Z tym panelem to nie tak do końca taki kapitalny pomysł.

Jeśli chodzi o możliwości manewrowania to oczywiście jest to świetny pomysł, jednak warto tutaj było wykonać "podkowę". Dlaczego?
A no dlatego bo Fuso został zaprojektowany z spadami po obu stronach burt (tak jak to było w rzeczywistości). Pewnie w niszczycielu nie byłoby problemu z przymocowaniem nadbudówki do pokładu jednak przy wymiarach Fuso możesz mieć niezły problem.

Zwróć uwagę na wysokość ścianek nadbudówki w różnych miejscach, np. w centrum pokładu i na bokach... niezły skok wysokości, co nie.
Jeśli przymocujesz w ten sposób nadbudówkę do prostego parkietu ( a nie wyprofilowanej jak jest pokazane na wrędze w tej części pokładu) to będziesz miał "odwrotną łódkę". Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe, co piszę. Klejąc wyższe elementy usztywnisz całą konstrukcję, a jak będziesz chciał przykleić do pokładu to może wyjść klops, czyli nadbudówka nie będzie idealnie przylegała, a będzie się kołysała z lewej burty na prawą. Możesz "naciągnąć" jednak może to pozrywać łączenia i zniekształcić papier itd.

Nie zrażaj się i powodzenia:)
chętnie będę tu zaglądał:)

Pozdrawiam

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
12-03-12 21:34  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Racja, dlatego ja swoje nadbudówki umieszczałem na styropianie, który poddawał się „podkowie” spodniej części nadbudówki.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
12-03-12 23:14  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Nietzwietz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzięki za zwrócenie uwagi na ten element. Nie pomyślałem. Myślę, że postaram się zgiąć lekko panel i będzie ok. Jeśli nie to na szczęście konstrukcja Fuso jest mi sprzyjająca i każda wysepka jest osobo więc podetnę troszkę od dołu i też się uda.

P.S. Miło Cię ZbiG-u widzieć :-)

--
Stocznia papierowa.
Ukończone: Gneiseneu(1945), Lutzow, Admiral Graff Spee, T 24, HMS Spey, Shimakaze, Garland, Wicher, Gryf, (wszystkie 1:400 JSC)
W stoczni: Fuso (1:200 AH), Blucher (1:400JSC), projekt indywidualny
Oczekują: Kaga (1:200 DB), Lotniskowiec Seydlitz (1:400 JSC), HMS Ajax (1:400 JSC)
Wolne Miasto Gdańsk

 
03-08-12 13:23  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Nietzwietz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Po długim czasie braku czasu dla FUSO coś się wreszcie ruszyło.

Powstały stanowiska dział 127mm na dziobowej nadbudówce. Od siebie dorzuciłem ożebrowanie poziome oraz rury wewnątrz, a także włazy zewnętrzne. Na pokład naklejony został greting fototrawiony.



W międzyczasie ruszyły też prace nad kadłubem c zęść podwodna zostanie wykonana metodą spychacza (podposzycie) natomiast górna część bąbla przeciwtorpedowego oraz burty metodą szebiego (maxi żeberek). Powodem tego rozdielenia jest brak umiejętności wygięcia tekturki piwnej do kształtu bąbla oraz konieczność wykonania bulaji i drabinej na burtach.

Pierwsze elementy są już na miejscu.



Metoda z podposzyciem jest strasznie czasochłonna, ale efekt wydaje się być obiecujący.

Mam pytanko- macie może jakiś patent na zwijanie masztów. Niestety wychodzi mi to koszmarnie i jak widzę jak to wyszło moim poprzednikom to mnie krew zalewa. Poprosiłbym o jakieś wsparcie w tej materii. Nie chcę ich po prostu zamienić na druty. Dzięki.

A oto dwa główne powody tak wolnego postępu prac na FUSO:



Dawid (ur. 09.01.2011) i Natalia (ur. 16.05.2012). Jak widać Dawid już powoli bierze się za modele, czemu uważnie przygląda się siostra.

Powodują oni, że jakiekolwiek prace można prowadzić tylko w ukryciu i po nocach :-)

Pozdrawiam.

Post zmieniony (04-08-12 09:40)

 
04-08-12 10:38  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fajnie, że działasz dalej.
Ja zwijałem maszty, te grube, na szprysze rowerowej przy pomocy BCG. Cienkie rurki owijałem na drucie odpowiedniej średnicy, też przy pomocy niezastąpionego BCG.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
04-08-12 14:11  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ale jak podrosną, jak sie wezmą za klejenie to dopiero będzie tempo pracy :).

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
18-11-12 01:49  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Nietzwietz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam ponownie...

Przepraszam, że wrzucam tak bez zdjęć, ale mam prośbę.

Z moich prac/badań wynika, że FUSO Halińskich w większości opiera się na opracowaniach w profilach morskich.

Czy ktoś ma jakieś zdjęcia/rysunki z lat 43-44? Mój model nie będzie wzorową kopią z jakiegoś okresu, ale chciałbym jak najbardziej nawiązać do tego czasu. Byłbym wdzięczny za jakieś materiały.

Mam co prawda Anatomie Fuso, ale ona jest głównie zrobiona na 34-36 rok.

A jeśli chodzi o model to prace postępują:
W kadłubie zaszły spore zmiany zarówno jeśli chodzi o prace jak i sposób ich prowadzenia. Nadbudówka dziobowa rośnie, ale brak rysunków (bo nie chcę robić standardu) troszkę prace opóźnia, dodatkowo ruszyły prace nad 127 i 25mm działkami.

Do zobaczenia.

--

Post zmieniony (20-04-13 09:16)

 
20-04-13 09:32  Odp: [Relacja]Pancernik FUSO na 100-lecie (AH, 1:200)
Nietzwietz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam.
Ze względu na wyjazd służbowy (Afganistan) zmuszony jestem do zawieszenia relacji z budowy tego pięknego okrętu, co najmniej do końca bieżącego roku.
Oczywiście po powrocie zamierzam do niego wrócić. Mam nadzieję, że z nieco większym tempem prac.
Tutaj zabrałem kilka modeli, ale brak sklepów modelarskich, a także dosyć utrudnione (czasochłonne i drogie) dostawy ze sklepów wysyłkowych pozostaje mi budować tym co znajdę tu.
Zabrałem ze sobą: Orkan, Piorun, Ajax, Zuiho, Yamato, Graf Zeppelin. Wszystkie JSC.

Postaram się zrobić jakąś relację z tego co będę budował, ale wykonanie będzie raczej zbliżone poziomem do Gneiseneu-a z mojej galerii niż do tych cudów które są relacjonowane obecnie na forum.
Ale zobaczymy co da się zrobić nie mając zaplecza modelarskiego...
Do zobaczenia.

--

Post zmieniony (20-04-13 17:57)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024