FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
24-02-12 21:57  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie ma zbyt wiele uzasadnienia do rzucania modeli w kąt, ale chcę podkreślić jedną rzecz:

Poza subiektywnym odbiorem koloru:
Barwa jest wartością fizycznie mierzalną!
Jest jednoznacznie opisywalna liczbami!

Istnieją urządzenia pozwalające na stwierdzenie czy dwa kolory są identyczne czy nie i można to zrobić z bardzo dużą dokładnością. Szukanie właściwego koloru jest uzasadnione.

Pozdrawiam
Krzysiek

 
24-02-12 22:16  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
Qwark   

Co do widzenia kolorów mam takie doświadczenie : Osobiście miałem przyjemnośc oglądania na żywo Sea King,chociaż na odległośc kanału . Więc co widziałem, właściwie jakie kolory widziałem. Podchodząc do portu,mając słońce wysoko z lewej strony wydawał mi się imperialistyczny,obecnie sojuszniczy, "Sea King" jasnoszary, po dojściu do nabrzeża zrobił się jasnoniebieski, podobnie jak w wycinance. Kiedy słońce stanęło w zenicie przybrał barwę tego forum, a wcześniej widziany żółty(wcześniej prawie biały) przeszedł w pomarańczowy. Na zdjęciach wraz z towarzyszącym mu "Lynx-em" wyszedł granatowo-pomarańczowy. nasza "Anakonda" barw nie zmieniała . Widocznie takie farby stosują. Też kiedyś pomalowałem zgodnie z zaleceniem ścianę budynku na jasnozielono. Roboty szef nie chciał uznac , ponieważ w słońcu z pewnej odległości kolorek wyglądał na blado-błękitny.

--

Post zmieniony (24-02-12 22:17)

 
24-02-12 22:25  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo ciekawa dysputa.
W mojej młodości, kiedy jeszcze komputery były tylko w postaci maszyn obliczeniowych typu "Odra", ludziska pasjonowali się sprzętem Hi-Fi.
Kupowali różne tunery, magnetofony i licytowali się, czyj sprzęt ma szersze "pasmo przenoszenia".
Wygrywał ten,kto dysponował sprzętem odtwarzającym dźwięk z jednej strony ocierając się niemal o infradźwięki, a z drugiego końca o ultradźwięki.
Pytanie zasadnicze - który z posiadaczy sprzętu był zdolny docenić owo szerokie pasmo swoim słuchem z punktu widzenia fizjologii i medycyny...?
Hę?
Zajęcia z laryngologii "otworzyły mi oczy" na to zagadnienie.
O ocenę percepcji kolorów trzeba by zapytać okulistę ; nie bez kozery powstały tzw.tablice Snellena do oceny zaburzeń widzenia kolorów. A zaburzeń tych jest cała gama...
Przedmówcy wspomnieli o subiektywności oceny kolorów ; i myślę by tego się trzymać ;-)
Dyskusja akademicka.
A przypominam sobie o tym zawsze,jak żona mówi: załóż te "oliwkowe" sztruksy...A ja wyraźnie widzę,że one są szarobrązowe ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-02-12 22:44  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeszcze raz, bo widzę, że to nie jest w pełni zrozumiałe.

O ile ludzie różnie odbierają różne kolory, o tyle jednak istnieją urządzenia obiektywnie mierzące kolor (czasem nazywa się go barwą).

I nie ma tam miejsca na żadną subiektywność.

Pozdrawiam
Krzysiek

 
24-02-12 22:55  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Jest miejsce na subiektywność, i to bardzo dużo ;-) Tak długo jak długo modele są klejone i oglądane przez modelarzy, a nie przez "urządzenia" - cokolwiek by się nie kryło pod tą nazwą;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
24-02-12 23:53  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Piotrek, pod tą nazwą kryją się densytometry, powszechnie używane w poligrafii :) Osobiście bardzo mi się to słowo podoba.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
25-02-12 00:38  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Akademicka dyskusja: Ile koloru jest w kolorze? Każdy z was, szanowni forumowicze ma rację.
Ja podchodzę do tego tematu troszeczkę inaczej. Każda farba, po dłuższym lub krótszym pobycie na słoneczku, deszczu, w upale lub na mrozie, zmienia kolor. Czasem jaśnieje, czasem ciemnieje. Przykładem może być radziecka, oliwkowa, która, w zależności od producenta i użytych pigmentów, mogła prawie sczernieć lub wyblaknąć do jasnozielonej (potwierdzone przez jednego z mechaników, z którym rozmawiałem kilkanaście lat temu, w dyskusji chodziło właśnie o dobór kolorów).
Od tego czasu nie przejmuję się, czy kolor ma być troszkę jaśniejszy, czy ciemniejszy. Ma dobrze wyglądać.

PS. Czasem "wyrocznie" modelarskie powołują się na kolor na istniejących częściach poszycia samolotów. Czy, naprawdę, jesteście pewni, że farba po tylu latach nie zmieniła koloru?? Bo ja nie.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
25-02-12 12:13  Odp: [T] Co tak naprawdę wiemy o kamuflażu?
rysiu62   

Bawię się w klejenie kartonówek oraz modeli plastikowych bez upubliczniania , czyli przedstawiania na forach i bez udziału w zawodach i pokazach. Mam kilkudziesięcioletne doświadczenie /ładne słowo mi wyszło/ i chciałbym zabrać głos w sprawie malowania. Jeśli mamy na uwadze kartonówki to sprawa jest bajecznie prosta - retuszując musimy farbę dobrać do tego co zostało w drukarni wykonane inaczej się nie da. Kartonówki nigdy nie oddają barwy jaką były pomalowane rzeczywiste obiekty. Weżmy na przykład jakikolwiek model wydawnictwa Haliński - kolor czarny to nie jest to co powinno być ,jest za jasny , porównajcie z jakimkolwiek katalogiem farb, oczywiście nie mam na myśli tego co możecie zabaczyć na ekranie komputera, tylko z katalogiem farb- powtórne oczywiście, próbkami farb , a nie drukiem. Każdy szanujący się modelarz plastikowy takowy katalog powinien posiadać. Kilka słów o kolarach kamuflażu w modelach wydawnictwa Haliński- właściwie nic nie można zarzucic gdyż łatwo można odpowiedzić , że model przedstawia obiekt użytkowany i kolory mogą być zmienione od wpływu np. atmosfery i to jest prawda.Pisałem tu o modelach wydawnictwa Haliński tylko dlatego że są bardzo dobre ,jako przykład i ich absolutnie nie krytykuję.W zdecydowanej większości wszystkie kolory kamuflażu obecnie i onegdaj używane są opisane i określone jak wzór 1 metra pod paryżem i zawarte są w czymś takim co się nazywa np. Federal Standard/plastikowcy to wiedzą/ , Samoloty i inne tam maszyny miały w cywilizowanych krajach ściśle określone wzory malowań obejmujące schemat plam, kolory ,wielkość napisów i nie byłu to dowolości , oczywiście mam na myśli malowania fabrycze.Na koniec powiem iż stosuję farby Humbrol, Vallejo, Gunze oraz Pactra i np.podstawowy kolor matt dark earth FS 34079/piszę z pamięci i mogę numer pomylić/ z każdego z wymienionych producentów jest trochę inny. Wniosek nasuwa się sam , to co napisałem na początku- retuszując dobieramy kolor, a malując musimy trochę pomyśleć i szukać nie zdjęć , nie plansz , tylko schematów z kolorami określonymi w np. FS.

Post zmieniony (25-02-12 12:32)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024