FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-02-11 23:58  [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich serdecznie.
Mimo tego, że na forum jestem już od dłuższego czasu, to jeszcze nigdy nie pokazywałem swoich dokonań. Wiele modeli pozaczynałem i skończyć nie mogę, ale mam nadzieję, że teraz mi się w końcu uda :).



Elektryczny zespół trakcyjny EN94 (lub jak kto woli 101Na) użytkowany przez Warszawską Kolej Dojazdową. Prototyp powstał w 1968 roku w Pafawagu, a właściwą serię 39 pojazdów wyprodukowano w 1972 roku. Pojazdy seryjne znacząco się różniły od pierwszego zespołu. Inna była konstrukcja zarówno wózków, jak i pudła, a także były o metr dłuższe od prototypu. Pojazdy są zasilane napięciem 600 woltów.
W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, wszystkie stacjonujące wtedy w Grodzisku Mazowieckim EN94, przeszły naprawę główną. Wymieniono wtedy drzwi z harmonijkowych na odskokowo przesuwne, powiększono (kosztem dwóch miejsc siedzących) kabinę maszynisty, zamontowano podobny jak w EN57 pulpit.
Obecna WKD była pierwszą na ziemiach Polskich koleją elektryczną, jak i pierwszą linią kolejową gdzie zastosowano sygnalizacją świetlną.

Kilka danych technicznych, za atlasem lokomotyw:
Układ osi: Bo'2'Bo'
Typ silnika trakcyjnego : LKc310
Ilość i moc silników : 4 x 56,5 kW
Moc ciągła: 226kW
Przełożenie przekładni 60 : 17
Ilość miejsc siedzących: 80
Prędkość maksymalna: 80 km/h
Średnica kół: 850 mm
Masa służbowa: 44100 kg
Długość całkowita: 27800 mm

--------------------------

Model buduję samodzielnie, na podstawie materiałów które udało mi się zgromadzić, jak i tego co sam obfotografuję i pomierzę w oryginale. Założenia były takie, żeby model po ukończeniu był jeżdżący, lecz względy finansowe wstrzymują ten aspekt sprawy. Aczkolwiek konstrukcja modelu będzie taka, żeby kiedyś tam możliwe było jego uruchomienie :). Odnośnie malowania, to jest to kwestia otwarta. Planowałem barwy z początku XXI wieku, czyli już obecne barwy firmowe, ale jeszcze żółte czoła i kolejowe okna, ale do pudła jeszcze daleko, więc i aspekt odległy.

Na początek rama wózka tocznego:



Części rysuję w Autocadzie i drukuję. Rama jest wypełniona drewnianymi listwekami i nasączona klejem cyjanoakrylowym. W gruncie rzeczy jest ukończona i czeka na pomalowanie razem z belką bujakową, która na obecną chwilę jest w fazie tworzenia :)

--

Post zmieniony (20-10-11 21:07)

 
19-02-11 00:15  Odp: [R] EN94 1:25 projekt własny
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Szczerze powiedziawszy, to nigdy na oczy tego nie widziałem, ale trzymam kciuki za ten model :)

--

 
26-06-11 13:46  Odp: [R] EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak widać tempo relacji jest raczej mizerne, ale coś tam powolutku sklejam. Mam już wstępnie gotową belkę bujakową:



Wymaga jeszcze przeszlifowania i pomalowania na czarno.

Powstały też dwa zestawy kołowe:



I wszystko zestawione na sucho, wraz z ramą wózka:



( zrobiłem sobie prowizoryczne torowisko :) )

Jak skompletuję wszystkie podzespoły wózka, to będzie malowanie. A tymczasem zabieram się za układ hamulcowy :)

--

Post zmieniony (26-06-11 13:51)

 
20-10-11 15:55  Odp: [R] EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wprawdzie nie powinno się pisać posta pod postem, ale długo z mojej strony nic się nie działo, a i komentarzy brak, więc dodaję.

Troszkę zmieniłem technikę działania. Poza kartonem i drewnem stosuję jeszcze polistyren, więc troszkę przestaję pasować do profilu forum ;).

Podwozia powstały w zasadzie na samym początku, ale jakoś tak wyszło, że zostały pominięte w relacji. Podłoga została narysowana w Autocadzie i wydrukowana na papierze 280g. Później do tego przyklejałem drewniane listewki (5 x 8mm i 4 x 8mm), które stanowią konstrukcję nośną wagonu. Obecnie mają przeciągniętą instalację elektryczną do świateł czołowych, oświetlenia wnętrza i pantografu (z racji tego, że może kiedyś model uruchomię). wykonałem także pudełeczko do umieszczenia baterii. Przełączniki są umieszczone w miejscu, gdzie w oryginale znajdują się klapy akumulatorów i wału kułakowego, zatem później zostaną wykonane ruchome klapy, aby móc się do nich dostać, gdy wagon będzie stał na kołach.



Oświetlenie wykonałem w taki sposób, aby możliwe było włączenie każdego reflektora osobno.



Same reflektory jak i ich obudowa została wykonana z polistyrenu. Odbłyśniki malowałem srebrną błyszczącą Pactrą A71, a później błyszczącym lakierem bezbarwnym Humbrola. Jestem zadowolony z efektu, jak i z tego, że odbłyśniki spełniają swoje zadanie (a przyznam szczerze, nie do końca się tego efektu spodziewałem ;) )

I na sam koniec nie skończony jeszcze wózek silnikowy. Ze mną jest taki problem, że o ile budowa samego wagonu, wyposażanie go bardzo mnie fascynuje, to robienie podwoza troszkę nudzi, dlatego tez wózki będą kontynuowane w późniejszym okresie.



--
Yasiu
4446759

 
06-02-12 21:58  Odp: [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam ponownie po dłuższej (aczkolwiek krótszej niż poprzednia ;-) ) przerwie. Wiele wprawdzie nie zawojowałem, ale coś tam jednak powoli do przodu się posuwa.

Na początek, do obydwu wagonów wykonałem schodki wejściowe:

Nie jest to jeszcze efekt finalny, gdyż po pomalowaniu stopni na odpowiedni kolor, przykleję listwy narożne w kolorze srebrzanki. Tutaj pojawia się problem dziwnej natury - praktycznie codziennie poruszam się tym wehikułem, a nie potrafię jednoznacznie określić w jakim kolorze są schodki :-).

Kolejnym wykonanym punktem są lampy czołowe drugiego wagonu:

Reflektory są wykonane już docelowo. Robione identycznie ja te wcześniejsze - czyli w całości z polistyrenu, malowane, wiercone i wklejane żarówki. Muszę jedynie połączyć je elektrycznie z odpowiednimi przełącznikami.

--
Yasiu
4446759

 
06-02-12 22:11  Odp: [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Pięknie. Nie mogę się doczekac efektu końcowego. U mnie też główne elementy idą błyskawicznie a wykończenie ciągnie się tygodniami. Skleiłem kiedyś EN94 z serii Delta-Te (H0). Nawet ładnie wyszedł, wnętrze było dosyc fajne. Brakowało tylko pantografów. Gdzieś zalega w piwnicy w gratach ...

--
Pomimo wielu sklejonych modeli wciąż jestem początkujący ...

 
06-02-12 22:26  Odp: [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziękuję bardzo za miłe słowa :). Też kiedyś sklejałem ten model. Można powiedzieć, ze od niego wszystko się zaczęło. Pamiętam, że miałem jeszcze do niego budynek stacji w Podkowie :).

--
Yasiu
4446759

 
06-02-12 22:32  Odp: [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No proszę, ładnie będzie z tymi światłami wyglądał.
Mówisz, że robiłeś odbłyśniki z polistyrenu. Były kształtowane na ciepło? Bo ja też miałem taki pomysł, tylko planowałem wykorzystać metalizowany hips.

--


 
06-02-12 22:37  Odp: [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Do usunięcia

Post zmieniony (06-02-12 23:12)

 
06-02-12 23:11  Odp: [R] Elektryczny zespół trakcyjny WKD EN94 1:25 projekt własny
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

06-02-12 22:26
Nie, były kształtowane na ołówku ;-) i sklejane z dwóch warstw, na zakładkę. Daj mi kilka minut, to wrzucę zdjęcia z tego procesu.

----------------------

Już mam :)

Najpierw liczenie i rysowanie części takiej, żeby po sklejeniu wyszedł stożek mniej więcej o pożądanym kącie rozwarcia, średnicy podstawy i długości tworzącej.


I teraz coś na co wpadłem przypadkowo. Może ameryki tym nie odkryłem i pewnie wiele osób wie o co chodzi, ale rzecz bardzo przydatna i wygodna. Otóż, po wydrukowaniu części na zwykłej kartce, zwykłą atramentową drukarką, należy położyć kartkę na arkuszu polistyrenu (ta biała kartka na zdjęciu, jest arkuszem cienkiego polistyrenu), wydrukiem do dołu. Następnie unieruchamiamy wydruk na arkuszu (ja przykleiłem listkiem taśmy papierowej). Po tej lewej stronie wydruku smarujemy jakimś butaprenowatym klejem. Najlepiej jakąś małą szpachelką wcierać klej w papier (ten trójkątny ogryzek na drugim zdjęciu robi za szpachelkę :-) ). Następnie przyklejamy na rozsmarowany klej kolejną kartkę i mocno dociskamy kawałek po kawałku. Później wałkowałem to jeszcze puszką dezodorantu i ugniatałem rękami. Od razu można to zdjąć z polistyrenu. Wydrukowane części powinny się odbić na arkuszu. Niestety zapomniałem zrobić zdjęcia efektu tego "kalkowania", ale używam tej techniki teraz przy większości elementów, także przy najbliższym wrzucie postaram się to dokończyć.


Części były odbite na cieniutkim arkuszu polistyrenu (jakieś 0,2 - 0,3mm grubości), także po wycięciu w miarę łatwo się formowało. Sklejałem dwa stożki (jeden w drugim) na zakładkę. Nie przejmowałem się zbytnio jego wierzchołkiem, bo ten element i tak był rozwiercany. Natomiast warto wzmocnić klejem CA miejsce gdzie planujemy zamontować czerwoną diodę. Nawet przy delikatnym wierceniu łatwo było o rozerwanie odbłyśnika. Ale zanim jeszcze przyszło do wiercenia, to wnętrze odbłyśnika malowałem przynajmniej 4 razy srebrną Pactrą (numeru nie podam, bo starł się ze słoiczka przy próbach odkręcenia ;-) ), 2 razy bezbarwnym Humbrolem. Po wywierceniu otworów na żarówkę i diodę, wklejałem je klejem CA.

--

Post zmieniony (06-02-12 23:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024