FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-06-03 18:49  Efekt błyszczący
igor   
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Jak uzyskać taki efekt aby tak jak na tym zdjeciu karabiny pięknie się błyszczały ??

 
05-06-03 19:58  Re: Efekt błyszczący
Sanczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

wydaje mi sie ze trzeba bezbarwnym lakierem pomalowac to (bezbarwny nitro albo jakis bezbarwny humbrol)

 
05-06-03 20:03  Re: Efekt błyszczący
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wydaje mi się że karabiny nie powinny się błyszczeć. Co najwyżej półmat.

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
05-06-03 20:34  Re: Efekt błyszczący
CIA 

 

Myślę, że modele powinno się malować jako bardziej matowe od oryginałów. I tu zasada im większy model tym bardziej matowy. Dlaczego...? Nigdy nie oglądamy oryginału z odległosci kilku centymetrów, ale kilkunastu lub nawet kilkuset metrów. Powietrze powoduje zmatowienie kolorów z takiej odległości. Dlatego tez modele, aby sprawiały wrazenie bliskie oryginałowi powinno sie raczej matowić, a nie nabłyszczać.

 
05-06-03 21:44  Re: Efekt błyszczący
Sanczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

w sumie to tez mysle ze modele powinny byc matowe posluze sie cytatem a przeczytalem to gdzies na tym forum mowa byla o modelu pomalowanym bezbarwnym lakierem "a swieci sie jak... każdy wie jak" czy coś takiego :P

 
05-06-03 22:36  Re: Efekt błyszczący
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A jeśli oryginał też się świecił ?
Wszystko zależy od tego jak wyglądał rzeczywisty obiekt którego model się buduje.
Oczywiście aby uzyskać taki efekt aby model wyglądał jak oryginał należy wziąć pod uwagę to, że model od oryginału jest mniejszy. W MiniReplice był kiedyś artykuł w którym opisywano techniki malowania modeli. Wynikało z nich, że na modelu dana barwa wydaje się ciemniejsza niż na oryginale i aby uzyskać wrażenie że model wygląda jak prawdziwy np samolot należy barwy rozjaśniać. Można także zajrzeć do pisma "Aeroplan" gdzie Pan A.Ziober opisuje wiele technik związanych co prawda z modelarstwem plastikowym ale myślę że możliwych do wykorzystania także w kartonówkach - szczególnie tych malowanych.

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
06-06-03 09:56  Re: Efekt błyszczący
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Z tym matem nie zawsze jest tak do końca. Zawsze też uważałem, że mat jest lkepszym rozwiązaniem.
Ale jak się popatrzy na latające repliki, albo nawet zdjęcia wojenne samolotów (lub nawet okrętów), z dużej odległości błyszczą się właśnie jak zdrowemu psu sierść.
Mam niemiecką książkę o ich flocie od połowy XIX wieku do 1945 roku z masą zdjęć i rycin. Są tam zdjęcia kolorowe (!!!) Prinz Eugena, Bismarcka i inne, z niedużej odległości - np. z pokładu na wieże działowe. Połysk farby jest tak intensywny, że widać wyraźne odblaski. Może okręt był tuż po pomalowaniu i obfotografowano go w celach propagandowych, nie wiem. W każdym razie okręty chyba nigdy z założenia nie były malowane farbami matowymi. Ten (tzw. kredowienie farby) rozwija się pod wpływem czynników atmosferycznych bardzo szybko i jest niekorzystny, bo cząstki słonej wody wnikają przez zmatowiałą farbę do stali pwodując korozję. Ale od malowania do zmatowienia wystarczy przepłynąć się ze dwa razy w sztormie i już po połysku. Dlatego okręty były malowane dość często i dawało to pole do popisu dla kamuflażystów.

Karabiny maszynowe w druciaku też moim zdaniem nie powinny się aż tak błyszczeć, najwyżej na ostrych krawędziach.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
06-06-03 10:18  Re: Efekt błyszczący
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Karabiny jak karabiny, ale ten czarny retusz skrzydeł okropnie daje po oczach i na dodatek się błyszcze jak ... wiadomo co. W sumie ciekawie wygląda ta obwódka wokół siedzenia czy jakoś tak. W opracowaniu tego nie ma.

 
06-06-03 20:59  Re: Efekt błyszczący
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Heja!
Widzę fotkę "mojego" modelu ( z galerii).No cóż, taki mam zwyczaj,że retusz robię na czarno,a na koniec model lakieruję lakierem bezbarwnym.Wszystko z lenistwa ;-))).
Retusz wykonuję piórem wiecznym z czarnym atramentem, co zajmuje kilka sekund.Modele lakieruję najzwyklejszym lakierem nitro ,jeden raz.Co do retuszu,to się nie zmienię ;-).Co do lakierowania,to mam zamiar kupiś aerograf i malować ostatecznie lakierem matowym!
Taki już jestem.

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-06-03 12:03  Re: Efekt błyszczący
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Ja osobiście używam do malowania lakierów półmatowych w sprayu - proste i wygodne, a puszka za ok. 10 - 15 zł starcza na ok 5 - 7 druciaków w 1:33 przy dwóch trzech warstawach. Połysku wielkiego nie ma a model zabezieczony przed działalnością powietrza i nie tylko:)

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024