FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-02-12 21:48  [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witajcie, Konrad mam na imię :)
Chcę założyć nową i moją pierwszą relację modelownia.
Postanowiłem wybrać do tego celu ORP Piorun z Małego Modelarza z 2001 roku.
Model ten kleiłem już dokładnie 10 lat temu, ale za specjalnie mi nie wyszedł, chcę teraz wykonać go w obcych do tej pory mi technikach.
Liczę na wsparcie oraz rady, :) jeszcze dziś wstawię fotki . pozdrawiam

Noi jak obiecałem wrzucam, zacząłem ten model na rozgrzewkę od podstawki.
Podkleiłem jej elementy, wyretuszowałem farbkami plakatowymi, następnie pokryłem dwoma warstwami caponu , następnie skleiłem do kupy a na koniec spryskałem lakierem bezbarwnym.
Budowa podstawki zajęła mi ok 6 godzin, starałem się ją wykonać jak najdokładniej.
Jutro będę wycinać elementy szkieletu :) pozdrawiam ...




Mnie osobiście się podoba .

Post zmieniony (03-02-12 23:04)

 
03-02-12 23:25  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Chodzi ci że do pokładu nie będą pasować?? wybrałem ten model bo słyszłem że jest super opracowany ...

 
03-02-12 23:44  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

hmmm super wglądają te bulaje, jak je wykonałeś??

 
03-02-12 23:52  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Tak tak wiem widziałem w GPMie , ale zawsze boje się robić bulaje że coś nie tak mi pójdzie i zepsuję model , a burty to najbardziej widoczna część ;/
Szkielet własnoręcznie wycinam :)
Dzieki za zainteresowanie , czyli mam dla kogo relację prowadzić :) cieszy mnie to..

Post zmieniony (03-02-12 23:55)

 
04-02-12 00:08  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

DO wycinania używam Skalepli AK1 i AK 3 , od zawsze ciałem nożyczkami, teraz uczę się, trochę mi wychodzą pod skosem wręgi jeszcze pomimo tego że trzymam prostopadle skalpel;/
Takimi modelami którymi naprawdę mogę się pochwalić jest sklejone 5 lat temu Bismarck z MM oraz Kronprinz z Modelika , ostatnio kleiłem też karasia z MM oraz Łosia ale niestety Łoś uległ katastrofie lotniczej :D
Kleje to Szewski, polimerowy, hemol . Szczególnie ten ostatni mi przypadł do gustu :)
Jeszcze przemyślę sprawę bulajów, ogolnie chciałbym trochę w miarę możliwości urealistycznić , dołożyć coś od siebie żeby nie była to poprostu wycinanka. Narazie przede mną cięcie szkieleta :D

Zbig : liści pooglądać dobrą robotę bardzo lubię.

Dzięki wielkie :>

Oj jest więcej znacznie więcej tych nie piszących , pisze tylko dwóch narazie a odwiedzin ponad stówka już , cieszy mnie to. Myślałem że kolejna relacja Pioruna już będzie nudna.

Post zmieniony (04-02-12 00:11)

 
04-02-12 14:24  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Zacząłem klasycznie od szkieletu , tnę go od 9 rano , staram się robić to najdokładniej jak mogę i potrafię, zaraz po wycięciu krawędzie zalewam cyjanoakrylem.
Kiedy wszystko wytnę wezmę się za szlify :)

Mój urobek dzisiejszy .

 
04-02-12 14:39  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Wykonuję to żeby lepiej mi się szlifowało szkielet, zawsze tak robię, po złożeniu w całość w miejsca łączeń daję kapkę kropelki.
Zresztą na forum widziałem sporo takich samych metod. :)
pozdrawiam

 
04-02-12 17:51  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Robię tak jak potrafię :) staram się powoli i dokładnie wycinać ...
Chodzi ci o podposzycie?? pozdrawiam

 
05-02-12 16:35  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzisiejsze wypociny :) Szkielet w całości




Wszystko pasuje idealnie jak narazie, tylko wodnice muszę trochę poszlifować bo wystają minimalnie poza wręgi :)

Post zmieniony (05-02-12 16:37)

 
06-02-12 21:42  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziś zacząłem robić taki rodzaj podposzycia, nigdy jeszcze nie robiłem wzmocnień więc wybrałem ten , wydał mi się akurat na pierwszy raz :) mam nadzieję że nie zakłóci mi to poprawnego zamontowania poszycia ...
Praca monotonna i z racji tego że miałem dziś tylko 4 godz zrobiłem tylko tyle.




Nie wiem czemu ale mam wątpliwośći że dobrze to robię ;. te paski podposzycia nie naklejam równo z wręgami tylko ciutkę niżej...

Post zmieniony (06-02-12 21:53)

 
08-02-12 21:16  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witajcie !!!!!!!!
Dziś koniec pewnego etapu. , zmontowałem wszystkie paski wzmocnie poszycia, myślę nad wzmocnieniem też burt poprzez wstawienie kawałków tektury o odpowiednim kształcie pomiędzy wręgi żeby stworzyć coś na styl "ściany ". Co o tym myślicie??
Następnym krokiem będzie szlifowanie całego szkieletu, w paru miejscach jest potrzebna mała korekta noi po przyłożeniu pokładu do szkieletu nie przylega on równo tylko są prześwity pomiędzy pokładem a górą całej konstrukcji., Tylko teraz muszę poprosić wszystkich doświadczonych kolegów z forum, jak szlifować szkielet coby go nie sknocić?? szlifować tylko np wystające miejsca czy cały przelecieć??

Fotki :






Ps: pokład jeszcze nie jest na stałe , przymierzyłem go do fot :)

Post zmieniony (08-02-12 21:47)

 
12-02-12 23:15  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witajcie :) Powoli lecę z moim Piorunkiem i chcę się pochwalić żę ukończyłem montaż poszycia dna .


Wygląda to tak, jak zrobię burty wrzucę więcej fotek:)
Dla autora naprawdę gratulacje, świetnie spasowany jak do tej pory. pozdrawiam

Witajcie

Post zmieniony (17-02-12 22:41)

 
17-02-12 22:43  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witajcie :) dziś Piorun zjechał z pochylni , kadłub gotowy
Złożony i polakierowany już , fotki z bliska


oraz w całej okazałości

Jestem świadom tego że nie jest to idealna budowa, troche nie udało mi się połączenie burty z poszyciem na rufie, nie wiem jakim cudem poszycie okazało się za duże i na dziobie i rufie miałem nadwyżkę ok 0,5 mm ale jakos doprowadziłem to do kultury, , czekam na opinie fachowców :) pozdrawiam

Post zmieniony (17-02-12 22:47)

 
18-02-12 12:57  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Co do bulajów to szczerze mówiąc nie jestem pewien jeszcze swoich umiejętności i dlatego odpuściłem sobie w tym modelu, ale w nastepnym mam nadzieję żę się skuszę bo ciekawie to wygląda.
Co do fotek, wiem , bo jestem posiadaczem tegoż aparata od nie dawna i ciągle się uczę. Obiecuję poprawę :)

 
19-02-12 13:30  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj !!! Dziś złożyłem sobie kabestan , prezentuje się tak

Niebawem wezmę się za relingi tylko mam problem ze znalezieniem odpowiedniego druta stalowego i mosiężnego , 0,5 mm i 1 mm oraz kleju BCG i na całe moje nieszczęście w mojej mieścinie nie mają nigdzie takich przedmiotów ;/ chyba obleciałem wszystkie sklepy metalowe i papiernicze ;/ a wolałbym relingi wykonać przed nadbudówkami bo jeśli zrobiłbym na odwrót to trudniej będzie mi zamontować na pokładzie relingi ;/
A wogóle to z relingami zrobiłem klopsa bo ciekawe czy będą mi się słupki trzymały pokładu na styk, nie zrobiłem wcześniej odpowiednich otworków na nie . Trudno będę próbować :)
Kleję ten model klejem Hemol , skusił mnie do zakupu jego opis że nie nitkuje itp, muszę być szczery i według mnie nie jest to prawdą , szybko zasycha i szubko robią się babole które się ciągną noi nitek też wcale mało nie jest , i składając kabestan uznałem że muszę wypróbować BCG. Tylko skąd mnie wziać :D

Post zmieniony (19-02-12 14:34)

 
19-02-12 20:20  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za pochwałę :)
Tak tak co do BCG wiem że do relingu się nie nadaje poprostu chcę go wypróbować , będę szukać , jak będą jakieś inne wodne oprócz BCG to i tak kupię skoro to to samo.
Co do grubośći drucików to sugerowałem się rozmiarami które są zawarte w opisie modelu , hmm ale wolę posłuchać ciebie , jako doświadczonego modelarza , ale skoro nie mają u mnie w mieście stalowego 0,5 mm to ciekawe czy taki cieniutki znajdą ;/ chyba będę musiał zamówić przez neta.

 
20-02-12 16:28  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Spreparowałem drut z linki od chamulcy tak jak mi powiedziałeś , fajnie się wyprostował naprawdę super patent, tylko na tym moje umiejętności się kończą;/ zaczałem dziś trenować relingi, słupki z tego drucika a poprzeczkę z cieniutkiej żyłki wędkarskiej.Noi pierwsze schody zaczęły się przy docinaniu słupków, według moich obliczeń reling miał w rzeczywistości wysokość ok 1 metra czyli w modelu 1;200 powinien mieć 5 mm , mam problem z równym docięciem każdego słupka, raz wychodzi za dużu czasem się trafi dobry, próbowałem robić to przy linijce,ciągle coś ucieka ato drut ato docięty słupek i kompletna klapa,
Drugi problem to te słupki które w miarę mi wyszły po doklejeniu do pokładu wyschły i postanowiłem przymierzyć do nich żyłkę .... poprzewracaly się ;/
chyba dam sobie z tymi relingami spokój;/
Najgorsze jest to że nie mam pomysłu jak je równo docinać;/

Post zmieniony (20-02-12 16:29)

 
20-02-12 18:46  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Eureka !!!!!!! opatentowałem już swój sposób na docinanie równych odcinków relingów :D
Zrobiłem sobie z pancerza od kabla coś w rodzaju szablonu , pancerz jest przycięty do 0,5 mm i zaślepiony izolacją z jednej strony , wkładam drucik i ciach go nożyczkami , wyciągam i nastepny , praca mozolna ale efekt jest :)

 
20-02-12 19:13  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ależ kolego Stary , codziennie wertuję relacje różne na forum , robię notatki również ale jest tego naprawdę tak wiele że nie wszystko się zapamiętuję, korzystam jak mogę ale przyznaj ,czasem kiedy zależy na czasie można zadać pytanko ;p

 
21-02-12 12:46  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Hej
Dziś od rana walczę z relingiem moim pierwszym w życiu tak to wygląda na razie


Osobiście jak na pierwszy raz według mnie może być tylko boby w niektórych miejscach się zrobiły od za dużej ilości kleju ;/ co wy sądzicie?? pozdrawiam :)

Post zmieniony (21-02-12 12:48)

 
21-02-12 13:07  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Tak słupki już przyciąłe , i tylko te gluty mnie wnerwiają ;/ mam ochotę wyrwać tenc ały reling i zrobić go od nowa ale czuję że zrujnowało by to pokład, chyba tak to zostawię a resztę będę się starał mazać mniejszą ilością kleju :p

 
21-02-12 15:03  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jak patrzę na niego nie wygląda tak źle , aparat tak mocno uwidocznił te babole :D
Cały górny pokład ogrodziłem już płotkiem, fajna robota tylko precyzji brak , bo np mój reling do Pańskiego nie ma co porównywać nawet ;/
Noi zacząłem dziś dolny pokład ale zkonczyło się katastrofą, poprzez za mocne naciągnięcie żyłki wygięły mi się wszystkie słupki , zmuszony byłem oderwać wszystko noi na pokładzie zostało pełno śladów po SG ;/ załamka totalna a wyglądał tak dobrze a tym go spieprzyłem kompletnie. odechciało mi się lepić już;/
Moim błędem według mnie było to że kleiłem je na styk do pokładu , może jakbym zrobił pod słupki dziurki to by to zupełnie inaczej wyglądało ;(

Post zmieniony (22-02-12 16:37)

 
26-02-12 15:27  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam, zrobiłem sobie małą przerwę od klejenia po porażce z tym relingiem, Górny pokład sie trzyma i jest fajny a dolny , wszystkie słupki mi się połamały i go zerwałem , wnerwiłem się i na 4 dni darowałem sobie.
Wczoraj będąc na mieście postanowiłem poszukać BCG, niestety nigdzie nie znalezłem tego ale za to w rossmanie znalazłem klej wodny wygląda jak BCG tylko nazywa się DOX.
Dziś zrobiłem próbę i nawet fajnie się lepi, smaruje cienko , odstawiam na minutkę i sklejam, trzyma super, może to to samo tylko pod inna nazwą co BCG ??
narazie mogę polecić :)
Wziąłem się za nadbudówkę główną, relingi na pokładzie dolnym odpuszczę sobie chyba , zostawię tylko ten górny.
Jeszcze pomyślę ale jestem daleki od zrobienia tego relingu w Piorunie:P

Post zmieniony (26-02-12 15:30)

 
02-03-12 23:07  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witajcie !!! czas na małą aktualizację.
Ostatni tydzień spędziłem na składaniu nadbudówki głównej.
Składa się ją bardzo sympatycznie lecz w dwóch miejscach dałem ciała , źle złożył mi się i wstyd było takiego pokazywać więc pomalowałem cały element Pactrą... zobaczycie na fotkach, , trochę inny kolor od reszty ale nie wygląda najgorzej :)

nadbudówka z zewnątrz

oraz od środka .
Oceniajcie :)
Ps: Mostek kapitański nie jest przyklejony do reszty jak coś :)

Post zmieniony (02-03-12 23:26)

 
02-03-12 23:27  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Poprawione :) przepraszam że tak wstawiałem ale kiedyś wyczytałem że tak się wstawia i kupę lat tak robiłem ale dobrze mieć doradców :) dzięki

 
02-03-12 23:33  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzieki za porady już będę wstawiał zdjęcia tak jak mówicie:)
Co do relacji i klejenia staram się robić to jak najlepiej

 
05-03-12 20:29  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dorobiłem parę drobnicy na mostku ale nie jestem za bardzo zadowolony z efektów;/

Barkuje mi precyzji przy malutkich rzeczach
Oceńcie sami

Post zmieniony (05-03-12 20:30)

 
06-03-12 22:32  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za miłe słowa :)
Postanowiłem zawalczyć od nowa z relingami własnego wykonania noi zamówiłem mosiężne druciki , mam nadzieję że będzie łatwiej go wykonać niż z żyłką.
Co do małych rzeczy, np robiłem światła pozycyjne wczoraj,było tam kilka elementów naprawdę mini do złożenia noi miałem problem a i jeszcze nie za dobrze mi wychodzi nacinanie linii zagięcia, próbowałem tępą stroną skalpela po zadrukowanej stronie i na duzych elementach jest ok ale malutkie rozrywało mi , próba z igłą , porażka ... rozcięła mi element cały ;/
Ahh długa droga przede mną jeszcze:)

 
07-03-12 09:35  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Nie nie zniechęcam się:)
MI tam klejenie przynosi dużą frajdę...
Najlepiej nacinać linie gięć po nie zadrukowanej stronie??

 
10-03-12 14:05  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dziś próbowałem ulepić reling na nadbudówce z drucików mosiężnych , wydawało mi się łatwiejsze , efekt oceńcie sami i mówcie prawdę ;/

trochę szara farba mi chlapła ale tak tragicznie wygląda tylko na zdjęciu .

Z dalszej perspektywy wygląda lepiej :)

Jak pisałem oceńcie te relingi ;/

Post zmieniony (10-03-12 14:08)

 
10-03-12 14:24  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki :) jestem tego świadom że ohydnie to wygląda :) do relingu wykorzystuję 0,30 mm i 0,20 mm.
Patrzę na twój reling w Penelopie i to jest majstersztyk w porównaniu z tym moim :D
No ale cóż, nie mam ręki widocznie do tego;/
Będę lepił dalej :)

 
10-03-12 16:36  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za poradę ale właśnie ja prawie podobnie robiłem , tylko że na słupek nakładałem pancerz z kabla, obcinam obcążkami do paznokci.
Największą trudność sprawia mi właśnie montaż poziomych elementów;/
Twój reling jest super, dla mnie jak narazie nie osiągalny
Np nałożę kroplę kleju, dokładam drucik, super przysechł , jadę dalej i nagle coś nie tak robię i drucik odpada, i tak nakładam kolejny raz klej i tak powstają te paskudne boby, jak chcę usunąć klej to słupek się urywa i takie są te moje perypetie z nieszczęsnymi w moim wykonaniu relingami ;/

 
11-03-12 03:03  Odp: [Relacja] ORP Piorun MM 2001
minik88 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ależ jest, staram się robić zgodnie z poradami ale jak widać nie za bardzo mi wyszlo ;/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024