FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-06-03 17:05  [pytanie] tektura
igor   

z kąd bierzecie tekture do podklejania wręg i jkaą powinna ona mieć średnice

 
04-06-03 17:16  Re: tektura !!
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Tekture do podklejania wregow (i innych czesci modelu) kupuje w sklepach modelarskich. Grubosc zalezy od tego, co podklejam - wskazowki sa zawsze zawarte w instrukcji budowy modelu.


m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
04-06-03 17:19  Re: tektura !!
Kinio 

 

Może wie ktoś skąd zdobyć tekturę w Poznaniu? Kombinowanej zostały mi tylko skrawki....

Kinio GG :1789427

 
04-06-03 18:13  Re: tektura !!
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

W Poznaniu spory wybor, nie tylko tektury jest w sklepie "Hobby Model" na tylach Rynku Lazarskiego, niestety za diabla nie potrafie przypomniec sobie ulicy, moze pozniej. Poza tym czesc tektury ja przynajmniej kupowalem w Gomixie, maja tam dosyc maly wybor, ale za to wysmienitej jakosci.

 
04-06-03 18:18  Re: tektura !!
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To jest albo Kolejowa, albo Lukaszewicza, najprawdopodobniej Lukaszewicza.

 
04-06-03 19:00  Re: tektura !!
Drewal   

Najlepsza tekture jakiej uzywalem sprzedaje Andrzej Halinski, idealnie nadaje sie do nasaczania (impregnowania) wszelkimi klejami typu cyjanopan (i innymi srodkami), grubosc (nie srednica :-) ) jest do wyboru 0,5 - 1 [mm]. Nie mialem do czynienia z tektura sprzedawana w gomixie czy w gryfie, pewnie jest podobnie.
Taka sama tekture (po przeczytaniu podobnego postu na forum) nabylem w zakladzie introligatorskim (4,50 PLN za arkusz formatu A0 - grubosc ok. 1,2 [mm].

 
04-06-03 19:23  Re: tektura !!
Kinio 

 

A tam to jeszcze nie byłem, więc będzie się trzeba wybrać. Dzięki wielkie...

Kinio GG :1789427

 
04-06-03 20:06  Re: tektura !!
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

A ja kupuję tekturę w hurtowni papieru. Za komplet 0,5 mm, 1 mm , 1,5 mm formatu B1 ( 50 x 100 cm) płacę zwykle 5 zł.

 
07-06-03 02:39  Re: tektura !!
dorigor 

 

Właśnie o to chodzi. Koledzy MBig i Drewal postępują najrozsądniej kupując tekturę w hurtowni , bądż introligatorni.
Wiem cos o tym, bo sam jestem introligatorem i pracuje w drukarni, więc materiałów papierniczych mam pod dostatkiem.
Polecam wszystkim poszukać w swoim mieście takiego zakładu i poprosić o interesującą nas tekturę, myślę że w wielu przypadkach otrzymacie ją nawet za darmo .
Jednak nie wszędzie dostaniemy pożądaną grubość.
Dlatego najlepiej udać się do hurtowni papieru ( tu uprzywilejowani są mieszkańcy większych miast, bo nie wszędzie takie hurtownie funkcjonują ), ale poszukajcie .
Największe sieci takich hurtowni w Polsce to np. "Cezex" i "Papyrus", mają swoje przedstawicielstwa w całym kraju.
Zaletą kupowania w hurtowni jest to, że macie tam całą paletę grubości i gramatur kartonów czy tektur.
A właśnie, jeśli chodzi o karton to polecam wam zastosowanie go zamiast tektury.
Karton różni się od tektury, tym że jest cieńszy, ale za to bardziej szlachetny tzn. bardziej gładki i lepszy do obróbki np. przy cięciu.
Trzeba tylko skleić ze sobą 2 albo 3 arkusze i otrzymamy grubość tektury.
Do tego najlepiej użyć kartonu o gramaturze między 250 a 300 g / m2. - jest to miara ktora mówi , że im większa wartość tym karton grubszy.
I tak skejając dwa arkusze kartonu 300 g / m2 - otrzymamy grubość ok. 1,2 mm.
Tak więc polecam wizytę w hurtowni, tam wam doradzą i pokażą próbki różnych materiałów.
Kupowanie lub zamawianie tego w sklepach wysyłkowych to strata kasy.
Oni przecież sprzedają wam materiały , które sami nabyli w hurtowniach, a przeważnie mają uboższą ofertę.
I jeszcze jedno - przy sklejaniu dwu warstw np. kartonu, najlepiej kleić arkusze tak aby jeden miał włókna z góry do dołu , a drugi z prawej do lewej, unikniemy wtedy wyginania się kartonu .
Ale się namądrzyłem co ; ) ?
Mam nadzieję że komuś się to przyda
POZDRAWIAM DORIGOR

 
07-06-03 19:10  Re: tektura !!
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Informacje kogos, kto sie na czyms zna, siedzi w tym i jest profesjonalista, i do tego jeszcze dokladnie i przystepnie wylozone, sa najwartosciowsze. Dlatego dzieki Dorigor - obys sie nam madrzyl jak najwiecej i jak najczesciej!!!
z Twojego posta najwyrazniej wynika tez odpowiedz na dyskusje, ktora kiedys sie przetaczala po forum - czy grubosc papieru zalezy od jego gramatury.

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024