FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
23-11-17 20:49  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Utrudniłem sobie w tym sensie, że można przecież przyklejać stopnie bezpośrednio do policzków, tak jak standardowo przewidują to projektanci modeli przy wykonywaniu trapów. Ale oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia:) A jak się pomysł przyda, to super.

--

Post zmieniony (23-11-17 20:49)

 
23-11-17 21:04  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Pomysł (czy też "sztuczka") bardzo fajny. Takie schodnie wyglądają o niebo lepiej od "zwykłych". Przy mocno widocznych, rzucających się w oczy na pewno warto zrobić własnie w ten sposób.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
23-11-17 21:42  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Fajny patent. Wystarczy trochę pomyśleć i proszę, Bardzo ładnie.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki
IJN Haguro

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN I

 
24-11-17 10:50  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Hm.... gdzieś tą metodę wykonania schodni widziałem... aaa już wiem, też tak właśnie robię :)
Fajnie,że Kolega to opisał bo metoda bardzo fajna i schodki wychodzą naprawdę ładniutkie :)
Podglądam i pozdrawiam-Lepic

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
24-11-17 11:56  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Oj Lepic, jeśli zawłaszczyłem Twoje prawa autorskie to biję się w pierś:) Chwała Ci zatem za ten pomysł.
Daleki jestem od zawłaszczania sobie jakichkolwiek metod wykonania, a opisując ten sposób wykonania schodni nie chodziło mi o to, aby przypisać sobie autorstwo tej metody, ale zgodnie z przyjętą przeze mnie filozofią relacjonowania budowy, opisać jak wykonywałem dany element.

Post zmieniony (24-11-17 12:07)

 
24-11-17 14:35  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Żartujesz sobie chyba Kolego :) o jakich "prawach autorskich" tu mowa?!
Niczego sobie nie przypisuję, co to to nie! Zauważyłem tylko,że wpadłeś na ten sam pomysł i
przynajmniej go opisałeś bo mi się nawet nie chciało :) i tu akurat Tobie za to chwała!
Po to są takie właśnie fora by wzajemnie się podglądać.... ale zabrzmiało :)
No dość już tego "cukrowania" , do roboty! (Przynajmniej Ty coś rób :))

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
13-12-17 11:53  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zgodnie z obietnicą nabyłem ostatnio, celem przetestowania, laserowo cięte bloczki z wydawnictwa Shipyard. Zakupiłem bloki pojedyncze i podwójne o długości 2 mm oraz jufersy o średnicy 4 mm.

Każdy rodzaj bloku zapakowany jest w oddzielne plastikowe pudełeczko.



Policzki bloków zostały wycięte w kartonie barwionym w masie, natomiast środkową cześć, mającą imitować krążek i część skorupy, wycięto z kartonu białego. Na tej części sprayem położono częściowo kolor, o barwie zbliżonej do barwy zewnętrznych elementów bloku.



Policzki bloków zostały również z jednej strony lekko przydymione brązową farbą (nie jest to efekt cięcia laserem) a w związku z tym, trzeba uważać przy ich klejeniu, aby przyciemniony fragment bloku znajdował się po tej samej stronie.

Co ciekawe, od otworów jufersów odchodzą mikroskopijne nacięcia na linę; podobne nacięcie zostało wykonane wzdłuż policzków bloku.

Wymiary i proporcje bloków są w mojej ocenie prawidłowe. Jedynie blok podwójny może być nieco za gruby, gdyż na odstęp między szczelinami zastosowano karton tej samej grubości co na zewnętrzne elementu bloku, a według mnie powinien być on o połowę cieńszy. Myślę jednak, że jakiś szalony umysł może pokusić się o zniwelowanie tej różnicy poprzez zmniejszenie grubości tej środkowej warstwy np. rozwarstwiając mikroskopijny kartonik na pół:)

Sklejenie bloków, z założenia ma polegać na nałożeniu na siebie poszczególnych warstw wyciętych laserowo, a następnie po sklejeniu bloków w całość, odcięciu tak sklejonych elementów od ramki. Z założenia wygląda to na proces nieskomplikowany, ale przyznam, że przy dwu milimetrowym bloku nie jest to łatwe zadanie To jest na prawdę mikrych rozmiarów bloczek, a zwłaszcza jego środkowa część. Na pewno wymaga to wprawy i dobrego szkła powiększającego. Sklejone na próbę bloki, zostały złożone okiem nieuzbrojonym, dlatego mogło się coś tam przesunąć.





Moje zdjęcia bloków nie ukazują w pełni ich jakości, bo mój obiektyw nie radzi sobie zbyt dobrze z ostrzeniem tak małych obiektów, ale w rzeczywistości wyglądają one tak jak na zdjęciach prezentowanych przez Shipyard na stronie sklepu. Zakładam, że to co zostało pokazane na stronie sklepowej jest zdjęciem bloku o większych rozmiarach, a do tego wykonanego obiektywem makro, dlatego też zdjęcia te znacznie lepiej ukazują wygląd bloków niż moje.

Czy warto je zakupić? Każdy będzie musiał ocenić to sam; według mnie jest to dobry produkt, choć nie tani. Ceny można sprawdzić na stronie Shipyardu.

--

Post zmieniony (13-12-17 12:02)

 
13-12-17 13:27  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Bloczki słodziaki.
Jakościowo wyglądają na powtarzalne. Niektóre z Amati drewniane rozsypują się podczas obróbki i kilka zawsze na złom. Czasem również otwory niesymetryczne. Tutaj faktycznie wygląda to lepiej.

Jak z twardością kartonu? Trzeba wzmacniać CA?

Obiektyw 18-105? ostrzenie od 0,45 metra :-) .

 
13-12-17 14:25  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Karton jest dobrej jakości i w mojej ocenie nie wymaga impregnacji CA.
Obiektyw 18-105, tak jak piszesz:)

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
13-12-17 20:57  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

O, dzięki. Bardzo byłem ciekaw jak też toto wygląda. Po Twoich fociach i uwagach widzę, że nieco się różni ten wyrób od wcześniejszej wersji, w której i bloczki i jufersy wypalane były wyłącznie na białym kartonie i bez tych rowków. Teraz jest jeszcze o tyle lepiej, że wygląda na to, że nie trzeba tego malować (chyba, że komuś kolor nie pasi:))

No cóż - jakaś alternatywa to jest, acz pewnie każdy woli coś innego. Jeszcze raz dzięki za prezentację, ułatwiającą taki, czy inny wybór.

 
14-12-17 00:16  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Fajne bloczki, rzeczywiście. Jednakże... Chyba jednak mimo niedoskonałości zostanę przy samoróbkach. Trochę kosztują, podejrzewam, że komplet do Victory np przewyższa wartość samej wycinanki... Ale niemniej - szacunek za wyrób. Fajnie, że nasze rodzime wydawnictwo trzyma tak poziom. Ciekaw jestem kiedy coś wydadzą...

--
54323031

 
19-12-17 09:54  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Mimo wszystko, jednak bym spróbował przesączyć rzadkim CA. Ostrożnie aby nie zalać otworków. Tymbardziej, że tektura chłonie go jak gąbka.

 
18-01-18 12:26  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i powstała stewa dziobowa, rufowa oraz kil, elementy niezbędne przed kolejnym etapem prac tj. miedziowaniem. Niestety osiągnięty przez mnie efekt nie jest satysfakcjonujący (względnie zadowolony jestem jedynie z wyprofilowania łoża na bukszpryt). Pomimo szlifowania i pasowania na połączeniu stewy dziobowej z bryłą kadłuba powstały widoczne szpary. Widzę tutaj zdecydowaną zaletę konstruowania stewy, na sposób w jaki Seahorse buduje swoje Siedem Prowincji. Jedyna pociecha w tym, że większość tych krawędzi zostanie przykryta miedzianym poszyciem oraz stykającymi się ze stewą pasami stanowiącymi wzmocnienie nadburcia.
Tym razem stewa została wykonana z szarej tektury, a nie z preszpanu bo przy takiej jej grubości (4 mm) obróbka preszpanu byłaby bardzo trudna. W ramach inwencji własnej, w stewie dziobowej wykonałem otwory na łącznik (przewiąz) bukszprytu oraz otwory na watersztagi. Otwory te nie były zaznaczone w oryginalnym elemencie wycinanki, nie wiedzieć czemu.







CDN...

--

Post zmieniony (18-01-18 13:40)

 
18-01-18 13:47  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Przy całej maestrii twojego klejenia, ja i być może jeszcze kilku innych szkutników wybaczamy ci te szpary:-)))) Niejeden z nas chciałby mieć na poszyciu tylko takie niedociągnięcia. Moc jest z Tobą!

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
18-01-18 14:22  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Proponuję, przed miedziowaniem, dobrze wyszlifować dno i pomalować np. kaponem. Cienkie blaszki bezlitośnie wyciągną wszelkie nierówności.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
18-01-18 16:58  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cieszy mnie grzechów odpuszczenie, ale i tak nie mogę spać po nocach przez te dziury:)

Arturze. Poszycie było już wielokrotnie lakierowane i szlifowane. Przed miedziowaniem położę jeszcze dwie warstwy lakieru. Niemniej jednak moim założeniem jest pozostawić na kadłubie nieco "nierówności" aby nieco widoczny był efekt układanych planek poszycia. Dlatego nie starałem się szlifować kadłuba do uzyskania perfekcyjnej gładzi, jak przy szpachlowaniu.

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
19-01-18 10:55  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Victory. Przepiękny żaglowiec. Dla mnie najpiękniejszy. Zawsze chciałem go zbudować, ale nigdy się nie zdecydowałem, za to chętnie oglądam relację innych, którzy z takim mistrzostwem budują ten model w szczególności. Będę tu na pewno zaglądał i podziwiał Twoje piękne dzieło bo na to się zanosi. Pomóc Ci nie pomogę bo na żaglowcach znam się tyle, że potrafię odróżnić żaglowiec od innych jednostek pływających no i może jeszcze odróżniam gdzie jest przód a gdzie tył. Mam nadzieję, że nie będzie to dla Ciebie przeszkodą przyjmować ode mnie tylko i wyłącznie wyrazy uznania. Życzę Ci dużej dozy cierpliwości i wytrwałości w budowaniu modelu tego najpiękniejszego (przepraszam jeśli ktoś ma inne zdanie) żaglowca. Niech karton Ci sprzyja.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
19-01-18 11:01  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Szpary?! Jakie szpary?! Coś Ty tu Kolego nawypisywał!?
Nic to,skierowanie do okulisty już mam. Kiedy sprawię sobie okulary to się wypowiem :)
Piękna ta stewa....a czy ona nie była w wycinance czarna?!
Pozdrawiam - Lepic

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
19-01-18 12:42  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Paragraf napisał:
"moim założeniem jest pozostawić na kadłubie nieco "nierówności" aby nieco widoczny był efekt układanych planek poszycia".

Wydaje mi się jedank, że taka waloryzacja nie będzie dobrzw wyglądała, no chyba, że waloryować będziesz inne części modelu.
Oczywiście Twoja decyzja.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-01-18 18:30  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Lepic. Szpary są bez dwóch zdań; dobrze, że masz to skierowanie do okulisty, bierz najmocniejsze szkła :):)
Jeśli chodzi o kolor stewy dziobowej, to faktycznie w wycinance ma kolor czarny. Nawet co nieco widać to na tych białych, niezamalowanych fragmentach, gdzie druk rozmazał się pod wpływem kaponu. Stewa została pomalowana na ciemno szaro. Według najnowszych odkryć pasy na Victory nie były smolisto czarne, ale właśnie ciemno szare. Kolor widoczny na zdjęciach jest jaśniejszy niż w rzeczywistości; trochę przesadziłem przy obróbce zdjęcia. Ten kolor jest lepiej oddany na wcześniejszych fotkach, ukazujących pokładniki nad górnym pokładem.

Endrju. Jest wolność słowa więc możesz chwalić do woli z zastrzeżeniem, że będzie za co; krytyka oczywiście mile widziana, a czasami wskazana, żeby nie osiąść na laurach i nie popaść w samozachwyt:)

Arturze.
Te nierówności o których piszę, to nie dziury czy krawędzie planek wystające ponad innymi krawędziami, ale widoczny efekt układania płaskich planek na obłościach kadłuba, mniej więcej jak na fotce poniżej.



--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
19-01-18 20:39  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Weź Pan idź z takimi szparami i resztą niedoróbek... Wstyd...

--
54323031

 
20-01-18 09:50  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

O rany, weź i te paseczki dopasuj... Masakra jakaś.

Ja tu żadnych szpar nie widzę. Ale zazwyczaj tak jest, że to autor widzi najwięcej błędów.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-02-18 12:08  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Miedziowanie kadłuba.

Przed rozpoczęciem miedziowania, za pomocą wysoce specjalistycznego narzędzia:):), wyznaczyłem przebieg linii wodnej, stanowiący jednocześnie granicę dla miedzianych płyt.



Pomimo prymitywnej metody wyszło równo.



Pas pomiędzy tak wyznaczoną granicą linii wodnej oraz dolną granicą pasa wzmocnień (który zostanie ułożony w dalszej kolejności) pomalowałem na czarno.



Miedziowanie jest wykonywane z taśmy miedzianej dla witrażystów marki Ventura Tape, z czarnym klejem (ponoć jest mocniejszy). Przed wycięciem pasków imitujących miedziane płyty, przyklejałem dłuższy pasek miedzi (ok. 13,5 cm) do maty za pomocą taśmy malarskiej. Następnie na tak przyklejonym pasku wykonywałem imitację gwoździowania za pomocą radełka; do wykonania imitacji gwoździowania na obrzeżach używałem radełka Trumpetera o gęsto rozstawionych zębach (przez Trumpetera oznaczonego jako nr A), a do gwoździowania w centralnej płaszczyźnie płyty radełka o rzadszych zębach (oznaczonego jako nr D).





Tak przygotowane paski miedzi ciąłem następnie - przy wykorzystaniu wzornika - na odcinki o właściwej długości, konkretnie 13 mm.



Teraz trochę teorii o miedziowaniu.

1) W marcu 1780 roku dno statku poniżej linii wodnej zostało osłonięte 3923 miedzianymi arkuszami, celem zapewnienia ochrony części dennej przed świdrakiem okrętowym. Płyty miały długość 4 stóp i szerokość 14 cali, co dla skali 1:96 daje płytkę o długości 12,7 mm i szerokości 3,7 mm. Moje płytki są ciut niewymiarowe, bo mają 13 mm długości i 4 mm szerokości; będę musiał z tym żyć:)

2) Na Victory płyty układane są w dwóch pasach, z czego górny pas składa się z 12 rzędów płyt. Wyznaczając poszczególne rzędy górnego pasa należy uwzględnić to, że jedynie 5 dolnych rzędów górnego pasa styka się ze stewą dziobową, natomiast pozostałych 7 rzędów styka się z linią wodną - na obecną chwilę mam wykonanych 9 pełnych rzędów górnego pasa.

3) Płyty na burtach układane są rzędami poziomymi, odpowiadającymi mniej więcej układowi planek. W każdym rzędzie płyty są układane w ten sposób, że górna krawędź niższej płyty zachodzi na dolną krawędź płyty położonej powyżej, a tylna krawędź płyty znajdującej się bliżej dziobu zachodzi na przednią krawędź płyty znajdującej się bliżej rufy. Oznacza to, że układanie płyt należy rozpocząć od rufy w kierunku dziobu i od linii wodnej w kierunku kilu (miejsce rozpoczęcia układania płyt oznaczyłem na fotce czerwoną strzałką).



4) Płyty w każdym rzędzie układane są tak, jak cegły w murze tzn. stykające się krótsze (pionowe) krawędzie płyt górnego rzędu znajdują się w połowie długości dłuższej (poziomej) krawędzi płyty znajdującej się w rzędzie poniżej. Uprasza się o nie czepianie się jakości wykonania - zdjęcie w sporym powiększeniu:)



5) Przed układaniem płyt na burtach należy ułożyć płyty na tylnicy (stewie rufowej) po to, aby płyty burtowe mogły zachodzić na rufową stewę. Miedziowanie kilu i dziobnicy należy wykonać w ostatniej kolejności.



6) Płyty mocowane do kilu oraz stewy dziobowej i rufowej należy układać równolegle do linii wodnej. Płyty układane na stewie dziobowej i na kilu powinny zachodzić na płyty ułożone wcześniej na burtach. Układanie płyt na kilu należy także rozpocząć od rufy. Płyty układane na spodniej części kilu oraz na przedniej krawędzi stewy dziobowej są delikatnie wywijane na boczne płaszczyzny, odpowiednio - kilu lub stewy.

7) Należy mieć na uwadze, że układ płyt mocowanych na obu stewach nie pokrywa się z układem płyt na burtach tzn. nie stanowią one przedłużenia rzędów płyt burtowych.

8) Płyty miedziane należy ułożyć także na sterze. Tutaj płyty układane są równolegle do linii wodnej. Na pionowych krawędziach steru, podobnie jak na pionowych krawędziach stewy rufowej, płyty należy układać równolegle do linii wodnej i delikatnie wywijać na boczne płaszczyzny steru lub stewy. Okucia steru mocowane są na ułożonych wcześniej miedzianych płytach i nie są pokrywane miedzią.

9) Płyty na Victory były mocowane za pomocą miedzianych gwoździ; na brzegach mocowano 41 gwoździ, a dodatkowo gwoździe były mocowane pośrodku płyty. Gwoździe miały średnicę 4 mm, a ich łby 8 mm (dla skali 1:96 - 0,08 mm). Gwoździe mocujące krawędzie układane są w rzędach równoległych do krawędzi płyty. Gwoździe w centralnym miejscu płyty rozmieszczone są wzdłuż linii skośnych, tworząc efekt siatki o okach w kształcie rombów.

Różnica pomiędzy odcieniami dolnych i górnych rzędów jest wynikiem patynowania miedzi. Górne rzędy zostały wyczyszczone sokiem z cytryny co usunęło chwilowo ten efekt i tłuste plamy po palcach. Ostatecznie moim założeniem jest pozostawić miedź w odcieniu spatynowanym (bliższym brązowego). Kiedy już odcień będzie dla mnie odpowiedni polakieruję dno co zatrzyma proces dalszego patynowania.



CDN...

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
08-02-18 14:22  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To ja mam takie pytanie: Na ile to miedziowanie pomogło przed świdrakami? Nie zeżarły kadłuba?
Ni i czy był sens układania deseczek poniżej linii wodnej, skoro i tak nie będzie ich widać...
Przepraszam jeśli pytania nie na miejscu jestem kompletnym szkutniczym laikiem.

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
08-02-18 14:35  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

A ja się zapytam, czy Pan Paragraf pamięta o zasadzie 12 górnych rzędów.
Proszę równiez o zapodanie instruktażowo i poglądowo kilku fotek oryginału oraz zdjęć dokumantujących rozbieżności między tzw. teorią miedziowania (tutaj proszę też o parę zdań oraz rysuneczek) i praktyką.
To wszytsko aby kompeltnie ów proces nam wyłożyć, in memoriam.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-02-18 17:14  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tineo.

Układanie deseczek na całym kadłubie miało służyć ukształtowaniu prawidłowej bryły kadłuba. Właśnie układanie poszycia z pojedynczych planek, zwłaszcza poniżej linii wodnej, pozwoliło prawidłowo oddać specyficzne krzywizny kadłuba, w szczególności na rufie. Miedziowanie było planowane od początku budowy, zatem nie było mi żal tego wszystkiego zakrywać. Miedź ma też swój urok.

Arturze.

Oczywiście, że pamiętam o 12 górnych rzędach:). To co do tej pory nakleiłem, to właśnie część tego górnego pasa, ale brakuje w nim jeszcze trzech pełnych rzędów. Na razie nie zostały po prostu naklejone.

Jeśli chodzi o rozbieżności pomiędzy teorią a praktyką to nie do końca wiem co masz na myśli. Przybliż mniej więcej problem, a postaram się dokładnie odpowiedzieć na tak postawioną tezę:) Pewna rozbieżność już została przez mnie dostrzeżona, a mianowicie w części rufowej będę musiał skorygować przebieg już naklejonych pasów i zerwać pewnie jeden z nich. Wyjaśnię dokładnie o co mi chodzi, jak dojdę do tego etapu i odpowiednio go sfotografuję.

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
08-02-18 20:18  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jarku, zerknij do miliona naszych listów w tej sprawie, a zwłaszcza ostatnich kilku o miedziowaniu.
Pewnie marudzę, ale sposób układania blach na poniższym zdjęciu (zakładka od góry) przeczy zasadzie ogólnej.
Pamiętaz tę fotkę?



Zwrócę jeszcze uwagę, ale pewnie masz już to zakonotowane, ażeby układać symetrycznie prawą i lewą burtę tak, aby od dziobu patrząc i od rufy poszczeglne rzędy "schodoziły się" ze sobą

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-02-18 20:30  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Piękna robota... Mistrzostwo, kunszt, ochy achy... Rewelacja!!!

Co do patynowania - nie chcę się mądrzyć, bo gdzież mi, to nawet nie przystoi... Ale... Nie myślałeś o patynie w płynie dla plastyków? Są różne kolory, stopień patynowania wyregulujesz sobie sam, rach ciach i masz gotowe.

--
54323031

 
08-02-18 21:39  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

A ja nic nie będę pisał. Tylko sobie popatrzę i poczytam.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
09-02-18 10:58  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

.

Post zmieniony (09-02-18 10:59)

 
10-02-18 11:38  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Petrov.
Stawiam na naturalny proces patynowania. W warunkach trójmiejskich następuje on dość szybko, co widać na przykładzie dworca w Sopocie, którego ściany zostały obłożone płytami miedzianymi i już po roku były brązowe.

Arturze.

Oczywiście pamiętam o symetrycznym układaniu płyt; w tym celu zaznaczam na drugiej burcie przebieg pasów, tak aby układały się w ten sam wzorek.

Jeśli chodzi o owe rozbieżności, które widać na zdjęciu, a wskazujące na to, że płyty układane były od kilu do linii wodnej, a nie tak jak u mnie od linii wodnej do kilu to na swoje usprawiedliwienie mogę wskazać, że opisany przeze mnie układ płyt został zapożyczony z książki Longridge'a. Taki układ jest też widoczny na rysunkach w książce McGowana. Pozwolę sobie tutaj zacytować również to co w artykule o poszywaniu kadłubów miedzią, napisał Pan Krzysztof Gerlach "...Dla epoki napoleońskiej mówi się o zakładkach szerokości 38 mm, przy czym na okrętach wojennych to dolna blacha zachodziła na górną, a bliższa dziobu - na tę od niego dalszą". Powyższe potwierdza, że na okrętach wojennych układano miedź od linii wodnej do kilu i od rufy do dziobu.

W sieci jest wiele zdjęć Victory, które ukazują liczne rozbieżności z dostępną wiedzą książkową. Przykładem może być także to, że na obecnym okręcie pasy wzmocnień nie są układane w tzw. anchor stock, ale są prostymi plankami. Budując okręt weryfikuję różne informacje o konstrukcji okrętu, a w sytuacji rozbieżności staram się kierować danymi podawanymi w większej ilości źródeł. Zdjęcia okrętu są oczywiście bardzo pomocne, ale nie zawsze pokrywają się z wyglądem okrętu opisywanym przez różnych znawców tematu.

Sven.
Twój wpis jest bardzo tajemniczy:):)

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
10-02-18 11:57  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"W warunkach trójmiejskich następuje on dość szybko, co widać na przykładzie dworca w Sopocie'
Bo jest wystawiony bezpośrednio na warunku atmosferyczne - w tym wiatry dość częste nad morzem z pewną zawartością soli. Nie sądzę byś model trzymał za oknem :-)
Powodzenia w budowie i pozdrawiam z Sopotu,
Ryszard

 
10-02-18 12:04  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ryszardzie.
Będę wystawiał go latem na słońce:) A tak na poważnie, to szybkość procesu patynowania widać już na jednej z fotek. Blaszki przed naklejeniem na kadłub zostały wycięte niecałe 10 dni wcześniej. Przy naklejaniu widoczne było już ich lekkie zbrązowienie. Moim założeniem jest uzyskanie jedynie nieco bardziej brązowego odcienia, zmatowionego i mniej błyszczącego. Poczekam zatem na uzyskania oczekiwanego efektu w sposób naturalny, mnie się nie spieszy co widać po powolnym tempie prowadzenia relacji:)

--

Post zmieniony (10-02-18 12:15)

 
06-03-18 15:21  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzisiaj rzecz nie o postępach w budowie, ale o tym dlaczego czasami trzeba coś zdemolować, aby było dobrze.
Po naklejeniu płyt zorientowałem się, że zacząłem układać miedziane poszycie zbyt blisko rufy. Otóż pasy miedziane powinny tutaj przebiegać mniej więcej zgodnie z układem planek. Na poniższym zdjęciu ten właściwy układ zaznaczyłem fioletowymi liniami. Widać wyraźnie jak ułożone poszycie odbiega od prawidłowego układu.



Kontynuowanie układania płyt z zachowaniem dotychczasowego ich przebiegu skutkowałoby w pewnym momencie niewłaściwym ich ułożeniem w części rufowej i w dennej. Na zdjęciu poniżej widać, że w części centralnej kadłuba pozostało mi jeszcze miejsca na 20 rzędów płyt, podczas gdy w części bliżej rufy miejsca było jedynie na 15 rzędów. Takie dalsze układanie skutkowałoby tym, że płyty w części dennej, przy kilu układałyby się ukośnie (linie koloru granatowego), a powinny równolegle (linie koloru czerwonego) tak jak planki.



W związku z tym zerwałem spory kawałek płyt (coś ok. 200 sztuk) i ułożę je na nowo. Płyty, według nowych wyliczeń (mam nadzieję, że tym razem prawidłowych) zacznę układać od miejsca oznaczonego czerwoną strzałką; poprzednie miejsce, od którego rozpocząłem układanie oznaczyłem strzałką fioletową.



Będzie trochę problemów z właściwym podklejeniem płyt pod pozostawioną cześć, ale liczę, że dam radę.

CDN...

--

Post zmieniony (06-03-18 15:25)

 
06-03-18 15:51  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Pamiętam, że gdy sam układałem poszycie z miedzi, przykładałem pocięte planki imitując ich układ na poszyciu dna.
Potem rysowałem ich beg i starałem się trzymać tych linii.
Cóż, każda dorga jest dobra, gdy prowadzi do celu.
Swoją drogą i tak to fajnie wyglądało, no ale, co zasady, to zasady. Pełen szacun.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
06-03-18 16:03  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Arturze. Podobnie jak ty, przed ułożeniem kolejnego pasa wyznaczałem sobie jego przebieg, za pomocą wzornika odpowiedniej szerokości. Mój błąd polegał na tym, że w pierwszej kolejności nie wyznaczyłem sobie przebiegu poszczególnych rzędów, zaznaczając ich przebieg na kadłubie, począwszy od kilu w górę. Zrobiłem to dopiero teraz i to pozwoliło mi oznaczyć prawidłowe miejsce, od którego powinno się rozpocząć układanie pierwszego rzędu płyt. Mądry Polak po szkodzie:)

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
06-03-18 16:40  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Pełen szacun. I współczuję, nie miałbym tyle cierpliwości. Pewnie bym wszystko (...) i przeprowadził się w Bieszczady:-) Swoją drogą dobrze, że zauważyłeś to dość wcześnie i niewiele musiałeś zniszczyć. Powodzenia.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
06-03-18 21:22  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Podziwiam samozaparcie... Ja bym zostawił pewnie jak jest, bo "na dnie i tak nie widać" :P

--
54323031

 
07-03-18 11:47  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam Szanownego Kolegę.
I chce Ci się tak demolować model????!!!
Trzeba mieć "nierówno pod sufitem" by robić coś kilka razy,
aż osiągnie się pożądany efekt ;)

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
17-06-18 11:32  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Kriswalo   

Zawsze chcę się uczyć a jak uczyć to tylko od najlepszych.
Wiem że, internet wydaje się anonimowy i można by być niekulturalnym lecz to nie w moim stylu.

Podziwiam prace modelarzy i zachwycam się ich kunsztem, a podziw i wulgaryzm nie idzie w parze.

 
10-07-18 07:59  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Kriswalo   

KUNSZT I PERFEKCJA PODZIWIAM!!!

 
17-08-18 12:55  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Stan prac na dzień dzisiejszy. Jak to u mnie prace idą powoli (delektuję się modelarstwem:), a do tego zostały jeszcze opóźnione z powodu złamania paliczka prawego kciuka. Zachciało się staremu jeździć na deskorolce:)). Muszę jednak przyznać, że nawet w ortezie na kciuk, istnieje możliwość modelowania choć jest to znacznie utrudnione.
Lepic, no najmądrzejszy to ja nie jestem:) o czym świadczy choćby fakt podejmowania wyzwań sportowych niedostosowanych do wieku i kondycji fizycznej:)

Stan prac na lewej burcie.


Stan prac na prawej burcie (ułożony górny pas).


Część dziobowa lewej burty.


Aby dokładnie ułożyć poszczególne rzędy płyt, na obu burtach zaznaczyłem ich identyczny przebieg.


W rufowej części istnieje konieczność wstawiania tzw. stealersów (dla niewtajemniczonych element zaznaczony trójkątem).


Dla zabezpieczenia dna przed dalszymi pracami wykonałem tymczasową koszulkę.


CDN...

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
17-08-18 13:11  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Pięknie! Tylko się uczyć!

--
54323031

 
21-08-18 09:15  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Super, jest co oglądać i jak Petrov napisał, "tylko się uczyć".

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
21-08-18 17:00  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Fiu,Fiu.... Panie Kolego...powiedzieć,że mi się podoba było by sporym niedomówieniem!
Pisząc o "krzywiznach pod sufitem" miałem też na myśli siebie co łatwo zaobserwować w moich relacjach:)
Mądrość i talent niekoniecznie chodzą w parze, a brawura to rzecz odrębna :)
A propos brawury i uszkodzonych palców: ja od kilku lat nie posiadam już
całego paliczka palca wskazującego lewej ręki i jakoś radę daję :/
"Zgubiłem" go podczas wywrotki na motocyklu...

Podglądam, dopinguję ,"zazdraszczam" Lepic

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
21-08-18 17:25  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Zwijam moje zabawki. Może zacznę wyplatać coś z wikliny?:-)))

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
17-11-18 17:52  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Moje męki dobiegły końca i nigdy więcej. Do miedziowania, jeśli dobrze policzyłem, zużyłem około 3000 płytek, czyli mniej niż w oryginale. Efekt finalny jest w miarę satysfakcjonujący. Gdybym wykonywał to poszycie jeszcze raz, zrobiłbym nieco mniejsze zakładki, wyglądałoby to bardziej estetycznie. Do tego, na całości poszycia użyłbym płytek z przezroczystym klejem, takich, jak ułożyłem na spodniej części kilu. W mojej ocenie płytki z czarnym klejem, które stanowiły zasadniczą cześć poszycia są grubsze od tych z klejem bezbarwnym co powoduje, że zakładki na burtach wyglądają bardziej topornie od tych, które ułożyłem na kilu. W każdym razie, nawet jeśli coś jest nie w porządku to i tak już tego poprawiać nie będę. Musi tak zostać.
Dodam jeszcze, że układając płyty na spodniej części kilu, na przedniej części stewy dziobowej i tylnej części stewy rufowej, zastosowałem nieco szersze paski miedzi tj. o szerokości 6 mm. Wynikało to z tego, że stewy i kil mają szerokość 4 mm. W związku z tym, stosując płytki o tej samej szerokości co na burcie, nie byłoby możliwości wywinięcia płytek na boczne powierzchnie kilu, stewy dziobowej i rufowej. Teoretycznie na tych powierzchniach płyty powinny mieć tę samą szerokość co na burcie, niemniej jednak wykonałem stewę według szerokości zaproponowanej przez Shipyard, a powinna być ona nieco węższa tj. ok 3 mm.











CDN...

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
17-11-18 19:41  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Niesamowita robota...

--
54323031

 
17-11-18 19:43  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

szok :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
17-11-18 21:26  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Genialne!

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024