FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-11-11 02:43  [Technika] Informacje o klejach
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Przeglądam forum od jakiegoś czasu - brak mi tutaj jednej informacji - mianowicie o stosowanych klejach. Wiem - zaraz odezwą się głosy, że wszędzie o nich pełno. Ale jak każdy zauważy wszędzie. to znaczy nigdzie nic konkretnego. Każdy pisze, używam Wikol, Butapren, Polimer, BCG. A jak wgłębimy się dalej doczytamy: BCG nie każdy nadaje się do klejenia, butapren tylko firmy X.

Właśnie o taką konkretną informację chciałbym znaleźć w tym temacie. Oczywiście zaraz ktoś się oburzy, że to reklama, ale chcę wywołać temat. Sam niedawno wróciłem do modelarstwa i tak naprawdę to liczyłem, iż forum w sposób przejrzysty i jasny wskaże mi kleje i producentów których należy unikać. Przecież każdy ma spore doświadczenia - dlaczego tą wiedzą nie podzielić się z kimś kto zaczyna lub powraca do modelarstwa po latach. Materiały się zmieniają, technologie również. Chciałbym by ten temat nie rozwinął się w dyskusję o zasadności tematu.

Użytkowników proszę o krótkie wpisywanie informacji jaki klej stosują, a jakiego unikać.

--

Post zmieniony (15-11-11 22:28)

 
15-11-11 02:57  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Na początek dwa rodzaje BCG z którymi ja się spotkałem:



1 - firma Herlitz - czerwony, ponoć produkcja rodzima (PL). "Klej płynny do papieru i kartonu nie marszczy papieru zmywalny wodą" - czyli same zalety. Nikt tylko nie dopisał, że sklejone elementy po dwóch dniach same się rozklejają. Moim zdaniem do kitu. Niektóre klejenia wykonane tydzień temu są nadal "klejące" - wystarczy wzrost wilgotności powietrza, a wszystko się ponownie upłynnia, nawet po suszeniu na gorącym grzejniku.

2 - produkcja P.R.O.C (??) - importer Erema - osobiście jestem zadowolony - klei, po wyschnięciu nie ma mowy o ponownym uplastycznianiu się spoiny pod wpływem wilgotności powietrza.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-11-11 03:26  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Cześć
Ja klejów używam mniej/więcej tak:
- Kleje cyjanoakrylowe ( Superglue, Kropelka, Technicqll itd....) do punktowego łączenia na styk, np relingów, anten, i innych drobnych elementów.
- Kleje typu "Butapren",( ja używam Dragona- w zielonej tubce ) do podklejania części (np. szkieletu i większych powierzchni podatnych na zwichrowanie pod wpływem klejów zawierających wodę( Wikol, BCG...)
-Kleje typu "Wikol" ( producent wg. mnie bez znaczenia ) do podklejania mniejszych części, usztywniania połączeń wręg z oklejkami, wypełniania drobnych szczelin.
- Kleje wodne typu "BCG" ( wszystkie za wyjątkiem Herlitz'a, gdyż wytwarza on sztywną i kruchą warstwę między klejonymi częściami, oraz słabo, jeżeli w ogóle wsiąka w papier) tych używam praktycznie do wszystkiego, w połączeniu z żarówką (źródło ciepła przyspieszające schnięcie) nadają się do tłoczenia,wyoblania i kształtowania papieru oraz do klejenia powierzchniowo jak i na styk. Przy czym powierzchnie klejone nie powinny być impregnowane lakierem bo wtedy klej nie wsiąknie w papier i spoina nie będzie się trzymać.
No i na koniec lakier właśnie:
-a dokładniej- Podkład wiążący "Capon" ja używam Domalux'a zarówno do impregnowania jak i przyklejania najmniejszych elementów t.j. nity, śrubki, paski, druciki imitujące instalacje elektryczne choć przyznaję się, że zdarzyło mi się już cały model kleić właśnie caponem (po uprzednim nasączeniu nim części i częściowym odparowaniu podczas klejenia, to już jednak wyższa szkoła jazdy choć bardzo przydatna w tzw. mikromodelarstwie ze względu na bardzo wysoką kurczliwość podczas schnięcia a co za tym idzie- brak widocznych śladów klejenia.
Sorry, za tak długawy wykład ale może akurat Ci się coś przyda ;)
P.S: skrót P.R.O.C to Peoples Republic Of Cork- najprościej mówiąc Chiny ;)
Pozdrawiam
Jaroslav

--

Post zmieniony (15-11-11 03:33)

 
15-11-11 08:04  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

W prawym górnym rogu masz link do klejad (hiperłącze z obrazkiem przedstawiającym tubkę SG).

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
15-11-11 09:00  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Kofi napisał:

> W prawym górnym rogu masz link do klejad (hiperłącze z obrazkiem przedstawiającym tubkę SG).

Po kliknięciu w link wyświetla się pusta strona :)) - proszę sprawdzać zanim poda się informację.

--

Post zmieniony (15-11-11 09:00)

 
15-11-11 10:07  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Tradycyjnie moje 0,03 PLN http://paprykarz.szczecin.pl/chemia.html

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
15-11-11 10:40  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jarku - w dziale klejad awaria.
Pracujemy nad jej usunięciem.Może trochę to potrwać,za utrudnienia przepraszamy...

--

Post zmieniony (15-11-11 11:10)

 
15-11-11 13:46  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jarek napisał: produkcja P.R.O.C (??)

People Republic of China.

Oprócz BCG (Brand Clear Glue)

Używam jeszcze takich klejów:

Wszystkie kleje są bezbarwne i nie brudzą. Czasami "nitkują" ale jest na to rada - trochę rozpuszczalnika Nitro wstrzyknięte do tubki strzykawką, jedynie do UHU hart trzeba wstrzykiwać octan etylu.

No i oczywiście używam też SG czyli Super Glue lub jego pochodne.

--

Post zmieniony (15-11-11 14:38)

 
15-11-11 14:08  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

No o Chińskiej Republice Zwierząt Domowych to jeszcze nie słyszałem :)
Ale fajnie i śmiesznie to wyszło :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
15-11-11 16:41  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Na mojej stronie (link w podpisie) można znaleźć co nieco o klejach moimi oczyma.

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
15-11-11 22:33  Odp: [Materiały] Informacje o klejach
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Dziękuję za szeroki odzew - w ten sposób łatwo da się wybrać coś dla siebie.

--

Post zmieniony (15-11-11 22:34)

 
16-11-11 16:29  Odp: [Technika] Informacje o klejach
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witaj Jarku, proszę zajrzyj do moich "wypocin", z racji 40 lat praktyki w klejeniu kartonówek pewnie znajdziesz coś dla siebie..
Najlepszym klejem był Hermol, ale teraz po nim ani śladu, zapomnij...Do klejenia dużych powierzchni używam kleju polimerowego w pomarańczowej plastikowej butli, w podobnym opakowaniu można kupić klej introligatorski, ten doskonale nadaje się do uzupełniannia szczelin,wzmacniania szkieletu kadłuba modelu. Kleję też "pattexowym" Butaprenem, choć to nie jest ze wzgledu na zapach, dobry pomysł... Do szczegółów mam kleje UHU : uniwersalny i " Hart " . Jest jeszcze klej Pattex do butów, przezroczysty, dobry do detali,trzeba uważać na niego,bo się ciągnie.. No i też jest toksyczny, jak sie siedzi w niewietrzonym pokoju, to potem boli głowa... Z klejów cyjanoakrylowych praktycznie ograniczam się do kleju w żelu. Coś takiego upolowałem w Castoramie, nie mam teraz go pod ręką, ale to chyba też Pattex.No,to tyle....

 
17-11-11 13:19  Odp: [Technika] Informacje o klejach
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Chętnie bym zajrzał, ale przydała by się jakaś LINK'a, bo na profilu użytkownika nie ma odnośników odnośnie jego twórczości (słownej nie tej z kartonu)

 
17-11-11 13:38  Odp: [Technika] Informacje o klejach
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czy ktoś zna powód dla którego przestano produkować klej Hermol?
Ja ten klej przez wiele lat z powodzeniem używałem.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
17-11-11 13:43  Odp: [Technika] Informacje o klejach
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Powód jest pewnie taki sam, z jakiego ostatnimi czasy coraz trudniej jest kupić porządny butapren. Unia Europejska dba o zdrowie swoich obywateli. To z resztą widać w każdej innej dziedzinie życia.

--
pozdrawiam
Piotr


 
17-11-11 13:55  Odp: [Technika] Informacje o klejach
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Piotrze, coś mi się nie chcę wierzyć w to co napisałeś. Jest w tej chwili w sprzedaży wiele klejów toksycznych.

Pozdrawiam!

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
17-11-11 14:33  Odp: [Technika] Informacje o klejach
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Tyle się dowiedziałem rozmawiając ze znajomym właścicielem sklepu z tapetami i inszymi sprzętami do remontów. Z resztą to nie byłaby jedyna unijna decyzja w której brak jest konsekwencji. Unia Europejska postanowiła zlikwidować zwyczajne żarówki pod pretekstem dbania o środowisko (oszczędność energii). Tymczasem sama produkcja i utylizacja żarówek tzw energooszczędnych, jest dużo bardziej szkodliwa i wymaga więcej energii niż produkcja i użytkowanie zwyczajnych żarówek. Tak samo wygląda sprawa z tzw odnawialnymi źródłami energii (wiatrakami) do których stosowania zachęca Unia. Budowa takiego wiatraka zwraca się po 10 latach "kręcenia". Tyle że po tym czasie wiatrak wymaga kapitalnego remontu albo i wymiany. Kolejna sprawa już bardziej zbliżona do tematyki modelarskiej - lakiery samochodowe. Jeszcze 10 lat temu na samochody kładziono grube warstwy lakieru. Dzięki temu nawet solidne rysy można było wypolerować papierem wodnym i pastą polerską. Ale Unia postanowiła zadbać o nasze zdrowie. Spróbuj wypolerować jakąkolwiek rysę na nowym samochodzie (1-2 letnim). Samą pastą polerską po 3 minutach dotrzesz się do gołej blachy. To z resztą sprawdzałem w praktyce, początkowo nie wiedziałem dlaczego tak jest, potem znajomy lakiernik wyjaśnił mi w czym rzecz.

--
pozdrawiam
Piotr


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024