FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
08-01-12 23:38  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No i relacja utknęła w "martwym punkcie" zwanym BRAK CZASU.

Model zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami został "oddany do użytku" dokładnie 24 XII 2011, a relacja została daleko w tyle. Ale bez obaw dokumentacja fotograficzna jest kompletna, w miarę upływu czasu będę umieszczał kolejne posty wraz z opisem działań.

No i wykonane podpory:



Wracam do tematu zbyt szeroko sklejonych ścian. Po głębszej analizie okazało się, że to wina mojego skanera który wykonując kopię przeskalował sobie lekko kartkę. Postanowiłem już tego nie poprawiać, tylko dla wzmocnienia wkleiłem kawałki kartonu 1mm w szczeliny przy wręgach



Przyszedł czas na sklejanie drobnicy - na pierwszy ogień poszły schody - niestety mimo szczerych chęci, nie udało mi się zachować przedłużonego pierwszego stopnia do zakrystii - po prostu murki wyszły ciut za długie (0,1mm) i dla lepszego efektu wyrównałem schody. Oczywiście drzwi do zakrystii w/g mojego projektu



--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
09-01-12 21:23  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Kolejnym etapem który wykonałem to wieża. Na samym początku mały błąd. Część 19a** ma niewłaściwą szerokość dolnej krawędzi:



sugeruję przycięcie dopiero po wykrojeniu elementu z kartonu i po oszlifowaniu.

Przygotowane elementy wieży do suchego pasowania:



--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
09-01-12 21:50  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Kolejny element którym się zająłem to zakrystia i montaż schodów. Zanim została przyklejona zakrystia do bryły kościoła zmontowałem ją łącznie z dachem - dzięki temu uzyskałem sporą sztywność całego elementu. Muszę przyznać, że pomimo walki z ekierkami bardzo trudno było zachować wszystkie kąty i pionowości, ale udało się.



Montaż schodów i przednich podpór:



Suche (bez klejenia) przymiarki wieży i żebrowania dachu:



--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
09-01-12 22:36  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Przymiarka dachu na "sucho":



i już po sklejeniu:



Teraz najciekawsza część modelu - wykonanie zwieńczeń wież. Muszę powiedzieć, że wycięcie krzyży zajęło mi ponad godzinę i dopiero trzecie podejście dało zadowalający efekt. Gdy efekt nas już zadowoli radzę szybko zaimpregnować wycinankę cyjanopanem (kropelka bądź podobny). Należy przy tym uważać, by nie przykleić krzyża przypadkowo do palca lub pęsety :) . Podstawy krzyży zostały wycięte za pomocą dziurkacza rymarskiego, a te które nie pasowały średnicą - po prostu metodą na dziobaka i oszlifowane:



Kolejna mała pomyłka w numeracji:




No i na koniec małe szaleństwa na temat waloryzacji. Jako, iż model lekko rozjechał się z miejscami przyklejenia podstawy postanowiłem zamaskować wszystkie błędy. Na początek poszła posypka z drobnej gąbki przyklejana na BCG (polimer za szybko mi wysychał) - później wykonanie chodników z papieru ściernego 320.



A jak już coś robić to na całość - położyłem jeszcze kamienny chodnik. Kamienie zostały skopiowane na skanerze, naklejone na tekturkę 0,5mm (opakowanie po czekoladkach) i pojedynczo wycięte i wklejone. Oczywiście dla efektu powiększyłem szczeliny pomiędzy poszczególnymi kamieniami. Skutkowało to dopasowywaniem zewnętrznych kamieni, ale nie stanowiło to problemu. Fajna zabawa - muszę przyznać, że uporałem się z tym w kilkanaście godzin.



Jutro galeria i zamykam temat...

--

Post zmieniony (09-01-12 22:39)

 
09-01-12 23:28  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Galeria miała być jutro, ale dysponując chwilą już dzisiaj wrzucam fotki gotowego modelu.

Dwa słowa o pracy:
- model klei się bardzo przyjemnie
- troszkę skąpy opis i rysunki, osoby troszkę mniej doświadczone mogą mieć kłopoty
- duża ilość "krzywych" do wycinania może zniechęcać początkujących, ale nie ma jak wprawienie się w modelarskim fachu
- efekt końcowy rekompensuje wkład pracy jaki trzeba włożyć w budowę modelu
- drobne niedociągnięcia i wpadki daje się łatwo maskować i tylko budujący wie gdzie popełnił wpadki
- POLECAM WSZYSTKIM mniej i bardziej doświadczonym modelarzom (ja zaliczam siebie do tych pierwszych)

Gotowy model:











No i koniec pięknej przygody z Orlikiem - teraz na tapecie jest Malbork wydawnictwa GPM (prezent od "świętego").

Pozdrawiam i proszę o zasłużoną krytykę.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
09-01-12 23:54  Odp: [R/G] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,podglądam,choc to nie moja domena, bardzo ładnie wykonany model,ja dzisiaj oglądałem budowlę z MM,na którą się chyba skuszę,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
10-01-12 09:05  Odp: [R/G] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny modelik. Trzy pierwsze zdjęcia mylące, zupełnie jak zdjęcia rzeczywistej budowli. Nadruk też wspaniały, widać fakturę kamiennych murów. Gratulacje.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
10-01-12 10:20  Odp: [R/G] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Uuuu... ale będziesz mial plusa u proboszcza...
Model na tle lasu najlepiej się prezentuje.

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 
13-01-12 13:58  Odp: [R/G] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Dzięki za słowa uznania.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
16-01-12 00:24  Odp: [R/G] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Dla początkujących - to była relacja, czyli z troszkę szerszym opisem. Chciałem, aby ci co zaczynają mieli podane na tacy jak zbudować coś ładnego, bez większych nakładów (finansowych). Nikt nie mówił, że relacja będzie na drastycznie niskim poziomie. Nie jestem "zawodowcem" daleko mi do mistrzów tego forum, ale kleję bo lubię. Małym zboczeniem jest chęć dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, nawet w formie pisanej.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024