FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
12-11-11 01:23  [R/G] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Z braku relacji z budowy tego pięknego obiektu, postanowiłem zrobić go z pokazaniem poszczególnych etapów.

Wydawnictwo Orlik 10/2006 nr kat. 033 (Do wydawnictwa: - Błąd na okładce nr piszemy bez kropki! - moja nauczycielka od polskiego strasznie za to "goniła")



Od razu zastrzegam - cudów nie będzie, jest to relacja jak najbardziej dla początkujących w temacie modelarskim. Przed przystąpieniem do budowy modelu któremu chcę poświęcić wiele uwagi (kolejny projekt to M/S Ziemia Szczecińska) , małe odprężenie przy budowie czegoś łatwiejszego ( z pozoru).
Nie będę rozpisywał się na temat historii tego obiektu - zainteresowanych odsyłam strona o historii .

Skupię się na technice, narzędziach i tak ogólnie pokażę co się dzieje.

--

Post zmieniony (09-01-12 23:28)

 
12-11-11 01:31  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Początek to dobór farby do retuszu - to co widać w buteleczce powinno wystarczyć prawie na cały model (część poniżej dachu), jako że piszę dla tych co zaczynają - wspomnę, iż w buteleczce jest mieszanina czarnej i białej farbki plakatowej z dwiema kroplami wody. Do wycinania używam głównie nożyka i zwykłej plastikowej linijki. Klejenie głównie BCG ( klej wodny do kupienia w każdym papierniczym, taki płynny z siateczką do dozowania)

Problemem do wycięcia mogą być łuki - sporo ich w tym modelu, ale po chwili ćwiczeń poza modelem można bez pośpiechu wycinać otworki na okna bez przykładania wzorników.



Zaczynamy - na początek zgodnie z opisem ściany boczne, przy okazji wyszły dwa błędy - które pokazałem na zdjęciach element 2kL i 2kP trzeba będzie troszkę przyciąć.



Retusz trzeba wykonać przed sklejeniem, elementów - malując delikatnie krawędzie wycinanych elementów. Na zdjęciach w dużym powiększeniu widać każdy nawet najdrobniejszy błąd, ale w rzeczywistości gdy plakatówka wyschnie (robi się jaśniejsza) drobne "wyjechania" są zauważalne dopiero po bardzo wnikliwym oglądaniu modelu.

No i gotowa sklejona ściana.



W między czasie, podkleiłem wszystkie wzmocnienia tekturką i przycisnąłem kilkoma tomami pokaźnych książek - poczekają tam minimum do jutra. WAŻNE - podklejamy przy użyciu rozcieńczonego kleju polimerowego lub butaprenu. Użycie kleju wodnego może spowodować rozciągnięcie się papieru i właściwie cała nasza praca pójdzie na marne.

Dla tych co mają komputer i skaner - warto zrobić sobie kopię, jak coś pójdzie nie tak zawsze możemy wydrukować i poprawić element.

--

Post zmieniony (12-11-11 01:45)

 
12-11-11 12:49  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Podglądam z zainteresowaniem.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
12-11-11 15:39  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Zaczynamy wycinanie wręg lub wzmocnień, jak kto woli...

Dwie uwagi odnośnie technik:

- jeśli zapomnieliśmy docisnąć podklejonych elementów i rano stwierdzamy wygięcie kartonu "w pałąk", nie ma tragedii. Spryskiwacz do kwiatów - delikatnie zwilżamy karton (od strony bez elementów) - okładamy go kilkoma warstwami gazet (lub reklam) i pod książki. Ważne, by gazety nie były "śliskie" - to one mają wchłonąć wilgoć. Niestety czas schnięcia może wynieść nawet kilka dni.

- należy pamiętać o pionowym prowadzeniu nożyka podczas cięcia. Niby sprawa oczywista, ale ile to się naczytałem o "zwiórkowanych" linijkach. Tak się dzieje gdy nożyk przechylimy "do nas". Gorzej gdy nożyk ucieka "od nas". Wówczas mamy pozornie dobrze wycięty element. Najlepiej zilustruje to przykład:



Na pierwszym zdjęciu element widoczny od strony cięcia, na drugim ta sama krawędź widziana od spodu.



--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
12-11-11 18:52  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
krzysiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

A może jest lepiej wycinać z minimalnym zapasem i to szlifować prostopadle ?


--

Post zmieniony (12-11-11 18:57)

 
12-11-11 19:51  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

krzysiek napisał: A może jest lepiej wycinać z minimalnym zapasem i to szlifować prostopadle ?

Jak ktoś lubi mieś więcej roboty to czemu nie, chyba lepiej mieć od razu dobrze wycięte.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
12-11-11 20:36  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
krzysiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Ostoja, jak chcesz zaoszczędzić sobie roboty to kupujesz lasery :)

--
Pozdrawiam !

 
12-11-11 20:48  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

krzysiek napisał: Ostoja, jak chcesz zaoszczędzić sobie roboty to kupujesz lasery :)

Czasami cały problem jest w tym słówku: "kupujesz". :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-11-11 01:39  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Jak w tytule: dla początkujących - czyli takich co to nie wiedzą czy pokochają karton ze wzajemnością. Nie mówiąc o inwestowaniu powyżej tego co niezbędne. Czyli wycinanki laserowe odpadają, no chyba, że laser z Blue-Ray'a w ręce potrzymamy i dziurkę wypalimy ;))).

A teraz troszkę poważniej:

wzmocnienia wycięte i gotowe do pasowań na sucho



Wycięte również wnęki okien. Tutaj objawił się kolejny błąd - części 2b i 2c oznaczono jako przyklejane do 2a. W rzeczywistości należy je przykleić od tyłu części 2, a następnie przykleić okno (pokażę to później). Elementy są w stanie surowym bez szlifowania i retuszu. Kolory nienaturalne, bo do zdjęcia użyłem lampy błyskowej.



Miało być prosto, ale nie mogłem pokusić się o małą modyfikację, po kilku dniach googlowania znalazłem w końcu witraże gotowe do wydruku na folii. Zainteresowani mogą tutaj pobrać plik : WITRAŻE FOLIA!!! Technika wykonania pewnie za kilka dni...

Podkleiłem również podstawkę - chwilowo nie mam żadnej deseczki, więc część nr 1 nakleiłem na tekturkę 1,5mm. Docelowo przewiduję deseczkę.



Tyle w kwestii kolejnych kroków.

--

Post zmieniony (13-11-11 13:14)

 
13-11-11 10:52  Odp: [R] Kościół parafialny w Porąbce (dla poczatkujących).
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Również z ciekawością sobie podglądam Twoją relację, przypominając sobie swoją walkę z tym modelem ... zerknij może Ci się przyda jakiś pomysł .... http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=158814&t=158814&filtr=0

Post zmieniony (13-11-11 14:12)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024