FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
30-05-03 13:19  Re: [technika] Specjalny pancerz
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Rajkub - papier milimetrowy - na pewno ułatwi równomierne rozmieszczenie otworów :-)

irbar - dłubania troszkę jest...... ale jaki efekt!

Kemot - też myślałem o takiej matrycy - ale cięzko będzie wykonać taką precyzyjną

ergie - daję kolejne zdjęcia z pancerzem....... i nadal mi się wydaje że są to kółka - a może mnie oczy mylą..... ;-)

gutes - Twoja metoda też jest fajna.... z tym że nie mam miniwiertarki :-) - ale pomysł bardzo dobry


A jeśli chodzi o wbijak - to nie wiem czy się sprawdzi - te otwory są bardzo, bardzo małe!

Pozdrawiam!
Michał

 
30-05-03 13:39  Re: [technika] Specjalny pancerz
Niezależny 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Batonus, otwory gwoździem robiłem jakieś 20-lat temu, iluminatory w Potiomkinie. Jako podkładki użyłem skleiki 5 mm. Trzeba uderzyć zdecydowanie i dość silnie a gwóźdż musi stać dokładnie pionowo. Otwory jak dla mnie wtedy wychodziły rewelacyjnie, z lekko wklęśniętymi brzegami.
Co do płyt, to może szablon fototrawiony z blachy, żeby nie bawić się w żmudne trasowanie.
Pozdr.

 
30-05-03 13:52  Re: [technika] Specjalny pancerz
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

moje "rzyczę" cały czas mnie w oczy razi... nie ważne.

Wydaje mi się, że otwory są okrągłe, a ich "kwadratowość" to złudzenie optyczne wynikające z rozmieszczenia.
Przychodzą mi do głowy jeszcze 2 metody:
1: matryca, ale nie z gwoździami, tylko z igłami do zastrzyków. Jakiś ok 1 cm grubości kawałek np aluminium (może być grubszy), nawiercić otwory na głębokość ok 2/3 sztabki. średnica otworów powinna być taka, żeby igły wchodziły ciasno. w igłach obciąć ostry koniec i lekko zaostrzyć brzegi rurki i wtedy powkładać w nawiercone otwory. położyć arkusz kartonu na jakieś miękkie drewno i puk...

2: hmmm sam nie wiem czy to zda egzamin, ale kiedyś tak zrobiłem z jakimś elementem po sklejeniu. Wycięcie otworów jakimś wycinakiem odpadało, bo zniszczyłbym sklejoną część. rozgrzałem więc lekko drucik i wypalałem otwory. Wyszło nieźle.
Może i tu się taki sposób sprawdzi? w jakiś kawałek np drewna powbiać coś. Może nawet igły do szycia? Lekko rozgrzać i do boju. Trzeba uważać, bo jak się zbyt słabo podgrzeje, to nic nie zdziałamy. A jak za mocno, to może nam się wypalić dziurka większa niż zamierzona.

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
30-05-03 15:06  Re: [technika] Specjalny pancerz
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wycinanie otworów spi łowanym gwoździem jest 100% możliwe.
Konieczny warunek to ostre krawędzie spiłowanego na płasko gwoździa.
Jeszcze lepsze są stare wiertła odpowiednio spiłowane. Do średnicy 4-5 mm zdaje to egzamin. Przy większych średnicach za mocno trzeba by uderzać młotkiem, a to już trudne.
Jako podkładki używam deski z położoną na niej 1-2mm tekturą. Jeszcze lepsza jest płytka z pcw (taka jak na podłogach).
Wykonałem tak setki otworów w kartonie i tekturze 1-1,5 mm. W grubszej jest ciężko.
Tak robię otwory w koach w pancerce (m. in. tak zrobiłem koła do KW-1 z Modelcardu).

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
30-05-03 15:12  Re: [technika] Specjalny pancerz
Waldemar   

He.Michał.Jak puszczamy wodze fantazji to może maszyma do szycia z odpowiednio spreparowana igłą i maszyna nastawiona na odległości między dziurkami jak potrzeba?

 
30-05-03 15:21  Re: [technika] Specjalny pancerz
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mam zaskakujace rozwiazanie, tyle ze niebardzo kartonowe.
1. Bierzemy stary kolorowy telewizor z kinolem typu delta np. Rubin.
2. Idziemy z nim do smietnika (o ile tam go nie znalezlismy), uzbrojeni w mlotek lub duzy kamien i okulary oraz rekawiczki
3. Walimy w ekran aby pekl, ale tak aby mlotek nam tam nie wpadl.
4. Wyciagamy blache ktora jest zaraz za szyba - jest dziurkowana dosyc gesto i rownomiernie - blaszka fototrawiona ;-)
Nie wiem tylko jak bedzie ze skala, ale chyba nie byloby tak zle.
- nie moze byc to telewizor czarnobialy, ani zbyt nowoczesny - bedzie mial kineskop PIL z otworkami owalnymi
- kineskop z monitora bedzie mial zbyt drobna siatke



 
30-05-03 15:26  Re: [technika] Specjalny pancerz
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Mam pytanie całkiem niekartonowe: czym charakteryzuje się taki perforowany pancerz? Czy to jest wersja takiego uproszczonego pancerza reaktywnego?
Tomek

 
30-05-03 15:28  Re: [technika] Specjalny pancerz
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jak sie domyslam, to perforowany to on jest aby byl lzejszy, a o ile sie nie myle to daje on to, ze ładunek wybuchowy wybucha te 10 cm dalejod wlasciwego pancerza.



 
30-05-03 15:57  Re: [technika] Specjalny pancerz
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jestem zaskoczony tak dużą ilośćią pomysłów!!!

Mam w czym wybierać..... jest dużo kombinacji do przetestowania :-)
Nawet się znalazła maszyna do szycia - pomysł oryginalny - ale chba cięzko będzie zrobić otwory precyzyjne :-)

Doatkowy pancerz jest bardzo wzkazany w M113 - bo ten główny pancerz jest bardzo słaby...

Pozdrawiam!
Michał

 
30-05-03 22:07  Re: [technika] Specjalny pancerz
Witold   

Ja wykonałem otwory gwoździem spiłowanym nie na płasko, ale na wklęsło. Wychodziło na desce idealnie okrągłe i nie rwało kartonu. Tak zrobiłem wszystkie otwory w modelu Gen. Hallera. Jedyny problem to precyzyjne ustawienie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024