FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
09-11-11 17:41  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Jeżeli zechcesz skorzystać z mojej rady dotyczącej malowania znaków, to biorąc pod uwagę Twoje zdolności i możliwości, o których piszesz polecałbym patyczek do czyszczenia uszu.
Ja robiłem tą metodą, gdy jeszcze w Polsce nie było takich kosmetycznych czy modelarskich akcesoriów, więc posługiwałem się zapałką z mocno nawiniętym kawałkiem waty.
Jest to lepsze od proponowanej przez Kolegę karolxa gąbki, gdyż gąbka nierównomiernie wchłania farbkę-nawet w drobniutkich porach gromadzi jej się dużo więcej, niż na strukturze otaczającej pory, więc malunek jest bardzo "punkcikowy".
Proces malowania wacikiem polega na tym, że zanurzało go się bardzo delikatnie w farbie, odsączało dodatkowo jej nadmiar na bibule, ligninie lub papierze toaletowym czy kawałku szmatki, próbowało na kartce i dopiero wtedy punktowało miejsce koło miejsca otwór w szablonie przymocowanym np. taśmą modelarską (można też malarską) do płaszczyzny modelu.
Jedna zasada-lepiej w miejscu malowania kilka razy "kliknąć" śladową ilością farby na waciku (tak, aby tylko delikatnie zabielić) niż zrobić to raz, a mocno i pozwolić na rozlanie się farbki pod szablon. Straaaasznie wkurzające ;-)
Tą "wacikową" metodą nanosiłem też np. zielonkawe plamki kamuflażu na najstarszym z moich zachowanych modeli czołgów z MM, a mianowicie radzieckim BT-7
Dodatkowo jej zaletą jest możliwość "cieniowania" miejsca malowanego przez liczbę "kliknięć" w dane miejsce. (Galeria)
Teraz mam wprawną dłoń i mimo wieku nie drżą mi ręce :-), więc maluję pędzelkiem nawet małe i skomplikowane insygnia czy numery, ale także dlatego, bo są znakomite wąziutkie pędzelki i profesjonalne farbki czego dawniej nie było, więc człowiek musiał sobie radzić projektami racjonalizatorskimi.

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
10-11-11 23:53  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No to zaczęło się !! - pierwsze malowanie. Przychyliłem się do technologii Sławka - kilkanaście prób na gazecie i różnych cienkich szablonach, następnie przygotowanie modelu:



i po strachu :))



Nawet odważyłem się wykonać retusz pędzelkiem - z efektu jestem zadowolony - przypomnę, że to moja pierwsza przygoda z malowaniem, a z pędzelków to trzymałem w dłoni wałek malarski (co nie co inaczej się maluje). Jak dobrze zaschnie to papierkiem przeciągnę cyfrę 2, troszkę za grubo farby.

Wróciłem do tematu poprawy skrzyni wentylatorów, obecnie jest już w fazie sklejania z malowanym na czarno wnętrzem. Nie przychylę się jednak do drugiej uwagi - odnośnie malowania samej siatki. Malujemy, by imitować różne materiały (ew. kamuflaż), moja siatka jest wykonana z metalu - to czego mam jeszcze od niej oczekiwać?? By po pomalowaniu imitowała metal??



--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
12-11-11 02:03  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No i mamy poprawioną skrzynię wentylatorów - popełniłem błąd drukując na papierze technicznym o gramaturze ok 150g/m - pudełko wyszło za wiotkie - cyjanopan jakim się ratowałem pogorszył tylko sprawę. Ale, jako że kleję dla przyjemności - dałem sobie spokój z dalszymi poprawkami. Efekt na foto:



Pozostało już tylko założyć gąski, wbić antenę i (o zgrozo!!!) zrobić plandekę - tej ostatniej boję się jak ognia. Patrząc na arcydzieła jakie są tworzone przez innych, to boję się że zepsuję cały model - i tak postanowiłem wykonać kilka (kilkanaście) testów poza modelem.

--

Post zmieniony (12-11-11 02:40)

 
16-11-11 02:47  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

W wielu bólach i cierpieniach rodziła się plandeka. Jako, iż jest to mój pierwszy raz - korzystając z ogólnych przepisów na forum, z efektu końcowego jestem zadowolony w 90%.

Sześć plandek wylądowało w koszu, a to chusteczka za cienka, a to się rozpłynęło, a to pozostał odcisk znaku wodnego. Wiem jedno - serwetki to jest to!! Najlepsze świąteczne :).
I tak po wielu próbach przedstawiam końcowy efekt mojej pracy (wykonania plandekowania) . Pozostaje ocena, a ta przysługuje oglądającym.



Z prac zostało już tylko zagąsiennicowanie - lakier jest pod warstwą farby, więc ten temat mam już z głowy. No i oczywiście galeria, coby potomni mogli podziwiać marne talenta :).

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
16-11-11 08:31  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Reedmooley 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Plandeka naprawdę elegancka,ładnie model wyszedł:) Nieźle tez nadaje się ten materiał z którego robi się takie nasączane ściereczki do kurzu-po ich wysuszeniu oczywiście:)
No to teraz czas na gąski:)

 
22-11-11 15:59  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No, cóż... pora pożegnać się z przygodami przy "suczce" i pokazać końcowy efekt. Zdjęcia robiłem dwoma technikami - lampa błyskowa i oświetlenie lampami (z automatycznym balansem bieli). Niestety marna pogoda nie pozwala na zrobienie fotek w plenerze.










Życzę miłych wrażeń - i proszę o śmiałą krytykę.

--

Post zmieniony (22-11-11 16:01)

 
22-11-11 18:30  Odp: [R/G] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Fajnie wyszedł, ale gąsienice psują cały efekt.

Naprawdę nie dasz rady już nic z tym zrobić?

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
22-11-11 18:45  Odp: [R/G] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Pewnie się da, miało być bez modyfikacji (tyle co w MM), ale widzę, iż od tematu poprawy gąsek się nie wymigam :))

W takim razie apel:
- kto ma projekt gąsek do w/w SU??? (wystarczy szkic ogniw)

Nie chce mi się znów wywarzać otwartych drzwi - zapewne ktoś już to zaprojektował.

 
22-11-11 18:57  Odp: [R/G] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Do QŃ-ia napisz.

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
22-11-11 19:58  Odp: [R/G] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Modelik wyszedł bardzo ładnie,ale powtórzę się za innymi-gąski psują cały efekt.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024