FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
08-11-11 19:35  [R/G] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1



Na początek dwa słowa o sobie:
- sklejam bo lubię
- nie jestem zawodowcem
- nigdy nie prezentowałem publicznie mojej twórczości

Modelarstwem bawiłam się w latach osiemdziesiątych - koledzy trochę starsi znają problemy tamtych czasów. Później dłuuuuuugo, dłuuuuuugo nic. Kilka miesięcy temu wpadł mi w ręce MM, no i coś pękło.... Skleiłem Triplana i Camela (też MM) - popełniając tysiące błędów. Później przypadkiem natrafiłem na forum - trochę wstyd się pchać z moją marną twórczością, ale co mi tam....

Camel i Triplane zamieszczę kiedyś przy okazji.

Teraz o modelu nad którym pracuję od dłuższego czasu, tj. SU-76M. Dlaczego właśnie ten model?? - jest to pierwsza sklejka jaką skleiłem, porównując ją z dzisiejszymi technikami i możliwościami materiałowymi wstyd byłoby cokolwiek pokazywać. Ale na owe czasy byłem dumny z modelu.


Założenia:
- model bez dodatkowych modernizacji (tyle co w MM)
- malowany (to moje pierwsze spotkanie z tą techniką - pewnie uwalę wszystko)
- może kilka elementów ponownie przerysowanych w Corelu (mam wersję DRAW 9, zabytek, ale rysować się daje)
- wykorzystanie chociaż części wiedzy z forum ( patenty na różne okazje)


Relację rozpoczynam jak to się mówi: "po nie w czasie " - model mam ukończony w 90%, zostało troszkę kosmetyki i kilka elementów. Jak wspomniałem nie należę do zawodowców, więc pojawia się mnóstwo błędów - jestem tego świadomy, ale idę do przodu. Większość obecnych technik i materiałów jest mi obca, więc uczę się od podstaw. A tak na marginesie - jestem zupełnym samoukiem,

--

Post zmieniony (22-11-11 15:59)

 
08-11-11 19:39  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Zaczynamy:

Na początek dorobienie tego co ukryło się pod malowaniem - czyli nr boczny i orzeł. Wykonane w Corelu - wydruk na zwykłym papierze. Dopiero na fotce zobaczyłem, że jeden orzeł jest "trochę niedorobiony" - poprawię to.



--

Post zmieniony (09-11-11 02:29)

 
08-11-11 20:36  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Nie udało mi się obejrzeć zdjęć w fotosiku bo jakaś uparta reklama przeszkadza. Postaraj się linki do zdjęć poprawić zgodnie z tą instrukcją.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-11-11 21:10  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witaj Jarku!
Model "suczki" zaprojektowałem sobie od podstaw i skleiłem ponad 30 lat temu więc zanim jeszcze pojawił się w tym MM, który pokazałeś. Zdjęcia są w mojej Galerii.
Na Forum jestem od 5 lat, więc również jestem samoukiem i to do n-tej potęgi, bo swój kontakt z modelarstwem rozpocząłem 43 lata temu, więc bez bogatych materiałów źródłowych i dostępu do komputera. Także nie pretenduję do roli zawodowca, bo modele kleję dla siebie i tak jak Ty-bo lubię.
Również jak Ty zanim nie pojawiłem się na Forum nigdzie nie prezentowałem swoich dokonań, więc wiele mamy wspólnego. :-)
Jeżeli pozwolisz to moja rada, abyś uniknął błędów, które także popełniałem stosując przekalkowane wtedy i wycięte oraz naklejane oznakowania.
Mając teraz tak wspaniałe narzędzia jak programy graficzne nie naklejaj wyciętych szablonów oznaczeń, numerów czy godeł, bo nawet na najcieńszym papierze będą wyraźnie "odcinały się" od płaszczyzn pancerza i wyglądały nienaturalnie. Ja "pocieniałem" krawędzie oznaczeń, szlifując drobniuteńkim papierem ściernym, ale nie dawało to oczekiwanego, pełnego efektu,
Lepiej wyciąć w papierze wnętrze oznaczenia i traktując to jako szablon do malowania odwzorować kształt cyfr i orła na pancerzu lub przekalkować kształty (dawniej służyła do tego kalka maszynowa) bezpośrednio na miejsce gdzie było umiejscowione, by następnie pomalować ten zarys na biało. Nawet kiepskie malowanie jest o całe niebo lepsze jak naklejanie.
Trzymam kciuki za satysfakcjonujący Ciebie model i nie przejmuj się tak bardzo ewentualną krytyką, abyś się nie zniechęcił. To jest Twoje dzieło i Twoje hobby.

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
08-11-11 21:14  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Linki poprawione :) - a tak na marginesie, to kto jeszcze ogląda reklamy??Firefox i mały programik AdBlock - i już nie zobaczysz żadnej reklamy NIGDZIE....;))) To tak na marginesie, ale zastosuję się do ogólnie przyjętych zasad na forum.

Dzięki Sławku za cenne uwagi - jak wspomniałem, malowanie to mój pierwszy raz - i każda uwaga jest bardzo cenna - czyli siadam do wykonania szablonu od początku :).

Postaram się zrobić dzisiaj kilka fotek detali, a galerię owszem podziwiałem już jakiś czas temu - to ona zainspirowała mnie do malowania.

--

Post zmieniony (08-11-11 21:20)

 
08-11-11 21:23  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Witam serdecznie.Ja też jestem kompletnym samoukiem w pełnym tego słowa znaczeniu.Wszystko,co potrafię zawdzięczam forom modelarskim i mojej osobie,która przenosiła teorię z forum na praktyczne zastosowania w moich modelach.Co nie znaczy,że zjadłam już wszystkie rozumy.
Ja się zgodzę z kolegą Sławomirem w kwestii oznakowań.Lepsze będą malowane niż naklejane.Nie przejmuj się jak wyjdzie krzywo i tak oznaczenia były malowane przeważnie ręcznie,więc wyjdzie całkiem naturalnie.Życzę powodzenia i dobrej zabawy przy modelu.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
08-11-11 21:42  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Yans   

Znalazłem tak stronę może ci się przyda przy opracowywaniu modelu link poniżej:
http://www.armchairgeneral.com/rkkaww2/galleries/SP_guns/SU_76_bp.htm
http://www.armchairgeneral.com/rkkaww2/galleries/SP_guns/SU_76M_bp.htm

 
08-11-11 21:51  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
kolejny_cichy   

Jeśli mogę wtrącić słówko, opracowanie SU-76M z MM jest bardzo dobre, ale warto poprawić jedną sprawę - z prawej strony (patrząc od przodu) warto poszerzyć nadbudówkę aby tworzyła niszę nad błotnikiem. Ja sam popełniłem ten model dawno temu, choć zdjęcia nie są najlepsze to mozna go zobaczyć tu: http://www.strefacichego.pl/?module=models&catId=62&modelId=195

Sporo znajdziesz tu: http://www.battlefield.ru/ i tu: http://www.jagdtiger.de/index2.htm

pzdr i życzę fajnej zabawy

cichy

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 
08-11-11 22:03  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Dzięki za wszelkie rady - model jest w sporej części ukończony - i zgodnie z założeniami wykonany wg MM (czyli bez poszerzenia). Z następnym modelem, zanim zacznę budowę wrzucę temat, zbiorowa wiedza jest o wiele większa niż najlepsze googlowanie.

Wrzucam kilka fotek, abyśmy wszyscy wiedzieli na jakim jestem etapie.



--

Post zmieniony (09-11-11 02:28)

 
08-11-11 22:24  Odp: [R] Rosyjskie lekkie działo samobieżne SU-76 M (MM nr5 1983)
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Może uprzedzając pytania:
- model budowany jest ze "śmieci" czyli tego co mi wpadło w ręce

Tylna chłodnica (czy coś co ją przypomina) to stare sitko od sokowirówki, siatka widoczna z lewej strony modelu to materiał podtrzymujący opatrunek, reflektor wykonany w/g przepisu z forum. To na razie tyle - nie wiem czy jest się czym chwalić??

Wiem, że była zbyt mała przyjaźń z papierem ściernym podczas budowy, ale nie miałem drobnego, a 80-tką niewiele mogłem podziałać.

--

Post zmieniony (08-11-11 23:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024