FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-10-11 20:04  [Pytanie] Pomocy - podklejanie części
GRZESIEK   

jestem w tym nowy zaczalem sklejac modele kartonowe i mi sie spodobalo narazie dorze idzie tylko mam jedn pytanie jak naklejam kartke na tekture (tak jak jest w instrukcji) to on mi sie wyguna w ksztalt U prosze o pomoc co z tym zrobic zeby bylo proste .
przyciskalem to wieloma ksiazkami i 2 hantelkami 3kg.
niewiem czy to od kleju zalerzy czy od czegos innego
z gory dzieki

 
24-10-11 20:09  Odp: POMOCY
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Zapewne podkleiłeś jakimś klejem na bazie wody (np.wikol/magic). Do podklejania najlepiej użyć budaprenu lub kleju polimerowego. Minusem obu klei jest szybkie klejenie bez czasu na poprawkę.

--

Post zmieniony (24-10-11 20:10)

 
24-10-11 20:14  Odp: POMOCY
GRZESIEK   

dzieki za odpowiedz wlasnie ja uzywam magica .
pisownia jest taka bo szybko pisalem i nie patrzylem co z tego wyszlo ;)
dzieki jeszcze raz

 
24-10-11 20:26  Odp: POMOCY
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

To że się wygina przy schnięciu to najmniejszy problem. Zawsze można jakoś wyprostować. Gorzej że możesz zmienić wymiary części i to dość znacznie, np przy podłużnicy szkieletu okrętu i będzie brakowało później poszycia. Dlatego jak radzą koledzy nigdy nie używaj klejów na bazie wody do podklejania części zwłaszcza dużych.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
24-10-11 20:32  Odp: POMOCY
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Kiedyś podkleiłem części wikolem - a właściwie kilka razy ( do 3 lub 4 modeli )
Nałożyłem cieniutką warstwę kleju, rozprowadziłem kawałkiem tektury i na to dałem części. Podklejone elementy docisnąłem kilkoma książkami ( łącznie miały ze 15 kg ;) tak podklejone elementy nie zwichrowały/wygięły mi się nawet o 1 mm, pomimo tego, że do podklejenia użyłem wikolu ;)

Być może dałeś za dużo kleju a może za krótko trzymałeś je pod książkami, klej jeszcze nie wysechł, i dlatego jak wyjąłeś elementy spod książek to się wygięły.
Polecam przetrzymać elementy pod książkami przez kilka dni dla pewności, że klej wysechł ;) ( na przyszłość )

A do podklejania polecam klej polimerowy - nie śmierdzi jak budzio i bardzo ładnie łączy elementy.

Post zmieniony (24-10-11 20:34)

 
24-10-11 23:38  Odp: [Pytanie] Pomocy - podklejanie części
rysiu62   

Jak piszę powoli lub szybko to zazwyczaj wychodzi mi pisownia poprawna . Także kolego nie wypisuj tu głupot iż musisz po Sobie poprawiać- przecież to jest nonsens, poprawiać to może nauczycielka dyktando i stawiać pałę gdyż taką ocenę otrzymałbyś właściwie za każde zdanie przez Ciebie spłodzone.Właściwie to Twoim wpisom brak początku i końca i mam nadzieję iż Wiesz o co chodzi.

 
25-10-11 00:30  Odp: [Pytanie] Pomocy - podklejanie części
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A ja polecam klej w sprayu, nie jest przesadnie drogi, puszka wystarczy na kilka dużych modeli, a jest to szybkie i wymiarowo bezpieczne rozwiązanie. Przy wręgach małego samolotu, można dopuścić klejenie klejem na bazie wody, jednak np. podklejanie tak podłużnic pancernika, to proszenie się o kłopoty.

--


 
25-10-11 04:14  Odp: [Pytanie] Pomocy - podklejanie części
JSJ   

Problem jest poważny, według mnie głównie ze względu na wspomnianą możliwość skurczu w czasie wysychania. To bywają konkretne milimetry zniekształcenia części, które są projektowane z dokładnością nawet co do setnych milimetra. Jestem jednak zdania, że nie można dać recepty na najlepszy do tego klej. Wprawdzie te wodne są najbardziej ryzykowne, ale to nie znaczy, że tylko one. Ja miałem bardzo przykre doświadczenie np. z klejem Hermol, którego bym nie podejrzewał o takie reakcje, a jednak musiałem odtwarzać dłuższe wręgi samolotu, bo zmieniły wymiar w stopniu niedopuszczalnym. Po takich niespodziankach doszedłem już do tego, że dla pewności wolałem się ubabrać i zastosować klej epoksydowy (!). Przy wielkiej różnorodności materiałów na rynku (kleje, tektury, papiery) każdego może coś zaskoczyć, bo może to zależy nie tylko od samego kleju, ale też np. rodzaju sklejanych warstw (skład, układ włókien, "wysezonowanie"). Nie tylko z powodu tych przykrych zjawisk zresztą, warto mieć zawsze jakieś alternatywne kleje pod ręką i sprawdzać, jak się zachowają z danym materiałem. Strzeżonego...

Jeszcze offtopowe słówko do strażników poprawności pisania: Jeśli już wytykać fatalną pisownię, to albo robić to samemu używając dobrej, albo lepiej wcale. Bo wyjść może śmiesznie, jak koledze "rysiu62". Kolego Rysiu, masz tylko złudzenie, że piszesz poprawnie: "Także kolego..." powinno mieć formę "Tak, że, Kolego...", z tym, że to "tak, że" lepiej byłoby zastąpić zwykłym "więc". "Także" oznacza tyle, co "też", więc w tym wypadku był to wybór bez żadnego sensu. Przed "iż" czy "że" lub "gdyż" prosi się przecinek, kreska przed "przecież" powinna być też oddzielona spacją od "poprawiać". Kropkę po wyrazie stawia się natomiast bez spacji, za to przed wyrazem po kropce spacja jest obowiązkowa. Nie stawiam stopnia - zrób to sobie sam. Wyliczenie błędów zajmuje chyba więcej miejsca, niż cały Twój post.

Post zmieniony (25-10-11 04:41)

 
25-10-11 11:12  Odp: [Pytanie] Pomocy - podklejanie części
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Zgodzę się z przedmówcami, moim zdaniem najlepszy jest butapren. Kiedyś próbowałem używać do podklejania kleju na bazie wody i bardzo tego żałowałem.
Tu jest link to tego tematu: klik

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
25-10-11 11:20  Odp: [Pytanie] Pomocy - podklejanie części
Reedmooley 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ojciec zawsze kleił hermolem, ja butaprenem bo hermol znikł ze sklepów gdy sie za to hobby zabrałem, ale wg mnie dalej jest to najlepszy klej do kartonów:) Swoją droga ważne jest to jak się klej rozprowadza na tekturze,nawet bardziej niz rodzaj kleju,jak się walnie pecynę w jednym miejscu a w drugim na tzw"liźnięcie" to nie ma co się dziwić ze potem schody wyjdą-ja używam tzw japonki szpachlarskiej czyli bardzo giętkiej szpachelki i warstwa jest minimalna,cieńsza niż włos,odznaczam sobie na tekturze na jakim kawałku trzeba posmarować,ładuje trochę kleju na początku i ciągnę japonka po tekturze raz w jedną raz w drugą stronę,czekam kilka sekund aż zacznie wiązać i przyklejam element,drugą japonka(czystą) przejeżdżam po elemencie coby go docisnąć do tektury. Łapie odrazu i nic mi sie nie rozciąga czy wygina:)
Japonka wygląda tak http://www.forch.pl/documents/thumbs/1477335525_20091407024142_800x800_Fit_0_0.png

PS-Butapren pachnie bardzo ładnie xD

--

Post zmieniony (25-10-11 11:21)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024