FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 14Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
30-09-13 17:28  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Można też ołówkiem, tak jak ja. Nie trzeba wydawać groszy, za darmo. ;-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
30-09-13 18:03  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
sławomir kromer 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 19


 - 2

Ryszard na pewno bryty i ścieg był równy a wykonaniem żagli zajmował się żaglomistrz
na fotkach jest oryginalny żagiel i można co nieco zobaczyć (fotka może tego tak dokładnie nie oddaje ale można podziwiać kunszt uszycia jak się widzi oryginał)

ostatecznie wykonawca modelu musi sam zdecydować jak zrobić

--

 
30-09-13 18:44  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie sądzę, że zachował się chociażby strzęp oryginalnego żagla z okresu średniowiecza.
Na zdjęciach - współczesna replika. Jasne, że żagle robił (kreślił/kroił/szył) fachowiec tzn. żaglomistrz podobnie jak liny wytwarzał powroźnik a linie szycia/ściegów są proste/równe ale nie jak spod maszyny do szycia. Nawet na "Darze Pomorza" (trochę na nim pływałem) niezależnie od tego, że żagle nie były z płótna to drobne naprawy robione były ręcznie i nie było to takie idealnie równe.
"ostatecznie wykonawca modelu musi sam zdecydować jak zrobić" - w pełni się zgadzam.

 
30-09-13 19:29  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Jak dla mnie to nie replika, a oryginalny fokmarsel z HMS Victory.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
30-09-13 21:53  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Bardzo mi miło że tylu doświadczonych kolegów tu zagląda. Cenię sobie wasze opinie.

Jak wyjdzie żagiel to zobaczymy po zakończeniu. Zależało mi na próbie z wyszywaniem, bo z kolei nie lubię rysowanych. Mam o tyle fajnie, że sam go nie muszę robić, bo po moich kilku próbach wzięła go w swe dłonie moja luba, więc może i ścieg będzie ładniejszy :) Wada tego rozwiązania jest taka, że jak się kobieta napracuje to nie wypada nie powiesić na rei... Choćby na chwilę :P
Zgadzam się że nitka mogłaby być cieńsza. Maszyny niestety nie mam :(
Widziałem żagle Sławka Kromera i jestem pod wrażeniem, ale tak sobie myślę że koga z XIV wieku i XVIII wieczna fregata, to jednak 400 lat różnicy w technologii wykonywania żagli. Biorąc pod uwagę powierzchnię żagla kogi, czy holka i siły jakie działały na niego, a więc i na bryty, to można domniemywać że był znacznie grubszy i grubszymi nićmi szyty.
Może o tym świadczyć sposób stawiania żagla, który był podnoszony, wraz z reją, przy użyciu kabestanu, czyli na pewno nie był lekki.
Tak sobie myślę, choć nie wiem czy słusznie. Oczywiście choćby skrawek żagla z oryginalnej kogi się nie zachował. W ogóle mało co się zachował z tych statków.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
02-10-13 16:10  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Dzisiaj kilka zdjęć z olinowanie stałego, czyli sztagi i wanty.





Robię je z nici jedwabnych i poliestrowych, żeby się nie mechaciły i chyba ładniejszy splot mają, ale ich wadą jest to że nie chcą pamiętać kształtu i żyją własnym życiem. Poskromić je można chyba tylko dużą ilością CA, co niestety widać na zdjęciach.
Jak widać daleko mi jeszcze do forumowych żaglowych specjalistów...

PS
Zauważyłem że jedna wanta pod wpływem CA przybrała dziwny kształt przy jufersie. Będę musiał wyprostować. Aha, te bloki przy bukszprycie, to oczywiście początki dalszego takielunku i tylko się zaplątały w sztagi :)

Post zmieniony (19-09-14 16:33)

 
02-10-13 16:13  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Spróbuj z nićmi bawełnianymi. Ja swoją plotłem z kordonka bawełnianego Ariadna

 
02-10-13 17:05  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kilka ,,sznurków" :) a jak zmieniają wyglad modelu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
02-10-13 19:46  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Coś mi się zdaje, że lepiej by to wyglądało, gdyby drzewca były zabejcowane na brązowo.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
02-10-13 21:10  Odp: [R] Koga Elbląska z 1350 r. - MM 9/2000, 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Do sklejania "niesklejalnych" plecionek i wynalazków poliestrowych - nici/sznurków użyj kleju "Dragon Guma-Metal". Łapie od razu, można w miarę wysychania ukształtować zgrubienia itp. a ponieważ nitkuje można też nim opleść np. linkę. Jedyne wady to, że przykleja się do wszystkiego ( ja używam mokrej pęsety) i długo schnie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 14Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024