FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-10-11 21:30  [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zakupiłem sobie skalpel Olfy AK-3 - chyba najpopularniejszy wśród modelarzy - i zacząłem nim wycinać "na dzięcioła". Bardzo fajnie mi szło dopóki po wycięciu jednej wręgi ułamał mi się czubek ostrza. W sumie nie dużo, ale skalpel zrobił się wyraźnie tępy. Dalej można nim ciąć, ale trzeba już wkładać w to trochę siły. Zmieniłem ostrze z postanowieniem, że teraz będę wycinał nieco delikatniej. Nie wyciąłem w całości kolejnej wręgi - znów to samo. :(
Ostrza Olfy mają bardzo dobrą renomę, więc nawet nie śmiem podejrzewać, że to ich wina. Tnę na macie 2 mm również Olfy.

Może któryś z kolegów - bardziej doświadczony niż ja - podpowie, co mogę robić źle, że tak szybko łamię ostrza. Może ktoś miał na początku przygody ze skalpelem podobne doświadczenia jak ja...

Post zmieniony (15-10-11 21:32)

 
15-10-11 21:41  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Może nie jestem bardziej doświadczony, ale też na początku tak miałem. Moim zdaniem, albo zbyt przekrzywiasz skalpel w czasie cięcia, albo zbyt dużej siły używasz.
Kwestia czasu, a jedno ostrze będzie Ci starczać na pół kadłuba okrętu ;P

Ale to tylko moje zdanie... ; ]

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
15-10-11 21:46  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wydaje mi się, że nie przekrzywiam ostrza w czasie cięcia, gdyż tylko nakłuwam karton wciskając ostrze w tekturę i wyjmując. Ale będę na to zwracał uwagę.

 
15-10-11 21:54  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

No i nie wkłuwaj go za głęboko do maty - wiadomo.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
15-10-11 21:57  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Gdy ciąłem drugim ostrzem, to ciąłem tak delikatnie, że nie przekłuwałem nawet kartonu na wylot i musiałem poprawiać - a i tak się ułamało. Może to rzeczywiście kwestia doświadczenia. Teraz nie wiem, co robię źle. Może jak połamię całe opakowanie ostrzy, to się dowiem. :)

EDIT: A jak tniecie, to w jakiej pozycji trzymacie skalpel? Ja trzymam po kątem, tak jak długopis. A może trzeba nakłuwać prostopadle do kartonu?

Post zmieniony (15-10-11 22:04)

 
16-10-11 08:48  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
GrandeEspada   

A tam nie nakłuwaj tylko wycinaj. Pamiętaj tylko że tu nie chodzi o to żeby element wyciąć za jednym podejściem(to się tyczy wręg, ogólnie podklejonych elementów). Ja na kilka cięć sobie to rozkładam, pierwsze delikatne i tak powtarzam tą operacje.

 
16-10-11 09:48  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ja wycinam metodą którą nazwałem " Wycinanie grubych elementów metodą zwarstwowania" ( być może wielu kolegów używa tej metody)
Otóż.
Używam do wycinania tych elementów, np.wręg do samolotu, dwóch rodzajów skalpeli. Jeden z dużym a drugi z małym kątem rozwarcia ostrza. Pierwszy służy do wycinania prostych odcinków i niewielkich łuków a drugi do ostrych łuków. Ostrze skalpela prowadzę prostopadle do powirzchni wycinania, ale gdy chcę uzyskać sfazowanie elementu to prowadzę pod odpowiednim kątem. Nacinam albo nakłuwam na niewielką głębokość kartonu wokół danego elementu (głębsze wnikanie ostrza w karton powoduje klinowanie się ostrza i może być powodem łamania się delikatnego ostrza AK-3) Następnie zdzieram tą pierwszą warstwę niepotrzebnego kartonu wokół wycinanego elementu.
Dalej.
Nacinam albo nakłuwam następną warstwę kartonu którą też zdzieram. Robię tak aż do spodu. Uzyskuję w ten sposób idealnie prostopadłą powierzchnię cięcia na całym obwodzie (no chyba że, chcę mieć element odpowiednio sfazowany, to wtedy ostrze ustawiam pod innym kątem)

W ten sposób nie złamało mi się żadne ostrze.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
16-10-11 10:32  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
kocjano 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Może rzeczywiście robię ten błąd, że chcę wyciąć wręgę na jeden raz. Tak jak piszesz Andrzej, ostrze bardzo często mi się klinuje. Tutaj przeczytałem, że skalpel trzeba prowadzić prostopadle. Ja na początku trzymałem go jak długopis. Jednak przy prostopadłym nakłuwaniu ostrze także się łamało.
Widać za szybko chcę te elementy wyciąć i niepotrzebnie topię ostrze tak głęboko w karton. Ale wiecie, jak się skleiło ponad dwadzieścia modeli wycinając je prawie wyłącznie nożyczkami, to ze względu na znaczny spadek tępa pracy przy wycinaniu skalpelem ciężko jest się przestawić. Trochę to irytuje, ale trzeba uczyć się cierpliwości.

A więc powoli, powoli i jeszcze raz powoli...

Dzięki za dotychczasowe rady. Są bezcenne. Myślę, że przydadzą się każdemu takiemu jak ja. Jeśli chcecie jeszcze cokolwiek dodać, piszcie.

Post zmieniony (16-10-11 10:33)

 
16-10-11 10:45  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Ja z powodu łamiącego się ostrza zaprzestałem używać AK-3. Zauważyłem tez głupią tendencję uciekania mi ostrza z linii cięcia przy wycinaniu z linijką. Naprawdę próbowałem to wyeliminować. Możliwe,że byłem za bardzo przyzwyczajony do wycinania skalpelem którego to używałem od początku swojej zabawy. Używam ostrza skalpela 10A. Polecam, nic nie łamię się i mi nie ucieka.
pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
16-10-11 11:01  Odp: [technika] Cięcie skalpelem - co i jak?
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Każde narzędzie precyzyjne a AK-3 do takich się niewątpliwie zalicza wymaga wprawy i "lekkiej" ręki. No i oczywiście nie do wszystkiego sie nadaje.
Używać, ćwiczyć a wprawa sama przyjdzie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024