FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
21-09-11 10:54  [Technika] Lakier akrylowy
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Mam sprej bezbarwny o nazwie Acrylic Barniz Varnish firmy Vallejo. Wydrukowane elementy modelu spryskałem zgodnie z instrukcją z odległości 20-30 cm. Po chwili na wydruku pojawił się biały nalot i właściwie nadawało się to już tylko do wyrzucenia. Czy to wina lakieru czy ja coś robię nie tak?

--

Post zmieniony (21-09-11 10:54)

 
21-09-11 10:59  Odp: Lakier akrylowy
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jeśli użyłeś matowego, to taki nalot się pojawia. Niepotrzebnie wyrzucałeś.
Nie wiem, czy dobrze doradzę, ale spróbować można.
Weź najdrobniejszy papier polerski 2000, przeszlifuj powierzchnie, a następnie weź lakier, ale błyszczący i pomaluj.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
21-09-11 11:01  Odp: [P] Lakier akrylowy
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Witaj. Miałem tę samą sytuację, lecz z innym sprejem. Powiedz mi tylko czy kładłeś 1 warstwę naraz czy pociągnąłeś kilka razy po 1 arkuszu?

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
21-09-11 11:04  Odp: [P] Lakier akrylowy
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Prawdopodobnie karton nie był zaimpregnowany, wsiąkł weń rozpuszczalnik z lakieru, a „proszek”, dzięki któremu otrzymujemy mat, pozostał.

Mnie też się tak zdarzyło, problemu nie było po wcześniejszym zaimpregnowaniu kartonu np. caponem.

Innym powodem może być słabe wymieszanie lakieru lub nałożenie jednorazowo zbyt dużej warstwy.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
21-09-11 11:45  Odp: [P] Lakier akrylowy
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Gromek - położyłem jedną warstwę , ale być może jak napisał Art dałem jej zbyt dużo.

Art - wydruku nie impregnowałem. Lakier potrząsałem jak w instrukcji 3 min. aż mnie ręka rozbolała;-) A co do impregnacji to myślałem , że jak dam lakier to nie muszę wcześniej owej impregnacji robić. Widać jednak że to błąd , a Capon w domu jest i czeka na użycie;-)

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 
21-09-11 11:57  Odp: [P] Lakier akrylowy
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Używam matowego lakieru innej firmy i nie miałem takich problemów. Wydaje mi się, że to wina zbyt grubej warstwy położonej za jednym razem, o co w przypadku sprayu nie trudno.

Pozdrawiam
Tomek

 
21-09-11 11:59  Odp: [P] Lakier akrylowy
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Właśnie - być może za duża warstwa lakieru naraz. Ja tak właśnie zrobiłem.
Arkusze Pioruna nie caponowałem,a "przejechałem" jedynie tym akrylem w spreju 2x (w odstępach 2h) I jest git. Grunt to się nie spieszyć chyba ;)
Pozdrawiam

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
21-09-11 19:49  Odp: [P] Lakier akrylowy
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Gromek chyba ma rację - a nawet napewno - ja od wielu lat używam do impregnacji właśnie lakieru w spraju i nie mam z tym problemów, ot szybkim ruchem przejeżdżam
po powierzchni / oczywiście w odpowiedniej wysokości od kartonu / i czekam 2-3 godziny i dopiero natryskuję drugą warstwę.

Jeżeli model mam juz sklejony i chcę go lepiej zabezpieczyć przed kurzem itd. to w podobny sposób natryskuję kolejne warstwy.
Przy dwóch puszkach natomiast pojawił się problem z dyszami...zaczęły pluć, albo wcale nie pryskały a w puszce ciśnienie było. Ktoś mi podpowiadał, żeby to nie wystąpiło po użyciu lakieru należy puszkę odwrócić i nacisnąć dysze. Sprawdzałem to, ale to nie zdało egzaminu, w puszkach ciśnienie jest, więc chyba muszę sobie wykombinować jakieś stare dysze, bo nie wiem co się im stało a szkoda wyrzucać dwóch puszek lakieru.

Pozdrawiam
Andrzej K

Post zmieniony (21-09-11 19:53)

 
21-09-11 21:42  Odp: [P] Lakier akrylowy
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Postaram się zastosować do Waszych rad. Jest to kilka rodzajów zabezpieczania wydruków.
Mnie pozostaje wypróbować każdy i samemu się przekonać który będzie najlepszy.
No i dziękuję za odpowiedzi.

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024