FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-05-03 18:27  [technika] drewniany pokład
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Ciekawy przepis na wykonanie bardzo realistycznie wyglądającego drewnianego pokładu:
Pokład wykonujemy z balsy. Najlepiej zrobić go z jednolitej i maksymalnie gładkiej listwy, grubości min. 2 mm (można wykorzystać znacznie cieńsze listwy, ale wtedy należy je podkleić czymś sztywnym i twardym). Najpierw przycinamy listwę zgodnie z kształtem pokładu i dokładnie ją polerujemy. Następnie bardzo ostrym nożykiem wycinamy wzór deskowania zgodnie z kierunkiem słojów (po polerowaniu właściwie już niewidocznych). Następnie tak przygotowany pokład malujemy lakierem bezbarwnym z minimalną ilością brązowej farby - bardzo dobry efekt daje zastosowanie matowego lakieru Humbrol i farbki nr 110 tego producenta. Tym sposobem uzyskujemy trzy efekty. Po pierwsze pokład ma naturalny kolor. Po drugie, lakier wsiąkający w nacięcia doskonale podkreśli wzór deskowania. I wreszcie po trzecie, tak wykonany model zostanie natychmiast zdyskwalifikowany na każdym konkursie modeli kartonowych ;(

Na zdjęciu widać fragment pokładu pancernika Duilio wykonany zgodnie z powyższym przepisem.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
26-05-03 06:34  Re: [technika] drewniany pokład
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Ano niestety juz się z tym częściowo pogodziłem. Kolor pokładu w Hoodzie zupełnie mi nie odpowiada. A taki deskowany wygląda świetnie i tak go zrobię. No, chyba żeby wykonać pokład z kartonu metodą Kemota. Też wygląda bombowo.

 
26-05-03 15:25  Re: [technika] drewniany pokład
radomir 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

moim zdaniem strasznie sie pan narobił e efekt idzie znacznie w kierunku odbiegającym od orginału.
po pierwsze szczeliny między deskami mają czarny kolor
po drugie pokład jest płaski jak pupcia niemowlaka , między deskami nie ma wklęsłych przestrzeni i to co oferuje w zestawie model uważam za najwłasciwsze podejście do tematu.

o co chodzi
odsyłam do posta w dziale okręty tytuł "drewniane pokłady pancerników niszczyciele metal ?

 
26-05-03 21:33  Re: [technika] drewniany pokład
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Na zdjęciach prewdziwych okrętów szczeliny między deskami są prawie niewidoczne - wyglądają one jakby dość ściśle przylegały do siebie, zresztą oryginalna szczelina, powiedzmy szerokości 1 cm, w skali 1:200 będzie miała tylko 0,05 mm, co raczej nie jest widoczne ani tym bardziej możliwe do odtworzenia. Wklęsłe przestrzenie pomiędzy "deskami" wynikają z zastosowania mojej metody - w końcu balsa jest nacinana. Moje zdjęcie nie oddaje w pełni rzeczywistości (duże i niezbyt ostre zbliżenie) - pojedyncze "deski" są dość wyraźnie widoczne, rozdzielone kolorem ciemnobrązowym. Zresztą tak wykonany pokład prezentuje się o niebo lepiej niż to co było w oryginale w wycinance. Jest to moje osobiste zdanie, wynikające przede wszystklim z tego, że preferuję modele maksymalnie waloryzowane (ale tylko okrętów). I na koniec co do pracochłonności: cały pokład o wymiarach 9x50 cm robiłem jakieś dwie i pół godziny :)

Pozdrawiam,
Wakamij

 
27-05-03 09:41  Re: [technika] drewniany pokład
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

radomir, nie podzielam Twojego zdania co do szczelin w pokladzie. Budujac pokład do Prinz Eugena naciąłem go delikatnie skalpelem i uzyskalem fakturke deskowania. Niestety szczeliny po nozyku byly za waskie i poklad nie wygladal ladnie. Wszystko niemalze zlewalo sie w jednolity plat. Dlatego celowo poszerzylem wszystkie szczeliny igla. W efekcie odstepy miedzy deskami zostaly wyolbrzymione (i po przeliczeniu do oryginalnej skali bylyby zbyt szerokie) lecz w modelu 1/200 wygladaja bardzo dobrze.

...to co oferuje w zestawie model uważam za najwłasciwsze podejście do tematu...
owszem, w nowych opracowaniach komputerowych sie zgadzam (np. Bismarck, Prince of Wales czy powstajaca Aurora) lecz w moim modelu Prinz Eugena naciety nozem poklad (na papierze) prezentuje sie o niebo lepiej od kanarkowych elementow z grubymi (znacznie wiecej niz 0,05mm) czarnymi krechami.

Wakamij: jasne ze zdjecia nie pokazuja pelni piekna modeli, w tym Twojego pokladu. mam natomiast pytanie. Jaka jest szerokosc tych deseczek? Czy robiles tez poprzeczne naciecia (troche slabo to widac na zdjęciu)

przy okazji dziob Gienka... Czarne linie pomiedzy deskami w pewnym stopniu zalatwija cienie padajacego swiatla



pzdr
Kemot

 
27-05-03 15:25  Re: [technika] drewniany pokład
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Deski mają mniej więcej od 1 do 1,5 mm szerokości w zależności od "drżenia" ręki :( Robiłem też poprzeczne nacięcia na co drugiej desce - dwie takie "linie" widać wewnątrz koła narysowanego na pokładzie.

Pozdrawiam,
Wakamij

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024