FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
22-05-03 22:48  Re: [nowość] P-39 AH
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Myślę, że o robocie na odwal się nie można mówić w wypadku p. Halińskiego. Z technicznego punktu widzenia druk szarościami i zieleniami /wojskowymi/ jest bardzo trudny. W zasadzie w tej sytuacji powinno najpierw drukować się trzy podstawowe kolory, a dopiero potem czarny. Podobna sytuacja miała zresztą miejsce kiedyś w Adore Model w Lightningu. Tutaj dodatkowo niestety zielony jest nierówny, ale wydaje mi się, że to wina czarnego rastra, bo jest on bardzo nierówny /co widać na szarych powierzchniach/. A krecha to już wina drukarni.
Obawiam się, że tutaj nastąpił problem:
wydawca zaufał drukarni - ta zrobiła swoje - wydawca przyjechał - albo drukarnia pokazała dobry egzemplarz /nie ma szans przejrzeć całego nakładu/ - albo wydawca podjął decyzję o wpuszczeniu nakłądu do handlu, inaczej poniósłby straszne straty, bo wiem z własnego doświadczenia, że dyskusja z drukarnią nie ma większego sensu.
Ja w swojej drukarni jestem bardzo częstym gościem, w czasie druku gazety nawet do 10 razy dziennie. Jak wchodzę to najchętniej wszyscy by pouciekali bo wiedzą że znowu będę zrzędził. Niestety zdarza się tak, że drukują w nocy, a spać kiedyś trzeba ;-)

Z dużym zainteresowaniem przyglądam się cyfrowym technikom druku, mają jeszcze sporo ograniczeń, ale myślę, że już w niedługim czasie będzie można sprawić sobie maszynkę, nawety jednokolorową i tak naprawdę drukować tyle ile się będzie chciało. No i do tego będzie się miało nad tym pełną kontrolę.
Wady - jak na razie masakralna cena i słaba głębia kolorów. Ale pewnie i to zostanie rozwiązane.

-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
22-05-03 22:54  Re: [nowość] P-39 AH
Wydawn. A.Haliński 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Drodzy Modelarze,
z uwagą śledzimy Wasze wypowiedzi i jesteśmy zdumieni. Zacznijmy od ceny. Jeszcze nie tak dawno cena 18,00 zł za P-51D Mustang wydawała się dla niektórych z Was zbyt wygórowaną (wręcz "odrzucała od kiosku"). Dla porównania model ORP Kujawiak z MKF o zbliżonej powierzchni zadruku kosztował również 18,00 zł, ale nie wywołało to takiego poruszenia. Teraz okazuje się, że warto byłoby zapłacić 18,00 zł za mniejszy model (P-39N) byleby nie było części na zewnątrz zeszytu (tak na marginesie to MKF w nr 10-11 Spitfire Mk.IX E zamieścił cały model na ostatniej stronie okładki - my z konieczności umieściliśmy tam elementy wewnętrzne modelu, tak by w razie zabrudzenia nie rzutowało to na zewnętrzną powłokę sklejonego samolotu). Przeprowadziliśmy test - wytarliśmy podłogę w pracowni tylną stroną okładki, tam gdzie są części, po czym przetarliśmy ją chusteczką higieniczną. Na białych polach widać było nieznaczne zabrudzenia, natomiast elementy praktycznie nie zmieniły wyglądu i trzeba było uważnie się przyjrzeć żeby zobaczyć drobne plamki.
Co do "przetarcia kolorów" to jest to zamierzone - nie chcieliśmy tego modelu "zabłocić", tylko "zakurzyć" i wydaje się nam, że efekt ten został osiągnięty.
Od pewnego czasu słyszymy (z czym się zgadzamy), że czarne linie podziału blach na modelach wyglądają jak kraty. W tym modelu niemałym nakładem pracy, do stworzenia linii i nitów użyliśmy światłocieni dzięki czemu linie patrząc od przodu samolotu (gdyż taki kąt padania światła został przyjęty) wyglądają na wgłębne (efekt w pełni widoczny po sklejeniu modelu). Nity są słabo widoczne z daleka natomiast z bliska widać je już całkiem dobrze tak jak to jest w oryginale (pomalowany nit wtapia się w elementy do których jest zamocowany i widoczny jest tak naprawdę okalający go cień - bardziej na kolorach jasnych niż ciemnych).
Większość z was woli zwykły karton niż kredę (przecież kiedyś drukowaliśmy na kredzie i wielu się to nie podobało), dlatego pozostaniemy przy kartonie zwykłym, a wyjątkiem będą modele takie jak Mustang gdzie kolorystyka wymusza kredę.
Waloryzacja nie jest tak intensywna jak to się niektórym wydaje. Pan G. Nowak jak pamiętamy bardzo chwalił WALORYZOWANEGO Bismarcka z GPM, natomiast nasz "zwyczajny" uplasował się na dalszym miejscu. W przypadku Airacobry waloryzację uważa za zbędną. Brak konsekwencji.
Osoby związane z projektowaniem i wydawaniem modeli nie powinny zabierać głosu na temat innych wyadwnictw i ich wyrobów gdyż z natury są to wypowiedzi nieobiektywne. Widzą one u innych (często wydumane) błędy, których u siebie nie dostrzegają. Zainteresowanych odsyłamy do modelu "Czerwony Październik" z Adore Model gdzie na częścach 14, 15, 16 i 40 itd. widoczne są przebarwienia w postaci pasów biegnących wzdłuż elementów (z posiadanej przez nas wiedzy wiemy, że ten efekt zamierzony nie był).
Kreska biegnąca przez skrzydła niestety jest naszym niedopatrzeniem. Nie potrafimy wyjaśnić przyczyny powstania tego błędu. Może być to spowodowane wadą naświetlarki lub zarysowaniem płyty offsetowej którego drukarz nie dostrzegł. Nie mniej przepraszamy i mamy nadzieję, że ta wpadka nie zdyskwalifikuje całego modelu.
Pozdrawiamy
Andrzej Haliński, Marcin Grygiel, Marcin Dworzecki

 
22-05-03 23:32  Re: [nowość] P-39 AH
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

cztery cytaty z poprzedniej wypowiedzi:

1.Zainteresowanych odsyłamy do modelu "Czerwony Październik" z Adore Model gdzie na częścach 14, 15, 16 i 40 itd. widoczne są przebarwienia w postaci pasów biegnących wzdłuż elementów (z posiadanej przez nas wiedzy wiemy, że ten efekt zamierzony nie był).

2.Osoby związane z projektowaniem i wydawaniem modeli nie powinny zabierać głosu na temat innych wyadwnictw i ich wyrobów gdyż z natury są to wypowiedzi nieobiektywne.

3.Brak konsekwencji

4.Widzą one u innych (...) błędy, których u siebie nie dostrzegają.

CZY warto coś jeszcze dodawać???
Szkoda że oprócz rzeczowej odpowiedzi n/t modelu i pomysłu na waloryzację pojawia sie ( znowu!!) wątek osobistych niechęci ...
Szkoda...

____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
22-05-03 23:51  Re: [nowość] P-39 AH
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Dziś właśnie go kupiłem i nie zabierałem głosu doputy dopuki nie przekonałem się co zawiera i tak : generalnie model podoba mi się nawet bardzo , ale nie jest pozbawiony dwóch według mnie wad : jedna jest BIAŁA KRECHA , a drugą to elementy na ostatniej stronie okładki , nie będę oceniał waloryzacji bo ma one tyluż zwelenników co przeciwników dlatego oglądając model jestem pod wrażeniem i mam na niego wielką ochotę tym bardziej , że Airacobra była moim pierwszym modelem z kartony tylko że z MM , ale to co teraz trzymam w rękach to inna jakość , a nazwisko autora gwarantuje wielką radość w trakcie klejenia tego interesującego samolotu.

 
22-05-03 23:51  Re: [nowość] P-39 AH
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Popieram Grzesia...

Mam tylko pytanie : kogo opinia jest więc obiektywna???
Tych, którym się podoba model, czy tym którym się nie podoba?:)))

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
22-05-03 23:51  Re: [nowość] P-39 AH
Answer   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Panie Andrzeju, ponieważ jak się domyślam, część Pana listu skierowana jest niejako do mnie, pozwolę sobie tutaj odpowiedzieć.
Myślę, że przyjęta przez Pana strategia ataku na inne modele /akurat te, w których przygotowaniu miałem okazję uczestniczyć/ jest nie najlepsza. Tak się akurat złożyło, że kilkakrotnie jako pierwszy informowałem kolegów forumowiczów o Pana nowościach, bo widocznie kupiłem je jako pierwszy. Proszę się z nimi zapoznać, bo nigdy nie krytykowałem w nich pańskich modeli, a wręcz przeciwnie - niektórymi byłem wręcz zachwycony.
Myślę, że w swoich recenzjach zachowuję obiektywizm. To co napisałem o Pana Airacobrze nie było czymś wydumanym. Bardzo mi przykro, ale tą krechepo prostu widać.
Co do elementów umieszczonych na zewnętrznej stronie okładki, to Spitfire jest słabym trafem, bo to model z zupełnie innej kategorii. Bardziej celnym byłoby podanie przykładu chłodniowca Tornado, który również ja przygotowywałem do druku. Tam też elementy trafiły na okładkę. O ile dobrze pamiętam sam pisałem o tym w jednym wątku. Przy tak niskonakładowym modelu praktycznie nie było innego wyjścia. tym niemniej jak pisałem to było złe rozwiązanie, ale tak naprawdę był to warunek wydania modelu. Wychodzi na to, że skrytykowałem sam siebie ;-)
Kolejny zaatakowany model, niestety nie ja go drukowałem i wydawałem, choć miałem okazję brać udział w jego przygotowaniach. W jednym z wątków na forum /byc moze na gryfie/ też został poruszony ten temat z wyjasnieniem. Gdyby dokłądnie przeczytał pan to co napisąłem kilkanaście linijek nad Pańskim postem, zobaczyłby Pan, że stanąłem raczej w Pana obronie niż ataku, bo oboje dobrze znamy realia drukowania. Dlatego też atak ten wydaje mi się bezzasadny.
Co do podłogi i wycierania husteczką. Ja ostatnio testowałem czy jak kichnę na model i wytrę to husteczką to zostanie ślad czy nie. Wyniki testów były zaskakujące. Mówię jak najbardziej serio, bo akurat sklejałem model, a byłem paskudnie przeziębiony. Ale do tematu. Nie wiem, czy był Pan kiedyś na magazynie w Ruchu. Domyślam się, że tak, ale jeżeli nie, to bardzo polecam. Tam naprawdę model ma szanse na o wiele większe zabrudzenia niż na podłodze ;-)

Podsumowując, Panie Andrzeju, jak Pan zapewne wie, darzę Pana wielkim szacunkiem, także za modele które Pan wydaje. Pewnikiem jest, że są to najlepsze modele w Polsce. Proszę jednak o to, by broniąc swoich publikacji nie używał Pan argumentów "bo inni też tak psują". Dla mnie jako wydawcy pańska osoba jest wzorem do nasladowania, choć domyślam się, że moje modele nigdy nie osiągną takiego poziomu. Każdemu zdarzają się wpadki, które tak czy inaczej będą krytykowane i każdy z nas wydając modele musi się z tym liczyć.
W tym co napisałem w moich dwóch powyższych wypowiedziach o Airacobrze nie dopatruję się żadnego przytyku osobistego wobec nikogo. A napewno nie miałem takiego zamiaru. Przykro mi więc, czytając tego typu ataki na przygotowywane przeze mnie /niestety nawet nie ja je wydawałem/ modele właśnie w takim kontekście.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu kolejnych wspaniałych modeli i jak najmniejszej ilości wpadek, bo dla żadnego z nas nie są one powodem do zadowolenia.

-------------------------------------------------
Jeżeli masz jakieś pytanie do wydawnictwa napisz e-mail lub zadzwoń!
Na pytania zadane w innej formie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Zapraszamy na naszą stronę http://www.answer.pl

 
23-05-03 00:19  Re: [nowość] P-39 AH
car 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

moje uwagi nie dotyczą osoby Pana Halińskiego, którego podziwiam i chwała mu i cześc za tyle pięknych modeli, ale calej tej scenerii, w której model został wydany. jako modelarz MAM PRAWO NARZEKAĆ!!!! a ze czepiam sie drobiazgów? w końcu nity i blachy i nawet ta cała krecha to małe piwo, model i tak będzie wygładał znakomicie. tylko czy takie Wydawnictwo powinno dopuszczać do takich niedoróbek?/

 
23-05-03 00:37  Re: [nowość] P-39 AH
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

dobry wieczór / dzień dobry

Koledzy modelarze bardzo Was proszę o wstrzemięźliwość w opiniach i wymianie "uprzejmości" na tyle ironicznych, iż niewartych bytu w tym miejscu. Otóż traktuję nasze hobby od lat z niezmiennym poczuciem oderwania od szarej, "upolitycznionej" do granic absurdu rzeczywistości, czyżbym również tutaj wyczuwał jej obecność ? Nie pragnę!
Otóż mamy wolny rynek, zatem jeśli nie podoba mi się dane opracowanie nie nabywam go ( tym bardziej, iż mam możliwość oględzin towaru przed kupnem (sic!) ). Nie uwierzę w argumentację, iż jakoby komuś z Was koledzy aż tak bardzo zależało akurat na P-39, z drugiej strony Panie Andrzeju wespół z kolegami (jeśli mogę), opieranie swojej argumentacji na wytykaniu niedociągnięć jak by nie spoglądać konkurencji, ani nie jest szczęśliwe, ani też eleganckie.
Wybaczcie mi proszę mentorski ton, jednakże zirytowałem się okrutnie przeglądając wątek. Moje "lepienie" kojarzy mi się z relaksem, spokojem, do tego stopnia, iż zasypiając obmyślam plany "warsztatowe" na następny dzień, próbuję przemyśleć technologię etc etc
Ja model zakupiłem i tylko jedna myśl zaprzątała mi głowę w drodze do domu, mianowicie czy przy położeniu modelu na tylniej półce auta dowiozę go bez uszkodzeń do domu.
Konkludując przydługi wywód (jednakże czuję się usprawiedliwiony wcześniejszymi elaboratami), po prostu nie upolityczniajmy każdej dziedziny naszego życia, to zabija radość naszego hobby. Pozdrowienia

 
23-05-03 06:39  Re: [nowość] P-39 AH
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pan A.Haliński napisał:

"Pan G. Nowak jak pamiętamy bardzo chwalił WALORYZOWANEGO Bismarcka z GPM, natomiast nasz "zwyczajny" uplasował się na dalszym miejscu. W przypadku Airacobry waloryzację uważa za zbędną. Brak konsekwencji."

"Bismarcka" z GPM chwaliłem akurat za opracowanie i wybór interesującego kamuflażu, nie za waloryzajcę, której jestem wrogiem od zawsze i akurat ta cecha w mojej ocenie działa in minus "Bismarcka" GPM. Opracowanie "Airacobry" uważam za doskonałe, co nie ma nic wspólnego z moją negatywną oceną jakości druku modelu i wykonania na nim śladów eksploatacji, podobnie jak w przypadku znakomitych modeli P-61 Hien, Ki-43 czy Bf-109E.

MacGregor

 
23-05-03 07:52  Re: [nowość] P-39 AH
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Święte słowa Bleriota, pod którymi się podpisuję.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024